Thomann'dan Alışveriş

şimdi gitarı getiren arkadaşa sormak lazım,
aradaki fark için bu kadar uğraşmaya emek harcamaya değer mi?
cevabı sanırım hayır olacak.
size gizli masrafları yazmamış, notere, vergi dairesine, gümrüğe vs gitmek gelmek özellikle kalabalık şehirlerde ayrı bir dert, para ve zaman sarfiyatı demek.

çok elzem, tr de bulunmayan, zorunlu kalındığı haller dışında bu süreçler ile uğraşmaya değmez.

Tüm masrafları yazdım ben oraya... yol parası falan onlara yapacak zaten bir şey yok... ayrıca 17 tl ptt ye verdim not düşelim.

Notere ben gittim , vergi gümrük olaylarını gümrükçümüz halletti.
Gitar Türkiye de yok. o yüzden yurtdisindan aldım. yoksa böyle bir maceraya ne gerek var.

Türkiye de solak gitar bulmak zaten zor...
7 telli solak gitar bulmak İMKANSIZ

Son düzenleme:
Sonunda... inşallah tek parçadır...
20221216_102925.jpg

Hocam siz A.TR belgesi çıkartılması için siparişte talepte bulunmuş muydunuz? Bir de sizin alış veriş vardı. Unuttuk sanmayın 😄

Hayır, öyle bir şeyden haberim olmadığı için talepte bulunmadım. Ancak şirket bu konuda hayli bilgi sahibi. Hatta İngilizce yazışmama Türkçe yanıt veren bir temsilci Türkiye'deki gümrük süreciyle ilgili kabaca ama açıklayıcı bilgi bile verdi. İstenmeden gümrükte gereken belgeleri de düzenleyceklerini düşünüyorum.

şimdi gitarı getiren arkadaşa sormak lazım,
aradaki fark için bu kadar uğraşmaya emek harcamaya değer mi?
cevabı sanırım hayır olacak.
size gizli masrafları yazmamış, notere, vergi dairesine, gümrüğe vs gitmek gelmek özellikle kalabalık şehirlerde ayrı bir dert, para ve zaman sarfiyatı demek.

çok elzem, tr de bulunmayan, zorunlu kalındığı haller dışında bu süreçler ile uğraşmaya değmez.
Gizli masraflar mı ?
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Bugüne kadar vergi konusunda edindiğim ne bilgi varsa buraya aktardım. Ancak siz ısrarla hırdavat ithalatı yaptığınız ürünleriniz ile durumu kıyaslama yolunu seçtiniz. Bende ısrarla öyle olmadığını yazdım.

Gitarı alan arkadaş helal olsun ki konuyu tüm açıklığı ile tane tane yazarak paylaştı.
Noter masrafı da dahil yazdı.

Gitmek gelmek yol parasıdan bahsetmek bunlar oldukça komik bence. 20 binlira veren adam 20 lira yol parasının hesabını mı yapacak.

arkadaş, birader, evladım
sana daha önce de tarzınla ilgili dikkat etmeni önermiştim. madem dikkatli olmuyorsun. ben de aynı tarzla yaklaşayım.

birincisi herkes senin gibi zengin. ...i değil,
ben hırdavatçı değilim, hiç olmadım. haber kanallarındaki yandaş medyanın bazen gizli bazen açıkça yaptığı gibi aşağılama tarzı davranışlarını kabul etmem.
muhtemelen senin baban ya hırdavat yada inşaattan zengin olmuştur. bu lafları kendine sakla.

senin cebinde para var yapabiliyorsun diye herkesin de aynı şekilde davranmasını, düşünmesini bekleyemezsin.

bu saatten sonra bana cevap yazmaya ya da iletişim kurmaya istediğin kadar çalışabilirsin. benim için artık yoksun.

Gizli masraf falan yok; Tüm masrafları bir kez daha yazıyorum...

Schecter Demon 7 LH - 12.100,64 TL (11.11.2022 Eur kuruyla)
Navlun - 576,76 TL
Vekaletname / NOTER - 449,00 TL
İlave Gümrük Vergisi KKDF ve KDV- 5.801,00 TL
PTT: 17,00 TL

Benim için toplam; 18.944,40 TL

Yol parası falan buraya yazılmaz, 20 bin liralık gitar alıyoruz onun peşine düşecek değiliz çok şükür.

