Thomann'dan Alışveriş

DHL geçen günlerde aşağıdaki maili atmıştı. Belki bunla alakalı olabilir.

160385 eklentisini görüntüle
Bu yazı Türkiye'den Almanya'ya ve €150 üzeri ürün değeri olan gönderiler için anladığım kadarıyla.
Benim siparişim henüz kargoya verilmedi. Bakalım gerekmese de ATR belgesi yollayacaklar mı? Benim acelem yok ama eger öyleyse fazladan 5 gün daha beklemek anlamına gelecek bu uygulama

Hocam bunca yazılan çizileni okuyup takip eden birisisin. Bu sorun bende şaşkınlık yarattı :)

3 taneye kadar kişisel kullanım için istediği müzikal cihaz ve enstrümanı yanında getirebiliyor. 25-30 sayfa geride yazıyor :)

Gümrük mevzuatında yolcu yanında getirilen müzik aleti için "Elde taşınabilir" ibaresi var. Diyelim ki elektro-davulu kutusu içinde aldım getirdim elime taşıyorum, havalimanı gümrüğünde kabul ederler mi merak ediyorum?

Selam. Yurtdışından gelirken arkadaşım condenser mikrofon getirecek. Gümrük mümrük bir sıkıntı çıkartmazlar değil mi? El bagajına mi alsın normal bagajda mi geçsin, tecrübesi olan var mı? Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'den Almanya'ya ve €150 üzeri ürün değeri olan gönderiler için anladığım kadarıyla.
Benim siparişim henüz kargoya verilmedi. Bakalım gerekmese de ATR belgesi yollayacaklar mı? Benim acelem yok ama eger öyleyse fazladan 5 gün daha beklemek anlamına gelecek bu uygulama
Evet bu mailde TR'den gönderiler için geçerli olduğu söylenmiş. Benim çıkarımım 150 Dolar/Euro üstü gönderilerde gümrük vergisi yüzünden iadeler çok olmaya başladığı için satıcılar ve gönderi firmaları bu belgeyi hazırlayarak ödenecek vergiyi biraz daha düşürmeyi planlıyorlar. Zaten gelen mailde de rastgele bir numara yazın geçin denmiş. Sizin gönderiniz teslim edildiğinde net olarak anlarız durumu.

Geçmiş sayfalarda da biri ATR belgesi hazırlayarak gitar almıştı diye hatırlıyorum. Belki Thomann bunu kendi yaparak, ATR belgesini hazırlanabilen ürünlerde, vergiyi biraz da olsun düşürmeyi planlıyordur.

Gümrük mevzuatında yolcu yanında getirilen müzik aleti için "Elde taşınabilir" ibaresi var. Diyelim ki elektro-davulu kutusu içinde aldım getirdim elime taşıyorum, havalimanı gümrüğünde kabul ederler mi merak ediyorum?
O elde taşımak pehlivan gibi yüklenmek anlamnda değil, elde taşıyarak çalınabilen enstrüman anlamında (gitar, saksafon vb).
Piyanoyu da sırtlanacak Seyit Onbaşı gibi biri vardır elbet ama uçağa alamaz.

Olayın piyano taşımakla pek bir ilgisi yok. E-drumların orijinal kutusu bir kontrabas flight case'inden bile küçük sayılabilir. Öte yandan Thoman'da e-drumlar için gigbagler var. Padleri ve rack'i iki ayrı bag'e koyduğunda sadece iki tane tekerlekli valiz boyutunda bagajın oluyor.. Ağırlık da 25-30 kg civarı. Yani Seyit onbaşılık bir durum yok. Burada benim sorduğum çıkışta Gümrük memuru gel bakalım derse enstrümanı hangi kategoride değerlendireceği

Evet bu mailde TR'den gönderiler için geçerli olduğu söylenmiş. Benim çıkarımım 150 Dolar/Euro üstü gönderilerde gümrük vergisi yüzünden iadeler çok olmaya başladığı için satıcılar ve gönderi firmaları bu belgeyi hazırlayarak ödenecek vergiyi biraz daha düşürmeyi planlıyorlar. Zaten gelen mailde de rastgele bir numara yazın geçin denmiş. Sizin gönderiniz teslim edildiğinde net olarak anlarız durumu.

Geçmiş sayfalarda da biri ATR belgesi hazırlayarak gitar almıştı diye hatırlıyorum. Belki Thomann bunu kendi yaparak, ATR belgesini hazırlanabilen ürünlerde, vergiyi biraz da olsun düşürmeyi planlıyordur.
Sanırım ATR belgesi yollamadılar çünkü hemen ertesi günü yola çıktı. ATR hazırlamanın 5 gün süreceğini yazmışlardı çünkü. Gelince bilgi veririm.

