Blues Çalma Teknikleri

01 demiş ki:
split demiş ki:
eyvallah, belirtmen gerekmezdi. sürekli gülen biri olduğun belli. ;)

Aksine milyonda bir gülen bir insanım...

Ama beni bilgisayarımın başında güldürmeyi başardın ,teşekkür ediyorum sana :) !

hocam ya derdini söyle " desteksiz konuşup cevap vermiyorsun " ya da boşuna işgal etme başlığı.

ayrıyeten daha sık gülmeni de tavsiye ederim, stresine iyi gelir.

split demiş ki:
01 demiş ki:
split demiş ki:

Ama beni bilgisayarımın başında güldürmeyi başardın ,teşekkür ediyorum sana :) !

hocam ya derdini söyle " desteksiz konuşup cevap vermiyorsun " ya da boşuna işgal etme başlığı.

Yok yok ,aslında bir derdim yok yanlış anlaşılmasın :)

Tek takıldığım nokta üslubun ve asılsız iddiaların...

...

En iyisimi biz konuyu kapatalım,ben cevap verdikçe yoksa sen buraya abuk subuk şeyler yazıp duracaksın...

01 demiş ki:
split demiş ki:
01 demiş ki:
split demiş ki:

...

En iyisimi biz konuyu kapatalım,ben cevap verdikçe yoksa sen buraya abuk subuk şeyler yazıp duracaksın...

bak uyarıma rağmen yine yazmışsın duramıyorsun herhalde. sayende düşürdük hakkaten üslubu. bu kadar şey yazacağına, hasta oldum müzik bilgine vesaire şeklinde gereksiz enerji harcayacağına, sorduklarıma ya da en azından kendi söylediklerine dair bir iki kaynak verseydin ya?

Niye sorun yarattın anlamıyorum, çok mu blues seviyorsun ya da Kingin akrabası mısın ona da bişi sölemiyorsun, konuşmak yasak mı hakaret etmediğim sürece üslubumu sen mi belirleyeceksin? Buna hakkın var mı?

Müzik bilgisi konusunda bir iddiam yok ama müzik bilgini paylaşmak istersen ve istanbulluysan haldun tanerin arkasında ki binaya gel, hem bir
çayımı iç hem de karşılıklı konuşmuş olalım.

ya da yoramam kendimi diyorsan son enerjini yine laf sokmaya harcamak yerine kaynaklarını ve müzik bilgini ortaya dökerek değerlendir. ya da fikirlerini işte ne bileyim. ben de birşeyler öğrenmiş olurum senden, gülmüyorum ve çok ciddiyim. burada fikirlerimizi konuşuyoruz, ben benim söylediklerim esastır demedim. ama ben böyle düşünüyorum şimdilik, doğrusu yanlışıyla beni bağlar.

Alın size bi deknikh :)

la-do-re-mi-sol-la notaları arasında gezinin,ara sıra mi bemol ile karıştırın güzel bir tad çıkar ortaya.

Pertüsyon olsa dahi anlatırdım ama forumda anca bu kadar oluyo :)

Split,

Teknik lafindan ne anliyorsun sen? Mesela Turk muzigini ele alalim. Bati muziginden inanilmaz komplike armoniler bilen birisi gelsin o 12 nota zihniyeti ile bizim 21 ses muzigimizi incelesin. Ama sokakta kulagi olan bir insan o adama gore Turk muzigine yarayacak cok daha fazla teknik biliyor olacak.

Insan sevdigini sevsin, ama yok o kolay bu kolay diye dusunmeyin. Yine uzun uzun yazmanin alemi yok, AlexStone isimli arkadasin actigi dizinde uzun yazmistim oraya bakarsin. Ama hadise cok basit! BB king yukarda adi gecti diye gitarini calarak ben BB king'im demesi icin kac saniye lazim bir dusun. 1 yada 1.5 saniye! Nasil oluyor bu bir dusun! Sol el vibrasyonu ve sag eldeki vurusun teknigi ile. Amerikalilarin dedigi gibi "analyze that"!

Bence hadiselere genis bak.

B ;)

Bu başlığı armoni bilseydim ya da bluesla uğraşan adamlarla yanyana olsaydım sormazdım. Zaten ingilizce bilin ve birazda tarih bilen adam bu müziğin nasıl olduğunu bilir. Ben dinleyip çaldığım için bilen arkadaşlardan bir kaç bilgi almak istedim. Ayrıca bluse u böyle seven insanları fark etmek çok güzel :)

split demiş ki:
01 demiş ki:
split demiş ki:
01 demiş ki:
split demiş ki:

...

bak uyarıma rağmen yine yazmışsın duramıyorsun herhalde. sayende düşürdük hakkaten üslubu. bu kadar şey yazacağına, hasta oldum müzik bilgine vesaire şeklinde gereksiz enerji harcayacağına, sorduklarıma ya da en azından kendi söylediklerine dair bir iki kaynak verseydin ya?