Gitara ettiğim toplam masraf budur.

woohoo... çok güzel görünüyor sapasağlam gelmiş....

bence değdi be bunca zahmete...

klavye radiusu biraz büyük elimin alışması zaman alacak. ilk izlenimim olarak gitarı beğendim...
20221216_111819.jpg

Güle güle çalın. Darısı diğer müzisyen "ithalatçıların" başına. Siparişten sonra toplam kaç gün sürdü?

11.11.2022 de sipariş verdim 16.12.2022 de teslim aldım. 36 gün.

Son düzenleme:
Biraz da sürecin nasıl işlediğinden bahsedeyim isterseniz, masraflardan bahsettik ama neyi nasıl yapmanız gerektiğine hiç değinmedik sanki...

Thomann'dan sipariş verdiniz diyelim, 1 saat içinde siparişiniz onaylanıyor. Sipariş onaylandıktan sonra eğer A.TR istiyorsanız ilave üç gün daha sevk aşamasına ekleniyor. Bende toplam 6 gün sürdü sevk edilmesi. A.TR istiyorsanız; Online Chat ekranından Export Sales ile görüşüp; A.TR hazırlanmasını özellikle söylemeniz şart. Varsayılan olarak hazırlamıyorlar, çünkü bu da ekstra masraf (korkmayın buna para istemiyor Thomann, zaten bu A.TR belgesi sizin hakkınız)

Paketiniz DHL ile gönderime organize ediliyor, bu aşamada faturanız kesilmiş olacaktır. Onu PDF olarak çıktısını alın çerçeveletip duvara asın (şaka tabii). Eğer banka yoluyla EFT yaptıysanız Swift ID isteyin bankanızdan... (KKDF ödememek için SWIFT id şart)

Ardından bir gün sonra DHL alıyor. Ancak yola çıkmıyor hemen. Feucht denen bir yerde 2-3 gün bekliyor. (Muhtemelen DHL Posta toplama merkezi)

2 hafta sonra Türkiye'ye İSTANBUL UKİM'e ulaşıyor.

Ardından burada da bir kaç gün bekliyor. Artık gönderinizi PTTKargo aracılığı ile takip etmeye başlıyorsunuz. Burada 3 yerden takip edebilirsiniz.;
-DHL linki altındaki gönderi linki
-pttkargo resmi sitesi
-edevlet ptt

En günceli edevlet üzerinden takip edebildim ben, diğerleri hep bir iki adım gerideydi.

UKİM'den bir kaç gün sonra çıkıyor gönderiniz. Ve bulunduğunuz şehrin postane merkezine geliyor. Gümrüksüz geçiş oldu diye sevinmeyin sonu hüsran, bulunduğunuz şehirde gümrükleme oluyor.

Bir kaç gün sonra da bulunduğunuz şehre geliyor. Eğer Gümrük Memuruna denk gelirse işiniz hemen olur, yoksa 1 hafta da burada bekliyor.
Sonra sizi arıyorlar Cep telefonunuzdan; Merhaba Gümrüğe gelmeniz gerekiyor diyorlar.

Bu aşamada iki yol var önünüzde; evrakları alıp gümrüğe gidebilirsiniz, ya da bir gümrükçüye vekalet verip ona işlemleri yaptırabilirsiniz.
Vekalet vermeyi seçtim ben, 450 TL bir ücreti var, Gümrükçünüzden istiyorsunuz vekalet metnini size gönderiyor. Noterden tasdik olunduktan sonra o belgeyi mail yoluyla ya da elden gümrükçünüze veriyorsunuz. Fatura, Swift ID ve varsa A.TR yi gönderiyorsunuz. A.TR büyük ihtimalle paket üzerinde gelir, onu gümrükçünüz alır.

Adınıza beyanname açılıyor ve vergileri ödeyip beyannameyi kapatıyor gümrükçünüz.

Bulunduğunuz ilin UKİM merkezine gidip gönderinizi artık teslim alabilirsiniz. Gümrük servisinin çalışma saatleri 10:30-19:30 arası. Benim gibi 8:30 da dikilip ağaç olmayın orada...

