Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

amca demiş ki:
gorkyeah, ayrıca death metal filan demişin, DOD FX86 pedal kullanmıştım, hayatımda duyduğum en canavar tona sahip, bir yerde bulursan incele derim. ikinci elde çok da ucuza satılırlar, 40-50 ytl arası.
ama heavy metal için saydıkların arasından DS-1 bence daha uygun. Ayrıca bulursan DS-1'lerin dışı siyah renkli olanından al, siyahlar Japon yapımıdır. turuncular tayvan yapımı.

zaten elimde ds-1 var ama turuncu..dimebag tonu nası yakalayabilirim peki?

evet ya ben de çok şaşırdım yani ds-1 ile sert tonlar alınıyor mu? eğer öyleyse yumuşak ton için bir tane daha pedal koyulur yanına,sonra bir comp,bir wah setup olur yani sert tonlar veren pedal bulmak zor olan bence.fxleri saymadan tabi..:D
bu arada dreamofstyks önerilerin için sağol. bir de ses örnekleri daha doğrusu patch örnekleri nereden bulabilirim en azından arkadaşın zoom 707II sinde denemek için.çünkü kendi presetlerimizle canavara dönmüştürebilirsek zoom 707II fena bir alet değil...

DS-1 yok bende ama heralde drive ı köklemen gerekir öncelikle. Sonradan da amfinden basları ve midleri kısman lazım. Nerdeyse 0 olacak şekilde. Sonra da tizleri açman lazım baya bi. Tabi bunlar amfine ve gitarına göre değişebilen şeyler. Ama temel olarak bu yöntemden yola çıkarak kendi ekipanına göre ayar yapabilirsin. Sololarda da arkaya hafif bi slap back delay koysan fena olmaz hani... =)

ya arkadaşlar boss gt-5 diye bir pedal varmış galba ama üretimden kaldırılmış mı acaba? bir de kaldırılmadıysa fiyatı ne kadardır? kaldırıldıysa gt-6 nın fiyatı ne kadar? bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum..

manyetik_porecesi demiş ki:
O siyah renkli DS-1 dediğiniz heralde MT-2. Metal Zone yani. Onla en iyi olur bence. Adı üstünde zaten.

yok mt-2 değil, boss bazı pedallarını yapıldığı ülkeye göre farklı renkte yapıyor. bu yüzden almak istediğiniz pedalın bildiğinizden farklı renkte olduğunu görürseniz şaşırmayın. genelde açık renk satıldığını gördüğünüz ama koyu renkli olarak karşılaştığınız pedallar japon yapımıdır.

arkadaşlar digitech whammy hakkında bilgisi olan varmı?

özellikle fiyat ve özellikleri...
yani bi tek oktav inceltmeyemi yarıyo başka marifeteride varmı?

selam arkadaslar bosnada askerim ama az kaldi bitiyor nerdeyse (Ş:76) buradan alacagim parayla bi pedal alacagım ama ben amator olarak muzik ve gitarla ilgilenen biriyim washburn gitarima bi pedal alacam, ne alacagimi bilmiyorum aslinda iki tane basit secenek var ve profesyonel olmadigim için hangisi daha iyi bilmiyorum... zoom 505 2 mi yoksa digitech rp80 mi alayim? bunların fiyatlari hakkinda bi bilginiz varsa ve verirseniz sevinirim... digitech gnx 3000 ya da gnx 1,2,3,4 gibi modelleri rp80, 100A ve 200A'dan daha mı yuksek? ve daha bi artı ozellikleri mi var? fiyatlarini da bilenlerden bi cevap gelirse sevinirim...simdiden cok tesekkur ederim

Whammy oktavlarla oynar. Bildğim kadarıyla sadece 1 oktav değil galiba 2 oktava kadar yükseltebiliyorsun ve alçaltabiliyosun. Ama az bi marifet olarak görülse bile çok çeşitli garip sesler çıkarabilirsin whammy kullanarak. Ayrıca "dive bomb" tabir edilen yeni bir özelliği sayesinde tremolo kolu sonuna kadar bastırlımış gitar sesi yapıyor. Whammy kullanımının en iyi örneği olan Tom Morello yu bir dinle istersen. Eski Rage Against The Machine de çalıyodu şimdi de Audioslave de çalıyor.

Yaklaşık 200 dolar civarı falan. Biraz cep yakıyor ama bence değer o parayı vermeye.

sansasyon demiş ki:
arkadaşlar digitech whammy hakkında bilgisi olan varmı?

özellikle fiyat ve özellikleri...
yani bi tek oktav inceltmeyemi yarıyo başka marifeteride varmı?

manyetik_porecesi gerekli açıklamayı yapmış ama birkaç ekleme de ben yapayım.Whammy özelliklerinin yanı sıra octave pedalı olarak da kullanılabiliyor ve gerceçten değişik sesler elde etmek mümkün.Bunun yanında Detune özelli de chorus gibi kullanılabilir.Parametrik olarak bir seçeneği yok ama bu haliyle bile çok iyi bir chorus yakalamak mümkün.Bir süredir kullanıyorum, gerçekten ilginç bir alet ama çok da gerekli olduğuhnu düşünmüyorum.Fiyat olarak ciddi anlamda pahalı bir alet çünkü.Türkiye satış fiyatı 320 dolar.

