Mor ve Ötesi

'ayıp olmaz mı?' , 'saklama' ve 'sonu belli' favorilerim. özellikle 'ayıp olmaz mı?' daki bas ritmleri mükemmel. albümün tamamını sevdim, boş şarkı yok.
fakat darbe sanki 'yazılmak için yazılmış'. yani söylemek istediklerini (söylemek istedikleri: netekim, erdal eren ve 17 yaşında ölmesi, 'evren', asmayalım da besleyelim mi) dizmişler, araya da birkaç tane söz sıkıştırmışlar. belli bir bütünlük ve derinlik göremedim şarkıda. darbe daha iyi olabilirdi.
albüm eski albümlerinden en çok gül kendine'ye benziyor. bu yorumu yapmamın nedeni bana da 'durma öyle' nin 'orda durma' yı çağrıştırması olabilir.
albümün dys ye göre artısı burak vokalli şarkı ve bütün eski albümlerine göre artısı da gitar soloları. sert albüm sözü falan verildi ama pek bir sertlik görebildiğimi söyleyemeyeceğim.

şimdi öbür konulara dalmak istiyorum. chris_cornell, albümde daha mutlu olamam da "başka bir hayat yok ki" diyen harun tekin, konserlerde "başka bir hayat mümkün!" diyor. yani bunu ateistlikle bağdaştıramazsın. cambaz'da da allahın kastedilmediği grup üyelerince defalarca açıklandı.
ama...
balıklar'da: "çıplak dursam, tanrıya sorsam, niye ölür insan bile bile?" derken burak güven 'tanrı' kelimesini kullanmış.
belgesel'de:"bir de benim belgeselim var, yönetmeni belli..." derken burak güven, allah olarak kastetmiş olabilir.
buradan 4 sonuç çıkarabilirim:
1- harun ateist burak değil
2- ikisi de inançlı
3- ikisi de ateist
4- belki burak tanrı kelimesini kullanmak istemiş, sonuçta 'tanrı mı insani yarattı, insan mı tanrı yı' diye bir soru var ve bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir ki kimsenin cevabı kimseyi ilgilendirmez. bazı insanların kendi 'tanrı'ları vardır. burada burak kendi tanrısından bahsediyor olabilir.
ama sonuçta bunlar ateist de olsalar inançlı da olsalar -ki iki seçeneğin de kimseyi rahatsız etmemesi gerekir ve beni etmiyor- iyi müzik yapıyorlar ve herkesin dini inancı kendinedir, kimse de bunu açıklamak zorunda değildir.
biraz saptım konudan yine, pardon.

bir grubun cinsel tercihleri dini arayışları kimlikleri neden bu kadar üzrne düşülür ki? zaten adamlar gündemde yok şunla poz yok bunla poz:::
sözüm ona bırakın müzik konuşşsun, sonuçta insanların kişisel tercihleri bu müziğin önüne geçmemli:: insanların kimlikleri ne kadar ilgilendirir ki:::
bırakın bu işi ya dinleyin müziğinizi neyse::
gelelim mvö :;
kendisyLe çelişen önceki albümleri mükemmel olan ama şimdi benim için hiç bir anlam ifade etmeyen bir grup...
siyasi sözlerden de rahatsız oluyorum iç içce olunca müzikle ama bu albüm güzel gibi en azından bir öncekine göre umarım yine aynı şeyler yaşanmaz... :roll:

ya arkadaşLar bir müzisyen veya grupta onLarın hayatları,yaşam amaçLarı,inançLarı,seçimLeri etkiLeLemeLi ki dinLeyenLeri...bakın kaç sayfa bunun tartışması yapıLmış ve yeni albüm hakkında pek az konuşuLabilmiş...bu hep böyLe oLuyor..arada birisi "ya bunLar ateistmiş" diyince forum amacından sapıyor...

dün adana'da konserLeri vardı vegayLa beraber...uyanLa açıLışı yaptıLar...burak sonu beLLi şarkısını söyLedi sadece...beyaz ve daha mutLu oLamam'ın dışındaki tüm parçaLar dünya yaLan söyLüyor ve büyük düşLerdendi...darbe şarkısından önce harun tekin "biz bu şarkıyLa biriLerinden hesap soruyoruz" dedi...ayrıca harun tekin, cambaz şarkısının ana fikrinin adana'da buLundukLarı bir zamanda ortaya çıktığını bu yüzden adanaya teşekkür ettikLerini beLirtti....

kerem kabadayı baterisiyLe,kerem özyeğen gitarıyLa bütünleşmişken ve harun tekin dinLeyiciLere pas vermezken konserde dinLeyiciLerLe arayı sıcak tutan kişi burak güvendi...konser bitiminde birkaç kişi kerem kabadayının bagetLerini aLdıLar...grup imza,fotoğraf gibi işLere girişmedi...

konser ücretsiz oLmasına rağmen bekLediğim kadar kaLabaLık değiLdi ve güzeLdi... ;)

bir sene önce, balıkesir konserine, utangaçlığımdan ötürü ve konserin yapıldığı mekan tarzı yerlere alışkın olmamam bahanesiyle gidemediğim; hayatımın albümlerinden birisine imza atmış mükemmel bir grup...