Hayırlı olsun bakalım.

Çile valla...
bir gümrükçüye vekalet verip ona işlemleri yaptırabilirsiniz.
hayırlı olsun güzel gitar... çalıştığım gümrükçü mü var, yani benim yok.. mahallede tabelalara bakıp hah gümrükçü diye herhangi birine vermek olur mu, dangozun teki çıkar da beceremezse... sade vatandaş olarakne yapalım? hani zorda kalırsak şirketin import'çularına sorarız da kurumsal olarak dışarıda o iş, şimdi şahsi işim için yüz sürmek gerekir tanımam etmem...

çalıştığım gümrükçü mü var, yani benim yok.. mahallede tabelalara bakıp hah gümrükçü diye herhangi birine vermek olur mu, dangozun teki çıkar da beceremezse...
valla gümrük müşaviri desem daha doğru olur. evet herhangi bir gümrük müşaviri de bu işi yapabilir ama tanıdığın olursa para ödemezsin ya da daha az ödersin. normal gümrük müşavirlik hizmeti bedeli 1400 tl + kdv sanırım tam bilmiyorum

Sayın üyeler,
İbanez azes40 model elektro gitar almayı düşünüyorum. Thomann'dan alma planım var, rica etsem mala anlatır gibi anlatabilirmi birisi bana, bu vergilerden neleri ödeyeceğiz. Piyasada 8.500 küsür civarı fiyatı var, açıkçası yerli distribütörlerden almak istemiyorum çünkü güvenemiyorum. Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Abi resmen şaka gibi.
Adam üşenmedi sayfalarca yazı yazdı. Hatta son mesajı da sipariş süreci ile alakalı. Okusan ne yapman gerektiğini ne ödeyeceğini göreceksin. Ama yok illa şahsa münasır açıklama yapılsın.

Sadece 1 sayfa geriden beri faturada kullanılan yazı fontuna kadar detaylı anlatılmış... onu da mı özetleyip mala anlatır gibi yapalım? 1 değil de 10 sayfa geriden tarasan zaten uzman olursun.
Distribütöre neden güvenemediğini sormuyorum, thomann başlığının konusu değil zaten.

Biraz da sürecin nasıl işlediğinden bahsedeyim isterseniz, masraflardan bahsettik ama neyi nasıl yapmanız gerektiğine hiç değinmedik sanki...

Thomann'dan sipariş verdiniz diyelim, 1 saat içinde siparişiniz onaylanıyor. Sipariş onaylandıktan sonra eğer A.TR istiyorsanız ilave üç gün daha sevk aşamasına ekleniyor. Bende toplam 6 gün sürdü sevk edilmesi. A.TR istiyorsanız; Online Chat ekranından Export Sales ile görüşüp; A.TR hazırlanmasını özellikle söylemeniz şart. Varsayılan olarak hazırlamıyorlar, çünkü bu da ekstra masraf (korkmayın buna para istemiyor Thomann, zaten bu A.TR belgesi sizin hakkınız)

Paketiniz DHL ile gönderime organize ediliyor, bu aşamada faturanız kesilmiş olacaktır. Onu PDF olarak çıktısını alın çerçeveletip duvara asın (şaka tabii). Eğer banka yoluyla EFT yaptıysanız Swift ID isteyin bankanızdan... (KKDF ödememek için SWIFT id şart)

Ardından bir gün sonra DHL alıyor. Ancak yola çıkmıyor hemen. Feucht denen bir yerde 2-3 gün bekliyor. (Muhtemelen DHL Posta toplama merkezi)

2 hafta sonra Türkiye'ye İSTANBUL UKİM'e ulaşıyor.

Ardından burada da bir kaç gün bekliyor. Artık gönderinizi PTTKargo aracılığı ile takip etmeye başlıyorsunuz. Burada 3 yerden takip edebilirsiniz.;
-DHL linki altındaki gönderi linki
-pttkargo resmi sitesi
-edevlet ptt

En günceli edevlet üzerinden takip edebildim ben, diğerleri hep bir iki adım gerideydi.

