Blues Çalma Teknikleri

BU bluescuları dinlediğimde bir tütlü anlayamıyorum. Çalış biçimleri çok farklı yani gitarın akordu farklı gibi. Bu konu hakkında bilgisi olan bir şeyler yazabilir veya yollayabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Genelde 7 li akorlar bluesda çok kullanılır. Belirli blues kalıpları vardır. Mesela 12 lik blues akor yürüyüşünde hendrix akoru basmak tercih edilir. Notlarım yanımda yok ileride unutmazsam yazarım. Ayrıca Blues gamlarıda bildiğimiz gamlardan farklıdır Guitar pro programından blues gamlarına bakabilirsiniz. Bluesda her gitaristin çalma stili farklıdır tabiki. Blues müziği derdini gitarla ifade etmektir. Bu yüzden çokta belirli bir tekniği yoktur. Ayrıca Bluescular Slide denen yuvarlak bir boru kullanırlar parmağına takıp gıy gıy da gıy gıy diye bi şeyler yaparlar :)) Günümüzde Modern bluesun örneği Eric Clapton dır.

valla bu soruya verilecek cevap adedi cok fazla. Arkadaslar ruhsal kismindan bahsetmisler -ki dogrudur. ben ilk aklima gelenleri yazayim. belki yardimci olur.

Sen simdi "bluescular" diyince is biraz karisiyor. Kimden bahsettigini soylersen " ha bu adam standart akort kullanmiyor, soyle yapiyor boyle ediyor " diyebiliriz. Standart akort kullanmayan bircok blues sanatcisi var. Eskilerin cogu kendi kendilerine yani oyle bizim gibi hoca-metod-internet -kitap vs. olmaksizin ogrendikleri icin ya kendi bulduklari sistemlerde ya da onlara ilk basladiklarinda nasil ogretildiyse oyle calmislar. standart bilinen akort sistemlerini kullananlarda cok tabii.ozellikle "yeniler"..onun haricinde ensrtumanina gore (akustik, elektrik, dobro/resonator vs.) calis stiline/neyle caldigina ( parmak, pena, slide vs.) hatta yoresine (texas, chichago, delta, british vs.) gore bile degisim gosterebilirler.. derin konu yani..

Ayrica bluesunda bazi kaliplari var. onlari incelersen baygi bir fikir edinebilirsin. tabii dinleyip karsilastirma yapman sart. internette bayagi kaynak var.

Toronaga demiş ki:
BU bluescuları dinlediğimde bir tütlü anlayamıyorum.

Blues'cular çok geniş bir tanımlama, her gitaristin tekniği farklı, sanırım Budy Guy dinlemişsin :)

Teknik olarak blues çok basittir, yani kağıt üstündeki hali öyle ama kağıt üstünde blues diye bi şey yoktur aslında blues hep kulaktan kulağa gelişir.

İşin özü dinleyip çalmak hepsi bu. Ama birden olacak bi şey değil, ben 2-3 yıldır kasıyorum, daha anca kulağım açılmaya başladı... (Magic Sam'den allah razı olsun bu arada :D)

Olay sadece Bend lere indir generek sanki küçümseniyor gibi bir hava sezdim ama neyse :) ...

Blues benim için müzikten ayrı başlı başına bir bilimdir...
Gerçekten icrası zor bir müziktir ve insanlar bu zor müziği icra edemeyincede genelde bok atma yoluna gidiyorlar,yanlış bir yaklaşım...

Blues i çalmada en önemli olaylardan biri minör pentatonik gamı özümsemektir yani olayın temellerinden birisidir...

Mimör pentatonik gam blues için temel dir ve bununla birlikte melodik bir zenginlik katmak amacıylada çeşitli tarzlardan ses üretmek amacıyla çeşitli ek notalar kullanılır...Bunların arasında en önemlisi "Blues Note" ses niteliği yaratan "bemol Beşlidir"...

