Thomann'dan Alışveriş

Benim son siparişim şu şekilde ilerlemişti.

Dosyalar

• Screenshot_20220215_182301.jpg
    Screenshot_20220215_182301.jpg
    305 KB · Gösterim: 148
eğer gitarın gelirse rica etsem paylaşır mısınız hocam özellikle kaç tl vergi verdiğinizi vs. son bir kaç araştırma yaptım aslı var mı yok mu bilmiyorum vergi %20 olmuş diyen var %30+%18 diyen var her türlü senaryo geliyor aklıma

Yeni aldım ben, thomann.de (almanya) üzerinden satın alındığı için %18 verdi ödeyip aldım. Tabi toplam 300 euro idi paket, 1500 euro üzerine çıkarsa işler karışıyor.

örneğin 100 euro ve 10 euro olmak üzere 2 ürün alırsam 2 ürünün toplam vergisini mi alıyorlar

Normalde öyle olması lazım. Gümrüğe çağrıldığımda farklı oldu ama. Lambalı bir kafa amplisi almıştım bir defasında, yanına footswitch, gitar teli vs de koydum ama onu hesaba dahil etmedi. Gitar aldığımda ise yine 10 lu paket Daddario tel aldım ayrıca slide yüzüğü, yine gitara vergi ödedim sadece... Tamamen şans muhtemelen....

Güncelleme:

Thomann'daki kasketli abi hala Almanya çıkış diyor ama DHL sayfası TR Gümrüğe girdi diyor. Mal ulaştı ama üstte de yazıldığı gibi sanırım Başakşehir bizzat alınca Thomann sayfası güncellenecek. Şu anda anladığım TR Gümrük işleyip PTT'ye teslim edecek.

Bu arada daha önce alanlara soru: .. inşallah gitar kapıya gelirse (gelince) vergi vs TL mi ödenecek yoksa EUR alıyorlar mı? Tahminim günlük MB kuru ile TL isterler?

Güncelleme:

Thomann'daki kasketli abi hala Almanya çıkış diyor ama DHL sayfası TR Gümrüğe girdi diyor. Mal ulaştı ama üstte de yazıldığı gibi sanırım Başakşehir bizzat alınca Thomann sayfası güncellenecek. Şu anda anladığım TR Gümrük işleyip PTT'ye teslim edecek.

Bu arada daha önce alanlara soru: .. inşallah gitar kapıya gelirse (gelince) vergi vs TL mi ödenecek yoksa EUR alıyorlar mı? Tahminim günlük MB kuru ile TL isterler?
Sağ salim eline ulaşsın hocam senin gitar gelir gelmez bende siparişi vereceğim her gelişmede burada olacağım

Güncelleme:

Benim kartim alisverislerde kuru çevirip ekstreye yansıtıyor. Ekstredeki ucret TRY cinsindendi. kredi karti ekstreme bakip hesaplamislardi. Ancak farkli bir durum yasamayacaginiza kimse garanti veremez :)

Normalde gümrükte paketi açıp içindeki faturaya bakıyorlar ve ona göre hesap yapıyorlar. Kur için fatura kesim tarihine göre işlem yapıldığını (doğrusu bu) gördüm ama her zaman böyle mi yapıyorlar bilmiyorum. Kutuda fatura yoksa, bulamadılarsa ya da fatura bedeline inanmadılarsa gümrüğe çağırıyorlar. O zaman sizden fatura, ekstre vb. ibraz etmenizi bekliyorlar.

Bu arada, fatura bedeli gümrük memuruna düşük geldiyse, inanmadiysa vb. gayet güzel internete girip ürünü buluyorlar ve buldukları bedel üstünden hesap ediyorlar. İndirimden aldığım bir fotoğraf makinasi objektifi icin başıma gelmişti. Adamı ikna edene kadar akla karayı seçtim.

Geri