Barış Akarsu

Wichita çok doğru tespitler. :)
Birçok rock grubu yarışmalarla sesini duyuruyor.Barış neden göze batıyor anlamıyorum.İşini en güzel,en iyi şekilde yaptıktan sonra bunun ne önemi olabilir ki..
Barış Akarsu yolun açık olsun.En iyi yerlere geleceğine gönülden inanıyorum.

Re: ozgurluk ve rock müzik

wichita demiş ki:
uzun zamandır yazmamak için direniyordum.çünkü nasıl olsa yazdıklarım bir şeye yaramaz dedikodu insanların ilgisini daha çok çekiyor okumadan pas geçerler diye düşünüyordum.sonra bunun beni engellememsi gerektiğine karar verdim. aslında konu doğrudan barışla ilgili değil ama bu forumlarda okuduğum kadarıyla bir düşünce yapısının baş mağduru olarak barış görünüyor. rock müziğin özgürlükle özgür düşünceyle birebir bağlantılı olduğunu yıllardır bu müziği yapanların özgürlük fikrini savunduğunu düşünürsek burda agrip bişeyler oluyo bence. birileri diğerlerinin yapmak istediğini engellemeye çalışıyor. birileri diğerlerine sen git buraya ait değilsin diyor. birileri diğerlerine burası bizim çöplüğümüz girmenin belli koşulları vardır sen bu koşullara uygun değiilsin diye karar veriyor. şimdi soru 1 .bu birileri bu hakkı nerden ediniyorlar soru 2 .tv magazin programlarını bile geride bırakacak bir tarzla forumları dolduranlar önce kendilerine eleştirel bakabiliyorlarmı soru 3.türkiyede rock gerçekten birilerinin tekelindemidir rockçılar tekelciliğin karşısında değilmidir 4. önüne çıkanın (hatta yoldan geçenin) katıldığı yuxexes programında barış akarsu neden yer almaz. soru 5. akademi türkiye yarışmadırda nokia supersound jürisinde tarkanlar harunlar şenbenler bulunduğu için değilmidir soru6. barışı yarışmadan geldi diye eleştirenlerin çoğu (bu ve benzeri sitelerde çokca rastlayabilirsiniz )nokiasupersound demo göndermemişmidir.

Wichita TurkRock'ta bu forum açıldığından beri 1. sorundan itibaren sıraladıklarının hepsini bende merak ediyorum???? Bence de Rockçı biri için açılan bu form hayret verici!!!

Rocker olmak zaten düzene baş kaldırmak demektir. Özellikle bozuk düzene ve haksızlıklara dur denmektir. Ama gelin görünki bu forumda ve birkaç forumda daha haksızlıklar dizboyu bunu anlamak mümkün değil neyi paylaşamıyorsunuz ya da nedir Barış Akarsu dan istediğiniz??? İnsanın karşısına herzaman şanş yada şanslar çıkmıyor çıkan şans değerlendirilmeyecekte ne olacaktı kimbilir burada durupta ahkam kesenlerin içinde kimler conrad( yarışma elemelerinin yapıldığı otel) yollarını arşınladı acaba merak ediyorum.

Neyse Barış koçum yolun çok açık kim ne derse desin yokmu ya yakınlarda konser falan ???

Bu arada sitende bayağ güzel olmuş

evet rock ın en iyisi black-knight tan açıklamalar dinlediniz :LOL:

