Thomann'dan Alışveriş

11.09.2014 tarihi yayınlanan son ÖTV tutarları;
G.T.İ.P. NO : 85.18

Mikrofonlar ve bunların mesnetleri; hoparlörler (kabinlerine monte edilmiş olsun olmasın); başa takılan kulaklıklar, kulağa takılan kulaklıklar (bir mikrofonla kombine halde olsun olmasın), bir mikrofon ve bir veya daha fazla hoparlör içeren setler; elektrikli ses frekansı yükselteçleri, takım halindeki ses amplifikatörlerinde ÖTV oranı %20 dir.

firma ismini vermem hoş olmaz ama gelen cevabı kopyalıyorum.

Merhaba, Rebel 112 combo fiyatı %18 KDV ve adrese kargo dahil $1250 USD'dir. Gümrükte ürünün içerdiği her speaker için ürün fiyatı + kargo üzerinden %20 ÖTV ödüyoruz. 212 de 2 x %20 ÖTV eklenecek. %18 KDV + %4.5 Gümrük vergisi + %40 ÖTV olacak. Vergi yükü zaten inanılmaz 212 katlıyor üstekil kapıda TSE'den heyet geliş ve kontrol ücreti de ödüyoruz. Tüm bunların yanısıra 212 gerçekten ağır.

Merak ettiğim, şirketin beyan ettiği ÖTV, KDV falan 1250 dolardan hariç mi? Öyleyse yaklaşık 980 dolarlık amfiyi bu şirket %18 KDV, %40 ÖTV, kargo derken 1600 doların da üstüne mal ediyor.

Bir arkadaş da kombo Fender Deluxe Reverb amfi getirecekti aracısız şirketsiz. Sanırım haftaya elinde olur amfi. Şu anki vergi bilgilerinde ÖTV, KDV gibi ödemeler görünmüyor. Sadece Gümrük Vergisi görünüyor. Bakalım gümrük hariç başka teve deve ödeyecek mi:

www.thomann.de Sitesinden Alış-veriş Yapanlar - Sayfa 38

firma ismini vermem hoş olmaz ama gelen cevabı kopyalıyorum.

Merhaba, Rebel 112 combo fiyatı %18 KDV ve adrese kargo dahil $1250 USD'dir. Gümrükte ürünün içerdiği her speaker için ürün fiyatı + kargo üzerinden %20 ÖTV ödüyoruz. 212 de 2 x %20 ÖTV eklenecek. %18 KDV + %4.5 Gümrük vergisi + %40 ÖTV olacak. Vergi yükü zaten inanılmaz 212 katlıyor üstekil kapıda TSE'den heyet geliş ve kontrol ücreti de ödüyoruz. Tüm bunların yanısıra 212 gerçekten ağır.

Bu firma diye geçinenlerin çoğunun bavul ticareti yaptığını söylememe gerek var mı bilmiyorum. Çünkü gerçekten bu işi yolu ve yordamı ile yapan bu denli zırvalamaz. Faturayı şişirmek için vergi uydurulmuş yukarıda olay bundan ibaret maalesef. Utanmasa watt başın %20 ÖTV diyecekmiş :D

Gümrük vergisi oranı kaçmış ? KDV kaçmış onu da yazarmısın ?

Bu bahsettiğimiz ÖTV vergisi oranlarına dair yasadır, ithalat durumundaki vergilere dair yasa değil. İthalatçı olmadığımız için o yasa da bizi ilgilendirmiyor. Biz tüzel kişiler değiliz dolayısı ile ithalatçı değiliz, biz ticari amaç gütmeden yurtdışından alışveriş yapan gerçek kişileriz. Dolayısı ile tabi olduğumuz kısım yurtdışından gelen koliler; Yasaya göre değeri 1500 euro, ağırlığı 30 kg altındaki ticari amaç taşımayan, Avrupa gümrük birliğine üye ülkelerden gelen koliler %18, diğer ülkelerden gelen koliler %20 gümrük vergisi ile vergilendirilir. Bunun dışında ödeyeceğin tek şey damga puludur. Hayatım Topkapı PTT gümrüğünde geçti Türkiye' deyken, ödediğim vergi makbuzlarında KDV' ye dair tek bir ibare görmedim hayatımda. Makbuz da şunlar yazar
Damga pulu: ........
Gümrük vergisi:.......
Depo ücreti:.......
Toplam:......
Bu kadar ülkeye döndüğümde makbuzu bulursam da buraya asarım.

Beyler konuyla ilgisiz olacak ama bir sorum var. Yurt dışından sipariş vermek daha mı hesaplı yoksa Türkiye'den almak mı daha hesaplı ?

izzzyy haklı, 1x12'de farklı, 2x12'de farklı, 4x12de farklı bir şey söz konusu değil. O mesajı ileten firma da hangisiyse kendi komisyonlarını arttırmak için yaptığı bir şeydir. O zaman 10*8" hoparlöre sahip bir bas kabin getirmek için %20*10 mu yapacağız? Öyle bir şey na-mümkün. Yine izzzyy'nin dediği gibi, ÖTV, damga pulu ve depo ücreti ödenir. Hatta depoda kaldığı süre arttıkça sanırım depo ücreti de artıyor.

