Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

DrB demiş ki:
Voodoo modelinin manyetikleri onlar, classicte de onlardan vardı geçen seneye kadar yanlış hatırlamıyorsam. 4 sene kullanmışlığım var. Daha tiz manyetiklerdir onlar.

Bu arada manyetikleri takıp direk istediğin tonları alamayacağının farkındasın değil mi? İyi manyetiklerdir ama yukarda bahsettiğin tarif açısından dediklerim çok daha iyi.

B

tabiki farkındayım benimki bi hayal çilekeş tonu yakalamak mesa boogie almak lazm ilk once ama ne kadar yaklaşırsam çalmaktanda o kadar zevk alıcağım(sentenced killing me killing you şarkısındaki palm-mute lar tam istediğimi anlatır herhalde). ayrıca podun tona olan etkisini bugün studyoda birdaha gördüm provadan sonra ampliye girdim direkt gitarı ve switchi değiştirdiğimde tonun inanılmaz farkettiğini gördüm podda sadece ses tizleşiyodu toklaşıyodu ama amplide rengide değişti soundun belkide bana öyle geldi. kayıt yapamadım aletleri taşımaktan ve 3 saat calmaktan yorgun dustup uyuya kaldım. mazur görün. DrB aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler dediğin manyetikleri araştıracağım bu sırada bilgilendirmeye devam edersen sevinirim.

POD olayına katılmıyorum. Bence ağır ayarlanmış da ondan. Yoksa bir adet pod xt live'ı efect in'den peavey classic 30a girdiğimde, Plexi tonlarında mesela dediğinize hiç katılmam. Gayet gayet güzel tonlar veriyor. Manyetik değişince bir fark gözükmüyor demek bana göre yanlış.

Sonuçta senin durumunda tok güçlü ama aynı zamanda tonları sünger gibi yayan değil daha derli toplu veren bir şey arıyorsun köprüde. Bu da tek bir manyetik ile mümkün, gerisi yalan. Invader iyidir. Ama çok güçlüdür kerata, zira içinde bir değil üç seramik mıknatıs var. Ondan dolayı sapa onunla baş edebilen bir manyetik takman lazım. Mesela gibson 496R cidden iyi olurdu, zira çok iyi bir manyetik o seramik sap manyetikleri arasında kral bana göre. Ama duncan takılacaksan distortion sap al o da iyi kötü değil.

500T çok güzeldir, ama tiz bir manyetik. PAFların seramik gaza uğramış şekli. Bu arada onun da içinde 3 mıknatıs var hepsi de seramik. Ama sonuçta PAFlarda olduğu gibi tiz alet. Öteki gibi tok değil.

B

arkadaşlar gitar piyasasını hiç bilmediğim için 3 ay önce işe yaramaz bi gitar aldım ve yeni yeni farkına vardım bunun değiştirmeye henüz param yok ama en azından şimdilik manyetiklerini değiştirmeyi düşünüyorum hangi manyetikleri önerirsiniz?

kurban_200 demiş ki:
arkadaşlar gitar piyasasını hiç bilmediğim için 3 ay önce işe yaramaz bi gitar aldım ve yeni yeni farkına vardım bunun değiştirmeye henüz param yok ama en azından şimdilik manyetiklerini değiştirmeyi düşünüyorum hangi manyetikleri önerirsiniz?

Gitar neden işe yaramaz? Manyetikleri değiştirince işe yarar mı? Ne çalıyorsun ki? vs...

DrB demiş ki:
POD olayına katılmıyorum. Bence ağır ayarlanmış da ondan. Yoksa bir adet pod xt live'ı efect in'den peavey classic 30a girdiğimde, Plexi tonlarında mesela dediğinize hiç katılmam. Gayet gayet güzel tonlar veriyor. Manyetik değişince bir fark gözükmüyor demek bana göre yanlış.

Sonuçta senin durumunda tok güçlü ama aynı zamanda tonları sünger gibi yayan değil daha derli toplu veren bir şey arıyorsun köprüde. Bu da tek bir manyetik ile mümkün, gerisi yalan. Invader iyidir. Ama çok güçlüdür kerata, zira içinde bir değil üç seramik mıknatıs var. Ondan dolayı sapa onunla baş edebilen bir manyetik takman lazım. Mesela gibson 496R cidden iyi olurdu, zira çok iyi bir manyetik o seramik sap manyetikleri arasında kral bana göre. Ama duncan takılacaksan distortion sap al o da iyi kötü değil.

500T çok güzeldir, ama tiz bir manyetik. PAFların seramik gaza uğramış şekli. Bu arada onun da içinde 3 mıknatıs var hepsi de seramik. Ama sonuçta PAFlarda olduğu gibi tiz alet. Öteki gibi tok değil.

