Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Slaytanic demiş ki:
jpetrucci demiş ki:
Merhabalar.. Fender stratocaster usa gitarım var ve üstünde single-coil pickups var. Şimdi ben bu aletin clean tonlarından çok memnunum yani aşırı derecede tatmin ediyor ama drive tonlarından pek memnun değilim ve bridge manyetiğini Seymour Duncan SHR-1 Hot Rail Stacked Single Coil Pickup olarak değiştirmeyi düşünüyorum.. Nedir düşünceniz&yorumunuz? Nasıl bir uyum sağlar? Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.

bence süper olur daha heavy çalmak istiyorsan. ama klasik strat tonundan kaybedersin.
Sağolasın hocam. peki senin ayrıyeten tavsiye edebileceğin bir manyetik var mı? Ben rock ağırlıklı çalıyorum ama arada heavy de olabiliyor. DiMarzio falan da olabilir diye düşündüm bir ara ama iyi bir seçim yapmak gerekiyor sanırım onun içinde. Görüşmek üzere hoşçakalın.

DiMarzio diye diretmeseydin Fender Custom Shop Real 54'ler cok guzel manyetikler ve sanirim senin listene gore en iyisi de onlar. Ya da en azindan benim bu gune kadar gorduklerimin arasinda. Fralinler falan da dahil ama onlarin hep magnet pull degerleri nispeten yuksekti. 54ler ise aksine.

Aslinda 54ler gibi bir de fralin 54leri var onlar hatta alnico3 kullaniyor magnet pull daha da az oluyor. Ama benim denediklerimi (yani fralin 54leri) hic sevmedim cok zayifti, fralin vintage hotlar ki a5li onlar ve dolayisi ile daha fazla magnet pull demek bu, cok daha iyiler ve hatta belki de van zandtlar falan disinda gelmis gecmis en iyi strat manyetiklerinden.

Ben sana fender custom shop 54 derim. Seversin.

B

Evet ya. Bu yaz American Fender Stratocaster alacağım. Malum Stratlarda Drive tonlar çok iyi değil.(yani benim istediğim gibi değil) Ama görünüşü çok güzel 3-single ın. Bende Seymour Duncan Hot Rails almayı düşünüyordum gitarla birlikte ; ama Slaytanic strat tonunu kaybedersin diyince kafam karıştı biraz. Bunun başka bir çözümü yokmu? Forumdan başka bir arkadaşımızda 'Yalnız dikkat et bu manyetikler normal humbuckerlardan daha düşük ama single coil manyetiklerden daha yüksek çıkışlıdırlar. çalarken manyetik değiştirirken volümde düşme yaşayabilirsin. potları da değiştirmek gerekebilir daha yüksek değerlileriyle...' Demişti bunu nasıl halledeceğiz? yardımcı olursanız sevinirim...

bence dbr üstadımız bu konularda altın değerinde bilgiler veriyor geriye dönüp tekrar tekrar okumak lazım.
(guitarer; çözüm dbr hocamızın yazdıklarında gerçi bunları türkiyede bulmak nerdeyse imkansız. benim gitarda sapta hot rails var ortada stk-s1 var geçişte seste düşme oluyor ama çokta önemli değil çünkü aynı şarkıda kullanmıyorum ikisini birden)

Cort x-11 gitarımın manyetiklerini değiştirceğim,heavy metal tonlarını iyi veren yüksek çıkışlı canavar bir şey olsun istiyorum ve gitara Seymour duncan ın sitesindeki tone wizard ın önerdiği aşağıdaki manyetiklerin hangisi takarsam daha verimli olur :

The SD Tone Wizard Suggests:

Pickup Hear it! Read it! Specs
Bridge 1 TB-6 Distortion TrembuckerDescription Tonechart
Bridge 2 SH-13 Dimebucker
Neck 1 SH-1N '59 Model
Neck 2 SH-6N Duncan Distortion
Middle 1 SJBJ-1 JB Jr. strat.
Middle 2 SSL-1 Vintage Staggered strat

Saygılar saygılar...

metal için seymour vazgeçilmez bence. tavsiyem: jb, distortion ve dimebucker. bunların yanında invader var (bu arada tonewizardın sap için de distortion önermesi çok enteresan)

Eyvallah Slaytanic, ben tekrar tekrar yazmaya usensem de arama yaparak cok sey bulunabilecek. Buranin bu kadar uzun olmasinin bence buyuk mahsuru bu, ayri ayri dizinler olmasi daha iyi olurdu ama o zaman da muziktek forumu olmazdi, gitar forumu lazim gelirdi.

Neyse...

Benim sevdigim tonlar acisindan oyle cok cikisli manyetiklere pek haz etmem. Ama tabi zamaninda gustafson cok dinledim (eski overkill gitarcisi) ve benim gordugum ve denedigim kadari ile iki uc cins cok guclu cikisli manyetik sevdim.

