Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Manyetiği yerinden kaldırmak lazım. Çerçevesi var ise, sökün çerçevenin vidalarını, gelir manyetik yukarı.
Manyetiğin vida takılan kulakları, vidalar, yaylar ve çerçevenin vida giren deliklerini bir kombinasyonla birleştirmeniz lazım. :) Şimdi buradan nasıl anlatsam da başarılı olsam bilemedim, vidyo falan çekmem lazım yani. :)

mantığını kurdum kafamda yarın bütüm var pek vakit ayırmak istemiyorum telleri söküp çerveyi söküp dolayısıyla yaylarda gelecek yukarı vida ile beraber , manyetiği dışarıda vidalara sabitleyip sonra tekrar içine sallandırmayı planlıyorum :D çok teşekkür ederim ilgin için.

sheliakonur demiş ki:
Manyetiği yerinden kaldırmak lazım. Çerçevesi var ise, sökün çerçevenin vidalarını, gelir manyetik yukarı.
Manyetiğin vida takılan kulakları, vidalar, yaylar ve çerçevenin vida giren deliklerini bir kombinasyonla birleştirmeniz lazım. :) Şimdi buradan nasıl anlatsam da başarılı olsam bilemedim, vidyo falan çekmem lazım yani. :)

şans eseri abimin evde olması ve 30sn de yapıp elime vermesi muhteşem bir duygu :D

arkadaslar evde bi jackson manyetiği buldum. modelini fln öğrenmek istiyorum foto. makinesi yok malesef.
arkasında j ile başlayan bişeyler yazıyor gerisi okunmuyor.üstündeki noktalar ise üsttekiler düz alttakıler düz tornavida ucu girecek şekilde :D bendeki performerdakiler gibi değil bilgisi olan varmı

Yeni aldığım Ibanez S770FM'e manyetik modifiyesi yapacağım. Hem çok sert metal tonları için hem de Fender Strat benzeri yumuşak blues, clean tonlar için şunlar iyi midir:

Köprü - DiMarzio DP155 ToneZone
Orta - DiMarzio DP174 Red Velvet
Sap - DiMarzio DP193 Air Norton

Master tone, Master Volume ve Coil Tab, Tremolo kolu, Sap ve Köprü Manyetikleri, Manyetik seçici anahtar ne işe yarar söyleyebilirmisiniz?

Ibanez RG 1527 için manyetik düşünüyorum ancak bir türlü karar veremedim aklımda olanlar şunlar
Dimarzio D-activator
Seymour Blackout
Emg 707
bu manyetikleri kullananlar varsa artılarıyla eksileriyle anlatabilirse sevinirim onun harici diğer manyetik önerilerine de açığım teşekkürler.

selam arkadaşlar geçenlerde epiphone lp custom plus top gitar aldım manyetikler cok kötü değil, drive olarak hiç sorunum yok; ama clean ton da sap manyetiğini biraz daha tiz karakterli istiyorum. lp karakterini bozmayacak bi manyetik tavsiyesi olan varmı?

Master tone, Master Volume ve Coil Tab, Tremolo kolu, Sap ve Köprü Manyetikleri, Manyetik seçici anahtar ne işe yarar söyleyebilirmisiniz?

master ton bütün manyetiklerin bas-tiz özelliklerinini ayarlamak master volume bütün manyetikler için geçerli ses çıkışını ayarlamak için koyulan potanslardır mesela bir gitarda bir ton bir volume potans devresi varsa bunlar master dır aynı zamanda ama gibson gibi her manyetik için ayrı ayrı volume ve tone devresi varsa master değildir. :) coil tab ise yine bi potans tır volume yada bas olabilir fark etmez yukarıya asılırsan manyetik single mış gibi tepki verir. ama her manyetik için coil tab yapamazsın uyumlu olması lazım. tremolo koluda o gitarın içinde yayları olan köprü sistemlerini ileri geri hareket ettirebilmen için gereken demir cubuktur. manyetikler ise teller üzerindeki titreşimi sinyal haline getirip bu sinyalin amfiye olan yolculuğunda akustik sesi elektronik sese dönüştüren alıcılardır. aktifleri de vardır pillidir bunlar hiç bulaşma. :) manyetik seçici anahtara switch denir manyetiğin hangisini aktif edeceğini belirler. manyetik sayısına göre 3 yollu yada 5 yollu olabilir bu anahtar.

bu cevap sana yardımcı olurmu bilmiyorum. her neyse o sorduklarının hepsi bi işe yarıyo sonuçta bi elektro gitarı alıp amfiye takıp biraz kurcalarsan daha iyi anlarsın. bu arada umarım dalga geçme amaçlı sorulmamıştır bu soru:)

5 yollu swiç aynen :)
Zaten pozisyonlarda 2 manyetiğin single çalştğı pozisyon var, manyetiğin coil tap olayına cevap verceğini düşünüyordum.
Bilen birine sorup garantiye almak istedim teşekkür ederim :)

Manyetikte orta uç bulunması gerekirmiş yani 4 kablo gelmesi.. İstediğim neck pozisyonunda single manyetik tadını almak :)

:) istediğin single manyetik tadından ziyade daha çok boostu alınmış manyetik tadı geliyo haberin olsun:) benim bu konuda naçizane tavsiyem hum. manyetikte volume potunu yarıya kadar kısmak yada bazen %75 kadar kısmak drive larda çok işe yarıyo ama işte clean için tek çözüm gidip bir single manyetik almak:( bu arada neck pozisyonunda 24 fret ile 22 fret hatta 21 fret bile, az da olsa ton farkına sebeb oluyor

dostum minibucker manyetik çerçevesi dahilinde p90 boyutuna erişebiliyor galiba bu da şöyle bir sorun yaratır manyetik çerçeveyle birlikte yuvaya kaçabilir. tam tersi olursa da manyetik çok yüksekte kalır. yani bi şekilde uydurulabilir ama bi luthierden geçmesi gerekebileceği riskini göze almak lazım. bide bu başlık yanlış yerde sanırım manyetik konusuna taşı bence

selam arkadaşlar..Cort TS250 gitara, ikinci el EMG 81-60 veya Seymour Duncan Sh-2 jazz&Sh-4 Jb kullanmak isitiyorum..iki marka kombinasyonunda tonunu seviyorum..acaba bu gitara hangisi uyumlu olabilir? veya bunlar olur mu? teşekkürler..

selam arkadaşlar..Cort TS250 gitara, ikinci el EMG 81-60 veya Seymour Duncan Sh-2 jazz&Sh-4 Jb kullanmak isitiyorum..iki marka kombinasyonunda tonunu seviyorum..acaba bu gitara hangisi uyumlu olabilir? veya bunlar olur mu? teşekkürler..
EMG biraz tuzlu olur neredeyse bütün elektronik donanımı değiştirmen gerekecek bende uzun zaman emg 81 85 kullandım güzel manyetikler hem dip ses filan da yok kayıtlarda çok rahat edersin, lakin ben diğer manyetik setini tavsiye ederim hem les paul karakterine daha uygundur EMGye göre

Geri