...sadece renkler vardı, sonra kayboldu onlarda, biz nefes alamadan...

gayfb demiş ki:
buzlukola demiş ki:
küçük sevgilim şarkısını dinleyebildim. evde sıkılmışlar da doğaçlama olsun, şarkı kaydedelim havasındalarmış gibi. özelliği olmayan, sıradan bir şarkı sanki. sevmedim, ilk dinleyişte öyle oldu belki de.

özellikten bahsettin ama ne bekliyordum öyle slow parçadan?
Bazen öz ve kisa sözler bir roman dan daha etkileyicidir üstüne de sebnem ferah'in vokali eklenince sarki daha da guzel olmus
Artik saçma sapan konusmayi birakin,
sinirlerimizi aldırabilsek keşke. öznel bir yazıya bu kadar sinirlenmeye gerek yok ;)

dünya yalan söylüyor albümünü dinledikten sonra hiç düşünmeden ve hakkında bilgi sahibi olmadan gül kendine albümünü almıştım ve şimdi de hiçbir fikir sahibi olmadan yeni albümlerini almayı düşünüyorum, değer mi vereceğimiz 10 ytl ye...?

dünya yalan söylüyorla gelen fazlaca tanınma olayının ardından içe dönük bir çalışma çıkmış ortaya...bence samimi ve bir o kadar da nitelikli çalışma...
parti-ayıp olmazmı?-darbe-sonu belli-küçük sevgilim fazlaca dikkati çeken şarkılar...
benim favorim ayıp olmaz mı???ilk dinlediğimden beri çok sardı bu şarkı beni :)
küçük sevgilim güzel şarkı...ama daha iyi yapılabilecek bir şarkı olarak gözüktü gözüme ilk dinlediğimde...gene de hoş...
şirket dışında dillere pelesenk olacak şarkının olmaması baştan artı zaten :roll:
ben beğendim albümü...hiç düşünmeden edinilmeli :eek:

saxon demiş ki:
dünya yalan söylüyorla gelen fazlaca tanınma olayının ardından içe dönük bir çalışma çıkmış ortaya...bence samimi ve bir o kadar da nitelikli çalışma...
parti-ayıp olmazmı?-darbe-sonu belli-küçük sevgilim fazlaca dikkati çeken şarkılar...
benim favorim ayıp olmaz mı???ilk dinlediğimden beri çok sardı bu şarkı beni :)
küçük sevgilim güzel şarkı...ama daha iyi yapılabilecek bir şarkı olarak gözüktü gözüme ilk dinlediğimde...gene de hoş...
şirket dışında dillere pelesenk olacak şarkının olmaması baştan artı zaten :roll:
ben beğendim albümü...hiç düşünmeden edinilmeli :eek:

ve albüm alındığında da üzerinde düşünülmeli bence...

bence de bu gruptan bir tane daha dünya yalan söylüyor bekleyemeyiz.albüm çok güzel.ben sonu belli,kış geliyor ve darbeyi çok beğendim.ayrıca darbe şarkısında asmayalımda besleyelimmi kısmının kime ithaf edildiğini söylemeye gerek yok.hepsinin ellerine yüreklerine sağlık.çok güzel bir albüm olmuş.sağolu :roll: :roll: n......

Bir ''Dünya Yalan Söylüyor daha beklemememiz gerektiğine'' canı gönülden katılıyorum. Ama şunu da söylemek isterim ki bu albüm bundan çok daha iyi olabilirdi. Sözler klasik Mor ve Ötesi ama bundan çok daha iyi müzik yapabilirlerdi bu şarkılara. Mesela 'Parti' şarkısı bence çok hoş bu açıdan. Ama diğerlerine bakacak olursak ''müzik'' bakımından aynı eleştirileri yapmak zor. Peki güzel değil mi albüm? Yinede güzel. Bu şarkılarla yeni bir grup çıksa mesela iş yapar. Ama Mor ve Ötesi çok daha iyisini başarabilirdi. Herkesin fark ettiği üzere albümde siyaset içeriğide çok fazla ama adamlar bunu hep yapıyordu zaten. Keşke biraz daha düşünselermiş müzikler üstüne.... Seviyorum ama onları. Sonuçta diğer albümleri yaratan kafalarda onalr değil mi.

Geri