neyse

Geçen haftaki BARIŞ MANÇO yu anma gecesinden sonra dün geceki CEM KARACA yı anma geceside muhteşem bir gece idi bizler BARIŞ la öyle gurur duyduk bizi öyle onurlandırdı ki ne söyliyeyim bilemiyorum zaten gözlerimiz doldu boğazımız düğümlendi göğsümüz kabardı onu sahnede görünce ama hınca hınc dolu olan BASAD(Bakırköy Sanat Evi) daki herkes bizimle aynı duyguları paylaşıyordu ve Rahmetli CEM KARACA da eminim gökyüzünde yerini almış keyifle bu geceyi ve BARIŞ ı izliyor "Yürü be koçum kim tutar seni" diyordu BARIŞ "Ben bu sahnede olduğum sürece Cem Karaca hep varolacak, ben onun şarkılarıyla büyümüş bir sahil çocuğuyum diyerek onunla sağlığında tanışmayı çok istediğini ama bunun mümkün olamadığını ama İlkim Karaca yı çok sevdiğini ve her zaman yanında olacağını destekçisi olduğunu söyledi sonra işte herkesi coşturan büyüleyen ve işte Cem Karaca nın ruhunu yaşatacak bir cevher dedirten performansını sergiledi

Son olarak CEM KARACA ve BARIŞ MANÇO ölmedi hep bizlerle ve içimizde en önemlisi BARIŞ varolduğu sürece onunla yaşlayacaklar . Bu kadar iddalı konuşmayı sevmezdim ama iki ustanında yerlerinin doldurulamayacağı konusundaki düşüncemin devam etmesiyle birlikte evet velihatlık değil ama onların yolunda gitmesi anlamında ben bu ülkede taklit etmeden o misyonu sürdürecek tek kişi tanıyorum artık oda BARIŞ AKARSU dur. Çünkü bu misyon yalnızca müzikal bağlamda değerlendirilecek bir misyon değildir bu misyonu taşıyan kişi bazı şeyleri yüreğinde hissetmelidir gönül adamı olmalıdır işte BARIŞ da öyle bir yürek ve gönül adamı bence.

---------------------------------------------------------

2006 Barış AKARSU yılı olacak......

Black_knight demiş ki:
Yüksek ses ve çıkardığı gurupların çoğu kötü.Türkeyede rock müzik kötü ve hatta kötünüün ötesinde bana göre.

senin barışını çıkarmadılar diye neden orda çıkan grupları kötülüyorsun ki?? o program en azından underground gruplara destek veriyor...Onlarda olmasa Türk rockı nasıl ilerleyecek söyler misin?

Daishuman demiş ki:
Black_knight demiş ki:
Yüksek ses ve çıkardığı gurupların çoğu kötü.Türkeyede rock müzik kötü ve hatta kötünüün ötesinde bana göre.

senin barışını çıkarmadılar diye neden orda çıkan grupları kötülüyorsun ki?? o program en azından underground gruplara destek veriyor...Onlarda olmasa Türk rockı nasıl ilerleyecek söyler misin?

düşmanımın düşmanı benim dostumdur diycem ama olmayacak hay Allahım yarabbim black-knight Barışçı ha hiç güleceğim gerçekten yoktu Yüxes ses bencede çok iyi bir program ve Güven abide bu işin üstadı elbet Barış ıda çıkartacaktır hele 2. albümü bir çıksın :LOL:

Çok merak ettim listede birçok isim vardı acaba kaç tanesi geldi bu geceye...Özelliklede Kıraç ve Haluk Levent'i merak ediyorum.
Barış Akarsu Cem Karaca şarkıları dinleyerek büyüdüğünü ve onun yolunda gideceğini bu kadar üstüne basa basa söylerken ve bu kadar tepki görürken, kendini Cem Karaca veliahtı gören Kıraç bu gecede yer aldımı?

Daishuman demiş ki:
Black_knight demiş ki:

Arkadaşım ben barışçıyım ama ikinci manadaki barışçı:).Kimseye düşman değilim .Sadece bunlar benim kendi fikirlerim ve söylüyorum gene barış ya da çok iyi müzik yaptığı sandığınız guruplar ve şahıslar bana göre Türkiyede iyi müzik yapmıyor.Ben Amerika ve avrupa standartında Türkiyede o kaliteyi yakalamış çok az sanatçı olduğunu düşünüyorum. Kendimden bahsetmiyorum burda.Bunları bir dinleyici olarak söylediğimi varsayın.Parmakla gösterebileceğimiz bu şahıs ve guruplar zaten Türkiyede bilinen rock(ve türevleri) toplulukları olup belli bir dinleyici kitlesine sahipler zaten.

