Thomann'dan Alışveriş

Do Re yi baz alma. Kafadan bir fiyat o. Ayrıca arkadaşın izah ettiği A.TR denen belgenin de kaymağını yemiş akıllıca bir hareket yapmış. o belge olmasa ek bir de %20 vergi ödeyecek ki bu da Do Re'den de pahalıya gelir anlamı taşıyor.

Ama tüm tartışmalar sonucunda GİTAR konusunda bence durum netleşti.

%20 vergiye ek olarak %10 EK VERGİ VAR. ve totalde %30 gibi bir vergi yükü çıkıyor.

Ezberleyin arkadaşlar

A.TR BELGESİ DÜZENLETECEĞİM

:)

Kesinlikle yemiş. A.TR belgesi için bir link paylaşıyorum altta.

Kesinlikle yemiş. A.TR belgesi için bir link paylaşıyorum altta.

Haa bak burdada güzel bir bilgi var ve kesin cevap var.

A.TR belgesi ve vergi muafiyeti için " EŞYANIN HANGİ ÜLKEDE ÜRETİLDİĞİNİN ÖNEMİ YOKTUR. " diyor.

Yani menşei falan hikaye.

@TürkRockçı bir mesajında bahsetmişti. Ürünün nerede üretildiğine bakılmıyor diye. Adama yüklenmiştik. Adamda kendini aptal ilan edip gitti.

Kusura bakmasın artık cahilliğimize versin :)

Ay durun geldim geldim.

anladığım kadarı ile yazayım.

gitar alırsak %30 vergi kesinlikle varmış. Bunu yazanlar HAKLI çıktı. Saygılar.

Ama A.TR denen belge temin edilirse %20 vergi muafiyeti var. Ama yine de %10 ek vergi koyuyorlar. Bunu yazanlar da haklı çıktı.

Gitar alırken bir gitar parası da devlete ödeniyor durumu çok netleşmese de somut örneğe bakarsak %20 vergi indirimi almış olmasına rağmen ciddi bir para ödenmiş.

Ürünün nerede üretildiğinin vergi olayında hiç bir öneminin olmadığını, tam tersine ürünün nereden gönderildiğinin önemli olduğunu anladık.

Özetle

Sipariş edeceğin ülkeye dikkat et. Sipariş verdiğin tedarikçiden A.TR belgesi düzenlemesini ve sana göndermesini iste. Bunu yapmazsan %20+%10 = %30 vergi ödenecek. Tabi bu vergi hesapları üzerinden de diğer ödenecekler hesaplanacak onlarda da artış olacak.

Oh rahatladım yahu. :)

Arkadaşlar, işe girmeden önce araştırmamın soruşturmamın ekmeğini yedim ben açıkçası A.TR olayında... :)
Sürekli Avrupa'dan ithalat yapan bir şirkette İthalat Satınalma Sorumlusu olduğum için zaten A.TR belgesinin ne kadar hayati bir önem taşıdığını az çok biliyordum.

Evet iGV direk GTİP'e bakılarak verildiği için bir de üzerine G.V ödememek gerçekten çok iyi oldu. Denedik gördük :)

A.TR Belgesini düzenlemeleri çok zor bir şey değil. Customer Service'den iletişime geçip; Ertuğrul Bey ile görüşüyorsunuz Satınalma tamamlandıktan sonra, bir kaç gün uzuyor göndermeleri hepsi bu...
Ayrıca KKDF için de banka / EFT yapsanız iyi olur, ben banka hesap dökümü çıktısı alsam da işe yaramadı. Bilginiz olsun.

Arkadaşlar, işe girmeden önce araştırmamın soruşturmamın ekmeğini yedim ben açıkçası A.TR olayında... :)
Sürekli Avrupa'dan ithalat yapan bir şirkette İthalat Satınalma Sorumlusu olduğum için zaten A.TR belgesinin ne kadar hayati bir önem taşıdığını az çok biliyordum.

