Abidik - Gubidik Görünümlü Bir Amfi Yapayım Diyorum, Bi Fikri Olan Dalsın Içeri

Bence senin işçilik öyle kötü değil. Az daha dikkat, planlama ve kaliteli malzeme ile pek çok konuda kendi işini kendin görecek seviyedesin bence.

İşlevi önemli öncelikle.. "Form follows function" diyorlar ya hani.. Çok detaylı planlama yapmayı ve deli gibi malzeme araştırmayı da sevmiyorum bu tür işlerde.. Zevki kaçıyor.. Kervanı yolda düzmek lazım bazen.. :)

Projelerden dolayı tüm arkadaşları kutlarım böyle projeler oldukça herkese bu konularda ilham verir.
Benimde buna benzer bir proje var kafamda çok eski çalışmayan bir radyomun kasasını çıkarıp amfiyi onun içine yerleştirmeyi planlıyorum zira eski tip radyolar en güzelinden bu antika görüntüyü yakalayacaklarını düşünüyorum

Projelerden dolayı tüm arkadaşları kutlarım böyle projeler oldukça herkese bu konularda ilham verir.
Benimde buna benzer bir proje var kafamda çok eski çalışmayan bir radyomun kasasını çıkarıp amfiyi onun içine yerleştirmeyi planlıyorum zira eski tip radyolar en güzelinden bu antika görüntüyü yakalayacaklarını düşünüyorum

Projeni görmeyi bekliyoruz :)
Yalnız, o radyo dededen falan kalma lambalı radyo ise, az bir müdahale ile de çalışırsa amfi parası edebilir, demedi deme.

Benim başım kel mi lan bu arada? Kaç gün önce yeni kafayı bitirdim buraya niye asmıyorum?

Efendim sistemin 2x10 eski kombo hali:

429

Son kafa + Vox AC30 2x12 kabin hali: AC30'u yaptırınca yeni bir 2x12 kabin yapmayı düşünüyorum:

13443

ablalar, abiler..
-kabin yapanlar icin soyluyorum- elinize saglik, kolay gelsin, basarilar. Fakat kabinde kullanilan agac ve on kaplama malzemesi (grill cloth) onemlidir. Hadi belki kabin agaci ve boyutlari ev icin daha detayli kacabilir ama grill cloth direk duyacagimiz sese etki ediyor. Mikrofonlardaki pop-up filtreler gibi malzeme degistikce duyacagimiz ses de degisecektir. Cok ince bir kumas sesi daha ciplak verirken, kullanilacak kalin bir kumas sesi bogacaktir. (kumas derken kaplama malzemesini kastediyorum illa kumas olmak zorunda degil) O yuzden -ustteki arkadastan yola cikarak- sineklik vb. malzemeler kullanirken dikkat etmek gerekir. Ha ama deneme yanilma yoluyla istenilen ses pekala bu sekilde de saglanabilir.

bilen, bilmeyen icin ufak bir hatirlatma nacizane :)

ablalar, abiler..
-kabin yapanlar icin soyluyorum- elinize saglik, kolay gelsin, basarilar. Fakat kabinde kullanilan agac ve on kaplama malzemesi (grill cloth) onemlidir. Hadi belki kabin agaci ve boyutlari ev icin daha detayli kacabilir ama grill cloth direk duyacagimiz sese etki ediyor. Mikrofonlardaki pop-up filtreler gibi malzeme degistikce duyacagimiz ses de degisecektir. Cok ince bir kumas sesi daha ciplak verirken, kullanilacak kalin bir kumas sesi bogacaktir. (kumas derken kaplama malzemesini kastediyorum illa kumas olmak zorunda degil) O yuzden -ustteki arkadastan yola cikarak- sineklik vb. malzemeler kullanirken dikkat etmek gerekir. Ha ama deneme yanilma yoluyla istenilen ses pekala bu sekilde de saglanabilir.

bilen, bilmeyen icin ufak bir hatirlatma nacizane :)

Eyvallah, bilen yazacak, uyaracak ki biz de ona göre söküğü dikeceğiz ;)

Bu arada "One minüt!!" diyorum!! Kimdir o aramızdaki gizli apla!! Derhal açıkla! One minüt! One minüt içinde açıkla!! :D

hackeiommi, harika olmuş vintage görünümünü de korumuşsun.(y) Kafadaki gerçek tolex mi ? Fotodan öyle anladım gibi ama yamuluyor da olabilirim. :D

hackeiommi, harika olmuş vintage görünümünü de korumuşsun.(y) Kafadaki gerçek tolex mi ? Fotodan öyle anladım gibi ama yamuluyor da olabilirim. :D