Daha öncede saydığım gibi bir mavi sakal,pilli bebek,bulutsuzluk özlemi,yaşar kurt,pentagram,demir demirkan,şebnem ferah ve daha niceleri gibi müzisyenlerin ve gurupların asıl kaliteyi en azından avrupa ve amerika standardı ölçüsünde yakaladıklarını sölüyebilirim.Tabiki ister benim görüşüme katılın ister katılmayın sonuç olarak ben Türk insanının çok dah aiyi yerlere gelmesini istiyorum ki bende bu ülkenin bir vatandaşı olarak ülkemle gurur duyarım.

Neden bizde daha iyi sanatçılar dünyaya açılmasın? Açılsın tabiki işte bana göre Türkiyedeki genel müzik kalitesi belli ölçüler çinde gidiyor.

En azından, white lion ve white snake ya da skid row gibi çok iyi gurupların eski olduğunu ve bunların 1980lerde olduğunu bilenleriniz vardır.Sonuç olarak amerikanın yaptığı kalitede bir müzik kalitesini Türkler yakalayamamıştır tabiki genel olarak.

Almanlar hatta fransızlar bile bunu yakalamıştır.

Neden bizim rock topluluklarımız yurt dışına açılamıyor ki çok iyi müzisyenler bile bunu başaramamaktadır.Tabiki ünlü virtüözlerimiz var yurt dışında ödül almış.

Yalnız benim kastettiğim marjinal boyutlarda ünlü olabilen yurt dışında herhangi bir Türk rock gurbunun süregelen bir başarısına sahip olamadığıdır..Evet mavi sakal ve pentagram bir ara yurt dışında kendinden söz ettirdi ki onların yaptığı müzik oldukça kaliteli bence.Benim en çok üzüldüğüm nokta yerimizde sayıyoruz.Türk rock müziği ilerlemiyor sadece ilerlediğini düşünüyorsunuz.

Benim kanımca bir Türk rock gurubunun dünyaya açılabilmesi için ingilizce şarkılara yoğunluk vermesi gerekir.Neden mi ? Bakınız: helloween alman,system of down ermeni,night wish ve sonata artica finlandiyalı ve şarkıları neden oluşuyor? hepsi ingilizce ve vokallarin sesi çok iyi.Ve vokal sıkıntısı yaşanmamalı.Aksanı iyi olan bir Türk vokal bulmak çok zor.Yalnız finlandınya aksanı ile çıkan night wish gurubu bile ingilizce şarkılar yazıyor ki dünyaya açılsın.Örnek olarak söledim bunları sonuçta bunlar gibi memleketi ingiltereden veya amerikadan olmayıp ingilizce şarkılarla ve mizkleriyle kaliyeyi yakalayıp dünyaya açılan guruplardan bazıları.
Aksan çok önemli çünkü parçanın rengi ve üslubu onunla uyum gösteriyor.İngilizce şarkılar yapabilmek ve onları düzgün söyleyebilecek bir vokal lazım ve sonra müzik kalitesi ile bunu iyi harmanlamak gerekir.

Bu işler böle yürüyor.İşte bizim türkiyedeki çoğu rock ve metak toluluklarının dünyaya açılmamasındaki en büyük neden:İngilizce

Black_knight
Daha öncede saydığım gibi bir mavi sakal,pilli bebek,bulutsuzluk özlemi,yaşar kurt,pentagram,demir demirkan,şebnem ferah ve daha niceleri gibi müzisyenlerin ve gurupların asıl kaliteyi en azından avrupa ve amerika standardı ölçüsünde yakaladıklarını sölüyebilirim.Tabiki ister benim görüşüme katılın ister katılmayın sonuç olarak ben Türk insanının çok dah aiyi yerlere gelmesini istiyorum ki bende bu ülkenin bir vatandaşı olarak ülkemle gurur duyarım.

