Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Arkadaslar, bir manyetik tavsiyesine ihtiyacim var sizden..

Alder govde, middle'da bir single.. tamamen solo icin kullanilacak ritimleri bridge'den aticam o yuzden ritim hic onemli degil.

Beklentim manyetigin tappingleri cok iyi vermesi, cok duyarli olmasi ve tonunun Bridge pozisyonundaymis gibi olmasi. Ve keskin olmayan, aksine cok yumusak solo tonu vermesi..

Sizden marka tavsiyesinden once yonlerdirme rica ediyorum, ornegin benim aklima su geldi, yumusak bir solo tonu istedigim icin manyetik Alnico iki olmali + cok duyarli olmasini istedigim icin cikisinin yuksek olmasi lazim + agacin parlak ton karakteristiginden oturu drive'lar da keskin bir ton vermemesi icin tizlerinin mumkun oldugunca dusuk olmasi...

Deneyimlerinizi gercekten duymak isterim, tesekkurler.

di marzio YJM diyorum sana reeve. çok dengeli bir equalizer düzeni var. çıkışı fena değil, ama çok da yüksek değil. zaten tam single da değil ama tam humbucker da değil. öyle işte :)

Tesekkurler oneri icin, su an en mantikli secim o gorunuyor. Varsa daha oneri karsilastirma yapmak isterim, ben bulduklarimi eledim cunku eq'su hosuma gitti ama ceramic mesela.. solo icin ceramic miknatisli manyetik istemiyorum :)

coil split ile ilgili bir sorum var.
humbucker-single-humbucker dizilimindeki, üstünde 5li switch olan gitarımın 1,3,5. pozisyonlarındaki sadece bridge humbucker, sadece neck humbucker veya sadece single pozisyonlarından mutluyum da, 2 ile 4. pozisyonlardaki ortak kullanımlı pozisyonlardan hiç memnun değilim.

bu pozisyonlara şöyle bir şey atamak istiyorum.:

2. pozisyon (neck tarafındaki ara pozisyon): neck manyetiğinin klavyeye en yakın tarafındaki (dış) yarısı, single kısmı
4. pozisyon (bridge tarafındaki ara pozisyon): bridge manyetiğinin köprüye en yakın tarafındaki (dış) yarısı, single kısmı.

nasıl yapılır bu iş?

gitarım ibanez rg350dx, manyetiklerim neckte dimarzio paf pro, bridgede seymour duncan custom custom ve ikisi de 4-conductor dedikleri cins bölünebilen humbuckerlardan.

yardımlarınızı bekliyorum.

Mantık olarak istediğin bobinin bir ucu 2. veya 4. pozisyona gelmeli ama anahtarın yapısını tam bilmiyorum.

DiMarzio bunun için "5-Way Split Coil Pickup Selector Switch" üretmiş. Madem böyle bir ürün üretilmiş, büyük ihtimalle hazırdaki anahtarını değiştirmen gerekir. Çünkü normalde DPDT anahtarlarla coil split yapılıyor.

http://www.musiciansfriend.com/prod...ickup-Selector-Switch?sku=364732&src=3SOSWXXA

Yalnız bu ürün senin istediğin bağlantıyı (2 ve 4'te tek bobin) verir mi bilmiyorum...

bu fikir aklıma arkadaşımın ibanez s 1620 sinde gördüğüm şeyden geldi. gitarda 2 humbucker var, üstündeki normal 5li switchin 2 tane pozisyonundan biri humbuckerların dış kısımlarını ortak kullanıyordu, diğeri de neckteki humbuckerın tek bobinini kullanıyordu. normal 5li switchle oluyor yani.

ya işte sorun şu, adamn gitarını ameliyat edecek değilim, wiring diagramlar da gereksiz karmaşa yaratıyor basit bir anlatım, olayın mantığını gösterme yok. kırmızı kabloyu al oraya bağla buraya bağla diyor ama tam benim istediğim şeyi de belirtmiyor. bilen yoksa napalım bulucaz bi yolunu :)

Selamlar|

Solosıt 2 jackson gıtara
Gıbson 59 Custom olması gerek,
neck Posisyonundan cıkan manytegı,

soloıste takmak ıstıyorum,

soloıstt Sh2 tb takılı, sh2 yerıne bu manyetık nasıl olur acaba Frekans ısınden pek anlamıyorum, bıde agaca gore manyetık daha da fark edecektır fıkırlarını belırtırsenız sevınırım, o manyetık sbdreams bı gıtarda su anda ve o gıtarda bıle doyumsuz bı tat veriyor, solositimde gormek ıstıyorum)

o manyetıkle her tarz yapılabılır asagı yukarı dıye dusunuyorum. zaten Blackı fln dıılım:)

İbanez S470 gitarımda, köprüde X2N middle pickip hot rails var sap`a steve special taksam nasıl olur sizce?

kızılağaç floyd roseli gitarda vahşi solo atmak?

arkadaşlar kızılağaç gövde floyd roseli 2 humbucker 1 single manyetikli gitarda vahşi distortion tonlarını nasıl alabilirim hangi manyetikle?yani yaptığım bendlerle bol bol kişneyecek bi ton için :LOL:
sayg...