Evet iGV direk GTİP'e bakılarak verildiği için bir de üzerine G.V ödememek gerçekten çok iyi oldu. Denedik gördük :)

A.TR Belgesini düzenlemeleri çok zor bir şey değil. Customer Service'den iletişime geçip; Ertuğrul Bey ile görüşüyorsunuz Satınalma tamamlandıktan sonra, bir kaç gün uzuyor göndermeleri hepsi bu...
Ayrıca KKDF için de banka / EFT yapsanız iyi olur, ben banka hesap dökümü çıktısı alsam da işe yaramadı. Bilginiz olsun.
İçin içinde bu kadar kısaltma olunca benim devreler yandı 🤣
Sizin aldığınız ürün burada yoktu zaten diye hatırlıyorum.
Ama Do Re'de olan bir ürün için bu zahmete girmeye değecek gibi gelmedi bana?

Eklemek istiyorum. Sonradan aklıma geldiği için firmayı tekrar aradım, ürünün Vietnam malı olması tabi fark eder dediler. Sonra bir şeylere bakıp, tamam, sorun yok diye düzelttiler. Sonuç olarak ürünü almadan önce thomann'dan menşe bilgisi almanız çok önemli olabilir.
Hocam siz A.TR belgesi çıkartılması için siparişte talepte bulunmuş muydunuz? Bir de sizin alış veriş vardı. Unuttuk sanmayın 😄

Hocam siz de bi A.TR belgesi çıkarın. Sinirlere iyi gelir 😄
Abiiiim. Bu lastikçi abi haklı yanlız.

Şimdi bu gitarı alan abim yol yordam bildiğinden bir belge almış yırtmış.

Amma gel görki sen ben bu işe kalkışmış olsak ne belge bilcez ne de birşey. Hoooop haşırttı bılekbort %20+%10 vergiyi yermiyiz ? yeriz abbiiim. Lastikçi abide haklı

Herkeş haklı oleyyy.

İçin içinde bu kadar kısaltma olunca benim devreler yandı 🤣
Sizin aldığınız ürün burada yoktu zaten diye hatırlıyorum.
Ama Do Re'de olan bir ürün için bu zahmete girmeye değecek gibi gelmedi bana?
Hocam Dore'de yok ürün... Hem SOLAK hem 7 TELLİ.... Yok maalesef...Zaten getirtememişler de... Paran olsa da yok yani...

iG.V: İlave Gümrük Vergisi; Bu gitarda %10
G.V : Gümrük Vergisi, A.TR nedeniyle %0
G.T.İ.P: Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası, her malın bir GTİP kodu vardır. Evrenseldir.
K.K.D.F: Kaynak kullanımı destekleme fonu; Eğer Mal mukabili işlem olursa; yani mal bedelini kredi kartı / banka debit kart ile öderseniz % 6 ilave vergi.
EFT: Elektronik Fon Transferi :)

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur hocam :D

Abiiiim. Bu lastikçi abi haklı yanlız.

Şimdi bu gitarı alan abim yol yordam bildiğinden bir belge almış yırtmış.

Amma gel görki sen ben bu işe kalkışmış olsak ne belge bilcez ne de birşey. Hoooop haşırttı bılekbort %20+%10 vergiyi yermiyiz ? yeriz abbiiim. Lastikçi abide haklı

Herkeş haklı oleyyy.
Valla bodoslama dalınacak iş değil eğer A.TR olmasa ne kadar olacaktı hemen hesaplayalım.

MAL BD.
13102,87​
SİGORTA
393,09​
G.V.
2699,19​
D.V
176,7​
EMY
431,87​
İGV
1349,6​
KKDF
784,76​
YURTİÇİ
750​
KDV MATRAHI
19688,08​
KDV
3543,855​
TOTAL
23231,94​

VERGİLER TOPLAMI: 9735,98 TL olacaktı. Harbiden o zaman bir gitar da devlete almış gibi olacaktı.

Hocam Dore'de yok ürün... Hem SOLAK hem 7 TELLİ.... Yok maalesef...Zaten getirtememişler de... Paran olsa da yok yani...

iG.V: İlave Gümrük Vergisi; Bu gitarda %10
G.V : Gümrük Vergisi, A.TR nedeniyle %0
G.T.İ.P: Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası, her malın bir GTİP kodu vardır. Evrenseldir.
K.K.D.F: Kaynak kullanımı destekleme fonu; Eğer Mal mukabili işlem olursa; yani mal bedelini kredi kartı / banka debit kart ile öderseniz % 6 ilave vergi.
EFT: Elektronik Fon Transferi :)