Yukarda söylediklerine katılıyorum ama gercek olan birsey varki o da bu insanlar bu standartları yakalamak için cok uzun yıllarını vermişlerdir bu işe Barış adına söyleyebileceğimde kendısınınde dediği gibi daha yolun basında ve zamanla hersey çok daha güzel ve kaliteli olacak.

komik dediğim black knight ın son yazdıkları dilldi aynı sıralarda yazmışız sanırım ben bir önceki sayfada yer alan barışçı barışçı diilyazışmalarına demiştim

ayrıca ben cem karaca gecesinde olanlardanım güzel bi geceydi Kıraç tesadüfe bakınki geçen sene gibi bu senede hastalanmıştı malesef :twisted: ne tesadüf dimi seneye de sanırım hasta olur alkol komasına falan girer

barışa bende çok tesekkür ederim hakikaten bir arkadaşın belirttiği gibi yürek adamı dün geceyi onurlandırdı eminim cem baba onu izlemiştir yukarıdan bir yerlerden

Black_knight demiş ki:
Daishuman demiş ki:
Black_knight demiş ki:

Arkadaşım ben barışçıyım ama ikinci manadaki barışçı:).Kimseye düşman değilim .Sadece bunlar benim kendi fikirlerim ve söylüyorum gene barış ya da çok iyi müzik yaptığı sandığınız guruplar ve şahıslar bana göre Türkiyede iyi müzik yapmıyor.Ben Amerika ve avrupa standartında Türkiyede o kaliteyi yakalamış çok az sanatçı olduğunu düşünüyorum. Kendimden bahsetmiyorum burda.Bunları bir dinleyici olarak söylediğimi varsayın.Parmakla gösterebileceğimiz bu şahıs ve guruplar zaten Türkiyede bilinen rock(ve türevleri) toplulukları olup belli bir dinleyici kitlesine sahipler zaten.

Neden bizde daha iyi sanatçılar dünyaya açılmasın? Açılsın tabiki işte bana göre Türkiyedeki genel müzik kalitesi belli ölçüler çinde gidiyor.

En azından, white lion ve white snake ya da skid row gibi çok iyi gurupların eski olduğunu ve bunların 1980lerde olduğunu bilenleriniz vardır.Sonuç olarak amerikanın yaptığı kalitede bir müzik kalitesini Türkler yakalayamamıştır tabiki genel olarak.

Almanlar hatta fransızlar bile bunu yakalamıştır.

Neden bizim rock topluluklarımız yurt dışına açılamıyor ki çok iyi müzisyenler bile bunu başaramamaktadır.Tabiki ünlü virtüözlerimiz var yurt dışında ödül almış.

Yalnız benim kastettiğim marjinal boyutlarda ünlü olabilen yurt dışında herhangi bir Türk rock gurbunun süregelen bir başarısına sahip olamadığıdır..Evet mavi sakal ve pentagram bir ara yurt dışında kendinden söz ettirdi ki onların yaptığı müzik oldukça kaliteli bence.Benim en çok üzüldüğüm nokta yerimizde sayıyoruz.Türk rock müziği ilerlemiyor sadece ilerlediğini düşünüyorsunuz.