Re: kızılağaç floyd roseli gitarda vahşi solo atmak?

13veben demiş ki:
arkadaşlar kızılağaç gövde floyd roseli 2 humbucker 1 single manyetikli gitarda vahşi distortion tonlarını nasıl alabilirim hangi manyetikle?yani yaptığım bendlerle bol bol kişneyecek bi ton için :LOL:
sayg...

Benim de söylediğin özelliklerde bir gitarım var ve drop do ile kullanmak için köprüye de sapa da bir adet Seymour Duncan Invader almayı planlıyorum :)

Dimarzio paf 7 manyetik bulabileceğim yada getirtebileceğim bi yer bilen var mı? yardımcı olursanız sevinirim..

DaveMustaine_64 demiş ki:
13veben demiş ki:
sayg...

Benim de söylediğin özelliklerde bir gitarım var ve drop do ile kullanmak için köprüye de sapa da bir adet Seymour Duncan Invader almayı planlıyorum :)

Kesinlikle öyle yap...Ben sapa da sh8 arıyorum ama yok sanırım piyasada... :?

DaveMustaine_64 demiş ki:
13veben demiş ki:
sayg...

Bence yanlış planlıyorsun. O manyetik zaten bol basslı bir manyetik, ve de sana tersine tight bir manyetik lazım drop tuningler ile takılacaksan. Daha çıtır çıtır tabiri caiz ise.

Bu manada ama maalesef pek fazla manyetik yok. Zira bu hem HB olacak, hem yüksek çıkış olacak hem de yukarda bahsettiğim gibi biraz single coilvari olacak demek. Ve seçenekler dolayısı ile gayet azalıyor.

Bildik sevdik eski formül X2Ne bakabilirsin zira bu aynen bu şekilde bir şey. Millet anlamam neden çok sevmez ama gibson 500T de çok iyi bir seçim olur bu hadise yüzünden. Başka bir tanesi daha var o da DiMarzio MegaDrive ama kullanılmış bulacaksın (steve's speciala bakma bile alakaları yok ve benzedikleri kuyruklu yalan) zira neden anlamam ama üretimden kalktı. D-Sonic diye bir şey var nedir ne değildir bilemiyorum, yukardakilerin aksine hiç denemedim. Ve en son seçenek ki bu da iyi duncan distortion.

Invader aslında bobin olarak duncan distortion ile aynı manyetik, notamo aynı sarım. Ama yapısı, mıknatısları farklı. Invaderda 3 adet mıknatıs var, standard bar artı iki tane kenar mıknatısı (ki 500T de aynen öyledir). Ama vida veya çivi yerine o rezil gözüken (ama sesi güzel yapan) düğmeler var manyetik üzerinde. Dolayısı ile distortion bass haricinde o kadar farklı değil invaderdan, ve drop tuning hadiseleri için bana göre abarabilecek basstan kurtulmak açısından daha iyi bir seçim.

Kolay gele,

B

arkadaşlar merhaba.3 yıldır elektro gitar kullanıyorum.ilk gitarım jackson js 20 idi.son bi yıldır 2. el aldığım yamaha rgx 312 kullanıyorum.gitar 87 yapımı sanırım.manyetikleri epey eskidi.istediğim ton uzunluğunu alamıyorum.gitar iç aksamından hiç anlamıyorum ve benim bu manyetikleri değiştirmem lazım..2 single 1 humbucker var..tarz konusuna gelince..gitarda tüm tarzlara yönelik çalışmaları belirli düzeyde karşılıyacak manyetikler arıyorum..grup çalışmaları çok farklı tarzlarda olabiliyor veya farklı gruplarla çalışabiliyorum..ama genel olarak düşünülürse rock yapıyorum.deli gibi blues;jazz çalmıyorum..bu konuda beni aydınlatabilecek arkadaş varsa yazsın lüften.bi dükkana gidip kazık yemek istemiyorum :D ..kaliteli bişeyler arıyorum tabii.bu manyetiklerin fiyatlarını aşağı yukarı yazarsanız çok sevinirim.

gülağacı.kasasından çok memnunum..gülağacı+floyd rose çok uyumlu.distortion dediğin humbuckermı?

Geri