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur hocam :D
Teşekkür ederim; zahmet etmişsiniz. Ben ciddi ciddi sormamıştım, lütfen kusura bakmayın. Evet, sizin aldığınız ürünün burada olmadığını zaten biliyordum.
Sizin sayenizde epey bir şey öğrendik. Do-re'ye göre 3000 TL avantajlı ise, (gitarın fiyatı üzerinden bakarsak) beşte bir/altıda bir civarında bir avantaj var gibi anlıyorum.
Belli bir fiyatın altındaki ürünler için bu sürece girmeye değmeyecektir gibi geldi bana.
Bu mevzuat zaten bu arkadaşların tekeli korunsun diye de çıkartıldı neticede; işlevi bu. Thomann ile rekabet edemezler, batar bunlar filan diyorduk kendi aramızda. Eh, bunlara bir şey olmaz:)

Teşekkür ederim; zahmet etmişsiniz. Ben ciddi ciddi sormamıştım, lütfen kusura bakmayın. Evet, sizin aldığınız ürünün burada olmadığını zaten biliyordum.
Sizin sayenizde epey bir şey öğrendik. Do-re'ye göre 3000 TL avantajlı ise, (gitarın fiyatı üzerinden bakarsak) beşte bir/altıda bir civarında bir avantaj var gibi anlıyorum.
Belli bir fiyatın altındaki ürünler için bu sürece girmeye değmeyecektir gibi geldi bana.
Bu mevzuat zaten bu arkadaşların tekeli korunsun diye de çıkartıldı neticede; işlevi bu. Thomann ile rekabet edemezler, batar bunlar filan diyorduk kendi aramızda. Eh, bunlara bir şey olmaz:)
Rica ederim hocam ne demek. Ben edindiğim bilgileri paylaşmayı aktarmayı çok seviyorum, yardımcı olabildiysem ne mutlu.
Evet gerçekten Türkiye'de bu gitar olsaydı böyle bir işe girilecek gibi bir süreç değil, zahmetli yani... Ama Dore'nin getireceğini söylediği gitarın hem modelini hem inlaylerini beğenmemiştim. Kaldı ki getirememişler de yani... Yine hüsran olacaktı beklesem... İyi yaptım ya... Hem herkes de nasıl bir süreç olduğunu öğrenmiş oldu. Yarın akşam kısmetse foto video da paylaşırım. Islatırız burada :D

Son düzenleme:
Rica ederim hocam ne demek. Ben edindiğim bilgileri paylaşmayı aktarmayı çok seviyorum, yardımcı olabildiysem ne mutlu.
Evet gerçekten Türkiye'de bu gitar olsaydı böyle bir işe girilecek gibi bir süreç değil, zahmetli yani... Ama Dore'nin getireceğini söylediği gitarın hem modelini hem inlaylerini beğenmemiştim. Kaldı ki getirememişler de yani... Yine hüsran olacaktı beklesem... İyi yaptım ya... Hem herkes de nasıl bir süreç olduğunu öğrenmiş oldu. Yarın akşam kısmetse foto video da paylaşırım. Islatırız burada :D
Getirmez tabii; adam tok satıcı:)
Hayırlı olsun diyelim.

Vizesi olanlar icin gidip alip gelmek sanirim hala daha avantajli gibi.
Bu arada Gitarın Menşeini faturada belirtmedikleri için Almanya olarak belirttik Gümrükçümle... Bilginiz olsun. Faturada belirtselerdi ne olurdu bilmiyorum açıkçası.
Gitarin mensee'sine memurun bakasi gelirse, ki bazen yapiyorlar acip, o zaman sorun cikabilme ihtimali olabilir sanirim. bilmiyorum fazla mi takintili dusunuyorum. Belki de almanlar gitari kendileri ithal ederken millilestirdikleri icin ATR hakki doguyor olabilir, forumda birkac dis ticaretci arkadas vardi onlar cok daha vakiflar konuya, aydinlatirlar.
Ben zamaninda Almanya'ya ton baligi getirmistim Turkiye'den. Tutulan baliklar Hint okyanusu dolaylarinda oldugu icin (bunun bir belgesi var ve memur muhakkak istiyor) ambalajdaki made in Turkey yazisi icin baya bir sorun olmustu, ciddi mesai harcadik konuyu cozmek icin...
Masraflari acikladiginiz girdi konunun ilk mesaji olarak sabitlense yeridir. Elinize saglik.