UKİM'den bir kaç gün sonra çıkıyor gönderiniz. Ve bulunduğunuz şehrin postane merkezine geliyor. Gümrüksüz geçiş oldu diye sevinmeyin sonu hüsran, bulunduğunuz şehirde gümrükleme oluyor.

Bir kaç gün sonra da bulunduğunuz şehre geliyor. Eğer Gümrük Memuruna denk gelirse işiniz hemen olur, yoksa 1 hafta da burada bekliyor.
Sonra sizi arıyorlar Cep telefonunuzdan; Merhaba Gümrüğe gelmeniz gerekiyor diyorlar.

Bu aşamada iki yol var önünüzde; evrakları alıp gümrüğe gidebilirsiniz, ya da bir gümrükçüye vekalet verip ona işlemleri yaptırabilirsiniz.
Vekalet vermeyi seçtim ben, 450 TL bir ücreti var, Gümrükçünüzden istiyorsunuz vekalet metnini size gönderiyor. Noterden tasdik olunduktan sonra o belgeyi mail yoluyla ya da elden gümrükçünüze veriyorsunuz. Fatura, Swift ID ve varsa A.TR yi gönderiyorsunuz. A.TR büyük ihtimalle paket üzerinde gelir, onu gümrükçünüz alır.

Adınıza beyanname açılıyor ve vergileri ödeyip beyannameyi kapatıyor gümrükçünüz.

Bulunduğunuz ilin UKİM merkezine gidip gönderinizi artık teslim alabilirsiniz. Gümrük servisinin çalışma saatleri 10:30-19:30 arası. Benim gibi 8:30 da dikilip ağaç olmayın orada...

Hayırlı olsun bakalım.
Arkadaşım eline sağlık.
Güzel ce bir toparlansa yazdıkların varya 10 numara thomann yol haritası olur.

Sayın üyeler,
İbanez azes40 model elektro gitar almayı düşünüyorum. Thomann'dan alma planım var, rica etsem mala anlatır gibi anlatabilirmi birisi bana, bu vergilerden neleri ödeyeceğiz. Piyasada 8.500 küsür civarı fiyatı var, açıkçası yerli distribütörlerden almak istemiyorum çünkü güvenemiyorum. Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Son iki sayfada hem masraflar, hem de süreç hakkında detaylı bilgi paylaştım. Oradan takip edebilirsiniz.

Arkadaşım eline sağlık.
Güzel ce bir toparlansa yazdıkların varya 10 numara thomann yol haritası olur.
Modlara sormak lazım ayrı başlık açılıp Thomann'dan gitar alma süreci diye paylaşılabilir.

Ayrıca bu yazdıklarım gitar için geçerli, amfi klavye vs. de ÖTV ve vesair masraflar çıkabilir elektroniğe girdiği için.

Derleyip toparlayıp ayrı başlık açtım :)

Son düzenleme:
Modlara sormak lazım ayrı başlık açılıp Thomann'dan gitar alma süreci diye paylaşılabilir.

Ayrıca bu yazdıklarım gitar için geçerli, amfi klavye vs. de ÖTV ve vesair masraflar çıkabilir elektroniğe girdiği için.

Derleyip toparlayıp ayrı başlık açtım :)
Üç büyükler dışında bir ilde misiniz? Almanya'dan oralara direk kargo olacağını düşünecek kadar iyimser olmak istiyorum. Eğer durum buysa istanbul - teslim ili arası süreden yırttım demektir. Aksi takdirde 36 gün süre benim için biraz hayal kırıklığı olacak, çünkü Almanların aptalca bürokrasi severliği zaten malın ülkeden çıkışını haddinden fazla geciktirmiş durumda.

Üç büyükler dışında bir ilde misiniz? Almanya'dan oralara direk kargo olacağını düşünecek kadar iyimser olmak istiyorum. Eğer durum buysa istanbul - teslim ili arası süreden yırttım demektir. Aksi takdirde 36 gün süre benim için biraz hayal kırıklığı olacak, çünkü Almanların aptalca bürokrasi severliği zaten malın ülkeden çıkışını haddinden fazla geciktirmiş durumda.
Denizli hocam.

Geri