Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

basswood 7 telli gitarın manyetiklerini değiştirmek istiyorum.

sapta, mid gitara pompalayacak tap ları iyi alacak bir manyetik arıyorum.

köprü için X2N-7 yada ToneZone-7 düşünüyorum.

yardımcı olursanız sevinirim

Seymour duncan ın sitesinde ses demoları var ama bu sana bi fikir vermez. Çünkü Çok kalite amfiler kullanıyorlar. Drive lardada çok hafif drive kullanıyorlar. Vallaa bence en iyi sonucu youtube gibi sitelerdeki kişilerin video larını izleyerek elde edebilirsin.MAnyetik marka modelini yaz. Mutlaka biri kaydetmiştir..

Fioelkais;

X2n; Basswood gitarın için daha iyi olacaktır. Malum koyu bi tonu vardır baswood ların.. Tonezone daha fazla boğacaktır tonunu..

Fioelkais demiş ki:
basswood 7 telli gitarın manyetiklerini değiştirmek istiyorum.

sapta, mid gitara pompalayacak tap ları iyi alacak bir manyetik arıyorum.

köprü için X2N-7 yada ToneZone-7 düşünüyorum.

yardımcı olursanız sevinirim

Tonezone 7 - Air norton 7 iyi gider aradığın sound açısından. Bunların dışında mid-bas ağırlıklı çok verimli manyetikler bulamazsın zaten. Köprü için Evo7 de olabilir.
Ama şunu da bil ki 7 telli için bir manyetikte bas+mid ne kadar yoğunsa definition o kadar az olur. Bu sebepten 7 telli manyetikleri genelde midleri traşlanmış ya da tiz rezonansı artırılmış manyetiklerdir.

Arkadaşlar birsorum olacak, bugün Jackson DK' gitarımın köprüye Duncan SH-8 Invader taktım ancak bi yamuk var nedense.

Pole piece ler tam tellerin üstüne denk gelmiyor.Ring i yanlış takmışımdır diyerekten 3 kere denedim farklı farklı şekillerde, sonuç hep aynı...

Ve nasıl oluyorsa, Invader, Wilkinson ın PAF klonundan daha koyu tonlar vermeye başladı(RR de takılıyken gayet güzel dengeliydi).Output da biraz düşük nedense.Bu heralde pole piece lerin pozisyondan kaynaklanıyodur.Neyi yanlış yapmış olabilirim sizce, veya neyi eksik yapmışım?

Alan Ratcliffe'in "Elektrogitar El Kitabı" 'nda aktif manyetikler hakkında şunlar söylenmiş :

"Bu manyetiklerde sarım sayısı (ve dolayısıyla empedansı) düşük bobinler kullanılır. Bu da güçlerinin düşük olmasını, ancak daha az dip gürültüsüne sahip olmalarını sağlar. Aktif manyetiklerin telleri kendine çekmesini önlemek için genelde daha zayıf mıknatıslardan faydalanılır. Saydığımız sebepler normalde manyetiğin alışılmadık derecede sessiz olmasına yol açar; bununla birlikte aktif manyetiklerde sinyali, alışılagelmiş pasif manyetiklerin seviyesine, hatta daha da yukarısına yükseltebilecek dahili preamplifikatörler bulunur. Düşük empedans sayesinde, aktif manyetikli bir gitarda dip gürültüsü ve diğer gürültülerden kaynaklanan sorunlar (single coil'lerde bile) klasik manyetiklere göre çok azdır. Bağlantılar ve hatta kullanılan kablolar da girişimden ve gürültüden daha az etkilenir."

Yüksek seviye + düşük empedans deyince aklıma şu geldi; aktif manyetikli bir gitar doğrudan ses kartının line girişine bağlansa, pasif manyetiğe göre daha iyi mi sonuç verir?

guitarology demiş ki:
Emg 89-SA-SA dizilimli gitarda ses dengesizliğinin sebebi nedir? Köprüde coil tap kapalıyken 89'la çalıyorum, sapa geçince ses çok fazla düşüyor.(clean tonda çok fazla hissediliyor) Pilden midir,switchden midir yoksa bu gayet normal midir? Teşekkürler.

Merhaba dostum.
Sorununun nedeni bahsettiğin durumların haricinde manyetik yüksekleri ilgili de olabilir.Tele yakın manyetikler bildiğim kadarıyla daha yüksek ses çıkışı sağlarlar.Sap manyetiğinin yüksekliğini diğer manyetiklerle karşılaştır.Eğer alçaksa biraz yükseltmeyi dene.Ya da diğerleri yüksekse onları alçaltmayı deneyebilirsin.

D-Sonic demiş ki:
Arkadaşlar birsorum olacak, bugün Jackson DK' gitarımın köprüye Duncan SH-8 Invader taktım ancak bi yamuk var nedense.

