Thomann'dan Alışveriş

Konu başlığında biraz bakındım ama tam göremedim, kaçırdıysam affola.
Direkt sorayım:
  • Thomann'dan yeni bir B-Stock gitar aldım, case, tel, pena vs derken 508 EUR tuttu.
  • Evvelsi gün gelmiş. PTT barkodlu kağıt gönderdi gelin alın gümrüğe tabi diye. İkitelli'deki Posta İşleme Merkezi.
  • Gittiğimde kargo değeri 150 EUR üstünde olduğu için Ünsped ÜGM diye bir broker firma önerdiler, onlarla çalışıyorlarmış. Email attım, biraz yüklüce de olsa bir teklif çıkardılar.
  • Anlamadığım şey Tareks formu diye birşey var, Ünsped denilen broker firması bunu göndermiş bana, ayrıca noter tastikli vekaletname falan istiyorlar. Form resmen ithalat yapan firmalar için hazırlanmış; firma ismi, vergi no, daire, vsvs doldurulması gerekiyor. Bende bunlar yok tabi ki, zira gitar getirdim aşk şarkıları çalmak için.
  • Soru: Kendim için kişisel olarak getirdiğim bu gitar için Tareks formu doldurup vekalet mi vereceğim şimdi ben bu anlaşmalı firmaya?
Teşekkürler.

Dosyalar

• ikitelli_ptt_duvar_yazisi.jpg
    ikitelli_ptt_duvar_yazisi.jpg
    116.2 KB · Gösterim: 93
Konu başlığında biraz bakındım ama tam göremedim, kaçırdıysam affola.
Direkt sorayım:
  • Thomann'dan yeni bir B-Stock gitar aldım, case, tel, pena vs derken 508 EUR tuttu.
  • Evvelsi gün gelmiş. PTT barkodlu kağıt gönderdi gelin alın gümrüğe tabi diye. İkitelli'deki Posta İşleme Merkezi.
  • Gittiğimde kargo değeri 150 EUR üstünde olduğu için Ünsped ÜGM diye bir broker firma önerdiler, onlarla çalışıyorlarmış. Email attım, biraz yüklüce de olsa bir teklif çıkardılar.
  • Anlamadığım şey Tareks formu diye birşey var, Ünsped denilen broker firması bunu göndermiş bana, ayrıca noter tastikli vekaletname falan istiyorlar. Form resmen ithalat yapan firmalar için hazırlanmış; firma ismi, vergi no, daire, vsvs doldurulması gerekiyor. Bende bunlar yok tabi ki, zira gitar getirdim aşk şarkıları çalmak için.
  • Soru: Kendim için kişisel olarak getirdiğim bu gitar için Tareks formu doldurup vekalet mi vereceğim şimdi ben bu anlaşmalı firmaya?
Teşekkürler.

Evet.

150 EUR üzeri alışverişler bıçak gibi kesildi artık, 1500 EUR'a kadar beyanname dolduruluyor ve neredeyse 1 birimlik ürünün fiyatının 1,5 katı kadar da vergi ödenip toplam 2,5 birime mal ediliyor. Beyannameyi doğru doldurmak gerekiyor veya gümrük müşaviri firması ile görüşmek gerekiyor artık.

Umarım en az masraf ile halledersiniz.

Ekleme: Bu arada bu başlığın 150.sayfasından sonra mevzuat değişikliği ile ilgili mesajları bulabilirsiniz. Hızlıca göz atın isterseniz. @noblegas

Evet.

150 EUR üzeri alışverişler bıçak gibi kesildi artık, 1500 EUR'a kadar beyanname dolduruluyor ve neredeyse 1 birimlik ürünün fiyatının 1,5 katı kadar da vergi ödenip toplam 2,5 birime mal ediliyor. Beyannameyi doğru doldurmak gerekiyor veya gümrük müşaviri firması ile görüşmek gerekiyor artık.

Umarım en az masraf ile halledersiniz.

Çok teşekkürler. Ama artık masrafı geçmek zorunda kaldım mecburen.