Niye sorun yarattın anlamıyorum, çok mu blues seviyorsun ya da Kingin akrabası mısın ona da bişi sölemiyorsun, konuşmak yasak mı hakaret etmediğim sürece üslubumu sen mi belirleyeceksin? Buna hakkın var mı?

Müzik bilgisi konusunda bir iddiam yok ama müzik bilgini paylaşmak istersen ve istanbulluysan haldun tanerin arkasında ki binaya gel, hem bir
çayımı iç hem de karşılıklı konuşmuş olalım.

ya da yoramam kendimi diyorsan son enerjini yine laf sokmaya harcamak yerine kaynaklarını ve müzik bilgini ortaya dökerek değerlendir. ya da fikirlerini işte ne bileyim. ben de birşeyler öğrenmiş olurum senden, gülmüyorum ve çok ciddiyim. burada fikirlerimizi konuşuyoruz, ben benim söylediklerim esastır demedim. ama ben böyle düşünüyorum şimdilik, doğrusu yanlışıyla beni bağlar.

Vallahi şurda iki zarf attım kişiliğini hemen gözler önüne serdin helal :)

Biz burda insanlarla,maddi manevi hiç bir çıkar gözetmeksizin bilgilerimizi deneyimlerimizi paylaşıyoruz...

İnsanlar buradaki bilgilerin onda biri etmeyecek lafları kitap diye basıp para kazanıyor biz ise hiç çıkar gözetmeksizin bunu yapıyoruz bunda yanlış olan ne?

Sana aklının almayacağı kadar kaynajk suna bilirim ama onu algılayacak kapasitede olmadığın belli! Yani boşu boşuna sana burda döküman sunmam...

O kadar cahilce konuşuyorsunki aslı astarı olmadan bide buna kefen biçiyorsun pes vallahi...

Üslubuna gelince alaycı tavırlarla hiçbir yere varamazsın arkadaşım...
Beni tanıyan tanıyor burda,ne bildiğimide biliyorlar ne bilmediğinide...

Benimle satrnç oynamaya kalkarsan ancak vakit kaybedersin ;)

NOT: Bu sana son mesajım,gerektiği zaman sana ,gerektiği şekilde ö.m. yoluyla cevabını veririm...

Kal sağlıcakla...

4/4 lük donanıma sahip olupta 6/8 likmiş gibi giden blues ritmleri varya !!!
Hepsi size girsin :) !!!

Kardeşim neden üzüyosunuz birbirinizi yaws her müzisyen kendine göre iyidir.Ben onu biliyorum sen onu bilmiyosun mevzusuna girmeyin allah aşkına.

Neyse seviyorum hepinizi bu mesajdan sonra inşallah banlanmam :) sinir oldum ama ne yapayım !!!

DrB demiş ki:
Split,

Teknik lafindan ne anliyorsun sen? Mesela Turk muzigini ele alalim. Bati muziginden inanilmaz komplike armoniler bilen birisi gelsin o 12 nota zihniyeti ile bizim 21 ses muzigimizi incelesin. Ama sokakta kulagi olan bir insan o adama gore Turk muzigine yarayacak cok daha fazla teknik biliyor olacak.

Insan sevdigini sevsin, ama yok o kolay bu kolay diye dusunmeyin. Yine uzun uzun yazmanin alemi yok, AlexStone isimli arkadasin actigi dizinde uzun yazmistim oraya bakarsin. Ama hadise cok basit! BB king yukarda adi gecti diye gitarini calarak ben BB king'im demesi icin kac saniye lazim bir dusun. 1 yada 1.5 saniye! Nasil oluyor bu bir dusun! Sol el vibrasyonu ve sag eldeki vurusun teknigi ile. Amerikalilarin dedigi gibi "analyze that"!

Bence hadiselere genis bak.

B ;)

enstrüman çalış tekniği ile teori apayrı şeyler karışmasın ve yazdıklarım baştan sona okunacak olursa, gereksiz bir elemanla atışmalar hariç , o kolay bu kolay denmemesi gerektiğini ve bilakis hiç bir şey bilmeden nasıl iyi çaldıklarını vurguladım. teori, solfeji bırak şifre bile okuyamaz çoğu ama köpek gibi çalıyorlar dedim.

anlamadığımsa şu diyelim ki yukarıda söylediklerimin aksini iddia ettim yani bu herifler çalmayı da bilmiyor dedim, ee, herşeyin tabulaştırıldığı ülkemizde blues da mı tabu?
Bunu konuşamayacak mıyız, fikrimizi söyleyemeyecek miyiz?
Böyle sert tepkiler vermeyince kendinizi bu düşünceleri kabul etmek zorundaymış gibi mi hissediyorsunuz?

kendisi her ne kadar becerememiş olsada o gereksiz elemanın dediği gibi , yanlış düşünüyor ya da bilmeden konuşuyor deyip geçersiniz en fazla ve edep sınırlarını zorlayanları uyarırsınız öncelikle.

hal böyleyken birilerinin lakırdısını eleştireceğimize önce bir kendimize bakmamız gerekiyor galiba, amerikalılardan özlü bir şey gelmedi aklıma ama yerine bize daha yakın bir yerden örnek vereyim.

