Thomann'dan Alışveriş

Sorun tamamen thomann kaynaklı ,faturayı kutunun ne içine ne yanına koymuşlar ,pttnin gümrüğün bir suçu yok.Şİkayet maili attım thomanna.Türkiye de bile faturasız kargo çıkmazken ,almanların bu kadar ciddiyetsiz olması akıl alır gibi değil.
Kargo bilgilerinin vs. olduğu kalabalık bi fatura poşeti var, onun arasında olabiliyor, yani dıştan bakınca sadece DHL'nin gönderi bilgileri görünüyor ama içini kurcalayıp arka sayfalara baktığınızda thomann fatura çıktısını görebiliyorsunuz, benim iki alılşverişimde de böyle geldi, neyseki ptt'deki görevli bunları kurcalayaıp fiyat çıkarabilmiş, benim herhangi bi belge ibraz etmeme gerek kalmadı, sizde de benzer bir durum olup gözden kaçmış olabilir mi ? çünkü Almanlar işlerinde çok titizler, satış temsilcisi bana an be an interaktif sms ile bilgi dahi verdi, inanın abartmıyorum :)

Bende kargoyu teslim aldım, Kutuda fatura yoktu. Bu normal mi ? Faturaya gümrük el koymuyor değil mi ? Ayrıca ironball kullananlar volta çeviriciye falan ihtiyacı var mı cihazın ? Hala açmadım yakarım falan diye ? Yani direk 3'lüye takıp çalıştırabilirmiyim ? :)

Bende kargoyu teslim aldım, Kutuda fatura yoktu. Bu normal mi ? Faturaya gümrük el koymuyor değil mi ? Ayrıca ironball kullananlar volta çeviriciye falan ihtiyacı var mı cihazın ? Hala açmadım yakarım falan diye ? Yani direk 3'lüye takıp çalıştırabilirmiyim ? :)
Hocam genelde avrupdan gönderilen cihazlar 220v uyumlu oluyor, benim preamp da geldiğinde arkada 110/220 şalteri 220 konumuna ayarlanmıştı, yine de emin olmadan çalıştırma derim, çünkü bu sebeple cihazı yakarsanız muhtemelen garanti dışı muamelesi yapacaklar, güç kablosunun bağlandığı ya da sigortanın vs. olduğu bi bölümde kırmızı bir 110/220v şalteri olur genelde, bi kontrol eder misiniz var mı öyle birşey?

Thomanndan geldi evet, Ne biliyim bir an korktum. Daha dakka 1 gol 1 şeklinde başıma iş almıyım dedim. Birde üst taşıma kulpu hafif oynuyor. Normalmi acaba ENGL ironball için. Kullanıcılarıda bilgi verirse çok sevinirim.

- Arkasında 230 volt yazıyor doğru.

Paketimi bugün Ankara gümrükten gidip aldım. Eve haber kağıdı geldi sabah. Faturaları vardı, kargo kağıtlarının içindeydi. Sıra falan yoktu. Personel oldukça kibardı. Yanlış anlamayın sormak zorundayım diyerek kolilerin ticari olup olmadığı, ev adresimin iş yeri olup olmadığı sordular. %18 + 8 TL vergimi ödedim 15 dakika içerisinde aldım. Kutularda hasar yok. 1 ay gibi bir süre beklediğime kesinlikle pişman değilim. Ama fiyatı normal olsa Türkiye'den almak (yurt dışı maliyeti + %20 benim için normaldir) tercihim olurdu.

Personelin herhangi bir kabalığını görmedim, memur gibi değillerdi.

Paketimi bugün Ankara gümrükten gidip aldım. Eve haber kağıdı geldi sabah. Faturaları vardı, kargo kağıtlarının içindeydi. Sıra falan yoktu. Personel oldukça kibardı. Yanlış anlamayın sormak zorundayım diyerek kolilerin ticari olup olmadığı, ev adresimin iş yeri olup olmadığı sordular. %18 + 8 TL vergimi ödedim 15 dakika içerisinde aldım. Kutularda hasar yok. 1 ay gibi bir süre beklediğime kesinlikle pişman değilim. Ama fiyatı normal olsa Türkiye'den almak (yurt dışı maliyeti + %20 benim için normaldir) tercihim olurdu.

Personelin herhangi bir kabalığını görmedim, memur gibi değillerdi.
Hayırlı olsun. Ankara'daki PTT Depo çalışanları genel olarak düzgün insanlar. Gümrük memurları gayet kibar. Hatta benim Thomann paketimi getiren eleman da gayet kibar ve efendi birisiydi. Evde yoktum. Aradı bilgilendirdi. Ben 45 dakika sonra eve geçeceğimi söyleyince 45 dakika sonra kendisini aramamı ve konumundan teslim alabileceğimi söyledi. Aynen de öyle oldu. Aracı çekmiş kenara beni beklemiş hemen paketi arabama aldım. Vergimi ödedim. 2 dakika bile sürmedi.
Son zamanlarda PTT Kargo beni şaşırtmaya başladı.

Faturasız gelme durumunu bende yaşadım hafta başında gelen kargomda. Daha öncede bahsettiğim gibi gümrükte kutuya öyle bir zarar verilmiş ki muhtemelen bir yerlerde kutudan söküldü yada kutudan düştü kimseninde umurunda olmadı.