Benim merak ettiğim bu Tareks formu denilen nane. Bunu nasıl dolduracağım diyorum adamlara, firmam yok, vergi no.su dairesi yok, karşı tarafta tık yok. Yani kişisel olarak kendim için getirdiğim gitar için tareks formu doldurmamam gerekiyor normalde, ben mi yanılıyorum bilemedim. Bence yanlışlık var ama nasıl çözeceğim merak ediyorum; aksi takdirde zaten 20 gün içinde Thomann'a geri gidiyormuş kargo 🤔

Benim merak ettiğim bu Tareks formu denilen nane. Bunu nasıl dolduracağım diyorum adamlara, firmam yok, vergi no.su dairesi yok, karşı tarafta tık yok. Yani kişisel olarak kendim için getirdiğim gitar için tareks formu doldurmamam gerekiyor normalde, ben mi yanılıyorum bilemedim. Bence yanlışlık var ama nasıl çözeceğim merak ediyorum; aksi takdirde zaten 20 gün içinde Thomann'a geri gidiyormuş kargo 🤔

Tareksi bilmiyorum ama eğer gümrük mevzuatı ve dış ticaret ile ilgili uzmanlığınız veya çalışma geçmişiniz yoksa formun doğru doldurulması ve ürününüzü en az zararla teslim alabilmeniz adına bir gümrük müşavirliği firması ile görüşmenizde yarar var.

Hızlıca 150.sayfadan başlayarak bir göz atın başlığa bence, sonra ne yapacağınıza daha rahat karar verebilirsiniz.

Son 15-20 sayfadır harlandı da harlandı sadece bu konu tartışılıyor... keşke önden haberin olsa da okusaydın... neyse bari şimdi oku, sorulan şeyleri soruyorsun... zaten mağduruz, bir daha anlatıp yara deşmeyelim lütfen.

Son 15-20 sayfadır harlandı da harlandı sadece bu konu tartışılıyor... keşke önden haberin olsa da okusaydın... neyse bari şimdi oku, sorulan şeyleri soruyorsun... zaten mağduruz, bir daha anlatıp yara deşmeyelim lütfen.
Evet okuyorum şimdi @schnicx sağolsun da .. Görünen o ki sorulmamış bu soru. Tareks formu ile karşılaşan hiç kimse yok galiba, baktım göremedim. Bilgin varsa paylaş.

Evet okuyorum şimdi @schnicx sağolsun da .. Görünen o ki sorulmamış bu soru. Tareks formu ile karşılaşan hiç kimse yok galiba, baktım göremedim. Bilgin varsa paylaş.

Yüksek ihtimalle beyannameyi doldururken bir web platformu kullanacaksınız, bu platformu kullanabilmeniz için ticaret bakanlığının size vereceği bir giriş yetkisi talebini bu formla yapacaksınız. Konuda yazılanlardan hatırladığım ve internetten bakabildiğim kadarıyla bu şekilde olması gerekiyor ama dediğim gibi, gümrük müşaviri firmalar daha iyi bilir konuyu, yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Yüksek ihtimalle beyannameyi doldururken bir web platformu kullanacaksınız, bu platformu kullanabilmeniz için ticaret bakanlığının size vereceği bir giriş yetkisi talebini bu formla yapacaksınız. Konuda yazılanlardan hatırladığım ve internetten bakabildiğim kadarıyla bu şekilde olması gerekiyor ama dediğim gibi, gümrük müşaviri firmalar daha iyi bilir konuyu, yanlış da hatırlıyor olabilirim.
Çok teşekkürler Schnicx. Biraz daha bekleyelim bakalım şu Ünsped firması ne diyecek (eğer cevap alabilirsek) zira büyük ihtimalle onların böyle bir ekrana giriş yetkisi vardır.

Uzun süredir yurt dışından birşey almıyordum ilk defa böyle bir form ile karşılaştım, afallatıyor insanı :) Bu yeni mevzuatta emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum teker teker..

Çok teşekkürler Schnicx. Biraz daha bekleyelim bakalım şu Ünsped firması ne diyecek (eğer cevap alabilirsek) zira büyük ihtimalle onların böyle bir ekrana giriş yetkisi vardır.

Uzun süredir yurt dışından birşey almıyordum ilk defa böyle bir form ile karşılaştım, afallatıyor insanı :) Bu yeni mevzuatta emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum teker teker..

Rica ederim, kolay gelsin.

Anlatılanlardan çıkan sonuç... adı tareks, mareks neyse bir form çıkacak karşımıza ve müşavirin kucağına düşecez, oldukça net. Bunu okuyan zaten kalkışmadı konu netleşene kadar bu işlere dolayısıyla evet tareks konusu başına gelip de yazan olmadı. :)
Çözersen (inşallah) yaz da bilgi arşivinde dursun.

