Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Roth-Azad demiş ki:
alpburak12 demiş ki:
Yorum için teşekkürler.Ds-2 den istediğim verimi alamadığım için boost yoluna gittim.sd-1 in drive ı tamamen kısıp kullanıyorum ds-2 ile birlikte.Bir de yaşadığım yerde pek anlayan kişiler olmadığı için burdan yardım almaya çalışıyorum.Evet sert tonlar istemiyorum.Bir şu konu hakkında tam bilgim yok Cs-3 ü sürekli açık mı kullanacağım yoksa drivelarda kapatarak mı ? Ya da başka nasıl ? Sd-1 ve Cs-3 ten memnunum Ds-2 nin değişimi hakkında bir çalışma yapmayı düşünüyorum ..
Compressor'ü Drive veya Distortion ile kullanmak çok dip gürültüsü yapar. Bunun teknik nedenlerini açıklayan uzun uzun yazıları bu bölümde bulabilirsin. Clean tonlarda kullanmanı öneririm. Bende de Sd-1 ve Ds-2 vardı ve ben Sd-1'de daha memnun kaldım. Ds-2'ye göre daha doğal bir tonu var. Sd-1'in yanına bir EQ ya da boost pedalı alabilrisin bence. Ya da amfiden aldığın tonu Sd-1 ile boostlayabilrisin.

Bendende küçük bir ek: Aslında en iyisi senin zevkin mesela arkadaş cleande kullan demiş ama ben cleande sevmem,drivedan önce bağlarım solo tonlarda hem driveı biraz boost ederim hemde ses seviyesini stabil hale getiririm.

Bende compressor ü clean tonlarda seviyorum.Sanırım drive olan ritmlerde de sololarda drivela birlikte kullanmalıyım bu pedalı.Sd-1 sololarda çok cılız-dolgun olmayan(öyle birşey)-kalıyor bana göre belkide bir eq pedalına sahip olmadığımdandır.Yakın bir zamanda eq pedalı almayı düşünüyorum.Ds-2 nin tonlarıda beni pek tatmin etmedi aslında.Ds-2 yerine sololarda kullanabileceğim bir drive pedalı ne önerirsiniz ? Tavsiyeleriniz içinde teşekkür ederim.

Maresal'in dediği elbette doğru, bunu Drive veya başka birşeyde kullanmak sana kalmış. Benim demek istediğim Drive'la kullanıldığı zaman bir dip gürültüsü yaratıcağıdır.
Benim Fender Strat'ım var, bir ara bende Ds-2, Ds-1 ve EQ-7 kullanıyordum. Açıkcası hiçbirşekilde ben DS'lerin tonunu cılızlıktan kurtaramadım. Benim istediğim tona yaklaşamadı (Yeiniden söylüyoru bunlar benim kendi isteklerim doğrultusunda yaptığım youmlar.). Şu an TS-9 ve Rat Deuctone kullanıyorum, solo tonlarında memnunum ama yakın zaman Rat'de gidebilir.

Anladım.Sizin tecrübelerinizde benim için önemli.Benim istediğim Slash'in Guns and roses daki solo tonlarına yakın birşeyler.Tabikide aynısı olamaz ama şöyle dolgun olan birşeyler arıyorum o yüzden boost yoluna gitmiştim diğer türlü sönük bir ton elde ediyorum.Ds-2 yerine bir şeyler bakmaya başlayacağım.Bb-2 tavsiyesini değerlendiriyorum, dün youtube ta bir kaç vidyo baktım hoşuma gitti.

alpburak12 demiş ki:
Anladım.Sizin tecrübelerinizde benim için önemli.Benim istediğim Slash'in Guns and roses daki solo tonlarına yakın birşeyler.Tabikide aynısı olamaz ama şöyle dolgun olan birşeyler arıyorum

Buarada Slash tonu için gitar + manyetik bence çok önemli. Arkadaşımda aynı amaçla ekipmanını modifiye etti ondan biliyorum biraz. Sx marka les paul kasa bir gitarı vardı üzerine SD alnico 2 pro lardan taktı. gcb95f wah ve Pod xt pro ile kullanıyor baya da yaklaşabiliyor o tonlara. Mesela kendisinde Esp m2 var birtanede ama onunla o hava yakalanmıyor aynı ekipman ve ayarlar olsa bile. Slash tonuna yaklaşmak istiyorsan gitar+manyetik çok önemli, mesajını görünce belirtmek istedim.

