Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

peki arkadaşlar size bir sorum olacak...
acaba duncan alcino 2 pro (aph2) ile tb-APH-1 arasında herhangi bir fark varmı? (neck nanyetiği olarak)..aradaki 1-2 hadisesi benim kafamı karıştırdı...

olmazsa dr.barlo'ya bir müracaat edelim ;)

1991 Amerikan standart Telecaster'ım var, üstündeki stok manyetiklerin tınısından memnunum fakat yüksek gainde kullanırken özellikle lambalı amfilere dip gürültü çok artıyor ve kayıtlarda çok öne çıkıyor. Seymour Duncan'ın ürettiği özel Tele manyetiklerini (mesela STR-1 ve STL-1 ikilisini) kullanırsam gürültü oranını düşürebilir miyim? Dediğim gibi, manyetiklerin sesinden memnunum, Seymour Duncan'ları alırsam sadece gürültüyü düşürmek için alacağım.

Gitar sinyali yüksekken çok sorun yok, sesin kendisi gürültüyü bastırıyor zaten, ama ses azaldıkça, mesela uzun sustain'li bir akor veya nota bastıktan sonra sönmeye başlayınca gürültü ortaya çıkıyor ve bunu sesin kendisine zarar vermeden dijital işlemle yok etmek mümkün değil. Zaten bu tür şeyleri dijital yolla gidermeyi sevmiyorum.

Genel olarak Tele'lerin yüksek gain'le bu tür bir sorunu olduğu söylenir; Seymour Duncan'lar bunu giderebilir mi onu merak ediyorum.

bildiğim kadarıyla onlar da gürültü yok edici (hum-canceling) değil. gidermek için gürültü yok edici bir manyetik takmalısın ki bu da tınını yok eder kesinlikle.
bir çözüm daha, lambalı amfinin preamfisi ile power amfisi arasına bir noise gate sistemi bağlayabilirsin uygun ayarla. en makulü bu olur.

ya arkadaslar bende birşey sorcam bu artec marka manyetikler var fiyatları baya ucuz kullanan veya hakkında bilgisi olan varsa bişeyler söyleyebilirmi yakında manyetik değiştiricemde :)ürünler mydukkan.com da var

coolkunteper demiş ki:
ebsrepic demiş ki:
jackson gitar almayı düşünüyorumda..kapalı kutu jackson marka manyetikler nasıl acaba?

jackon alma yaa
hiç memnun kalmazsın..o paraya çok daha iyi fender al ibanez al

ya kore, endonezya yapımı ibanezleri tavsiye etmiolar..fender ve japon yapımı ibanez alırsamda doğal olarak ikinci el alcam..ikinci el gitar almak prensibim deil ya..sence o gitar kötümü..elektro konusunda teknik olarak bilgim yok ama çaldım gayet hoşuma gitti kasasıda hoş ama gitarda amerikan jacksonlardaki manyetikler yok doal olaraktan..jackson manyetikler nasıldır bilgimde yok kararsız kaldım :(

ebsrepic demiş ki:
coolkunteper demiş ki:
ebsrepic demiş ki:
jackson gitar almayı düşünüyorumda..kapalı kutu jackson marka manyetikler nasıl acaba?

jackon alma yaa

ya kore, endonezya yapımı ibanezleri tavsiye etmiolar..fender ve japon yapımı ibanez alırsamda doğal olarak ikinci el alcam..ikinci el gitar almak prensibim deil ya..sence o gitar kötümü..elektro konusunda teknik olarak bilgim yok ama çaldım gayet hoşuma gitti kasasıda hoş ama gitarda amerikan jacksonlardaki manyetikler yok doal olaraktan..jackson manyetikler nasıldır bilgimde yok kararsız kaldım :(

Arama yaparsan JS30 hakkındaki tüm olumsuz yorumlara ulaşabilirsin. Alınacak bir gitar değil...

coolkunteper demiş ki:
ebsrepic demiş ki:

jackon alma yaa

jackson alma derken js30 u kastediyosan nispeten doğru.evet 1.el alınıcak bir gitar değil bence de.ki kullanmış biriyim gitarı.üzerindeki aksam falan cok kaliteli değil.govde ağacı olara indian cedro olarak geçen bir ağac kullanılmıs cok ağır ve karaktersiz bir ağac bence.ama emg hz manyetik takılınca baya verim verdiğine de sahit oldum.

ama genel olarak jackson alma dersen orda dur derim.jackson kullanıcısıym hep kullandım ve hep memnun kaldım.sadece belli bir kalitenin üzerindeki ürünleri tercih etmek yeterli.

