Thomann'dan Alışveriş

Almanya saatine göre 9:30 da bize göre 11:30 da mesaileri başlıyor. Ben bilgisayardan girdiğim için mesai saati başladığında ekranın sağ altında anlık sohbet penceresiyle iletişim kurabiliyorsunuz chatleşir gibi. O kısımda derdinizi belirttiğinizde konu ne ise ona göre alanının uzmanı temsilciye bağlanıyor. Herhalde mail ile iletişim kurduğunuzda direk içerdeki Türk temsilciyi yetkilendiriyorlar. Her konuda da yardımcı oluyorlar. Sistemleri çok iyi, tabiri caizse gerçekten esnaflar :)

Evet, kargoyu teslim aldım sonunda. Kısa bir özet geçeyim. Süreç 26 ekim - 11 kasım aralığında geçti. Bu sürede dhl uzun bir süre takip aşamasında güncelleme yapmadı. Zaten güncellemeyi yaptığının ertesi gün teslim aldım bugün. Sabah 9:30 da dağıtıma çıktı. Ptt örf ve adetlerine uyarak tüm gün evde olmama rağmen alıcı adreste yoktu güncellemesi yaptı. Hafta sonu olduğundan dolayı öğlen mesai bitince bırakmıştır haliyle. Zaten bana da yakındı 1 km kadar. Gittim kafamı cama dayayarak bu paket benim gibisinden el kol hareketi yaptım. Zira evde çocuk gitar diye yırtınıyordu :) sağolsunlar mesai bitimi falan demediler açtılar kapıyı parasını ödedim aldım.

Gelelim ücretlere. Aldığım gitar burada yalnızca zuhalin websitesinde vardı. İstediğimiz renk değildi. Teşhir ürünüydü. 8900 lira ücreti vardı ve tekti. Başka hiç bir yerde de bulamadım araştırdığım kadarıyla. O sebeple thomann’a yöneldim. Onlar da 150 eu sınırı sebebiyle çok yardımcı oldular. 139 eu olan gitarı 119’a çektiler ki kargo dahil 150 yi geçmesin. Banka 149 eu olan parayı 4565 lira olarak yansıttı. 725 lira da ptt ye ödedim. Toplamda 5290 liraya geldi. Yani Türkiyede istemediğimiz rengi ve teşhir ürünü olan gitara göre 3610 lira cebimizde kaldı. Onla da üzerine biraz ekleyip ufak bi amfi ve kablo alırız artık :)

162168 eklentisini görüntüle
Güzel günlerde kullanın 15 kasım öncesi ulaşmış büyük şans. Satıcının 150 euro altıma çekmesi ise daha da büyük şans yoksa 3.500 lora cebinizde kalmak yerine bir 4.500 lira daha niye ödedim diye dert yanardınız.

Teşekkür ederim. Doğru muymuş yani çıkan haberler
Saygıdeğer ekonomi bakanımız daha geçen hafta açıkladı ya. Linki de yukarıda.
Bugün yarın meclise gelir sanırım.
Çok korkunç vergi artışları yolda diyorlar. 2024 çok zor olacak deniyor. Yabancı yatırımcı doları 32 33 lira bandında ve politika faizini de %45 en düşük istiyor.
Ama maaşlara da düşük zam yapılması isteniyor. Durum böyle olursa da değişik bir vergi ve sistemi gelecek kaçış yok gibi.

Thomann'da kağıda basılı fatura istiyorum seçeneğini seçmezseniz kesin gümrükte takılıyor, gidip almanız gerekiyor. Benim başıma geldi geçen gün.
Sanırım benim 120euro'lu thomann siparişimde takıldı. Önce Arnavutköy gümrüğe girip çıktı şimdide Başakşehir gümrükte bekliyor gozukuyor. Gumruk ucreti kısmı da 0 olarak kaldı. Gumruge giderken yanıma faturası dısında birşey almam gerek var mı? Sizin deneyiminiz nasıldı?

Sanırım benim 120euro'lu thomann siparişimde takıldı. Önce Arnavutköy gümrüğe girip çıktı şimdide Başakşehir gümrükte bekliyor gozukuyor. Gumruk ucreti kısmı da 0 olarak kaldı. Gumruge giderken yanıma faturası dısında birşey almam gerek var mı? Sizin deneyiminiz nasıldı?

Selam, ben faturayı alıp gitmiştim, onu inceleyip bir ücret hesaplamışlardı. Bende de 0 gözüküyordu.

Benim ücretler kısmı ürün türkiye'ye girdikten sonra bir hafta boyunca 0 olarak göründü. Bana ulaşmadan bir gün önce gitar İzmir'deyken sisteme eklediler

Nüfus Cüzdanı'nız muhakkak yanınızda olsun. Ayrıca nakit para da bulundurun , kredi kartı geçmiyor. PTT'den bir tebligat geldi ise onu da yanınıza alın, takip numarasından işlemi başlatıyorlar.

Bugün gümrüğe gidip %20 kdv'sini ödeyerek ürünümü teslim aldım. Thomann ürünü gönderirken faturayı kutunun dısına düzgünce yapıştırmış. Faturada shipping ayrı bir kalem olarak yazılmış. Ürünün kendi fiyatı da 120euro olarak yazıyordu. Gümrük görevlisine faturası olduğu halde neden takıldığını sorduğumda doyurucu bir açıklama yapmadı. "Ürünün ne olduğunu anlamamışlardır, ondan takılmıştır" şeklinde bir yanıt verdi.

158.82 Euro olan 7 String gitarın B-Stock olanını 118.49 Euro'ya bulup sipariş ettim. Guitar Rig 7 LE lisansı da verdiler. Beklemedeyiz 🤘 😁
Ürün: Harley Benton R-457 Active SBK

Dosyalar

• harleybenton_7string.jpg
    harleybenton_7string.jpg
    29.5 KB · Gösterim: 63
Geri