Gitarını Göster.. başlığını takip edenler görmüştür. Boston'dan bir adet Strat aldım ve elimde getirdim. Konu Thomann değil ama burada en çok sorulan sorulardan biri şu uçağa binme işi ... o yüzden paylaşayım.

Guitar Center online sipariş verdim ve Boston'da seçtiğim mağazaya teslim ettirdim. Fender deluxe case içinde geldi. Bu yeni nesil tank ambalajı gibi plastik case'lerden, deri çanta değil. Aletin içinden NASA teleskopu ya da drone'lu roketatar filan çıkacak sandım ama gitar case'miş. Eleman TSA-approved istersen uçağın arka kanadına bağla sürükle dedi. Hı hı dedim geçtim.Zira TSA-approved demek kilidi havayolu güvenlik personeli tarafından sen olmasan da universal anahtar ile açıp içine bakabilir demek kilit kırmadan. Yani taşıma ile ilgili bir sağlamlık garantisi değil. Bilginize.
Velhasıl ben yine de bir softcase aldım sürprizlere önlem olarak. Alana gittik, valizleri verirken gitarı softcase'e omzuma aldım ve boş case'i bagaja gönderdim. Normalde kabine alabilirdim - zaten Business uçuş ve kafaüstü dolaplarda yer bol ama açıkçası olur da case biraz irice, hani son anda aşağı alsak derlerse hava sıcak, hanım bekleyecek filan tadımız kaçmasın diye böyle yaptım. Gerek yokmuş ama öte yandan elde dev gibi case yerine omuzda gitarla dolaşmak da kolay oldu duty free'de filan.
Neyse sağ Salim indik İstanbul'a. Bu noktaya kadar soru soran tek kişi USA Gümrük Güvenlik oldu... eleman Les Paul sahibiymiş, Lynyrd Skynrd tribute filan çalıyorlarmış, geyiğin belini kırdık...ben çoraplarla yere basıp saatime kadar kutuya koyarken mavi üniformalı dayıyla rock konuşmak ilginç bir an oldu.
İstanbul'da valizleri aldık ama hard case yok... bekle bekle stres tavan... sonra bagaj boşaltım bitip de hala gelmeyince sorduk, meğerse uzun diye Oversize bagaj konveyörden dönmez diye hemen yan tarafa ayrı bir odaya indirmişler. Küçük bir nabız yükselmesinden sonra aldık ve kapıya yöneldik.
Bu noktada ikinci soru soran kişi geldi... yerli ve milli Gümrük Güvenlik... o ne kasa gibi dedi... anlattım gitarı burada kendi boş filan... çok saçma buldu ve sorgulamaya başladı... genç bir elemandı, dedim kardeş saçma gibi ama mal kıymetli, aç bak case'i gizlim yok dedim... tamam tamam hadi hoşgeldiniz dedi ve yürüdük.
Açıkçası bu işler biraz şans, biraz da tipe ve davranışa göre... yanımda hanım ve valizlerle tam turist tipliydik.. eleman genç, biz de güleryüzlü sohbet edince, açmadan geçtik ama açar bakar... kişisel enstrümanda sıkıntı yok yine geçerdim de 10 saat uçuşun üstüne bir tur daha x-ray sırası çekilmezdi :)
Olay budur.

Gitarını Göster.. başlığını takip edenler görmüştür. Boston'dan bir adet Strat aldım ve elimde getirdim. Konu Thomann değil ama burada en çok sorulan sorulardan biri şu uçağa binme işi ... o yüzden paylaşayım.