Boss CS-3'u sadece sustainer olarak kullanmak istiyorum lakin ustunde "sustain" tusu oldugu halde bunu gecerli kilamiyorum. Sonuna kadar actigimda cok az bir ekstrasi oluyor o kadar, dip gurultusu de cabası. Zaten sirf şu cs-3'un dip gurultusunden kurtulayim diye ns-2 aldim gecen gun. Artik gene olmazsa kullanmayacagim kesin kararliyim.

Level, Tone'u anladim da Attack'i, Sustain potu ile nasil kombine etsem?

Simdiden tesekkurler..

Perfectionist demiş ki:
alpburak12 demiş ki:
Anladım.Sizin tecrübelerinizde benim için önemli.Benim istediğim Slash'in Guns and roses daki solo tonlarına yakın birşeyler.Tabikide aynısı olamaz ama şöyle dolgun olan birşeyler arıyorum

Buarada Slash tonu için gitar + manyetik bence çok önemli. Arkadaşımda aynı amaçla ekipmanını modifiye etti ondan biliyorum biraz. Sx marka les paul kasa bir gitarı vardı üzerine SD alnico 2 pro lardan taktı. gcb95f wah ve Pod xt pro ile kullanıyor baya da yaklaşabiliyor o tonlara. Mesela kendisinde Esp m2 var birtanede ama onunla o hava yakalanmıyor aynı ekipman ve ayarlar olsa bile. Slash tonuna yaklaşmak istiyorsan gitar+manyetik çok önemli, mesajını görünce belirtmek istedim.

Evet gitar ve manyetik etkisinin olduğunu biliyorum.Sadece onunkine benzer derken dolgun ton olmasını istiyorum.Kullandığım Ds-2 bunu pek vermiyor böyle uğultumsu sesi var sadece.O yüzden yeni bir dist pedalı bakıyorum.Yorumun için teşekkürler.

K_r_m demiş ki:
Boss CS-3'u sadece sustainer olarak kullanmak istiyorum lakin ustunde "sustain" tusu oldugu halde bunu gecerli kilamiyorum. Sonuna kadar actigimda cok az bir ekstrasi oluyor o kadar, dip gurultusu de cabası. Zaten sirf şu cs-3'un dip gurultusunden kurtulayim diye ns-2 aldim gecen gun. Artik gene olmazsa kullanmayacagim kesin kararliyim.

Simdiden tesekkurler..

Valla ben de daha tam çözemedim işi.Atack'ı yüzde 60-75 arası filan kullanıyorum.Bugun abim çalarken atack'ı sona kadar getirmiş.Ve Sustain i Yüzde 75 yağmış bilmiyorum nasıl bir kombine ama kendi zevkine göre ayarlamış sende deneyerek bir şey yapabilirsin bence.Ns-2 den memnun musun ? Bende almayı planlıyorum.

alpburak12 demiş ki:
K_r_m demiş ki:

Simdiden tesekkurler..

Valla ben de daha tam çözemedim işi.Atack'ı yüzde 60-75 arası filan kullanıyorum.Bugun abim çalarken atack'ı sona kadar getirmiş.Ve Sustain i Yüzde 75 yağmış bilmiyorum nasıl bir kombine ama kendi zevkine göre ayarlamış sende deneyerek bir şey yapabilirsin bence.Ns-2 den memnun musun ? Bende almayı planlıyorum.

ns-2'yi henuz 2 gundur kullanmama ragmen ufak bir detay (ekstra bi istek benimkisi) disinda gorevini yerine getiriyo sorunsuz. Hosnutum kendisinden :)

cs-3'e gelecek olursam; ya ben tamamen öküzüm ve uzun suredir beceremiyorum veyahut gayet sıkış bir tez olarak pedal,gitar ve amfi kombinasyonumdaki herhangi bir durumdan kaynaklaranak bi sekilde faz örtüşmesi/çakışması oluyor ve sustain olmasi gereken ses kapaniyor/sönüyor. Son secenek -ki ben buna inaniyorum- bu pedal kompresör gorevini guzel yapiyor fakat sustain işin icine girince adında gecmesine ragmen %100 verim alinamiyor.