Blues da armoni çok önemlidir zaten Hayatımda gördüğüm bütün Blues icracıları müthiş armoni bilsine sahiptirler...

Blues armonisi genellikle basite indirgendiğinde 3 akorun üzerine kurulmuştur.Her hangi bir akorun 1. , 4. , ve 5. dereceleri üzerine kurulur...Tabi bu temel ve en basit olaydır...

Armoni yine bu şekilde 1-4-5 kalıbı ile devam eder ve minör dominant yedili akorlar sıksık kullanılır...

YAni aslında anlatmak istediğim olay "minör pentatonik gam" dır...
İşin temeli budur...Buna ekleyeceğin notalarda işin tuzu biberi olacaktır belli bir yerde...

Blues dünya müziğinde bütün tarzlarda hissedilir bir etkisi var bu yüzden hafife alınıp basite indir gemek çok komik bir durum sadece bend lerle ve vibratolarla olacak bir durum değil...İşin armonisini çözen birisi yolun yarısını geçmiş demektir...

Rock müzik icra edipte Blues e bok atanları sıksık görüyorum duyuyorum,acaba bu şahıslar Blues un en çok Rock üzerinde etkin olduğunu bilmiyorlarmı?

Rock müzikteki 12 ölçü olayı,zamanlama ve duygu büyük ölçüde Blues "Boogie" ritmlerinden türetilmiştir...

...

Biraz fazla yazdım sanırım :D ...

benim son olarak arkadaşa tavsiyem işin armonisini iyi öğrenmesi ve bu olayın matematiğine fazla kafa yormaması...

Blues gibi Hislerin fazla fazla rol oynadığı bir tarzda matematik işin ruhunu köreltiyor...

Eric Clapton boşuna " Hayatında acı çekmeyen birisi blues çalamaz" demiyor...

01 demiş ki:
zaten Hayatımda gördüğüm bütün Blues icracıları müthiş armoni bilsine sahiptirler...

Burda bi yanlışlık var gibi... Bir an Santana aklıma geldi, kendisi bile söyler işin kağıt üstündeki halinden diğer gitaristler kadar anlamadığını, neyse.

Dedikleri gibi işin temeli pentatonik yapıda bitiyor, blues duygusunu veren bu pentatonik yapıyı ve 1-4-5 vb. akor yürüyüş kalıplarını öğrenmek çok kolay, nette bir sürü kaynak bulunabilir. Bunlar hazırlık bölümü, ondan sonraki bölüm bunları estrumana aktarmak, işin enstruman tekniği bölümü ki kişinin eğitimine göre baya vakit alabilir, ondan sonraki bölümde de artık kimsenin yapabileceği bi şey kalmıyor... kişinin kendi gitar tonunu, kendi stilini, kendi melodik yapılarını keşfetmesi, kulağında olup bitenler.... offf ömür törpüsü bee. Ama herşeye rağmen,

gitarla yapılabilecek herşey televizyon seyretmekten daha keyifli :)

Acikcasi ilk mesajimda "herseyin basi egitim" der gibi biraz dalgacilik yapayim demistim, ama sanirim anlasilmamis. :!: Yanlis bir laf degil, ama zaten herkes biliyor, ikide bir soylenmesi kime niye gerek olsun diye dusunuyorum.

Ayrica Beethoven calan kemanci ruhsuz mu caliyor. Asla! bu ruh davasi blues icin ne kadar gecerliyse 80lerin digital bir kac deneyi haric nerdeyse her muzik icin gecerli.

Sevgi meselesi, o kadar.

Teknigine gelince valla sonu olmayan bir sey bu. Ama sana ilk baslangic olarak minor ve major 5 nota pentatonigi ogren derim. Sonra 6 notasina atlarsin ve ACDC ile Led Zeppelin arasinda ne fark var gorursun. Neyse.

YASASIN 1-4-5!