Guitar Center online sipariş verdim ve Boston'da seçtiğim mağazaya teslim ettirdim. Fender deluxe case içinde geldi. Bu yeni nesil tank ambalajı gibi plastik case'lerden, deri çanta değil. Aletin içinden NASA teleskopu ya da drone'lu roketatar filan çıkacak sandım ama gitar case'miş. Eleman TSA-approved istersen uçağın arka kanadına bağla sürükle dedi. Hı hı dedim geçtim.Zira TSA-approved demek kilidi havayolu güvenlik personeli tarafından sen olmasan da universal anahtar ile açıp içine bakabilir demek kilit kırmadan. Yani taşıma ile ilgili bir sağlamlık garantisi değil. Bilginize.
Velhasıl ben yine de bir softcase aldım sürprizlere önlem olarak. Alana gittik, valizleri verirken gitarı softcase'e omzuma aldım ve boş case'i bagaja gönderdim. Normalde kabine alabilirdim - zaten Business uçuş ve kafaüstü dolaplarda yer bol ama açıkçası olur da case biraz irice, hani son anda aşağı alsak derlerse hava sıcak, hanım bekleyecek filan tadımız kaçmasın diye böyle yaptım. Gerek yokmuş ama öte yandan elde dev gibi case yerine omuzda gitarla dolaşmak da kolay oldu duty free'de filan.
Neyse sağ Salim indik İstanbul'a. Bu noktaya kadar soru soran tek kişi USA Gümrük Güvenlik oldu... eleman Les Paul sahibiymiş, Lynyrd Skynrd tribute filan çalıyorlarmış, geyiğin belini kırdık...ben çoraplarla yere basıp saatime kadar kutuya koyarken mavi üniformalı dayıyla rock konuşmak ilginç bir an oldu.
İstanbul'da valizleri aldık ama hard case yok... bekle bekle stres tavan... sonra bagaj boşaltım bitip de hala gelmeyince sorduk, meğerse uzun diye Oversize bagaj konveyörden dönmez diye hemen yan tarafa ayrı bir odaya indirmişler. Küçük bir nabız yükselmesinden sonra aldık ve kapıya yöneldik.
Bu noktada ikinci soru soran kişi geldi... yerli ve milli Gümrük Güvenlik... o ne kasa gibi dedi... anlattım gitarı burada kendi boş filan... çok saçma buldu ve sorgulamaya başladı... genç bir elemandı, dedim kardeş saçma gibi ama mal kıymetli, aç bak case'i gizlim yok dedim... tamam tamam hadi hoşgeldiniz dedi ve yürüdük.
Açıkçası bu işler biraz şans, biraz da tipe ve davranışa göre... yanımda hanım ve valizlerle tam turist tipliydik.. eleman genç, biz de güleryüzlü sohbet edince, açmadan geçtik ama açar bakar... kişisel enstrümanda sıkıntı yok yine geçerdim de 10 saat uçuşun üstüne bir tur daha x-ray sırası çekilmezdi :)
Olay budur.
Hayırlı olsun hocam. Güzel günlerde kullanın 🙏

Bir durum güncellemesi yapayım. 19 Temmuz'da sipariş verdiğim gitar ve ıvır zıvır (€149) 29 Temmuz'da Sancaktepe dağıtım merkezine geldi, 4 gün bekledikten sonra teslim edildi. Banka Euro kurunu 31,14 TL'den hesapladığı için kargo dahil 5570 civarı yansıdı hesaba. Kargo adrese geldi. 1000 TL'ye yakın gümrük vs ödedim. Malum KDV oranı artık %20. Yani 6600 liraya yakın tuttu. Geçen yıl Aralık'ta hemen hemen aynı fiyata aldığım gitara 4000 TL altı vermiştim.
Aslında almayacaktım ama Thomann 25. yıl nedeniyle bazı gitarların fiyatlarında kısa bir süre %25 indirim yaptı. Üstüne üstlük gitar bir de B-stock (iade ürün) olunca fiyatında %35'e yakın indirim oldu. Bizzat gidip almaktan bir farkı kalmadı. Ama bundan sonra sadece Almanya'ya gittiğimde alırım bir şey alırsam. %20 vergi ödemek pek akıl işi değil.
Bu arada gitar B-stock ama hiçbir kozmetik veya mekanik sorunu yok. Sadece sap, köprü ve entonosyon ayarı istiyordu

Evet arkadaşlar. Sizlere harika bir haberle geldim. Gerçi Temmuz ayında ve daha başkaca mesajlarımda yazmıştım.

Çok yakında bir zamanda yayınlanacak olan yeni bir C.B. kararnamesi ile elektrik ve elektronik içerikli olan tüm ürünlere EK vergi ve vergi ARTIŞI geliyor. ÖTV bulunmayan diğer tüm elektrik ve elektronik sınıfı içerisinde yer alan (LAPTOP gibi. Laptoplar da ÖTV uygulaması YOK) ürünlere de ÖTV geliyor.

2.000 CC ve üzerinde motor gücü olan araçlar için de yeni bir ÖTV vergi düzenlemesi yapılıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki kaynak neresi. Valla Habertürk'te sabah canlı yayında bir hükümet temsilcisi açık açık konuştu. Temmuz ayında da Eski Maliye bakanı Nebati'de beyan etmişti bu durumu.

Evet arkadaşlar. Sizlere harika bir haberle geldim. Gerçi Temmuz ayında ve daha başkaca mesajlarımda yazmıştım.

