Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

ayrıca,
neck pozisyonundan bridge tonları alabilmek ne demek farkında mısın?

eğer böyle bişey mümkün olsaydı aynı anda s.duncan screamin' demon ve s.duncan jb tb4 kullanılabilirdi..

kim istemez ki bunu? ("ne faydası olacak" sorusunun cevabı ;) )

eğer o manyetiğin tizleri çok çok fazla olduğu için bridgede kullanılmıyor diye düşünüyorsan hata ediyorsun.
hatırladığım kadarıyla çıkış gücü yüksek bir manyetikti sanırım köprüde tonlar çamur oluğu için tavsiye etmiyorlar (gerçi bunlar birazda pazarlama stratejisi).
tizleri manyetiğin pozisyonu etkiler. tona tizlik veren telin salınımıdır. yani ne takarsan tak bridgedeki tiz tonu bulamazsın bu imkansız.
yani bunları niye yazıyorum açıkça söyleyeyim internette okuduklarınla manyetik falan alma hata edersin. (önemsermisin bilemem ama bence bahsettiğin manyetik kötü bir manyetik -kendi fikrim- öneri: seymour duncan distortion: isteğine az biraz yaklaşıyor bizzat tarafımca denenmiştir zamanıyla)

sanırım tiz demek ile ne demek istediğimi anlatabildim..

buarada humbucker from hell e kötü derken umarım deneyipte kötülüyorsundur yoksa kulaktan dolma bilgiyle bunu söylüyorsan, bana dediğin "internetten okuma" olayını sen yapmış olursun..

neden kötü? sencesini bileyim en azından... ;)

manyetğin yeri basslık ve tizliğini belirler, bridge tiz verir, neck bass verir, neck te treble saçma, zaten olmaz salınım konusunda haklı arkadaş orda daha geniş salınım aralığı var,
ha tiz verir ayarlarına göre ama bu sefer bridge ondan daha tiz olcacağı için çekilmez

neden kötü: çünkü seymour duncandan sonra bana hiç haz vermedi aynı gitarda denememe ramen. (bu arada boşver sen benim yazdıklarımı denemedim kulaktan/internetten dolma bilgiyle yazıyorum, kendi kötülediğim şeyi kendim yapacak kadar salağım ben çünkü - teşekkürler)

bu şekilde yorum yapmak zorundasın emg-81 bana göre iyidir sana göre kötüdür bu şekilde yorum yapmak zorundasın. başka türlü nasıl yorumlayabilirsin sonuçta bana tiz gelen ses sana tiz gelmeyebilir bu kadar basit.

euphrates demiş ki:
Merhabalar,
Sizlerden basswood gövdeli gitarımın mid pozisyonuna clean'de akustik gitar tonlarına çok çok yakın, drive'larda ise uğultunun minimum olduğu ve sert olmayan tonlar veren bir single-coil manyetik tavsiyesi istiyorum arkadaşlar. Ve lütfen DiMarzio olsun.

Arkadaşlar sadece bir tane tavsiye geldi. O da Blue Velvet. Fakat magnetic
push'u çok yüksek olduğundan sustain problemi yaratacak. Yok mu başka tavsiye?

Reeve demiş ki:
bluezzer demiş ki:
kabalık etmek istemem ama, neden neck le bridge den aynı sesi elde etmeye çalışıyorsun? ne faydası olacak?

birkaç sayfa geride bahsi geçen konuşmayı okusaydın bu iyi soruyu sormazdın.

kısaca..
bridge positionı çok seviyorum ve neck position bana hiç bir tat vermiyo, onun için önce neck positionda bridge gibi tonlar alacağım bir hum tavsiyesi istedim bu mümkün değil dediler ondan sonra bende bridgede tek hum yerine iki single ı yan yana koymayı düşündüm ama bu işlemin bayağı kasacağını söyledi DrB..
yani sonuç olarak bridge positionda tek hum kullanmak zorunda kaldım ve neck içinde bridge tonları alabileceğim bir neck hum aramaya başladım..