Anlatılanlardan çıkan sonuç... adı tareks, mareks neyse bir form çıkacak karşımıza ve müşavirin kucağına düşecez, oldukça net. Bunu okuyan zaten kalkışmadı konu netleşene kadar bu işlere dolayısıyla evet tareks konusu başına gelip de yazan olmadı. :)
Çözersen (inşallah) yaz da bilgi arşivinde dursun.
Evet herkese örnek olacağım gibi duruyor, kucaktan kucağa, bir PTT bir broker. Yazacağım çözersem, teşekkürler 👍

Mevzuat yine değişiyor.

Vergi v.s. uygulama aynen devam. Sadece 1.500 euro/dolara kadar olan alışverişlerde 5 adet ürüne kadar tüm işlemler ptt gümrük işlerinde hesaplanan vergi kdv v.s. doğrudan orada ödeme yapılarak mallar teslim alınabilecek. DENİYOR.

Umarım doğru çıkar da insanlar en azından gümrük işi yapan aracılardan ve evrak karmaşasından kurtulur.

Mevzuat yine değişiyor.

Vergi v.s. uygulama aynen devam. Sadece 1.500 euro/dolara kadar olan alışverişlerde 5 adet ürüne kadar tüm işlemler ptt gümrük işlerinde hesaplanan vergi kdv v.s. doğrudan orada ödeme yapılarak mallar teslim alınabilecek. DENİYOR.

Umarım doğru çıkar da insanlar en azından gümrük işi yapan aracılardan ve evrak karmaşasından kurtulur.
doğruysa kral köprüye bir adam daha koymaya karar vermiş demektir

tareks formu;
sizin ne tür bir ürün aldığınızı anlattığınız formdur.
gümrük mevzuatının ekler kısmında getirdiğiniz ürünlere dair belirleyici kodlar var.
örneğin telli enstrüman, müzik aleti kodu ile bilgisayar parçası kodu farklı
o kodu her ürün için alt alta forma yazacaksınız.
vergi numaranız tc kimlik numaranız şirketinizin adı ise adınız soyadınız olacak.

işte bu tür sıkıntılar, vergiler ve işin içine açgözlü gümrük müşaviri firmalar girdiği için 150-1500 euro arasındaki ürünleri almak çok zahmetli ve ödenen vergilere değmez.

Ben TR ile birebir aynı maliyete bile gelse almaya razıyım ... düşünsene ESP ya da Jackson alacaksın, Zuhal ve Cangöz'ün lütfederek 15 ayda getirdiği mal 3 haftada kapında. Direkt alırım, üstüne eşe dosta da alırım.
Haklı bir isyan fakat stabil olmayan bir ekonomi içinde ithalat yapan firmaların dövizle borçlanarak stok tutmasının kolay olmadığını da göz önünde bulundurmak gerek. Yani bu tür bir yaklaşım müzik marketleri kendilerini geliştirmeleri yönünde teşvik etmez aksine baltalamak olur. Kimse kimseyi kollamak zorunda değil tabi ben de istediğim ürüne daha hızlı ve daha ucuza ulaşmak için yurtdışından alırdım ama sektör içinde çalışan biri olarak işlerin lütuftan öte olduğunu söylemek istedim.

Konuyla ilgili de şunu söyleyebilirim gümrük işleri her geçen gün daha da sıkılaşıyor ve sadece vatandaşa değil şirketlere de zorluk çıkarıyorlar. Bazı firmalar gümrük masrafını toplam tutara ek olarak faturaya yansıtıp tüm işlemleri kendileri hallederek kapınıza kadar gönderim yapıyor. Thomann'da böyle bir uygulama var mı bilmiyorum en son 2020 senesinde bir gitar aldım o zaman gitar fiyatı üzerinde %20 gibi bir vergilendirme ile kapıma kadar gelmişti ama son kanunla bunların tamamı geçersiz kaldı sanırım.

Son çare olarak bir yöntem daha var ama detaylı araştırmadım sadece aldığım bir duyuma göre bu tür işlemler için kullanılan "kargo" şirketleri var. Seyahat eden bir yolcu görünümünde yanında ürün getirip götüren insanlarla çalışılıyor fakat ne kadar güvenilir? çok bilmediğim konular.

Geri