B

peki ben bu manyetikleri nereden bulacağım mydukkanda yoktu galiba?
söylediğim şarkıyı biliyosundur(kulaklıkla dinlemek lazım palmmute ları daha iyi anlamak için) drive ları çok hoş bence tam riff olayı.

Alım satımda olur zaman zaman. Ama aynı zamanda oradan bağlantıya geçebileceğin OnurBattal isimli arkadaştan isteyebilirsin, New York'tan alıp sana yollamak üzere. Bulunması kolay manyetikler değil bunlar. ;)

Sana bir dip not daha: Senin bu Ali'nin kullandığı LP seninkinden epey farklı. Seninkisi maun gövde ve sapı ya maun ya da maple (büyük ihtimal ile maple, yapıldığı seneye bağlı, internette bir araştırma yap daha detaylar için). Ama onunkinde gövde swamp ash ve sap maun. Ondan dolayı ses aslında yakın da olabilir uzak da, zira maun gövde daha tok bir ses verirken eğer sap maple ise seninkisinin, tonun daha tiz olacak. Ama onunkinde gövde swamp ash (yani daha tiz ve net bir ağaçtır kendisi) ama sap maun. Bu farkları biliniz.

http://www.gibson.com/products/gibson/lespaul/lpsv.html

B ;)

alinin gitarını biliyorum swamp ash(bataklık ağacıymış) aynı tonu yakalamamın imkansız olduğunuda bilyorum ama ne kadar yaklaşırsam o kadar zevk alacağım çalmaktan. neyse köprüye invader sapa gibson 496r. gibson u bulmak zor olmasın? hiçte anlamıyorum piyasasından...

merabalar, geçen sene bir epiphone dot almıştım, gibson es335 kopyalarından, çin malı, maple govdeli birşey işte, gitarın akustik olarak tonu güzel, ama manyetikler biraz fazla çamurlu geliyo bana. daha parlak temiz ton için ne onerirsiniz, indie-rock-blues agirlikli caliyorum. bi de chrom-plated filan bir manyetik olabilirse estetik acidan daha hos olur. tesekkürler

Merhaba, kafamı kurcalayan konu; elimde eski bir gitar var ve manyetiklerinin üzeri oksitlenmiş. Oksitlerden kurtulmak için ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler...

maersk demiş ki:
merabalar, geçen sene bir epiphone dot almıştım, gibson es335 kopyalarından, çin malı, maple govdeli birşey işte, gitarın akustik olarak tonu güzel, ama manyetikler biraz fazla çamurlu geliyo bana. daha parlak temiz ton için ne onerirsiniz, indie-rock-blues agirlikli caliyorum. bi de chrom-plated filan bir manyetik olabilirse estetik acidan daha hos olur. tesekkürler

Gitarının sesi tiz mi yoksa tok mu?

B

fazla tok bence, daha parlak olmasını isterdim, sonuçta tone ayariyla oynarim gerekirse. clean'de ozellikle neck manyetiğinde sesler çok boğuk ve birbirine karışmış geliyor sanki, diğer gitarim ibanez rg7420 nin stock manyetikleri daha iyi hatta.

seymour duncan / dimarzio filan dışında başka markalar da önerebilirsiniz, almanya da okuyorum şu an, burda bulması daha rahat olabilir turkiyeye nazaran.

istanbulda dimarzio d-sonic, s.duncan sh-6 ve sh-13 bulabileceğim bir yer varmı?

ayrıca siz olsanız hangisini alırdınız?

birde neck e bridge manyetiği takılırsa nolur?
ve x2n e hangisi gider sizce?

Merhaba,

Bir Ibanez GRG170DX gitarim var. Manyetikleri HSH seklinde dizili ve her iki Humbucker da aktif EMG'ler (81-85). Pek siklikla clean tonlarda calmiyorum. Ama yeni satin aldigim Boss GT-8'de bulunan Preamp ve speaker simulasyonlarini test edebilmek icin stok single manyetigimden daha iyi bir manyetik almayi planliyorum. EMG'ler clean kullanimda bile fazla gainli kaliyor.
Istanbul'da kolay bulunabilen bir single manyetik oneriniz olabilir mi?

darkmatter

x2n(köprü) ve paf(neck) manyetiklerim var, ama 2.side aynı gibi çıkıyor, biraz fark olması gerekmiyormu? manyetikleri kendim bagladim...

manyetiklerin üstüne strec folyo koyulsa sese etki edermi
neden böyle bişey yapcağımı sorarsanız
yeni alıcağım manyetiklerin üzerini direk boyamaya kıyamamda o yüzden

slm;

cort kx1f kullanıyorum üzerinde MB mightymite manyetikler var daha sağlam tonlar alabileceğim manyetikler önerebilirmisiniz..mümkünse şeklini ve fiyatını da görebileceğim bi link olursa ii olur.teşekkürler

Geri