Vizesi olanlar icin gidip alip gelmek sanirim hala daha avantajli gibi.

Gitarin mensee'sine memurun bakasi gelirse, ki bazen yapiyorlar acip, o zaman sorun cikabilme ihtimali olabilir sanirim. bilmiyorum fazla mi takintili dusunuyorum. Belki de almanlar gitari kendileri ithal ederken millilestirdikleri icin ATR hakki doguyor olabilir, forumda birkac dis ticaretci arkadas vardi onlar cok daha vakiflar konuya, aydinlatirlar.
Ben zamaninda Almanya'ya ton baligi getirmistim Turkiye'den. Tutulan baliklar Hint okyanusu dolaylarinda oldugu icin (bunun bir belgesi var ve memur muhakkak istiyor) ambalajdaki made in Turkey yazisi icin baya bir sorun olmustu, ciddi mesai harcadik konuyu cozmek icin...
Masraflari acikladiginiz girdi konunun ilk mesaji olarak sabitlense yeridir. Elinize saglik.
Rica ederim. Bir de ilave olarak şunu belirtmek lazım. Vergi hesaplarken beyanname açılan tarihin güncel kuru üzerinden mal bedeli hesaplanıyor yani siz malı 1 EUR = 18,50 TL üzerinden alsanız da bir ay sonra mal geldiğinde 19,80 ise güncel kur ; o bedel üzerinden vergi ödeniyor.

Haa bak burdada güzel bir bilgi var ve kesin cevap var.

A.TR belgesi ve vergi muafiyeti için " EŞYANIN HANGİ ÜLKEDE ÜRETİLDİĞİNİN ÖNEMİ YOKTUR. " diyor.

Yani menşei falan hikaye.

@TürkRockçı bir mesajında bahsetmişti. Ürünün nerede üretildiğine bakılmıyor diye. Adama yüklenmiştik. Adamda kendini aptal ilan edip gitti.

Kusura bakmasın artık cahilliğimize versin :)
Vergi konusunda ne yazdım ise o olmuş. Tek avantajı iş bilen araştıran bir insan olması. Dersine güzel çalışmış ve gümrük vergisinden yırtmış. Zaten arkadaş son mesajında noktayı da koymuş. Yapilan hesaba göre korkunç bir ödeme çıkmış. Ama arkadaşın ödediği de öyle kolay sindirilecek tarzda değil. Lâkin ürünün olmaması durumunda da başka seçenek yok zaten.
Ama benim inandığım bir başka durum da şu, A.TR belgesi olsada olmasada yine bu iş oradaki memurda bitiyor sanki. İş bilmez uyuzun birine denk gelirsen yapıştırır geçer sanırım.
Hayırlı olsun güle güle kullansın. Güzel bir derlenip toparlanıp sabit başlık olsa bu arkadaşın tecrübesi ne güzel olur. Alış veriş yapacak kişi okur. Süreci anlar ona göre girişir bu işe.

Merhaba Arkadaşlar;

Sona gelmiş bulunmaktayız, beyannamemiz tescil edildi ve vergisi belli oldu; lafı çok uzatmadan yaptığım masraf dökümünü de size çıkarayım;

Schecter Demon 7 LH - 12.100,64 TL (11.11.2022 Eur kuruyla)
Navlun - 576,76 TL
Vekaletname - 449,00 TL
Gümrük Vergisi KKDF ve KDV- 5.801,00 TL (bunun dökümünü beyanname elime geçince ayrıntılı belirtirim, zira A.TR'nin ne gibi bir katkısı olduğunu da bilmek lazım)

Benim için toplam; 18.927,40 TL
Benim müşavirim tanıdık olduğu için Gümrük Müşavirine hizmet bedeli ödemedim ancak bunda da baz ücret
GMM - 684,40 TL

Normalde toplamda ; 19.611,80 TL ye gelmiş oluyor.

Yarın beyanname ve vergi makbuzuyla teslim alacağım inşallah.

Hayırlı olsun bakalım :)
Solak olarak demon için çok para 19 binlere ne hale gelmişiz.

Geri