KaRaBaSH demiş ki:
bildiğim kadarıyla onlar da gürültü yok edici (hum-canceling) değil. gidermek için gürültü yok edici bir manyetik takmalısın ki bu da tınını yok eder kesinlikle.
bir çözüm daha, lambalı amfinin preamfisi ile power amfisi arasına bir noise gate sistemi bağlayabilirsin uygun ayarla. en makulü bu olur.
Noise gate'ler de tonu hayli etkiliyor malesef, ve genel olarak sevdiğim bir çözüm yöntemi değil. Hum-canceling manyetiklerin tınısının "daha kötü" olduğunu ise bilmiyordum, bir araştırayım.

Telecaster için stok manyetiklerden daha az gürültülü bir çözüm (özel Telecaster manyetiği) önerisi olan varsa da memnun olurum. Yüksek sinyale ihtiyacım yok, daha ziyade temiz olması önemli.

reissue00 demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
Noise gate'ler de tonu hayli etkiliyor malesef, ve genel olarak sevdiğim bir çözüm yöntemi değil. Hum-canceling manyetiklerin tınısının "daha kötü" olduğunu ise bilmiyordum, bir araştırayım.

Telecaster için stok manyetiklerden daha az gürültülü bir çözüm (özel Telecaster manyetiği) önerisi olan varsa da memnun olurum. Yüksek sinyale ihtiyacım yok, daha ziyade temiz olması önemli.

illa manyetik değiştireceksen, fender vintage noiseless telecaster manyetiklerini öneririm. bu tip manyetikler humbucker yapısında, single görünümündedir,gürültüyü azaltırlar; düşük çıkışlı ve orijinal single lara yakın özellikte oldukları için tınıları da biraz benzer orijinal single lara ama onlardaki transpanlığa, cıngıl cıngıllığa ulaşamazlar fikrimce.

noise gate e gelince, işte, orda hatan var. artık noise gate'lerin çalışma sistemi şöyle ki: noise gate pedalı açık iken gitarın sinyali belli bir seviyenin üstündeyse noise gate sesi etkilemiyor, işe hiç karışmıyor.. bu "belli seviye" yi ayarlayabiliyorsun tabii ki. ne zaman ki gelen sinyal o belli seviyenin altına düşmeye başlıyor, noise gate ister çat diye, ister yavaş yavaş devreye giriyor ki bunu da ayarlayabiliyorsun. öyle bir ayarlayabilirsin ki, tele vurduğundaki salınımın sonlarına doğru ses sönerken ortaya çıkan gürültüyü temizleyip orada kullandığın notayı temiz şekilde sana verir, tabii ki azıcık daha kısık bir halde. yani tonu etkilemekten ziyade, sondaki düşük seviyede sesi temizlemek var en önemli özellik.
bu söylediğim boss ns-2 türevi pedallar için ve tc-electronic g-major gibi efekt sistemlerinin noise gate i için kesinlikle geçerlidir.

Beyler gitarin seri numarasini yazinca yapim yeri ve yilini soyleyen bir site biliyomusunuz??? Asil bilmek istedigim gitar Bc rich ama...
tesekkur ederim

KaRaBaSH demiş ki:
illa manyetik değiştireceksen, fender vintage noiseless telecaster manyetiklerini öneririm. bu tip manyetikler humbucker yapısında, single görünümündedir,gürültüyü azaltırlar; düşük çıkışlı ve orijinal single lara yakın özellikte oldukları için tınıları da biraz benzer orijinal single lara ama onlardaki transpanlığa, cıngıl cıngıllığa ulaşamazlar fikrimce.
Fikrimce derken, teorik olarak neticede single coil değil humbucker olduklarından ulaşamayacaklarını mı varsayıyorsun, yoksa şahsen denedin mi? Denediysen özellikle standart USA Telecaster'ların stok manyetikleriyle karşılaştırabilirsen sevinirim.