...önce oku.

saygılar

en basta da soylendigi gibi gonul isidir blues. oyle saatlerce notalara bakip calmakla olacak bi sey degildir. ha o zaman da olur ama ne sen karsindakine bisey anlatabilirsin ne de o seni anlar.
o yuzdendir sanirim bunun havasi.

SRV zamanında bi yerde ben armoniyi texas flood albümünden sonra öğrendim demişti. yani blues yapmak için hayvan gibi armoni bilmek gerekmez. stormcrow çok güzel söylemiş;

there is a difference between knowing the path and walkin' the path.

ayrıca robert johnson mesela. nota dahi okuyamadığı söylenir hep. ama kendisi blues'un newton'u olmayı başarmıştır hem de 27 yaşında öldüğü halde.

durum bu iken şimdi bütün bluescular iyi armoni biliyor diyemeyiz. ayrıca bi arkadaş çok fevri tavırlara bürünmüş onu da hiç tasvip etmiyorum. tartışmakla kavga etmeyi karıştırmışız yine, yok dalga geçmeler bilmemne yapmalar...

neyse beni bağlamaz ama...

split 'in dediklerine katilmaktayim,
gereksiz yere ustune gidilmiş bence de,...

+ baba bluescular'in çoğu da doğal olarak ne nota bilir ne armoni ne başka bir şey. Okuma yazma bile bilmez bazıları,...bildiğiniz gibi blues zenci kökenli, bir müzik ve gene bilindiği üzere kölelerin asi müziği, ilk çıktığı yıllarda da,...bir haykarış. Bu adamlarin ne müzik eğitimi almaya ne bir şey öğrenmeye hali vakti varmiş zaten,...Aynen çingeneler gibi bizim,...Çok iyi klarnettir, kemandir,darbukadır çalarlar ama kaçı teori bilir?!

DrB ustaya saygimiz sonsuz o ayri ama Split ile farkli şeyler söylemiyorlar özünde,...

-----
He yeni cazcılar bluescular eşek gibi teori bilir doğrudur o ayri konu ama baba adam dediklerimiz ilkler teoriden çoğunlukla bihaber,...bu gerçeği de unutmamak lazım,...

teknik geri planda olunca doğal olarak ruh ile çalınma olayı da ön plana çıkıyor,...belki de bu blues u farklı kılan,...kısıtlamaların yaratıcılığı arttırması meselesi gibi,...

Kimsenin başka bir şey dediği yok ama herkes tartişmayi farkli noktalardan alip eline pata pata vuruyo ilginç bir şekilde :)

01 demiş ki..
Evet o bahsini ettiğin adamlar müthiş armoni ve müzik bilgisine sahipler ...

Müziği okuyup yazmak ayrı bir konu...

Her armoni bilen okuyup yazabiliyormu bu işi?

Bu adamalr armoni ve müziği bilmeden nasıl oluyorda bukadar güzel Blues çalıyorlar yani senin bu güldüğün durum sanırım kendi durumun

Blues un kendisi armonik bir mevzu

bencede split in dedikleri çok ters değil. gitarda baya iyi solo atan birini ele alalım örneğin. gitarı eline verip la minör gamını bize 2 farklı pozisyondan yürü desek çok rahat yapacaktır. desekki; bide bunları kağıda yaz?? ımm ımm diye diye, düşünü düşüne yazar. belkide gözünün önüne gitarın klavyesini getirip hayal edip yazar.

tabiki iyi bi solo atabilmek için çok iyi bi nota yama okuma bilgisine sahip olmaya gerek yok.

bi arkadaş çingenelerden bahsetmiş. evet öyle hepsi davul çalıyo :D ramazanda çalan davulcular, asker yollarken çalınan davullarda, hatta bazı köy düğünleri davullu-zurnalı olur ki adamlar her telden çalar bide süslerler :D

bide çerkezler vardır. onların hepside akordiyon çalıyolar :D hemde elleri deli kovalıyo gibi :D

bu yazdıklarımın notadan haberleri bile yok. bi çingeneye ---- a : la demek desen : ne diyon looo derler.

bana sorarsanız tabiki gam lar çok önemlidir. he daha basit bi yol dersen, öğrenirsin bi kaç gam sonra kafana göre aralarda makamı değiştirmeden arıza sesleri kullanarak takılırsın.

ama kesinlikle eğitim şart!

Geri