Arkadaşlar boss ch-1 ile ce-5 arasında belirgin farklar varmıdır sizce? Boss dd-6'ya chorus pedalı bağlamayı düşünüyorum.Siz hangisini önerirseiniz?Ch-1 buldum fakat ce-5 içinse sıfır almam gerekir ki onu önerirseniz.Şimdiden teşekkürler.

merhaba

ben bir süre önce korg ax3000g aldım örnekleme aralığının sıklığı ve çeşit bolluğu açısından oldukça memnunum seslerini analog pedallara yakın buluyorum ve oldukça kullanışlı bir de korgun bu kanudaki tecrübesinide biliyorum şimdi sorum ne derseniz ben aletin açma kapama tuşu olmaması dışında kötüleye bileceğim bir tarafını göremiyorum ve siz tarafsız olarak ne diyor sunuz şu harmony central da %90 demiş adamlar nediyosunuz alet hakkında birde midi olarak kullandığımda davul seslseini atma şansım varmıdır? ve midiyle kayıt konusunda da biraz yardıma ihtiyacım var ha unutmadan belki daha önce sorulmuştur ama artı analog pedal insert ettiğimde bu sesleride editleme şansım varmı bodoslama denersem alete bir zarar verirmiyim?

bende 3000 g kullanıorum..1. si çok memnun kalacaksın.. midi ile davul fln atamazsın.. yanlızca siteden indirdiğin programıyla ton yazarsın.. + analog bağlamak istersen alete seri ya da fx insert den analog(ları) bağlayabilirsin.. bi zarar gelmez.. bende whammy bağlıyorum..ton konusunda gerçekten tatmın edici adam gibi bi gitar amfi manyetik kombinasyonuyla inanılmaz tonalar yakalayabilrsin..

arkadaşlar Digitech GNX-1 hakkındaki yorumlarınız nelerdir.şu an 500YTL fiyata satılıyor.bu fiyatta başka önerileriniz nelerdir?Blues,,Hardrocki,alternatif müzik için.

iyi ya sevindim bende yanlız şunu medak ediyorum midiyle davul atmak derken ben gitardan davul sesi elde etmekten bahsediyorum yani sadece bi fantezi ama olsa hoş olur yani... bide şunu merak ediyorum mesela iki tane fx'i üst üste koya bilirmiyim?

PeshTeMAL demiş ki:
arkadaşlar Digitech GNX-1 hakkındaki yorumlarınız nelerdir.şu an 500YTL fiyata satılıyor.bu fiyatta başka önerileriniz nelerdir?Blues,,Hardrocki,alternatif müzik için.
abi ben üsttede yazdığım gibi korg ax3000g kukkanucusuyım ve digitech gnx-1-2-3 ve boss modellerinin bula bildiğim hepsini denedim ve şimdi sana diyorumki birazdaha zorla yada bekle ve korg al derim ax15000 bile ton olarak seni daha fazla tatminedicektir...

tekgitar demiş ki:
PeshTeMAL demiş ki:
abi ben üsttede yazdığım gibi korg ax3000g kukkanucusuyım ve digitech gnx-1-2-3 ve boss modellerinin bula bildiğim hepsini denedim ve şimdi sana diyorumki birazdaha zorla yada bekle ve korg al derim ax15000 bile ton olarak seni daha fazla tatminedicektir...

peki mesela ax1500g 12 bit yada 16 olması gerekiyo,bunlara fazla takılmamam mı lazım?
bu analog tonlara yaklaşmak açısından önemli bir ölçü değil mi?

PeshTeMAL demiş ki:
tekgitar demiş ki:
PeshTeMAL demiş ki:

peki mesela ax1500g 12 bit yada 16 olması gerekiyo,bunlara fazla takılmamam mı lazım?
bu analog tonlara yaklaşmak açısından önemli bir ölçü değil mi?

Eğer gnx alırsan öğrenebilceğin herşeyi sana öğretirim ben sana şöyle söyliyim gt6 almıştım fakat sonra geri verip tekrar gnx'imi geri aldım Allahtan backup tonlarını pc'mde saklıyodum yoksa o aylarca uğraştığım tonları bi daha bulmak imkansız gibi birşey olurdu tabi ki GT6 herşey yönünden gnx'ten iyi olabilir ama bu benim için daha çok aleti maxiumumda kullanmak olayına dönüştü ben bu aletin bu tonları ne çığlıklar ne çalışlar duydum ve dedim ki kendi kendime ben bu aleti bilyormuyum evet kafamdaki her sesi her tonu 2 dakikada yazıyorum elimi yormadan midi ara kablomla bilgisayardan yönetiyorum processoru ve şunu söyliyim arkadaşım GT8 ile geldi evime ve ne yaptıysada bendeki tonları yakalayamadı bu aletlerin teknolojik bakımdan iyi olması değil ne kadar sınırlarını zorlayabilceğinle alakalı eğer bir GNX alırsan ben herzaman arkanda olurum bunda şüphen olmasın hatta gnx 1 i ve midi kablosu olan biri varsa mp3 playerıma backup atmıştım processorun tüm tonların yazılması kabloyla 2 dakikanı almıyo ondan sonra bir çalmaya başla zaten ben sana sadece hangi tonu istediğini sorucam =) sonrada evet bu diceksin

Bu arada ben istanbula geldim ortaköye bunun için ilk önce beni bir yerden alman gerek =)
Bu arada birde gitarıma http://www.turkrock.com/ftopic3593-0-asc-4320.html burdaki gibi bir modifiye yaptım herhalde artık ekipmanımı ilerde aynı modellerin üstleri dışında hiçbirşeyle değiştirmem
Neckte Steve vai Middlda Satriani Bridge da Malmsteen tonu alıyorum acaip hoşuma gidiyor =)

Geri