Thomann'dan Alışveriş

son 20 sayfada verilen bilgilerde cevabını görmediğim için bir konuyu sormak istiyorum.

amerikadan bir arkadaşım bana 100 dolarlık bir hardcase içerisine 400 dolarlık bir gitar koyup fişleri faturaları falan sökerek dhl veya fedex üzerinden gönderecek. bunun gümrükteki durumu nedir?

normal alışveriş yapmış gibi ardiye noter müşavir ücretlerine takılma ihtimalim var mı yoksa sadece kdv ödeyerek yırtar mıyım? gitar zuhalde var ama 24 bin lira

Eğer ABD'den dönüşün üzerinden 90 gün geçmediyse hiçbir vergi vb ödemeden gitarını alabilirsin. Sadece gitar geldiğinde pasaportunla birlikte gümrük müdürlüğüne gidip son 3 ay içinde yurt dışına yolculuk yaptığını ispat etmen gerekir

Çakallara prim vermeyin gidin gitarınızı prosesörünüzü alın, tax refund’ınızı isteyin. Aradaki farkla vize, bilet, ye iç otel çıkartırsınız. Gibson sanki bulunmayan hint kumaşı. Peh.

THY - 737-800 uçağında ibanez prestige hardcase bu şekilde.

3DF73AF7-1844-4A95-A36E-09B7821BB38E.jpeg

Çakallara prim vermeyin gidin gitarınızı prosesörünüzü alın, tax refund’ınızı isteyin. Aradaki farkla vize, bilet, ye iç otel çıkartırsınız. Gibson sanki bulunmayan hint kumaşı. Peh.

THY - 737-800 uçağında ibanez prestige hardcase bu şekilde.

160259 eklentisini görüntüle
hocam valiz vs var mıydı yanınızda? ben thy'yle bi gretsch getireceğim almanyadan. flight case, bir valiz bir de sırt çantam var. toplam kilogramı geçmiyor ama üç parça olunca ek bagaja girer mi acaba? gretsch'in flight caseleri dikdörtgen değil bu arada. kabine çok rahat alırım diye düşünüyorum. ek bagaj çıkarsa çantayla valizi kargoya veririm.

Dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    87.1 KB · Gösterim: 70
Uçağa BİR parça kabin bagajı hakkı var (Ekonomi). Yani doluca bir sırt çantası varken ikinci bir parçaya laf edebilirler. Kadın çantası olunca ikinci ufak çanta OK ama erkek olunca konu gri alan. Zaten sitede de yazıyor... bir parça kabin bagajı ve bir parça kişisel eşya diyor.
Laptop çantası VE sırt çantası ile veya sırt çantası ve ufak valizle bindiğim çok oldu ama sırt çantası dağa çıkacak kampçı gibi devasa boyutta ise risk olabilir.
Bir de THY bile olsa her lokasyona aynı boyutta uçak olmaz, ufak uçak, kalabalık uçuş vs ise yine de koca şeyi aşağı alsak diyebilirler. Erken gitmekte ve erken binmekte fayda olabilir. En önemlisi güleryüz, medeni iletişim.... görevliyle münakaşa bazen edepsizlerin zaferi ile sonuçlansa da maalesef %90 tatlı dil daha verimli oluyor.

Evet arkadaşlar biz mesajımda TEMMUZ ayından itibaren ek vergiler geleceğiniz yazmıştım.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ek zam yapıldı. Buna göre ;
1 DEFAYA MAHSUS 2023 yılında ödeyeceğiniz MTV tutarına ek olarak 1 MTV daha ödeyeceksiniz.

Örnek hesaplama :

1 yıllık MTV tutarınız 1.500 lira olsun. Siz bunun ilk taksitini ocak ayında ödemiş olun. Temmuzda ödeyeceğiniz MTV 750 Lira fakat bu 750 Lira üzerine EK OLARAK 1.500 lira gelecek ve siz Temmuz döneminde 2.250 Lira MTV ödeyeceksiniz.

Bu daha başlangıç. Sırada İthalat ve yurtdışı alışverişler var. Beklemede kalın.

Rabbim verdikçe verecek.... 2 yıldan fazladır söylediğimi tekrarlayayım... bugün aldığın her şey yarından ucuz olacak o da eğer piyasada bulabilirsen. Tamam azıcık kur oynar 50-100 lira düşer filan o goygoydan bahsetmiyorum.. anladınız siz.

Komşunun Almanya'da yaşayan kızına bi mikrofon sipariş verdim(Thomann'dan alacaktı) valizine koysun getirsin diye. Yalnız erkek arkadaşı havalimanında vergiye tabi olur diyince uçağıda kaçırırım endişesiyle almamış.

Bu mikrofonu kişisel eşya olarak yurda sokamaz mı?

Komşunun Almanya'da yaşayan kızına bi mikrofon sipariş verdim(Thomann'dan alacaktı) valizine koysun getirsin diye. Yalnız erkek arkadaşı havalimanında vergiye tabi olur diyince uçağıda kaçırırım endişesiyle almamış.

Hangi havaalanı, hangi vergi?
Yok öyle birşey. Kendi aldığı ürünü taşıyacak. Erkek arkadaşı saçmalamış bence

Hocam bunca yazılan çizileni okuyup takip eden birisisin. Bu sorun bende şaşkınlık yarattı :)

3 taneye kadar kişisel kullanım için istediği müzikal cihaz ve enstrümanı yanında getirebiliyor. 25-30 sayfa geride yazıyor :)

Thomann'dan sipariş verdiğimizde son vergi düzenlemesinden sonra teyit e-postası yollamaya başlamışlardı "Yeni gümrük uygulaması böyle böyle. Gümrük müşaviri ve ek vergiler gerekebilir. Emin misiniz" mantığında bir mesaj. Sen onayladıktan sonra siparişini yolluyorlardı. En son siparişimde (ürün değeri €150 altında) "Bu bilgiler doğrultusunda siparişinizi göndermemizi istiyorsanız, ATR belgesi hazırlayacağız. bu işlem 5 gün sürebilir vs.vs." gibi bir değişiklik yapmışlar yazıda. Şaşırdım ben de. €150 altında ürün değeri olan siparişler için de ATR belgesi mi sormaya başladılar? Mantıksız diyeceğim ama burası Türkiye tabii

Thomann'dan sipariş verdiğimizde son vergi düzenlemesinden sonra teyit e-postası yollamaya başlamışlardı "Yeni gümrük uygulaması böyle böyle. Gümrük müşaviri ve ek vergiler gerekebilir. Emin misiniz" mantığında bir mesaj. Sen onayladıktan sonra siparişini yolluyorlardı. En son siparişimde (ürün değeri €150 altında) "Bu bilgiler doğrultusunda siparişinizi göndermemizi istiyorsanız, ATR belgesi hazırlayacağız. bu işlem 5 gün sürebilir vs.vs." gibi bir değişiklik yapmışlar yazıda. Şaşırdım ben de. €150 altında ürün değeri olan siparişler için de ATR belgesi mi sormaya başladılar? Mantıksız diyeceğim ama burası Türkiye tabii

DHL geçen günlerde aşağıdaki maili atmıştı. Belki bunla alakalı olabilir.

Ekran Resmi 2023-07-18 09.33.10.jpg

Geri