Birincisi invader (duncan distortion ile bobin yapisi ayni ayni sarima sahip ama altta iki tane daha ufak miknatisi var (o kalinca distortion ceramik miknatisin ustune) ve ayrica garip yuvarlak slug headler de yardimci oluyor. Ben o manyetigi hic tahmin etmememe ragmen cok sevdim.

Ikincisi biraz daha tiz olan X2N. Ucuncu de yuksek cikisli olarak dimarzio super distortion ve gibson 500T (hadi duncan custom'i da buraya katayim).

Saplar hep bu manyetiklerle problemli oluyor, zira guc farki epey bir gozukuyor.

Benim sahisi kanim onu bunu denedikten sonra (bunlarin icinde 59lari sermaik miknatisla denemek te vardi) gibson 496R. Bence gelmis gecmis en iyi yuksek cikisli sap manyetigi kendisi.

B

Reeve demiş ki:
string-thru gitarda s.duncan lardan (sh) modelleri kullanilmasi lazim.. oyle dimi?

Evet sh.Bu arada Reeve aklıma geldi, neck te brigde tonu istiyordun ya,Dimarzio X2N takmanı tavsiye ederbilirim necke.Arkadaşım öyle bir hata yapmıştı ve gitarın neck tonunu öldürmüştü,sanki iki taraf da brigde gibi tekdüzeydi.Aklında bulunsun yine de.Ben brigde de kullanıyorum X2N ama neckte asla istemezdim,zaten sitesinde de sadece brigde için yazıyor,ama senin ihtiyacını görebilir sanırım.

Üst model Ibanez Prestigelerin üzerindeki

DiMarzio IBZ (H) Neck PU
DiMarzio IBZ (S) Mid PU
DiMarzio IBZ (H) Bridge PU

manyetikler nasıldır? modifiye gerektirirmi yoksa vasatın üstünde manyetiklermidir? Bilgisi olan varsa bi zahmet :D

ilteris demiş ki:
Üst model Ibanez Prestigelerin üzerindeki

DiMarzio IBZ (H) Neck PU
DiMarzio IBZ (S) Mid PU
DiMarzio IBZ (H) Bridge PU

manyetikler nasıldır? modifiye gerektirirmi yoksa vasatın üstünde manyetiklermidir? Bilgisi olan varsa bi zahmet :D

üst model Prestige lerde dimarzio oluyor diye hatırlıyordum.
heralde yeteri kadar üst değil:) ama ben 1570 denemiştim. hoştu tonu ama benim istediğim ton yoktu vazgeçmiştim almaktan...
v7&s1&v8 çok iyi manyetikler bence...
inf serisini çok beğenmedim. onu da söyleyeyim.

Üzerinde Dimarzio yazıyor mu ? Yoksa Dimarzio yan sanayi olarak üretip Dimarzio yerine IBZ mi yazdırmış? Duncan Designed ve Seymour Duncan gibi mesela.

Ibanezler hem Seymour duncan hem Di MArzio Hemde EMG Desidned kullanır çoğu gitarlarında. Orjinal Di marzio değil yani bahsettiğin. Orjinal Di Marzio sadece pahalı modellerinde var. Stiv vai CO satriyani gibi.

01 demiş ki:
Cort x-11 gitarımın manyetiklerini değiştirceğim,heavy metal tonlarını iyi veren yüksek çıkışlı canavar bir şey olsun istiyorum ve gitara Seymour duncan ın sitesindeki tone wizard ın önerdiği aşağıdaki manyetiklerin hangisi takarsam daha verimli olur :

Neck 1 SH-1N '59 Model

Saygılar saygılar...

seymour duncan sh-13 dimebucker neck için iyi olabilir...

philosopsycho demiş ki:
01 demiş ki:

Neck 1 SH-1N '59 Model

Saygılar saygılar...

seymour duncan sh-13 dimebucker neck için iyi olabilir...

Önerin için teşekkür ederimde,Dimebucker e baktım,bulamadım...

Kıvılcımdada yoktu,Distortion Trembucker e bakıcam artık ama kararsızım her zamanki gibi...

Teşekkürler...

abi distortion trembucker için kararsızsan alma çünkü versalitesi çok düşük sadece 80lerin kreator overkill tarzına falan gider ayrıca çıkışı çok yüksek dist.i ayarlayamazsan ses çamurlaşır ama öküz gibi thrash yapıcam diyorsan bence dünyanın en iyi manyetiği cleanlerde iyi aktiflerinki gibi değil gerçi ben clean için bridge hum kullanmıyorum.

manyetigi kendim degistirmeye karar verdim ama nereden sokulecek bu gri kablo ya
icon_rolleyes.gif

metal kismi sokmeye calistim ama humbuckerin cevresi sarili.. yapisik

bide alacagim hum'i nasil baglicam?

hum5rk.jpg

Geri