Benim kanımca bir Türk rock gurubunun dünyaya açılabilmesi için ingilizce şarkılara yoğunluk vermesi gerekir.Neden mi ? Bakınız: helloween alman,system of down ermeni,night wish ve sonata artica finlandiyalı ve şarkıları neden oluşuyor? hepsi ingilizce ve vokallarin sesi çok iyi.Ve vokal sıkıntısı yaşanmamalı.Aksanı iyi olan bir Türk vokal bulmak çok zor.Yalnız finlandınya aksanı ile çıkan night wish gurubu bile ingilizce şarkılar yazıyor ki dünyaya açılsın.Örnek olarak söledim bunları sonuçta bunlar gibi memleketi ingiltereden veya amerikadan olmayıp ingilizce şarkılarla ve mizkleriyle kaliyeyi yakalayıp dünyaya açılan guruplardan bazıları.
Aksan çok önemli çünkü parçanın rengi ve üslubu onunla uyum gösteriyor.İngilizce şarkılar yapabilmek ve onları düzgün söyleyebilecek bir vokal lazım ve sonra müzik kalitesi ile bunu iyi harmanlamak gerekir.

Bu işler böle yürüyor.İşte bizim türkiyedeki çoğu rock ve metak toluluklarının dünyaya açılmamasındaki en büyük neden:İngilizce

Bak şimdi söylediklerinde haklısın Türkiye`de rock müzik istenilen seviyede değil...Bende Güven Erkin`e bayılmıyorum ve çıkardığı biçok grubu da dinlemiyorum.(biraz çilekeş) Ama en fazla istediğim underground gruplara destek vermesi ve bunu yapıyor..Belki çok fazla alternatifi olmadığından belki başka nedenler ama yapıyor...En azından çıkan grupları popçu diye isimlendiren salak programlardan çok daha iyi...

Bir artısıda canlı performans hepimiz sevdiğimiz grupları canlı dinlemek isteriz her zamanda mekanlara gidemiyoruz....İsterdim ki batıdaki gibi kaliteli rock programları dergileri falan olsun ama yok..şu an için sektör bu kadar...Ama bir ışık var en azından ve yeni yeni gruplar çıkmaya başlıyor emin ol daha iyileride gelecek..

Ama bunları hem bizim hem de medyanın desteklemesi gerekir...Belki çıkan gruplar şimdilik bizim sevdiğimiz gruplar olmayabilir ama sende hak verirsin ki başka şansımız yok....Sırf canlı performansları var diye Funda Ararı bile izliyorum düşün artık bu kadar kısır bir sektör...

Dolayısıyla bu tür programlara ve dergilere destek vermemiz gerek ki Türk rockı bir yerlere gelebilsin....

İngilizce sözlü rocka gelince...Sözleri ingilizce olan bir çok amatör grup var şaşırtıcı derecede kaliteliler(melatonin gibi)..Ama şu an ki piyasa ingilizce sözlü gruplara ilgi göstermiyor..Seninde dediğin gibi çıkacak grubun çok kaliteli olması gerek bu şekilde hem ülkemizde hemde yurt dışında ses getirebilir fakat şu an ülkemizde bile adını duyuramayan gruplarımız için bu çok zor bir ihtimal(kaldı ki plak şirketleride buna soğuk bakıyor..onlar çıkan her grubun mangaya benzemesi taraftarı--Kurban gibi)

Tabiki de plak şirketi durumu çok önemli.O ayrı bir tantana zaten.Çok iyi guruplar var tabi ülkemizde destek göremiyorlar.

İngilizceden kastım aslında şuydu :Malumunuz dünyada dili iki ayrı olan iki insanın kullandığı dile Lingua franca diyoruz.Common language yani international anlaşma dili bir nevi.İngilizcede Lingua frança(ortak) dil olduğu için şarkılarda hep ingilizce sözlere yer verilmesinde yarar var ki insanlar müziğininizin sölerini de dinleyebilsin ,eğer yurt dışına açılmayı düşünen Türk rock gurup ve toplulukları varsa.

İşte ingilizce şarkılar üzerinde durulursa uluslar arası başarı daha bir netleşir ve açıklık kazanır.

Şimdi gelelim Güven erkin erkalın prgramına bakıyorumda hani o eski eko tv de olan programı.Yazık valla özledim o zamanları.Ne güzel konuk sanatçılar geliyordu:yaşar kurt ,mavi salak,bulutsuzluk.ö,pentagram.........

