Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

KORAY,ben zuhal müziğe AMPEG B2R ısmarladım bi de SVT210HE kabin geliyor.Sende de B2R vardı sanırım biraz bilgi verirmisin ne dersin alet hakkında bi de SVT210HE uygun bir seçim mi bilgin varmı kabinle ilgili,sevgiler...

Celal Selam,

Evet bende de B2R var, uzun süre tek amfi olarak onu kullandım hatta ciddi 5 kayda B2R preamfi çıkışı ile girdim. Şimdi sadece power kısmını kullanıyorum...

Bence iyi bir seçim yapmışsın, hem ağırlığı hem de performansı iyi bir amfi. Şunları yazayım:
- Ton kontrolü konusunda kısıtlılığı olmamasına rağmen bas, mid, tiz dışında ekstra bir kontrol imkanı sağlamıyor. Geldiğinde göreceksin grafik EQ tonda benim pek sevmediğim bir değişiklik yapıyor o nedenle hiç kullanmıyorum (belki sololar için farklı ayarlı ikinci bir kanal gibi kullanılabilir). Ama sonuç olarak basit ayarlarla tatminkar bir sonuç alınabiliyor, başta style kontrolü aramıştım ama sonra gerek olmadığını farkettim.
- Klasik tüplü Ampeglerin "growl"unu duymak için iyi bir amfi değil (SVTIII Pro belki bir alternatif olabilirdi). Daha çok, oldukça dolgun ve temiz, net tonlu bir kafa B2R. Fazla renklendirme yapmıyor, basının doğal tonunu biraz bas desteği ile yükseltmeni sağlıyor. Basçı Osman'ı tanırsın belki, ben Detay'da kayıt yaparken gelmiş ve " ton ne kadar dolu, tüplü gibi" demişti.
- Solid-state olmasına rağmen bazen galiba voltajla da ilişkili olarak kayıtta gereğinden fazla gürültü yaptığı oluyor. Anladığım kadarıyla bu özellikle tüplü Ampeg'lerin genel problemi. Ama sahnede, grupla kayıtta vb. kesinlikle sorun olmaz. Bir de benimki eski seriden, galiba Ampeg bir ara el değiştirdi, üretimi durdu. Bendeki B2R yanılmıyorsam bu olaydan önceki 80 ortası üretim, New York'da deli gibi aramış, zor bulmuştum. Şimdiki ön panel de farklı zaten, belki bunu halletmişlerdir ya da benimkine has bir sorundur.
- Ben sahnede 250 wattlık 4X10 Yamaha kabin ile kullanıyorum, B2R ile tizleri belirgin, hi-fi bir tona sahip. Ampeg kabinleri kullanmadım ama onların da özellikle SVT 410HEnin Ampeg karekterli, tizleri iyi, aynı zamanda "basına dolgun" olduğunu biliyorum. Galiba SVT 210HEde benimkine benzer power rating'e sahip, amfinin biraz güçlü olmasına daha iyi diyorlar genelde zaten. Cem'in kabinlerden de fikir alabilirsin sanırım. Bence çok iyi bir sonuç alırsın, zaten aynı serinin 4X10'unun boyutları ve ağırlığı pek pratik değil, fazla kabin seçeneği de yok, Ampeg de zaten iyi bir marka. İmkan olsa amfiyi al ve tüm kabinleri dene derdim ama mümkün değil.

Bana kalırsa seçenekler içinde iyi bir ikili ısmarlamışsın. Efekt pedallarının albenisinin eskisi gibi olmayacağına eminim. Kabinin ve amfinin fiyatlarını buraya ya da özel mesaja yazar mısın?

Ne zaman geliyor aletler?

Güle güle kullan :D :D :D

merhaba forum...
bu sitede böyle bi forum olduğunu yeni öğrendim ve bi güzel de okudum yazılanları. çok faydalı yazılar var. hepinize bi selam sunayım dedim. umarım benimde katkım olur foruma.
hepinieze iyi çalışmalar...

ares75 demiş ki:
KORAY,ben zuhal müziğe AMPEG B2R ısmarladım bi de SVT210HE kabin geliyor.Sende de B2R vardı sanırım biraz bilgi verirmisin ne dersin alet hakkında bi de SVT210HE uygun bir seçim mi bilgin varmı kabinle ilgili,sevgiler...