B

alierkanimrek demiş ki:
01 demiş ki:
zaten Hayatımda gördüğüm bütün Blues icracıları müthiş armoni bilsine sahiptirler...

Burda bi yanlışlık var gibi... Bir an Santana aklıma geldi, kendisi bile söyler işin kağıt üstündeki halinden diğer gitaristler kadar anlamadığını, neyse.

Miles Davis'in meshur bir hikayesi var, Mr. Cool'un yani.

60larin ortasinda bir sekilde melez bir saksafoncu (isim hatirlamiyorum) Miles Davis ile bir festivalde sahneye cikar. Daha dogrusu cikamaz zaten hikaye o. Cikmadan once o kadar fazla nerden calacagiz hangi akorlar gidiyor, zart zurt der ki Mr. Cool onu sahne arkasinin kapisindan disari atar.

Chalie Parker da caldigini gamlarin isimlerini bilmiyordu, vellakin armoni bilmedigini soylerseniz cok buyuk bir hata yaparsiniz. Kafada duymakla, kagida bakarak calmayi karistirmayin. Ilki cok daha zordur, ama ona ulasmak icin ya 5 yasindan beri bir aletle butun gun hasir nesir olacaksin (bks duane allman 8'in de baslamis) ya da sonradan acigini kapamak icin kagittan ogreneceksin ve umacaksin ki bir gun gelecek ve de artik kagida bakip calmana gerek kalmayacak, calmak istedigin kafadan kendiliginden cikacak. Onu yasadiginda insanin tuyleri diken diken oluyor. Bagimlilik yapan bir sey.

Kisacasi calis calis calis ve de umidini kaybetme. Hadise bu.

B

Bana kalırsa hakkıyla blues çalmak malmsteen çalmaktan daha zordur.Blues ruh işidir ve bunu herkes veremez.Bir BB King'in verdiği hisleri, malmsteen isterse gitarla 10 takla atsın yine de veremez.

ps: Malmsteen'e karalamaya çalışmıyorum, sadece bir örnek; orada Satriani ya da Michael Angelo Batio da örnek olarak verilebilirdi.

alierkanimrek demiş ki:
01 demiş ki:

Dedikleri gibi işin temeli pentatonik yapıda bitiyor, blues duygusunu veren bu pentatonik yapıyı ve 1-4-5 vb. akor yürüyüş kalıplarını öğrenmek çok kolay, nette bir sürü kaynak bulunabilir. Bunlar hazırlık bölümü, ondan sonraki bölüm bunları estrumana aktarmak, işin enstruman tekniği bölümü ki kişinin eğitimine göre baya vakit alabilir, ondan sonraki bölümde de artık kimsenin yapabileceği bi şey kalmıyor... kişinin kendi gitar tonunu, kendi stilini, kendi melodik yapılarını keşfetmesi, kulağında olup bitenler.... offf ömür törpüsü bee. Ama herşeye rağmen,

gitarla yapılabilecek herşey televizyon seyretmekten daha keyifli :)

Benim tanıdığım gördüğüm bütün Blues cular ,ister amatör olsun ister profesyonel olsun gerçekten müthiş armoni bilgisine sahipler...

Kağıt üzerinde olması ayrı bir konu olmaması ayrı bir konu herhangi bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum...

Yani bu adamların ne kadar iyi müzik ve armoni bildikleri ortada...