Posta gümrüğüne gelen ürünler için gümrük muayene memuru normal ithalat prosedürü ile almanız lazım demediği sürece ÖTV vermiyorsunuz. İzzzyy demiş damga pulu, gümrük vergisi, depo ücreti.

Türkiye'de bazı dükkanlar var (isim vermeyeceğim araştıran rahatlıkla bulabilir) yurtdışı fiyatının bile altına inebiliyor. Bazılarıda 1.5-2 katı fiyatına satmaya çalışıyor. Düzgün fiyat politakası olanları destekliyorum. Diğerlerinin ürünlerini yasalar çerçevesinde yurt dışından almaya devam edeceğim.

Merak ettiğim, şirketin beyan ettiği ÖTV, KDV falan 1250 dolardan hariç mi? Öyleyse yaklaşık 980 dolarlık amfiyi bu şirket %18 KDV, %40 ÖTV, kargo derken 1600 doların da üstüne mal ediyor.

Bir arkadaş da kombo Fender Deluxe Reverb amfi getirecekti aracısız şirketsiz. Sanırım haftaya elinde olur amfi. Şu anki vergi bilgilerinde ÖTV, KDV gibi ödemeler görünmüyor. Sadece Gümrük Vergisi görünüyor. Bakalım gümrük hariç başka teve deve ödeyecek mi:

www.thomann.de Sitesinden Alış-veriş Yapanlar - Sayfa 38

Şu var şimdi orada gümrük memurunun olayına kalmış bir şey. Kargo'yu açıyorlar vede faturasına bakıyorlar eğer o ekipmanın %20 Ötv alınacağına dair kanaat verirlerse hem %20 ÖTV alırlar + % 18 KDV alırlar + eğer gümrük vergisi varsa ki thomann da olmaması lazım çünkü Avrupa Birliği'den gelen bir ürün birde damga filan alırlar küçük oranda. Yok eğer ekipmanı ellerindeki listeyle bağdaştıramazlarsa o zaman % 18'den bir kere kurtuluş yok onu alacaklar geldiği ülke amerika ise ve listede değil ise %2 gümrük vergisi tek orandan alıyorlar. Orası biraz şans biri geçer amfinin ÖTV'siz diğerinden alabilirler belli olmaz.

Şu var şimdi orada gümrük memurunun olayına kalmış bir şey. Kargo'yu açıyorlar vede faturasına bakıyorlar eğer o ekipmanın %20 Ötv alınacağına dair kanaat verirlerse hem %20 ÖTV alırlar + % 18 KDV alırlar + eğer gümrük vergisi varsa ki thomann da olmaması lazım çünkü Avrupa Birliği'den gelen bir ürün birde damga filan alırlar küçük oranda. Yok eğer ekipmanı ellerindeki listeyle bağdaştıramazlarsa o zaman % 18'den bir kere kurtuluş yok onu alacaklar geldiği ülke amerika ise ve listede değil ise %2 gümrük vergisi tek orandan alıyorlar. Orası biraz şans biri geçer amfinin ÖTV'siz diğerinden alabilirler belli olmaz.

Vergiler artık kapıda tahsil edilmekte. Umarım insafa minsafa kalmadan sadece Gümrük Vergisi ile halloluyordur iş ki doğrusu o. Kendi adıma, bazı alanlarda bu insaf kavramı can sıkmakta. Nadirdir kesin haklı çıkmayı istediğim durumlar, bu da onlardan birisi inan.

Posta gümrüğü olayı çok çok basit bir konu. Çok kısa şekilde yazıyorum:

1) Paketiniz gümrüğe gelir. Gümrük muayene memuru paketi inceler.
2) Faturasına bakar
A) Faturası yoktur. Gümrüğe davet edilirsiniz. Sizden ödemenizi belgelemenizi isterler kredi kartı ekstresi falan ile veya açar internetten bakar fiyatına
B) Faturası vardır. Her üründen kaç tane var diye bakar. Bazen aynı üründen iki tane isteseniz bile "Bunların ticari mahiyeti var, kişisel kullanımı aşar" derler. Buna yetkileri vardır. Sizi gümrüğe çağırırlar. Sizin bir şirketmiş gibi ürünlerin ithalatını bir gümrük müşaviri aracılığı ile yapmanızı isterler. ÖTV, KDV, Gümrük Vergisi, TSE ürün testleri, ATR belgesi gibi şeyler ile uğraşabilirsiniz. Burnunuzdan gelir ve inanılmaz masraflı olur. Türkiye'den kazık fiyatlara almadığınıza lanet edersiniz. %99 paketi geri yollarsınız, kargo parası cebinizden çıkar, bazı firmalar %20'ye varan yeniden stoklama bedelini keser ve kalan parayı size iade eder.
C) Faturası vardır. 75 Euro altıdır (kargo hariç). Fatura tutarı normaldir. Kapınıza kadar gelir paketiniz.
D) Faturası vardır ama tutarınızı gerçekçi bulmazlar. Faturanız yokmuş prosedürünü işletirler.
E) Faturası vardır. 75 Euro üstü ve 1500 Euro altıdır. Gümrüğe davet edilirsiniz (bazı şehirlerde kapıda vergiyi verebiliyorsunuz galiba). Avrupa Birliği üyesi bir devletten geliyorsa %18, diğer ülkeler için %20 gümrük vergisini verirsiniz. Damga pulu ve depo ücreti verirsiniz 5-10 lira civarı. Paketinizi alırsınız.