Celal, şimdiden hayırlı olsun diyeyim ama bence keşke onun yerine Ampeg'in preamfilerinden birini ısmarlatsaydın. Sonra onun altınada bi power amfi alırdın..

selamlar arkadaşlar, TASİŞ'te (gümrüğe takılan malların ucuza satıldığı yer, havaalanından 2 km önce) Samick marka bir tane 4 telli var. 280 ytl ye satıyorlar (200$ sadece!!!, abd fiyatı 300-400$ arası, özellikle başlangıç için çok yararlı olabilir bas gitar çalmak isteyen arkadaşlara, klavyesi rosewood sanırım gayet ince ve rahattı, amfim olmadığı için deneyemedim, 2 precision, bir jazz manyetik var üzerinde, muhtemel fabrika çıkış manyetikleri marka yazmıyordu), Samick Artist Series'den. Kore malı, ayrıntılı bilgi için harmony central'dan reviewlara bakabilirsiniz. Ben alacaktım, alamıyorum bari tanıdığa gitsin şeklinde sizleri bilgilendireyim dedim :). çok selamlar (yine de bir amfiyle gidip denemekte yarar var tabi, görüşürüz)

Eywallah Mustafa,para önemli bi mevhum biliyosun, zaten bi ton para döküyorum dediğin kombinasyon Türkiye cumhuriyetinde yaşayan bizler için epey bi para maalesef:)B2R internette 500-600$ civarı ama burdaki fiyatı 1200$ yani 2 katı para veriyorum.bi de kabin var 700$'a alıyorum.Kısacası maddi durumuma göre makul bişey yaptım.Adım hıdır yapabileceğim budur:))sevgiler...

Herkese Selam;
Bass kafa alacağım bu günlerde şunu merak ediyorum.
Amerika dan 110VAC lik bi SVT3 Pro alsam mesela, buraya getirince onu 230 VAC de kullanmam için sağlıklı bir yol var mı?
Çeviricilerin var olduğunu biliyorum ama 400Watt gücündeki bir kafada kullanılabilir mi acaba?
Power kısmında değşiklik yapılabileceğini ancak bunun alette gürültü sorunu yapabileceğini duydum. Bu ne kadar doğru olabilir?
Bu konularda fikri olan birileri varsa sevinirim. Teşekkürler;
Metin

Metincim bak bende Ampeg alıyorum bi ton para verip benim de getirtme imkanım var yarı fiyatına alabilirim amerikadan ama burda anfiyi madara etme riski var hakkaten.Sen paşa paşa para biriktir bi de gümrükle,voltajla uğraşma.Benden tavsiye,sevgiler...

Ben ashdown alacağım çok büyük ihtimalle. Ampeg alırsam da svp cl ya da svp pro preamp alırım.

Ashdown abm 500 evo II... Ashdown amfileri duymamış olanlara araştırmalarını tavsiye ederim.

Celal çok iyi yapmışsın... SVT3PRO net olarak B2Rden daha iyi, gerçek tüplü Ampeg tonunu alırsın rahatlıkla...

Ayrıca Ampeg SVP-PRO'nun farklı tüpleri nedeniyle ciddi gürültü yaptığını hatta sahnede kullanılamayacak kadar sorun oluşturabildiğini biliyorum (ama güzel alet gerçekten). SVT-CL ise zaten "vintage" tonlar için öneriliyor. BSP fena değil ama tek kanalın drive olması biraz soğutuyor beni... neyse sonuçta hem ağırlık hem de ton açısından iyi bir seçim... şimdiden güle güle kullan...

mtnckr için:

Alacağın amfiyi eğer içindeki transformatördeki voltaj değişiklikleri jumper benzeri düzenekler ile sağlaniyorsa herhangi bir sorun yaşamadan burada küçük bir ayarla kullanırsın, bilmeden bir zarar vermezsen herhangi bir gürültü ya da başka soruna neden olmaz çünkü fabrikada adamların yaptığı değişiklik de tamamen aynı... bunun için işini bilen bir elektrikçi ve alette değişikliği nasıl yapacağını gösteren bir devre şeması gerekir. Devre şeması olmasa bile bilen birisi aletin giriş ve çıkış ölçümlerini yaparak bunu halledebilir. Ben Ampeg'imi önce dışarıdan transformatörle sonra da kendi trafosundaki değişiklikle kullandım, herhangi bir gürültü artışı vb. olmadı... ha tutup dışarıdan trafo kullanırsan ve alet kalitesizse trafonun gürültüsünü de duyarsın ama bu başka... çoğu firma emaille devre şemasına ait bilgiyi ve değişikliği nasıl yapacağını gösteren şemayı yolluyor, eğer getirteceksen önce firmaya yazmanı öneririm...