Hafta başında PTT'ye yazmıştım lütfedip cevap yazmışlar:

"Gönderi ile ilgili tarafınıza gümrüklü madde olduğuna dair tebligat yollanmıştır.Gönderiniz gümrük makamları tarafından vergi taahuk ettirilmemiştir.Bu nedenle gönderiniz ile ilgili merkezimizde gümrük yetkilileri ile görüşmeniz gerekir.PTT yetkilileri olarak gümrük konularına müdahalemiz yoktur."

Yani: "Biz de senden fazla bir halt bilmiyoruz, sen başının çaresine bak". Ayrıca bana tebligat falan da gelmedi.

Gittim ben de bugün gümrükten 1x12 kabinimi teslim aldım.

Fatura kutunun üstündeydi ve kutu daha açılmamıştı. Neden beni çağırdıklarını sordum. Fatura yok denmedi tabii. Cevap: Ya bu üründen çok fazla geliyordur, ya da size yurtdışından çok fazla paket geliyordur .

Geçen sene iki ampli yaptığım için her biri 75EUR altında toplam değeri de 900EUR üzerinde 13-15 sipariş vermiştim ve hiç biri takılmamıştı. Bu yüzden kaç paket geldiğinin kaydının tutulduğunu hiç sanmıyorum. Ülkeye çok fazla kabin geldiğinden çağırmaları durumu da hiç mantıklı gelmedi. Kaldı ki, kutunun içindeki ürünün ne olduğunu zaten bilmiyorlardı.

Adamlara öncesinde telefonla 10-15 kez ulaşmaya çalışmıştım, dünya kadar mail yazdım ve benim durumumda binlerce insan vardır. Ancak UKIM'e gittiğimde, bugüne kadar gördüğüm en huzurlu çalışma ortamlarından birisine şahit oldum. Öğleden sonra gittiğimde benden önce sırasını bekleyen 3 kişi vardı. Hiç telefon çalmıyor, koşuşturan yok. Ortamda iki tane vezne görevlisi, 3-4 tane PTT/gümrük çalışanı ve bir bilgisayarın başında muhabbet eden 4 tane ağa vardı.

Sonuç: Kabinim gümrüğe neden takıldı bilmiyorum. Bir daha da ülkeye 75EUR'nun üzerinde bir paketi sadece bavulumda getiririm.

Bu arada diğer mağdurlar için: UKIM'e Anadolu Yakasından nasıl gidilir:

1- Metroyla Ayrılık Çeşmesi durağına
2- Marmaray ile Yenikapı'ya
3- Yenikapı'dan tramvayla Kirazlı'ya
4- Kirazlı'dan tramvayla İkitelli Sanayi durağına
5- Sanayide PTT /Telekom kapısından çıkılıp yokuş yukarı 300 m kadar yürülür, PTT binası caddenin sol tarafında bulunur. (Öğle arası 12:30 gibi başlıyor. İyi zamanlama yapın)

Gidiş dönüş 3,5 saatten aşağı sürmez. Ben aracımla metroya gittiğim için toplamda 5 saatimi kaybettim.

Son düzenleme:
İngiltere'den 2 manyetik siparişi verdim. Vergi kolaylığı için bişey yapabilir misiniz diye sordüumda fatura olmadan "gift" yazarak yollayabilirz dediler. Ben de kabul ettim. Bu durumda sorun mu yaşarım sizce? Teşekkürler.

İngiltere'den 2 manyetik siparişi verdim. Vergi kolaylığı için bişey yapabilir misiniz diye sordüumda fatura olmadan "gift" yazarak yollayabilirz dediler. Ben de kabul ettim. Bu durumda sorun mu yaşarım sizce? Teşekkürler.
O "gift" olayı eskidendi. Yapmanız gereken gümrüğe gidip görevli eşliğinde paketin açılıp ne olduğuna bakılması olacak. Görevliye gözünün içine bakarak ve inanarak toplamda 65-70 euroluk birşeyler olduğunu ve bir akrabanızın hediye gönderdiğini söyleyip sadece 3 TL. depoda tutma masrafı ödeyip alabilirsiniz. Tabi gıcık bir memura denk gelirseniz biraz uğraşmak isteyebilir belki ama zannetmiyorum sorun çıkacağını.

O "gift" olayı eskidendi. Yapmanız gereken gümrüğe gidip görevli eşliğinde paketin açılıp ne olduğuna bakılması olacak. Görevliye gözünün içine bakarak ve inanarak toplamda 65-70 euroluk birşeyler olduğunu ve bir akrabanızın hediye gönderdiğini söyleyip sadece 3 TL. depoda tutma masrafı ödeyip alabilirsiniz. Tabi gıcık bir memura denk gelirseniz biraz uğraşmak isteyebilir belki ama zannetmiyorum sorun çıkacağını.
Cevap için teşekkürler! Gönderici yabancı ulduğundan "yakın arkadaşım 65 Euro ödedim" dersem sorun çözülür mü diyorsunuz kısaca sizce?

Sorun tamamen thomann kaynaklı ,faturayı kutunun ne içine ne yanına koymuşlar ,pttnin gümrüğün bir suçu yok.Şİkayet maili attım thomanna.Türkiye de bile faturasız kargo çıkmazken ,almanların bu kadar ciddiyetsiz olması akıl alır gibi değil.

Faturayı UKİM'de kaybediyorlar maalesef. Benim amfinin faturasını almışlar, vergisini hesaplamışlar, faturayı geri koymamışlar. UKİM tam bir kaos mekanı.

Geri