Göz var nizam var,kulak var yani :) !

blues dalgasını robert johnson, buddy, muddy, duane, hendrix, clapton dan ibaret görmeyenler için söylüyorum malmsteen de güzel blues çalar.

ne beklediğinize bağlı ve blues diye dinlememek lazım tabi bu tarz adamları ama en azından, aaa deneysel bir şey yapmış eleman şeklinde bir ünlem çok abes kaçmaz kanısındayım.

değişikliklere de açık olmak lazım.

acaba 80 yıllık halk türküleri hala aynı çalınıyor olmasaydı kaç kişi daha dinlerdi bu müzikleri, bir erkan oğur çıktı bir Fuat saka millet bu müziklere sardı.

dehşet armoni bilgisine ise yarıldım hangi blues cu "babalarından bahsediyorum" solfej,armoni, teknik bilir yahu?

bir çoğu şifre bile okuyamaz bunların. zaten gerekte yok. eşşek gibi çalıyorlar işte.

bilen bilir, bizim ümit hocanın bir lafı vardı gary moore için , teknikle başedemedi blues a kasıyor die ;) Still got the blues zamanları, şimdi ne düşünüyor bilmiyorum tabi.

konuyu açan arkadaş sanki gitarın akordu farklı gibi geliyor demiş, mesela EM akortlayıp sılayt çalan birini de dinlemiş olabilir.

split demiş ki:
dehşet armoni bilgisine ise yarıldım hangi blues cu "babalarından bahsediyorum" solfej,armoni, teknik bilir yahu?

bir çoğu şifre bile okuyamaz bunların. zaten gerekte yok. eşşek gibi çalıyorlar işte.

.

Evet o bahsini ettiğin adamlar müthiş armoni ve müzik bilgisine sahipler :) ...

Müziği okuyup yazmak ayrı bir konu...

Her armoni bilen okuyup yazabiliyormu bu işi?

Bu adamalr armoni ve müziği bilmeden nasıl oluyorda bukadar güzel Blues çalıyorlar yani senin bu güldüğün durum sanırım kendi durumun :)

Blues un kendisi armonik bir mevzu :)

Bu adamalr armoni ve müziği bilmeden nasıl oluyorda bukadar güzel Blues çalıyorlar yani senin bu güldüğün durum sanırım kendi durumun :)

1-Bahsini ettiğin adamların ismini alalım ve tabi öğrendiğin kaynağı?
2-Kompozisyonu ayrı tutarsak okumak yazmak solfej bilgisidir evet. ki ben de solfej bilmezler dedim.
3-Sanırım teknik bilgi eksikliğinden kafamız az karışmış. armoni bilmeyen biride yürüyüşü takip edebilir duyabilir ama bach ın füglerini analiz edemez. ve sözlük yani gerçek anlamda armoni bilgisinden bahsediyorsak evet armoni bilen okur yazardır. "notasyon bilir, dikte,deşifre eder"
5-Nasıl çaldıklarını onlara soracan. :) Ben gülüyorum çünkü dinlemek hoşuma gidiyor ve eğitimsiz bu şoparların biz eğitime kafa patlatırken işi çözmüş olması hoşuma gidiyor. gülmek suç mu yahu?
6-Blues değil müzik "armonik" bir olaydır.
7-Telaşını anlayamadım? King le akrabalık falan mı var?

split demiş ki:

1-Bahsini ettiğin adamların ismini alalım ve tabi öğrendiğin kaynağı?
2-Kompozisyonu ayrı tutarsak okumak yazmak solfej bilgisidir evet. ki ben de solfej bilmezler dedim.
3-Sanırım teknik bilgi eksikliğinden kafamız az karışmış. armoni bilmeyen biride yürüyüşü takip edebilir duyabilir ama bach ın füglerini analiz edemez. ve sözlük yani gerçek anlamda armoni bilgisinden bahsediyorsak evet armoni bilen okur yazardır. "notasyon bilir, dikte,deşifre eder"
5-Nasıl çaldıklarını onlara soracan. :) Ben gülüyorum çünkü dinlemek hoşuma gidiyor ve eğitimsiz bu şoparların biz eğitime kafa patlatırken işi çözmüş olması hoşuma gidiyor. gülmek suç mu yahu?
6-Blues değil müzik "armonik" bir olaydır.
7-Telaşını anlayamadım? King le akrabalık falan mı var?

Üslubuna ve o derin müzik bilgine,sadece gülüyorum :) ...

Geri