Ashdown Trace Elliotdan ayrılan iki muhendisin kurduğu birt İngiliz firması.. daha çok vintagevari tonlar çıkardığı rivayet edilir ama hiç denemedim... işin aslı ciddi bir yatırım düşünsem ilk seçeneğim olmazdı SWR, Aguilar, EBS vb. varken...

Uktudoga için:

Enstrüman fiyatlarını araştırman gerekir, burada kimsenin tüm bas modellerinin Türkiye'deki son fiyatlarını takip ettiğini sanmıyorum, olursa birileri yazar zaten... şahsen ben Yamahaları çok iyi bilmem, web sitesinden özelliklerine bakıp merak ettiklerini yazarsan yardımcı olabilirim...

KorayE demiş ki:
gitarı vcd playera ordanda kolonlara bağlıp çalıyorum aslında yeterlide oluyor
Hani bas frekansları düzgün duyamamak bir yana
empedans uyuşmazlığı nedeniyle sisteme ciddi zarar verebilirsin!!!

Ucuz bir kulaklık amfisi ya da combo al mutlaka!!!

Küçük combolardan sadece Ampeg'leri beğendim şimdiye kadar.
Evde çalışmak için bir BA-112 kullanıyorum, tonları 12 inchlik tek speaker olması nedeniyle biraz bas ama çok iyi. Bir büyüğü BA-115 de çok iyi. SWR'ın benzer modellerinin de iyi olduğunu tahmin ederim. Marshall, Fender amfilerinin hiçbirinden ister combo ister kafa, istediğim tonu alamadım.

Sahnede de yukarıda yazdığım gibi solid-state Ampeg B2R 400 watt kafa kullanıyorum.

Gerçekten aşırı gain kullanmadan iyi,temiz ton için basta mutlaka güçlü bir sisteme ihtiyaç var . Aksi takdirde sadece duyulmak adına istediğinizden çok daha yüksek gainle çalmak zorunda kalıyorsunuz :(

Bu arada SWR, Hartke ve Gallien-Krueger'in denediğiniz ciddi amfileri (küçük combolar dışında) varsa düşüncelerinizi öğrenmek isterim :D
selamlar türkiyede bu ürünü üretmekteyim. amerikada'da 100 dolara satılan Stephen H. Lafferty'in ünlü headbanger adlı ürünün http://www.soundprofessionals.com/cgi-bin/gold/item/SP-HBA-2 modelinin geliştirilmiş halidir. bırakın paramız ülkemizde kalsın. ben elektronik mühendisiyim ve bu ürünü size yarı fiyatına sunuyorum. geçen sene bu kulaklık amfisi headphone amplifier ile proje ödülü aldım
lütfen sitemi inceleyiniz
http://teos.isikun.edu.tr/~yilmazba/
BAHADIR YILMAZ
bana her konuda bahadir_yilmaz@msn.com adresinden ulaşabilirsiniz

Herkese merhaba,

uzun ugraslar ve beklemeler sonucu almanya'dan www.musik-meisinger.de siparis ettigim godin bg4 bas gitarım sonunda elime ulasti..
cok buyuk risk alip hic denemeden sirf yorumlarla hareket ettim ama ilk intiba cok iyi...(biraz daha aleti taniyim sonuclari yazacagim)

arkadaslar bilginize, internetten siparis ettiginiz muzik aleti(yahut herhangi bisey) eger 100 euronun ustundeyse ithalat yapmaniz gerekiyor, gumruk musavirine gidiyosunuz o sizin icin gerekli evraklari hazirladiktan sonra ek masraflari odeyip gitariniza prosesorunuze kavusabilirsiniz... en buyuk tutar %18 kdv oduyosunuz o aklınızda olsun, eger internetten siparis niyetiniz varsa....

Güle güle çal :D :D

Yorumları bekliyoruz...

Ben son 4 basımı de özel siparişle yaptırdım... eğer ne istediğini ve özelliklerin enstrümana ne katacağını biliyorsan ve ciddi bir firmayla çalışıyorsan ısmarlama yapılan basın çok daha iyi sonuçlar verdiğini düşünüyorum..

herkese slm.benim yamaha BB404L bas gitarım var.satıp 700 euro civarı bişeyler almak istiyorum.solak tabi.ibnanez ya da fender jazz düşünüyorum.sizce bu parayla alınabilecek en iyi bas hangisidir.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Geri