Ama şimdiki programında rock severlerin kafa tarzında rock bir rock sunumu ve concepti göremiyorum. Evet gitgide globalleşen dünyada zaten Amerikada bile bu tarz müzik öldü ve ancak belli bir seyirci kitlesi kaldı.Blues bile gitgide önemini yitiriyor çok kötü:(

Yalnız ben Texasa gittiğimde bana bir Amerikalı bir gencin ona Steve ray vaughan Amerikada ne kadar tanınıyor dedim ?Tahmin edemiyeceğin kadar dedi:) Çok duygulanmıştım.

Alternatif rock ülkemizde büyük bir patlak vermiştir.Ama hala tam manada bir kalıba oturduğunu söyleyemem.

Misal :Manga berbat,hele 84 yaramaz çöplük ve ötesi.

Ben böle istemiyorum .Soytarlık arabesk ritmlerini ne karıştırıyorsun o 84 var ya Hamdi al onları dışarı:) atın bunları bu gurupları.

Neyse bakalım önzümüdeki günlerde nasıl bir gelişme olacak.Sölediğim kişiler uzun yıllaırnı verdiler tabiki ama bu işte yetenekte çok önemli ve hatta en önemlisi dünyada gerçekten Amerikada ve avrupanın rock müzik konusuda .... bile olamayız.Eğri oturup doğru konuşalım dikkat edin Türkiyedeki gitarist ,davulcular,basçılar kimi örnek veriyor ilham aldığı müzisyenlere Türk rock sanatçılarınımı? neden sizce? Neden çok basit:Amerika işi biliyor ondan ve Avrupa da..Adamın genlerinde var bu.
Diyeceksiniz ki sende Amerikan hayranlığı var .Hayır tabiki kim işini daha iyi hakkıyla yaparsa onu sölerim ben.

Neden amerika:

Şimdi arkadaşlar kimin ne yaptığı önemli burda Amerika Amerika abiciğim jimi hendrix gibi bi üstad nerden çıkmış? Amerikan topraklarından biliyorsunuz rock müziğinin doğduğu yer Amerika ve hatta bluesla başlıyor bu olay. Akabinde Rock müziği sora gelişiyor....şimdi neden sölüyorum bunları? Biz tabiki Kolanın oyununa gelmek istemiyoruz ama şu var şimdi adamlar aşmış... Amerika emprelyasizmine karşıyız diyen o festival de kusura bakmasın hani barışa rock denen festival yani (olay sadece bush olayı değil genel amerika karşıtı olaydır) o zaman madem karşılar kardeşim o zaman, rock müziği de Amerikanın bi ürünüdür çalmayın rock müziğide yapmasın guruplar . Hem usa yapımı gitarları da kullanmasınlar....elektro gitarda ya da davul.........vs vs....

yanlış forumamı geldim? :LOL: .burası barış akarsu forumu değilmi?yoksa burası rock müziğin türkiye deki durumu ve dünyada rock müziğin tarihi tartışması forumumu? :LOL:

alizez demiş ki:
yanlış forumamı geldim? :LOL: .burası barış akarsu forumu değilmi?yoksa burası rock müziğin türkiye deki durumu ve dünyada rock müziğin tarihi tartışması forumumu? :LOL:
bence herkes ne kadar bilgili ,müzik otoritesi olduğunu göstererek :roll: BARIŞ AKARSU yu eleştirme hakkı olduğunu göstermeye çalışıyor.. ;) yalnız bilmemiz gereken esas nokta şu ki:müzik bilgiyle değil,yetenek ve duyguyla yapılır.BARIŞ AKARSU,çok yetenekli ve duygu insanı..O nu sahnede dinlemeyenlerin ,hakkında fikir yürütmesini saçma buluyorum.kaldı ki ;bu forumu bazı arkadaşlarımız ,kendi reklam panoları zannetmeye devam ediyorlar... :evil: yazık ..yazık..çok yazık..

Geri