Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

push pull potansı olan gitarıma yeni manyetik taktım seymour duncan manyetik siyah topraklama yeşil kırmızı ve beyaz kablolar vardı
söktüğüm manyetikteli renk kodlarıyla hareket ettim yeşilin ucunu bantladım kırmızıyı eski manyetiğin kırmızı kablosunu söktüğüm yere lehimledim
teoride herşey doğru ama şöyle bir sorun var push pull potansını kaldırıyorum ses tonu hala aynı sitede yazan diyagrama göre lehimlemeye kalksam 50 tane bağlantı yapmam lazım sıfırdan ve işin kötü yanı amfiyle 90 derece açı yapmadığın sürece dipses veriyor alet

bir önerisi olan var mı (önceki manyetik ise mightymite humbuckerlar idi pişman oldum açıkçası)

sorunu hallettim demek ki 50 bağlantı yapacağım diye kırmızıdan söktüğünü kırmızıya beyazdan söktüğünü beyaza takmamak lazım (aynı marka değilse tabi manyetikleriniz) geniş insan moduna girip öyle lehim yapınız panik atak iseniz yapmayınız vs

bağlantın yanlış. siyah hot, yeşil çıplak toprak, kırmızı ve beyaz beraber lehimlenecek. renk kodları tutmuyo demek. dimarzio ve duncan tutmaaz meselaaa...

LP-Man güzel bilgiler var linkte sağol.Bunu benim İbanez sz nin köprüye takıyım diyorum bende üst tellerde fazla bass çıkıo buda çok boğuk sese yol açıyo.Nasıl fikir işe yararmı ?

arkadaslar manyetık değiştircem ve evde kendim takıp lehimlemeyi düşünüyorum işin püf noktalarını söleyebilirmisniz acaba

aynı zmanda
potanslar ve swich de değişicek

Herkese selamlar.Cort G260 OPN gitar alacağım.gitar çok hoşuma gitti.Maple sap vs, clean tonda ucuz ve tatminkar olmasını istiyorum,o sebepten H-S-S şeklinde dizilmiş stok manyetiklerini modifiye yapmak istiyorum.Elimde şu an Eric Johnson Dimarzio manyetikler var (DP211-DP212).Bu iki manyetik de humbucker.Acaba bunlardan DP212 'yi köprüye takıp,diğer iki single manyetiği fender texas special falan mı yapsam, ya da önerebileceğiniz başka alternatifler varmıdır ?Bu gitar tamamen clean gitarı olacak.Teşekkürler.

Ibanez SA serisi üst model gitarıma köprü manyetigi olarak SH-1 59' takıcam sizce nasıl bir sonuç alırım ton olarak... Manyetik bilgilerinde, maun gövde ve gül klavye ile en iyi sonuc verecegi yazıyor.

ahan da bu da benım sorum bu sıngle manyetıklerım dıp gurultu yapıor ancak sorun topraksızzlık falan deıl dunkı hum a gecınce tık yok alette sızce sorun yuksek gaınlı tonları kaldıramaması olabılır mı?

idieteque demiş ki:
arkadaslar manyetık değiştircem ve evde kendim takıp lehimlemeyi düşünüyorum işin püf noktalarını söleyebilirmisniz acaba

aynı zmanda
potanslar ve swich de değişicek

Destan yazılmasını istiyorsun. Zor değil ama sorduğun sorunun cevabı cidden uzun. İngilizce biliyorsan projectguitar sayfasına bak, orada kanka John Spina bu husus hakkında detaylı resimli vesaire bir makale yazmıştı, öyle hatırlıyorum. Bir ara ben de oturup bir şey yapacağım da resim çek falan uzun iş biraz.

B

etmuse demiş ki:
LP-Man güzel bilgiler var linkte sağol.Bunu benim İbanez sz nin köprüye takıyım diyorum bende üst tellerde fazla bass çıkıo buda çok boğuk sese yol açıyo.Nasıl fikir işe yararmı ?

Elindeki manyetiğin tam olarak ne mal bir şey olduğunu bilmeden, gitarının içindeki potansların ne olduğunu bilmeden cevap verilemez soruya.

B

neverktulu demiş ki:
Herkese selamlar.Cort G260 OPN gitar alacağım.gitar çok hoşuma gitti.Maple sap vs, clean tonda ucuz ve tatminkar olmasını istiyorum,o sebepten H-S-S şeklinde dizilmiş stok manyetiklerini modifiye yapmak istiyorum.Elimde şu an Eric Johnson Dimarzio manyetikler var (DP211-DP212).Bu iki manyetik de humbucker.Acaba bunlardan DP212 'yi köprüye takıp,diğer iki single manyetiği fender texas special falan mı yapsam, ya da önerebileceğiniz başka alternatifler varmıdır ?Bu gitar tamamen clean gitarı olacak.Teşekkürler.

Alım satım forumunda takıl biraz derim, ve de zaman zaman amerikan fender single coil manyetikleri düşüyor oraya. 60 70 ytl gibi fiyat çekiyorlar ki aslında fazla. Neyse, 50 ytl falan gibi aslında gider fiyatları, ama tabi sana ve senin isteğine bağlı.

