Yeni Gitar Yapıyorum, Fikirler, Fotoğraflar, Her Şey Içeride

Karbon fiberin ısı, nem ve tel gerilimine tepkisi üzerine kaplandığı ahşapınkinden çok farklı olacağı için zamanla ayrılmasından bence oldukça korkmak lazım. Kaplama yüzeyinin (herhalde epoxy-ahşap) tüm tel gerilimini taşıması gerekebilir. İnce bir mühendislik düşünmek lazım.. Düşünüyorsunuzdur da mutlaka..

aiyiadam

Aynen öyle hocam, üzerine atılacak verniğine kadar düşünüldü, zira verniği çok kolay çatlatabilir. Bizzat pendiğe kadar gittim bu gün, mühendisler ile görüştüm, onay aldım, fiberi de aldım, geldim :) Karbon fiber kullandığım ağaca göre daha yüksek mukavemetli bir malzeme olduğu için(epoksi ile birleştiğinde) ve dışarı kaplanacağı için ağaçtan önce çevresel faktörleri görecek, dolayısıyla etki ağaçta değil sadece fiberde olacak. Kaldı ki karbon fiber epoksiyi yediğinde çevredeki nem değişiminden etkilenecek bir malzeme değil, bayağı rigid, böylece sapı çevresel değişikliklerden de korumuş oluyoruz. Sadece kaplama yüzeyinin(akçaağaç-epoksi-çift yönlü karbon fiber elyaf) kendi başına taşıyabileceği ağırlık 25.5 inç skalalı 6 telli bir gitarın 12lik tel takımıyla E Standart akortta oluşturacağı gerilimden çok çok daha fazla.

VanHalen

Steinbergerlar'da benzer bir sistem var, ancak sanıyorum ki onlarda hiç ağaç yok, sap tamamen karbon kompozit. Dediğiniz gibi, yapalım, çıkan sonuca göre konuşalım, deneysel işler bunlar.(hatta gitar bitince denemek, ellemek, sapıkça penalamak ve şurası olmamış, vay efendim bu ne biçim fretboard, böyle sap bağlantısı mı olur kardeşim bu ne biçim gitardır gibi konuları tartışmak üzere hepinizi beklerim). :D

VanHalen

Steinbergerlar'da benzer bir sistem var, ancak sanıyorum ki onlarda hiç ağaç yok, sap tamamen karbon kompozit. Dediğiniz gibi, yapalım, çıkan sonuca göre konuşalım, deneysel işler bunlar.(hatta gitar bitince denemek, ellemek, sapıkça penalamak ve şurası olmamış, vay efendim bu ne biçim fretboard, böyle sap bağlantısı mı olur kardeşim bu ne biçim gitardır gibi konuları tartışmak üzere hepinizi beklerim). :D

Merak etme,
Oldukça ağır eleştiriler alacaksın. Burası Turkrock(y)

Gitardan anlamayan kesimin eleştirilileri yok sayılacağı için sorun değil. Zaten gitarı deneyip olumsuz eleştiri yapacak kişi pek çıkacağını sanmam ;) Tabii bir de göreceli olan kısımları eleştirenler olacak(radius, sap profili vb.), onları direkt av tüfeği ile vurup bodruma gömmeyi düşünüyorum.

İyiymiş(y) .. Hem eleştiriye davet ediyosun hem de katliam yapacam diyosun, nasıl olacak bu iş?:eek: Aslında ilk vurulan olup Bodrum Gümbet'e gitmeyi isteyenlerdenim açık konuşmak gerekirse :D Şaka bir yana, senin şu frankenstein nasıl bişey olacak merak içindeyim. Sonuçları bekliyoruz. Bu arada eline sağlık, emeğin için;)

Karbon fiber kullanımı Vigier'nin yaptığı bir şey hali hazırda, ama onlar truss rod kullanmıyor.

Bu arada, Alshain, tümüyle düz mantık yürüterek soracağım: Truss rod hali hazırda sapı ayarlayabilmek için kullanılıyor, oysa karbon fiber her türlü gerilime karşı sap sabit kalsın, "bana mısın demesin" mantığı ile uygulanıyor; en azından ben böyle anlıyorum. Bu durumda her ikisini birden kullanmak anlamlı mı ? Eğer sapın her tür tel setinin gerilimine dayanması bekleniyorsa, bu durumda truss rod ile de o sapın ayarının çok değişmemesi gerekmez mi ? Hal böyle iken truss rod gereksiz olmuyor mu ?
Sitesinde yazdığına göre Vigier bu işi aslında sapın içerisine metal yerleştirme fikrine sıcak bakmadığı için geliştirmiş zaten...

Bendeki sistem biraz farklı hocam, vigier %90 ağaç %10 karbon grafit kullanır saplarında, tost şeklinde 2 parça(ya da daha fazla) akçaağacın ortasında karbon grafit bir çubuk mevcut, bu sizin bahsettiğiniz işi görüyor. Ancak ben karbon fiber kullanıyorum, kullanım amaçları tamamen farklı, bende sapın dışında kaplama olacak, burada düşünce vigierler'de olduğu gibi sapın sabit kalması değil, yine truss rod ile mevcut sistemi koruyarak sapa daha fazla dayanıklılık kazandırmak. Konuya ilginiz için çok teşekkür ederim. :)

Bana ulaşın, hepinizin gelin, sorularınızı tek tek yanıtlayayım, yardımcı olayım, ancak herkes kendi gitarını yaparsa bizim butik üretim işi yatar... :D Bu iş kesinlikle burada göründüğü kadar kolay değil, emek, zaman, sürekli çalışma gerektiriyor. Aslında yapım aşamalarını videoya çekmek lazım, bir dahaki sefere çekeceğim ki nasıl bir emek var anlaşılsın. "Burada yapılmışı var" şeklinde görüyor herkes olayı, bir de bunun atölye aşaması var :)

Bana ulaşın, hepinizin gelin, sorularınızı tek tek yanıtlayayım, yardımcı olayım, ancak herkes kendi gitarını yaparsa bizim butik üretim işi yatar... :D Bu iş kesinlikle burada göründüğü kadar kolay değil, emek, zaman, sürekli çalışma gerektiriyor. Aslında yapım aşamalarını videoya çekmek lazım, bir dahaki sefere çekeceğim ki nasıl bir emek var anlaşılsın. "Burada yapılmışı var" şeklinde görüyor herkes olayı, bir de bunun atölye aşaması var :)

Biliyorsun sürekli sana geldiğimi :D

Geri