KaRaBaSH demiş ki:
noise gate e gelince, işte, orda hatan var. artık noise gate'lerin çalışma sistemi şöyle ki: noise gate pedalı açık iken gitarın sinyali belli bir seviyenin üstündeyse noise gate sesi etkilemiyor, işe hiç karışmıyor.. bu "belli seviye" yi ayarlayabiliyorsun tabii ki. ne zaman ki gelen sinyal o belli seviyenin altına düşmeye başlıyor, noise gate ister çat diye, ister yavaş yavaş devreye giriyor ki bunu da ayarlayabiliyorsun. öyle bir ayarlayabilirsin ki, tele vurduğundaki salınımın sonlarına doğru ses sönerken ortaya çıkan gürültüyü temizleyip orada kullandığın notayı temiz şekilde sana verir, tabii ki azıcık daha kısık bir halde. yani tonu etkilemekten ziyade, sondaki düşük seviyede sesi temizlemek var en önemli özellik.
bu söylediğim boss ns-2 türevi pedallar için ve tc-electronic g-major gibi efekt sistemlerinin noise gate i için kesinlikle geçerlidir.
Çalışma prensibinin bu olduğunu biliyorum, fakat sinyale bu tür bir müdahale, bir cihazın kontrolüm dışında "ses düşsün de şu sinyale müdahale edip gürültüyü filtreleyeyim" diye beklemesi durumu, bir de daha önemlisi sinyalin sürekli olarak dijital örneklemeye tabi olması iyi gelmiyor bana. Kişisel tercih diyebiliriz.

reissue00,

deluxe telecasterlarda samarium cobalt noiselesslar vardı, onlarla karşılaştırabilirim, ufak tefek nüanslar dışında muhtemelen aynı farklar olacaktır;

-orijinal telecaster manyetiklerinin birbiri arasındaki karakteristiğini yansıtıyor. (bridge neck e göre cırtlak ve yüksek çıkışlı, neck manyetiğinde bas derinliği yüksek)

-genel patlaklık, cırtlaklık (bence telecasterın güzelliğidir) oranı noiselesslarda doğal olarak az.

-düşük çıkışlı humbucker olmasının katkı sağladığı olay var ki, distortiona aşırı abanmadıkça distortionlu tonlarda akorlarda,arpejlerde tellerin sesleri ayrıştırılabiliyor.

-telecasterın orijinal, "ilkel" ve cayır cayır, ve single'ların cıngıl cıngıl yapısından biraz götürüyor çünkü o cırtlaklığı ve telenin elde avuçta durmama özelliğini azaltıyor. gürültüyü ise oldukça azalttığı bir gerçek. bunları kendi isteğine göre karşılaştırıp kararını verebilirsin. bana sorarsan noiseless alman mantıklı olur, çünkü gürültüye olan nefretin telecaster tınısına olan bağlılığından daha fazla kesinlikle :)

noise gate konusunda, tercihine saygı duyarım, eğer tını delisi olsaydın zaten kullanırdın tahmin ediyorum ki.

kolay gelsin :)

özellikle Dr'a bir danışmak istiyorum, bu başlığı 1. sayfadan beri dikkatlice okudum, notlar aldım ve şimdi artık bazı şeyleri daha bir merak etmeye başladım.
ben de 1984 fender standart var. üzerindeki manyetikler orjinal manyetikleri değil, sıradan dandik manyetikler, gitardan ona rağmen güzel bir ton çıkıyor. şimdiye kadar herkes gitarın güzel bir sesi var dedi ama bir kişi de manyetiklerin dandik olduğunu farketmedi, en başta ben de memnunum sesden fakat dip gürültüsü var manyetiklerde ve artık fendere yakışır bir takım manyetik takmak istiyorum. ilgilendiğim müzikler içinde sert tonlu, gürültülü metal türü müzikler yok. gitardan almak istediğim tonlar fenderin klasik tonlarına mümkün mertebe yakın olmalı, okuduklarımdan anladığım kadarıyla seymour duncanın düşük çıkışlı manyetiklerinden bir 3 lü takacağız ama hangisi. doğrusu karar veremedim.bridge, middle, neck bölümlerine hangi marka manyetikleri nasıl bağlatmalıyım. ters bağlama diye bir konu da vardı tam olarak ne olduğunu bilmiyorum gerçi, sonra potansların, veya başka detayların hangi markalardan seçilmesi lazım en verimli ses için.
bu arada gövde alder, sap maple ortasından rosewood şerit geçiyor, tuşe rosewood.

slm arkadaslar ınternette bazı sıterle seymour duncan ın Seymour Duncan Covered SH1B4C GD dıe bır modelı var bu urunu kullanan veya bılen bırı varsa tonundan ve gıtarlara uyumundan bahsedebılırmı

Geri