Normal amerikan series (veya american standard) fenderlerden çıkma manyetikleri haydi haydi işini görür.

B

cobain67 demiş ki:
Ibanez SA serisi üst model gitarıma köprü manyetigi olarak SH-1 59' takıcam sizce nasıl bir sonuç alırım ton olarak... Manyetik bilgilerinde, maun gövde ve gül klavye ile en iyi sonuc verecegi yazıyor.

Yukarda 59lar hakkında detaylı bilgiler içeren bir link verilmiş. Ona baktın mı?

B

Vine_Inlay demiş ki:
Normal siyah manyetiğe krom kapak takmak mümkün mü, bi de bu işi evde yapabilir miyim yoksa anlayan birine mi yaptırmak gerek? Yardımcı olabilcek varsa... =)

"Normal" ne demek?

Humbucker mı, strat manyetiği mi, p90 mi (soapbar mı yoksa dogear mi), tele manyetiği mi, danelektro manyetiği mi, fillertron manyetiği mi, firebird mini mi, gibson deluxe mini mi... daha vardır illa ki unuttuğum manyetik cinsi.

B

manyetikleri değiştirmeli mi? yeni bi gitar mı almalı?

merhabalar
abiler ben doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama gitarın manyetik modifiyesi hakkında benim sorum.
şimdi bende bazılarınızın bildiği üzere(çünkü satmayı çok denediğim ama satamadığım ama elimde de patlamamış, güzel güzel kullandığım) cort solo series bi strat var. Hatta galiba superstrat. şimdi bunda h-s-s dizilimi var. ben diyorum ki kasası iyi bu gitarın. klavyesi de idare eder. ama manyetikleri değiştireyim. gideyim dimarzio humbucker alayım. single lara dokunmayayım. bana patlayacağı-en fazla patlamasını istediğim- 100-150 ytl. Peki bu gitar buna değer mi? biraz daha para biriktirip yeni bi gitar mı alayım? kararsızım. manyetik modifiyesi işimi görür mü? çaldığım, dinlediğim tarz progressive, trash falan. ritimlerde cihaz yeterli sayılır. ama sololarda(bir petrucci bir vai için) çok yetersiz. solonun güçlenmesi için manyetik modifikasyon(yeter laan!) işimi görür mü?
çok teşekkürler şimdiden.
kolaylıklar.

Re: manyetikleri değiştirmeli mi? yeni bi gitar mı almalı?

silent_assasin demiş ki:
merhabalar
abiler ben doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama gitarın manyetik modifiyesi hakkında benim sorum.
şimdi bende bazılarınızın bildiği üzere(çünkü satmayı çok denediğim ama satamadığım ama elimde de patlamamış, güzel güzel kullandığım) cort solo series bi strat var. Hatta galiba superstrat. şimdi bunda h-s-s dizilimi var. ben diyorum ki kasası iyi bu gitarın. klavyesi de idare eder. ama manyetikleri değiştireyim. gideyim dimarzio humbucker alayım. single lara dokunmayayım. bana patlayacağı-en fazla patlamasını istediğim- 100-150 ytl. Peki bu gitar buna değer mi? biraz daha para biriktirip yeni bi gitar mı alayım? kararsızım. manyetik modifiyesi işimi görür mü? çaldığım, dinlediğim tarz progressive, trash falan. ritimlerde cihaz yeterli sayılır. ama sololarda(bir petrucci bir vai için) çok yetersiz. solonun güçlenmesi için manyetik modifikasyon(yeter laan!) işimi görür mü?
kolaylıklar.

Kaliteli bir manyetik alırsan eğer bir sorun olmaz çünki yeni gitarda alsan çıkarıp manyetiğini yeni gitarına takabilirsin.

Re: manyetikleri değiştirmeli mi? yeni bi gitar mı almalı?

silent_assasin demiş ki:
merhabalar
kolaylıklar.

Manyetik modifikasyonu ciddi farklar yaratacak olsa da asıl temel amfi ve kullandığın pedallar. Devamında manyetik için yapılacak modifikasyonlar manalı ve duyulur olacaktır. Ondan dolayı güzel bir amfide işi bilen birisinin gitarından çıkartacağı sesleri duysan şaşırırsın.

Amfin nedir ne değildir, processör mü kullanıyorsun vs bilemiyorum. Onlar hakkında bilgi vermeden de bu şu manyetik demek kesinlikle doğru değil. Ayrıca DiMarzio diyorsun. Bu binek otomobil alacağım, Renault olsun demek gibi bir şey. Hangi modeli? Clio mu, yoksa daha pahalı konsept olayları mı?

Acele etme. Zamanla zaten kafana daha fazla oturur ve de daha derinlemesine görürsün.

B ;)

Yiğen :!: , o zaman sen manyetiği unut... Zamanla amfi işine girmen gerekir, veya POD XT falan gibi bir aygıt. (RP50 nedir ne değildir bilemiyorum bu arada.)

B

Geri