K_r_m demiş ki:

Simdiden tesekkurler..

kompresörü drive'dan sonra koymayı denedin mi? ya da fx loopda?

Benim kullanışımda sustain iş görüyor.ama sen pedalı almadan önce aklında bi oran belirlemişsindir sustain konusunda bunu da tam olarak göremeyince böyle düşünmüş olabilirsin.biraz reverb ver amfiden öyle dene bakalım.

ghostknight demiş ki:
K_r_m demiş ki:

Simdiden tesekkurler..

kompresörü drive'dan sonra koymayı denedin mi? ya da fx loopda?

Arkadaş iyi bir noktaya değinmiş. Compressor genel olarak clean tonlar için preamp önünde sustain arttırmak için preamp sonrasında kullanılır. Bunu dikkate alarak denerseniz fark edebilir.

alpburak12 demiş ki:
Anladım.Sizin tecrübelerinizde benim için önemli.Benim istediğim Slash'in Guns and roses daki solo tonlarına yakın birşeyler.Tabikide aynısı olamaz ama şöyle dolgun olan birşeyler arıyorum o yüzden boost yoluna gitmiştim diğer türlü sönük bir ton elde ediyorum.Ds-2 yerine bir şeyler bakmaya başlayacağım.Bb-2 tavsiyesini değerlendiriyorum, dün youtube ta bir kaç vidyo baktım hoşuma gitti.

aslında ds-1(dolayısıyla ds-2), eq ve comp. üçlüsü slash'in tonlarına yaklaşmak için yeterli fakat gitar burada büyük bir etken. les paul kullanıyor olsan o dolgunluğu alabilirsin ama telelerin zaten tiz bir karakteri var. belki manyetik modifiyesiyle bi şeyler yapabilirsin bilemiyorum.

K_r_m demiş ki:

Simdiden tesekkurler..

ben distortiondan sonra kullanarak hem de sustain'i sonuna kadar açmadan iyi verim alabiliyorum. tabi bu durum evdeki 15 wattlık amfi ve ses düzeyinde olamıyor. bilmiyorum eğer evde denediysen belki bu seni yanıltmış olabilir mi? yeni teller ve stüdyodaki amfiyle dediğim gibi sonuç alıyorum.

Arkadaslar tesekkur ederim ilginiz icin. Bir de sizin dediklerinizi deneyecegim musait olunca, su gec saatlerde kısık sesle calmaktan pek verim alamiyorum cunku. Sonucu bildirecegim :)

merhaba bana Korg AX3000G tonlayabileceğim hazır tonların bulunduğu bi site linki verebilirmisiniz.. acil lazım..

ve hemen hemen çoğu arkadaş AX3000G yi sormuş.. şunu söyliim eğer tonlama konusunda zayıfsanız hiç bulaşmayın alet acaip prof. kalıo.. kabin olaylaını sormuş bazıları AX3000G bu olaya baya geniş yelpaze katmış diyebilirim..
ROCK BLUES POP ve JAZZ yapacak olanlar için ideal tonlara sahip diyebilirim..

ben sadece tonlarını dinleyebildim ve aldım proyu ama ben tonlayamıyorum :(..

hazır tonlarını bulabileceğim bir site linki verirseniz sevinirim arkadaşlar

selam arkadaşlar, DIGITECH RP12 aldım ancak aletin en sağında bulunan wah pedalını kullanamıyorum, bu aleti daha önce kullanmış birisi yardımcı olabilir mi lütfen...

_JuDaS demiş ki:
alpburak12 demiş ki:

aslında ds-1(dolayısıyla ds-2), eq ve comp. üçlüsü slash'in tonlarına yaklaşmak için yeterli fakat gitar burada büyük bir etken. les paul kullanıyor olsan o dolgunluğu alabilirsin ama telelerin zaten tiz bir karakteri var. belki manyetik modifiyesiyle bi şeyler yapabilirsin bilemiyorum.

Teşekkürler yorumun için.Evet manyetik önemli bir etken.Şu an Ds-2 yi kullanmıyorum.Sd-1 in drive ını sona getirerek kullanıyorum.Daha hoş bir ton oldu.Ds-2 yerine yeni bir dist veya bir eq pedalı alacağım.Şimdilik aklımdan bunlar geçiyor.Tekrar teşekkürler ..

Geri