Abi merakımı bağışla, neck pozisdyonundan bridge tonu almak yerine neden direk bridge manyetiğini kullanıp bridge tonu almayı denemiyorsun :)

dedim ya:)
bridge positionı çok sevdiğim için orayı tek bir hum ile ziyan etmek istemiyorum :)yani kısaca kıyamıyorum tek bir manyetik kullanmaya..daha da doğrusu.. karar veremiyorum ne koyacağıma
icon_rolleyes.gif

bu sefer aklıma başka bir fikir geldi ama :)

iki gitarı birbirinie monte etmek
icon_twisted.gif

5dk sonra resmini çizip koycam :)

euphrates demiş ki:
euphrates demiş ki:
Merhabalar,
Sizlerden basswood gövdeli gitarımın mid pozisyonuna clean'de akustik gitar tonlarına çok çok yakın, drive'larda ise uğultunun minimum olduğu ve sert olmayan tonlar veren bir single-coil manyetik tavsiyesi istiyorum arkadaşlar. Ve lütfen DiMarzio olsun.

Ama sen de secenekleri zaten cok kisiyorsun. DM olacak, single olacak .... Class of 55 iyi bir manyetiktir, en iyisi olmasa da, ama istedigin akustik gitar sesini bu cins manyetiklerden hic biri vermez, zira bunlarin zihniyeti farkli.

Eger illa ki akustik tonu falan diyorsan o zaman git kendine fishman veya l.r. baggs piezo al. Biraz daha tuzlu olur ama dogru olur.

B

euphrates demiş ki:
euphrates demiş ki:
Merhabalar,

Ama sen de secenekleri zaten cok kisiyorsun. DM olacak, single olacak .... Class of 55 iyi bir manyetiktir, en iyisi olmasa da, ama istedigin akustik gitar sesini bu cins manyetiklerden hic biri vermez, zira bunlarin zihniyeti farkli.

Eger illa ki akustik tonu falan diyorsan o zaman git kendine fishman veya l.r. baggs piezo al. Biraz daha tuzlu olur ama dogru olur.

B

Haklısın DrB ustam. Geçen hafta bir piezo başlığı açmıştım ama pek ilgi görmedi. İşin o kısmını da araştırmıyor değilim. Peki bu piezo taktırma olayı bir hayli zor bir iş değil mi? Benim köprüde Floyd
Rose TRS505 var. Piezo buna adapte olabilecek mi? Bir de sanırım yeni bir jack çıkışı yapmak (ya da buna benzer birşeyler) ve akustik gitar amplisi kullanmak gerekecek en güzel ton için? Nedir bu işin doğrusu ustam?

arkadaslar kusura bakmayın forumun tamamını okuyamadım, benim sorum şu, tone zone ile paf pro yu beraber kullanan kimse var mı burda? varsa bana izlenimlerini aktarabilir mi? 8)

tone zone + paf pro nun , paf pro + paf pro dan farkı ne olur soyleyebilirseniz sevinirim...

Merhabalar.. Fender stratocaster usa gitarım var ve üstünde single-coil pickups var. Şimdi ben bu aletin clean tonlarından çok memnunum yani aşırı derecede tatmin ediyor ama drive tonlarından pek memnun değilim ve bridge manyetiğini Seymour Duncan SHR-1 Hot Rail Stacked Single Coil Pickup olarak değiştirmeyi düşünüyorum.. Nedir düşünceniz&yorumunuz? Nasıl bir uyum sağlar? Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.

euphrates demiş ki:
Haklısın DrB ustam. Geçen hafta bir piezo başlığı açmıştım ama pek ilgi görmedi. İşin o kısmını da araştırmıyor değilim. Peki bu piezo taktırma olayı bir hayli zor bir iş değil mi? Benim köprüde Floyd
Rose TRS505 var. Piezo buna adapte olabilecek mi? Bir de sanırım yeni bir jack çıkışı yapmak (ya da buna benzer birşeyler) ve akustik gitar amplisi kullanmak gerekecek en güzel ton için? Nedir bu işin doğrusu ustam? Ben hiç piezolu gitar çalmadım.