Yani kısaca özet: Faturanızı normal tutarı ne ise o şekilde hazırlasınlar. Her üründen 1 tane almaya dikkat edin ve toplamda 5 ürünü geçmeyin. Gümrükte cümlelerinize dikkat edin, medeni olun. Verginizi verin, ürününüzü alın.

Doğru dürüst çalışan yerel müzik dükkanlarınızı destekleyin. Her zaman fiyat sorun, pazarlık edin, şaşırabilirsiniz...

1-Onlarca kez gümrüğe gittim, kusura bakma ama yukarıdaki saçmalıkları hayatımda duymadım.
2-Memurun olayına falan kalmış değil arkadaşım kapı gibi yasa var.
3-Thomann' dan gelen pakete gümrük vergisi uygulanmaz diyorsun hala, 75 euro üstü her pakete gümrük vergisi uygulanır diyor yasa yukarıda paylaştık, neden sana anlatamadık bir türlü?
4-%2 lik vergi çıkardın birde başımıza, element uyduran duydumda vergi uyduranını ilk defa gördüm :ROFLMAO:
5-KDV, ÖTV yok bunlar attaaa gittiler, yok artık bunlar yani, KDV, ÖTV ÖDEMİYORSUN, anladın mı güzel kardeşim?

Eskiden o gümrük merkezlerine gidip de Sisifus çilesi çeken çoktu. Ama eskiden, vergiler kapıda ödenmeden önce. Hani adamlar da ona kağıt, buna kırtasiye masrafı, cart vergisi, curt ödemesi diye oradan oraya koşturuyorlardı, nazikçe deyimle "fazladan masraf ettiriyorlardı" insanları, hikayeleri de bulunabilir forumlarda. Eyvallah.

@songlessbird senden bir ricam olacak. Uslubunu bozmadan, varsa böyle %18 KDV, %20 ÖTV'li bir tecrüben bunu aktar. Belki var böyle bir durumun, bundan dolayı "Öyle değil" diye açıklanmasına rağmen ısrarlısın. Ama açık bir şey yazmıyorsun hala. Bana da bir kelle amfi gelmekte, referans olarak da bir link koydum, hafta içi canlı yayın gibi olayları takip edebileceğiz. Varsa bir tecrüben lütfen sen de paylaş.

Son düzenleme:
@1nsane , @izzzyy ve @hackeiommi arkadaşlarımız konuyu çok doğru bir şekilde aktarmışlar.. En son Thomann'dan 1x12 hoparlör getirttim, normalde %18 olması gereken gümrük vergisi üzerinde hoparlör olduğu için %20 vergi ödedim. bunun dışında uzak doğudan da bir çok ürün getirttim, 75euronun altındaki ürünlere tek kuruş vergi ödenmiyor. 75 euronun üzerindekilere ise %20 vergi ödedim. Eskiden ptt kargoya gidip alıyorduk, şimdi ise (çok güzel bir uygulama bence) kapına kadar getiriyorlar. Keşke evraklarını atmasaydım, en azından siteye eklerdim görürdünüz, ama kesinlikle alınan vergi içerisinde kdv yok.

thomann'dan 5 aralık'ta 577 euro değerinde matsikas 3A buzuki siparişi verdim. thomann'dan sepete ekledikten sonra ülke olarak Türkiye'yi seçtiğim anda liste fiyatı 502 euro'ya indi ve 30 euro kargo eklendi. yalnız ister paypal'dan ödeyin ister doğrudan karttan çektirin, %3 oranında bir kesinti olduğu çok doğru, bunu uluslararası kur dönüşümü nedeni ile bankanız alıyor alsında. kur ben alırken 2.75 idi ama 2,85 gibi bi değerden yansıdı extre'me, thomann'a bankamız euro olarak ödüyor ama biz extre'de tl olarak ödüyoruz mevzu bu.

13-14 gün sonra ptt kapıya kadar getirdi ve aradaki 75 euro'luk farkı buradaki güncel kur üzerinden görevliye ödedim ve teslim aldım. paket oldukça büyüktü, iç içe iki kutu yapılmış ve araları havalı naylonlarla doldurulmuştu, ptt görevlisi bunda ne var abi böyle buzdolabı gibi paket yapmışlar dedi hatta :)

özetle thomann'dan 30 kg2ı aşmayan ürünlerde sorunsuz şekilde alışveriş yapabilirsiniz, 30 kg sınırı zaten ödeme sayfasında uyarı olarak görünüyor...

Son düzenleme:
Geri