Yeni Gitar Yapıyorum, Fikirler, Fotoğraflar, Her Şey Içeride

Nazar bilimsel bir gerçektir.. Negatif enerjinin toplanıp bir noktaya odaklanması... O yüzden gidin kendi kapınızın önünde oynayın :D

nazar_boncugu.jpg

KpkJF.jpg

Evet, bu gün Funkyou 'nun ağaçları bir güzel kalibre zımpara yapıldı, hepsi cillop gibi oldu, yapıştırma zamanı. Buna öyle bir gomalak cila yapacağım ki, buralar alev alacak alev! Manyetikler Joe Barden - Danny Gatton T Style, köprü Babicz Full Contact, burgular kilitli sperzel.

Benim gitara gelince, hala boyayı bekliyoruz, ayrıca sapa bir kat daha fiber atacağım, ilk katın vakumu pek sağlıklı gelmedi gözüme.

Ben beğendim güzel olmuş şekil itibari ile, peki ya sesi ?? Ağacı ??.. Ve patent enstitüsüne de başvurup patentini de al bence.. Sonuçta tasarım aşamasında deme, tasarımın patenti alınır zaten, alacağın patent de şekil patenti... Bak Gibson bile zamanında ne davalar açtı.. Atlamamalısın bunu bence ;)

Patent tasarıma değil, buluşa verilir. Burada bir buluş yok, bir form var, bunu koruyan şey de patent değildir.

Patent tasarıma değil, buluşa verilir. Burada bir buluş yok, bir form var, bunu koruyan şey de patent değildir.

Söylediklerin doğru fakat bakış açın yanlış..

Burada bir buluş var, oda form.. formun şekli ses e, tona etkisi var.. Fakat bu sayısal değerler ile tanımlanmalı.. Yani 2-3 yada kaç bilinmeyenli denklem gerekiyorsa gitarın hatları belirlenmeli, eğer bu şekilde sayısal veriler ile tanımlayıp patent alırsan aynısı yapılamaz.. Fakat şu vardır, tam hatırlayamıyorum ama 10 farklı nokta değiştirilirse ölçülerde ki bu sesi de değiştirecek ozaman yasal olarak üretilebiliyor..

Zaten bunun gerçek örnekleri de mevcut, Gibson açtığı davaları kazanıp tasarım değişikliği yapmaya zorladı diğer firmaları..

Söylediklerin doğru fakat bakış açın yanlış..

Burada bir buluş var, oda form.. formun şekli ses e, tona etkisi var.. Fakat bu sayısal değerler ile tanımlanmalı.. Yani 2-3 yada kaç bilinmeyenli denklem gerekiyorsa gitarın hatları belirlenmeli, eğer bu şekilde sayısal veriler ile tanımlayıp patent alırsan aynısı yapılamaz.. Fakat şu vardır, tam hatırlayamıyorum ama 10 farklı nokta değiştirilirse ölçülerde ki bu sesi de değiştirecek ozaman yasal olarak üretilebiliyor..

Zaten bunun gerçek örnekleri de mevcut, Gibson açtığı davaları kazanıp tasarım değişikliği yapmaya zorladı diğer firmaları..

Patent alabilmen için form olarak bir buluş değil, doğrudan yeni bir icat yapman gerekiyor. Alshain'in de dediği gibi tasarım tescili alınabilir, hatta alınmasa bile yaptığı çalışma, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamınca şu an bile korunmaktadır.

Patent alabilmen için form olarak bir buluş değil, doğrudan yeni bir icat yapman gerekiyor. Alshain'in de dediği gibi tasarım tescili alınabilir, hatta alınmasa bile yaptığı çalışma, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamınca şu an bile korunmaktadır.

Hocam aslında belkide aynı konudan bahsediyoruz ama farklı terimler kullanıyor olabiliriz..

Söylemeye çalıştığım şey Levent in ürününü başkasının taklit etmemesi için patent enstitüsüne başvurması.. Bende fazla bilmem ama burada Vestel Arge de arkadaşlarım var sürekli olarak buzdolabı için, çamaşır makinesi vs için patent alıyorlar ve aldıkları da tasarım patent i.. Neyse eğer Levent düşünürse onun için ayrıntılı bilgi bulabilirim :D

Aman abi, şimdi gitsem patent için tüm sermayemi alırlar benden :) bir arak durumu olursa buluruz elemanı, vururuz gözünün üstüne :p Boşverelim bunları, bak rosewood ne kadar güzel desenli :D

Yanılmıyorsam üst ve alt eşikler arasında kalan harici tel boyu ne kadar uzun olursa (kulaktan köprünün sonunda telin bittiği yere kadar yani) tel gerilimi o kadar azalıyordu. Bu durumda acaba string thru telleri bu şekilde de değil de ters tarafa eğimli yapsan ince tellerdeki gerilim düşeceğinden bendler rahatlar mı?

Yoksa tam tersi miydi o dediğim olay? :)

O mesafe ne kadar uzun olursa tel gerilimi o kadar artar, gitarın skalası 25 inç olacak, o yüzden sertlik gibi bir sıkıntı yok, belki V şeklinde bitirebilirim telleri(headstockun tam tersi, G teli en kısa olacak şekilde.)

İşte o yüzden V şeklinde bitirebilirim. Ancak skala kısa olacağı için bendler zaten kaymak gibi olacak, pek de önemli değil :)

Bence V o kadar da hoş durmayabilir, ya böyle kalsın ya da tam tersi olsun derim. Çok hoş duruyor bu arada gitar, eline gözüne sağlık.

3D modellemesini de istersen haber ver :)

Geri