Çok yakında bir zamanda yayınlanacak olan yeni bir C.B. kararnamesi ile elektrik ve elektronik içerikli olan tüm ürünlere EK vergi ve vergi ARTIŞI geliyor. ÖTV bulunmayan diğer tüm elektrik ve elektronik sınıfı içerisinde yer alan (LAPTOP gibi. Laptoplar da ÖTV uygulaması YOK) ürünlere de ÖTV geliyor.

2.000 CC ve üzerinde motor gücü olan araçlar için de yeni bir ÖTV vergi düzenlemesi yapılıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki kaynak neresi. Valla Habertürk'te sabah canlı yayında bir hükümet temsilcisi açık açık konuştu. Temmuz ayında da Eski Maliye bakanı Nebati'de beyan etmişti bu durumu.
Kaynağa gerek yok, olması gereken bu. Doğru uygulanmıyor ama uçurumdan bir dal parçasına tutunarak sallanıyoruz... şu an tek reçete bu. Ha dersen ki vergi tabana yayılsın patronlar da ödesin... %100 katılırım ama gerçek dünya öyle işlemiyor. Gerçi bu giyotin gibi vergilerle de resesyon kapının arkasında ama neyse...

Çok kısa bir süre Japonya'da kalmıştım. İnsanın insana olan saygısını kurallara ve kanunlara olan bağlılığını görünce bildiğiniz burası başka dünya diyorsunuz. İnsanlar rahat ve huzurlu.
Osaka üniversitesinde ki bir hoca ile sohbette bu düzeni ve nasıl başardıklarını falan sormuştum. Adamın verdiği cevap hiç beklemediğim bir cevaptı.

" Her hangi bir dine mensup değiliz. İnsanların inanışlarını da hiç bir zaman sorgulamayız. Yaşadığımız zaman süresince yaşadığımız topraklarımızı korumaya, yükseltmeye ve insanımız için daha iyi ne yapabiliriz diye düşünmeye ve bunları uygulamaya ayırıyoruz. İnsanın yaşadığı topluma olan katkısına daha çok önem veriyoruz. Yanlış yaptığımız da veya zarar verdiğimizi anladığımızda özür dilemesini biliyoruz. "

Az önce ben de ilk defa thomanndan alışverişimi yaptım. Uzun süredir elektro gitar çalıyorum bir de akustik gitar alayım diye sitelerde dolanırken thomanna girdim cort ad810 modelini gördüm. Kargo parası vermişken yanına da bir kaç şey alıyım diye uzun süredir ihtiyacım olan ıvır zıvır şeyler ekliyordum ki gözüme ordan Harley Benton pb-20 bass gitar ilişti sonra neden bass gitarım da olmasın diye düşünüp akustik, bass ve 4 tane harley benton'ın en ucuz gitar tellerinden 4 tane aldım 147 € tuttu. Gitarlar b-stock iade ürünler oluyormuş biraz riske girdim ama en kötü iade ederim. Hesaplamama göre vergiler ve kargo dahil 6400 tl filan ödüyorum.

Dosyalar

• Screenshot_20230819-201259_Chrome.jpg
    Screenshot_20230819-201259_Chrome.jpg
    282.1 KB · Gösterim: 53
  • Screenshot_20230819-201335_Chrome.jpg
    Screenshot_20230819-201335_Chrome.jpg
    286.8 KB · Gösterim: 54
  • Screenshot_20230819-201401_Chrome.jpg
    Screenshot_20230819-201401_Chrome.jpg
    311.6 KB · Gösterim: 59
Arkadaşlar forumu taradım benzer konu bulamadım. Ben thommandan kulaklık alacağım fiyatı 26 euro kargo dahil değil. Almanyada akrabam var bir ay sonra buraya gelecek. Yaşlı bir kişi internet alışverişi falan anlamaz pek. Ben burda kartımla alıp kulaklığı onun Almanyadaki adresini versem onun evine gitse kulaklık. O gelirken getirse bir sorun olur mu?

Arkadaşlar forumu taradım benzer konu bulamadım. Ben thommandan kulaklık alacağım fiyatı 26 euro kargo dahil değil. Almanyada akrabam var bir ay sonra buraya gelecek. Yaşlı bir kişi internet alışverişi falan anlamaz pek. Ben burda kartımla alıp kulaklığı onun Almanyadaki adresini versem onun evine gitse kulaklık. O gelirken getirse bir sorun olur mu?
Olmaz. hatta işi garantiye almak için kulaklığı kutusundan çıkarsın boynuna assın gelirken 😊

Bir şey olmaz atsın valize getirsin. Zaten almanyadan gelen valizlerin bir tanesi sadece nussknacker, nutella ve nescafe yüklü olduğundan kulaklık da arada gelir :)

Geri