Teşekkürler. Yamulmuyorsunuz. O tolexi bulacağım diye Eminönü-Mercan-Beyazıt hattında bir yerimden terler aktı. :D Aslında lacivet veya parliament mavisi falan kaplayacaktım ama bulamadım. Baktım pürtüklü mürtüklü siyahı var, aldım gitti. Çanta derisi galiba :)

Aslında eksikleri var hali hazırda. Ön panelin ölçüsü tam tutmadı, tekrardan keseceğim bir ara. Tepesindeki tutacağı için çantacılara uğrama, bir de şasiyi sabitlemek için kombosundaki gibi tepeden yanları delme işlemleri bekliyor hala.

Ne yazıkki radyo lambalı değil lambalı olsa herhalde hiç kıyamazdım :D. Şimdilik radyoya kıyamadığım için projeye başlıyamıyorum ama boş vakit bulursam ne yazıkki kıyıp bu işe girecem.
Benim yapmak istediğim şeyde buydu fakat o güzelim eşşek kadar antika radyoları kesip biçmeye kıyamadım. Ki beğendiklerim arasında en işe yararı da 200 liraydı. Elinizde varsa eğer hiç düşünmeyin derim. :)

Bu arada amfinide al uzaklaş buralardan Hakan abi. Moralimi bozuyosun. hackeiommi
aiyiadam hoş olmuş, iş görüyosa yeter. Dediğiniz gibi bu işlerde aklına geldiği an yapıcaksın. Malzeme araştırmaya falan girince bıkıyo insan. Bende ki speaker daha küçük ama kabini büyültünce çok daha hacimli oldu ses. Bence daha büyük bir kabinle deneyebilirsiniz. Bence çok daha iyi sonuç verir. MDF çok çok güzel oluyor, eski dolaplardan falan bulabilirsiniz onlarda MDF.

Bu arada amfinide al uzaklaş buralardan Hakan abi. Moralimi bozuyosun.

Olmaz öyle şey! Van minüt, van minüt!! Bir daha da gitmem Kırcaali'ye :D
Şaka maka bu başlık bir anda en azından dış görünüş, kozmetik olarak forumda kendince bir şeyler yapan, yapmak isteyen insanların da toplandığı güzel bir başlık oldu aslında. Tavsiyeler, paylaşımlarla da içerik iyice güzelleşecek zenginleşecek gibi.

Bu arada amfinide al uzaklaş buralardan Hakan abi. Moralimi bozuyosun. hackeiommi
aiyiadam hoş olmuş, iş görüyosa yeter. Dediğiniz gibi bu işlerde aklına geldiği an yapıcaksın. Malzeme araştırmaya falan girince bıkıyo insan. Bende ki speaker daha küçük ama kabini büyültünce çok daha hacimli oldu ses. Bence daha büyük bir kabinle deneyebilirsiniz. Bence çok daha iyi sonuç verir. MDF çok çok güzel oluyor, eski dolaplardan falan bulabilirsiniz onlarda MDF.

Kapalı kabinde belirttiğiniz gibi, kabin ölçüleri kritik.. Açık kabinde kabini ufak yapınca da ses çok da sıkıntılı olmuyor sanki (örnek: Blues Junior kabini) Kabini açık yapmak istememin de temel sebebi bu oldu.. Masanın altına atacağım kabine ikide bir çarpmak istemiyorum ve nispeten taşınabilir olması da lazım..

Bu parçalanana kadar da başka kabin yok bana.. Bunu yaparken talaş, boya ve tutkalla bütün evi batırdım.. Atölye lazım bu tip işler için..

Benim yapmak istediğim şeyde buydu fakat o güzelim eşşek kadar antika radyoları kesip biçmeye kıyamadım. Ki beğendiklerim arasında en işe yararı da 200 liraydı. Elinizde varsa eğer hiç düşünmeyin derim. :)
Bakalım artık boş vaktimde kesip biçecem gibi. Tek çekincem işlem sonrasında ortaya çıkan ürünü beğenmeme korkum ve radyoyu boşa parçalamam.Hoş zaten radyoda bozuk ama :D

Bakalım artık boş vaktimde kesip biçecem gibi. Tek çekincem işlem sonrasında ortaya çıkan ürünü beğenmeme korkum ve radyoyu boşa parçalamam.Hoş zaten radyoda bozuk ama :D

İşte ben ondan korkarak yapamamıştım. Çünkü 200 lira verdiğim şeyi heba etme olasılığım epey yüksekti. Dene derim yahu zaten bozukmuş :D

Geri