Pole piece ler tam tellerin üstüne denk gelmiyor.Ring i yanlış takmışımdır diyerekten 3 kere denedim farklı farklı şekillerde, sonuç hep aynı...

Ve nasıl oluyorsa, Invader, Wilkinson ın PAF klonundan daha koyu tonlar vermeye başladı(RR de takılıyken gayet güzel dengeliydi).Output da biraz düşük nedense.Bu heralde pole piece lerin pozisyondan kaynaklanıyodur.Neyi yanlış yapmış olabilirim sizce, veya neyi eksik yapmışım?

İzlediğim videoların birinde (isteyen olursa buraya upload edebilirim) bir luthier polepiecelerin tellerle aynı hizaya gelmesi için köprüdeki saddleları üzerinde oyuk olmayan saddlelarla değiştiriyordu.Daha sonra telleri kutuplarla(polepiece) hizalayıp saddlelar üzerinde tel boyutuna uygun şekilde törpüleme yapıp,telin oturması gereken oyukları açıyordu.Tabi ben bunu yapmanı öneremem ama bu şekilde bir çözüm gördüğümü söyleyebilirim.Kolay gelsin

Akustik gitarın eşik altı manyetiğini deiştiricem ama bu manyetiklerle ilgli hiçbi bilgim yok. ilgilenen ve uğraşan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. hangi manyetiği nerden nekadara alabilirim?

Abi ne soru sormuşum be:D 1 haftadır nezaketende olsa boş bi cvp bile atılmadı. senin gitarın ne renk benim gitarım ne renk başlıkları daha ilgi çekici sanırım. teşekkürler Türkrock.

arkadaşlar ibanez gsa60 a dimarzio manyetik taksam nası olur?gitarımı seviorum satıp başka bişe almak istemiorumda!ama manyetik zayıf çok fazla :( ii bi dimarzio kurtarırmı saundu

selamlar herkese.. bende bir cort kx5 var, gitardan gayet memnunum ama manyetikleri emg 81-85 ler ile değiştirmek istiyorum. sizce nası olur?. uyar mı, yoksa üzerinde emg manyetik bulunan evl k4 mü alsam daha iyi olur ?.. cort kx5 özl:

Sap: Akçaağaç
Gövde: Ihlamur
Üst eşik: Graphite
Klavye-Tuşe: Gül Ağacı
üç yollu swicth

İbanez RG 2570'e emg 81/85 taktım da pek memnun kalmadım niyeyse, değiştirmeyi düşünüyorum kafamda dimarzio d-activator x set var onun haricinde aktif ve pasif manyetik tavsiyelerinize açığım, bu arada tarz da envai çeşit sert metal :p

selamlar herkese.. bende bir cort kx5 var, gitardan gayet memnunum ama manyetikleri emg 81-85 ler ile değiştirmek istiyorum. sizce nası olur?. uyar mı, yoksa üzerinde emg manyetik bulunan evl k4 mü alsam daha iyi olur ?.. cort kx5 özl:

Sap: Akçaağaç
Gövde: Ihlamur
Üst eşik: Graphite
Klavye-Tuşe: Gül Ağacı
üç yollu swicth

yok mu bi cevap vercek olan ?. :roll:

siyatha demiş ki:
İbanez RG 2570'e emg 81/85 taktım da pek memnun kalmadım niyeyse, değiştirmeyi düşünüyorum kafamda dimarzio d-activator x set var onun haricinde aktif ve pasif manyetik tavsiyelerinize açığım, bu arada tarz da envai çeşit sert metal :p

değiştirceksen ben alabilirim emg 81/85 i.. satcaksan haberim olsun ;)

arkadaşlar gitarıma manyetik taktırmayı düşünüyorum emg(81-85) ve seymour duncan(tb4 jb-SH2n) kombinasyonu arasında kararsız kaldım..emgleri az çok tanıyorum 81-85 manyetikleri denemişliğim var ama seymour duncanlar da kafamı kurcalıyor..bu iki manyetik kombinasyonu arasında çok büyük farklar varmı

Selam Arkadaşlar ben ibanez gitarıma manyetik modifiyesi yapmak istiyorum özellikleri şöyle:

GRG2 Neck,
Basswood Body
Jumbo Frets
ILT1 Bridge
PSND1 (H) neckpu, PSND2 (H) Bridge pu.
Color: Black Camouflage on Metallic Khaki

İstediğim Sert tonlar aynı zamanda gitarın çığlık atmasınıda istiyorum gitar çift humbucker ve floyd rose u var

arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var cort x5 gitarım var bunun neck manyetiğini air norton ile değiştirmek istiyorum fakat eğer air norton un çıkışı köprü tarafındaki bluebucker stock manyetiğimden yüksek olursa feedback ve volume sorunu yaşar mışım.acaba bluebucker köprü manyetiğinin çıkış gücünü mV cinsinden bilen var mı aranızda?

Geri