Sabit kopru veya fender trem olsaydi cok daha hizli cozumler vardi, ABR-1 stop unitelerinin stew mac'te piezolu olanlari var mesela, ayni sekilde fender icin koprunun sadece 6 ayaginin piezolu olanlari var (graphtech idi galiba o). Ama bunlar senin durumunda calismaz, daha eski teknik (kotu degil) piezo lazim sana, kolay ama takmasi problem degil. Ama dedigin gibi bir akustik amfi lazim (zira ses elektro amfilerde yuksek empedans icin ayarli oldugundan cok kotu cikar) ve de ayri potans ve jack. Yapilir yapilmasina ama gitarindaki yer tasarimi acisindan biraz ne yaptiginin farkinda olman gerekiyor. Bu arada ayni jack'i kullanarak karistirma yapman da mumkun ama icerdeki devreye biraz daha komplikasyon eklemen demek bu bir switch ile aktive olacak sekilde.

Bu durumlarda sana tavsiyem (hadise biraz teknik bir hale burundugu icin) bu isi bilen birine yaptirman, Istanbul'da Ekrem falan kalibresindeki adamlara yani. Hafif dikkatli ol gitarina kalici bir zarar (ne bileyim boya cizigi gereksiz govdede bir delik falan gibi yani yanlis yerde) gelmesin.

B

Perfectionist demiş ki:
arkadaslar kusura bakmayın forumun tamamını okuyamadım, benim sorum şu, tone zone ile paf pro yu beraber kullanan kimse var mı burda? varsa bana izlenimlerini aktarabilir mi? 8)

tone zone + paf pro nun , paf pro + paf pro dan farkı ne olur soyleyebilirseniz sevinirim...

Arama fonksiyonunu kullanmayi ogrenirsen bayagi bir bilgi bulacaksin.

B ;)

DrB ustam, çok teşekkür ederim ama sanırım bu piezo işi olmayacak. Çünkü ben bu akustik tonunu drive da kullanılan şarkılarda kullanmayı planlıyordum. Ama düşük empedanslı bir amplide drive tonlarını iyi alamayacağım, yüksek empedanslı bir amplide de akustik tonları iyi alamayacağım için olmayacak gibi. Kısacası akustik-drive geçişlerini hızla yapamayacam (eğer doğru anladıysam ampli değiştirmem gerekecek). Bu yüzden en iyisi mi ben single-coil arayışıma devam edeyim. Seçenekleri de biraz genişleteyim bari.

- Basswood gövdede, mid pozisyona, single-coil manyetik aranıyor.
- Clean tonları akustik gitar tonlarına yakın olmalı (piezodan çıkan ses kadar olamasa da)
- Drive tonları hiç önemli değil.
- Magnetic push yüksek olmamalı.
- Uğultu olmamalı (humbuckerlar kadar olmasa da)
- DiMarzio olmalı

jpetrucci demiş ki:
Merhabalar.. Fender stratocaster usa gitarım var ve üstünde single-coil pickups var. Şimdi ben bu aletin clean tonlarından çok memnunum yani aşırı derecede tatmin ediyor ama drive tonlarından pek memnun değilim ve bridge manyetiğini Seymour Duncan SHR-1 Hot Rail Stacked Single Coil Pickup olarak değiştirmeyi düşünüyorum.. Nedir düşünceniz&yorumunuz? Nasıl bir uyum sağlar? Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.

bence süper olur daha heavy çalmak istiyorsan. ama klasik strat tonundan kaybedersin.

Geri