Sap Atması

Aslında tele çok kuvvetli basmadıkça akustik olarak da hiç cızırtı gelmemesi ideal olanıdır ama bunun için de tel yüksekliğini biraz arttırmak gerekiyor. Telin titreşmesi için boşluğa ihtiyacı vardır ve titreşen tel bir sonraki frete temas ederse titreşim süresi azalır, sesin berraklığı ve sustaini azalır. Kuvvetli vuruşlar ve sert pena darbelerini seven gitaristler yüksek tel ayarıyla çalmalı. Özellikle strat tipi tek manyetikli gitarlarda yüksek tel ayarı ile düşük ayar arasında belirgin ton ve netlik farkı oluyor (deneyin).
Ayrıca kendi düşünceme göre bir gitarist gitarın tüm ayarlarını (sap ayarı dahil) kendi yapabilmelidir. Atla deve değil gerçekten, güven aralığı geniş olan bir ayar. Çok abartmazsanız ne sap atar ne de truss rod kırılır. Tavsiyem truss rod ile oynayın arkadaşlar, öğrenin. Sonra en doğru bulduğunuz ayarı gitar ustasına gösterin ve ''bu benim için en iyi ayardır hocam, bir de sen bakar mısın?'' deyin. O gerçek bir usta ise ''Senin için en doğrusu buysa olmuştur ayar'' demelidir. :)

tabi hiç cızırtı gelmemesi gerekir ama rahatlık bakımından,tellerin tuşeye yakın olması bakımından "bana göre" makbul olan normalde cızırdasa bile amfide cızırdamamasıdır.Yani tellerin minimum yükseklikte olmasıdır.Tabi herkese göre bu değişir.Ama genel kanı olarak tellerin aşağıda olması makbuldür.Ayrıca her gitarist sap-köprü-entenasyon vs ayarlarını kendi yapabilmeli konusuna katılıyorum.

SwaLLoweD demiş ki:
Sap ayarı yapılan somunun sertliğini takip etmesi de zordur.. (Çünkü biraz oturmuş saplarda, daha ilk çeyrek turdan itibaren zorlanma hissedersiniz).. Deneyimli kişiler truss rod'un nerede gerçekten zorlandığını tahmin edebilirler..

Şunu biraz daha açabilir misin ? Ne zaman sapın, ne zaman truss rod'un zorlandığını anlamamın bir yolu var mı ?

15 -17 nci perdelere basıldığında ,kalın tellerde özellikle , akort bozuk gibi geliyor. Ancak boş tellere göre yaptığım akort tam. Bu ayarsızlık sap ayarının bozuk olması ile alakalı olabilir mi?

lovecraft demiş ki:
ornapsen demiş ki:
15 -17 nci perdelere basıldığında ,kalın tellerde özellikle , akort bozuk gibi geliyor. Ancak boş tellere göre yaptığım akort tam. Bu ayarsızlık sap ayarının bozuk olması ile alakalı olabilir mi?

Sap değil, entonasyon. Ama tabi sap da ayarsız olabilir, fakat senin birinci sorunun entonasyon. Şunu bi oku:

http://www.projectguitar.com/tut/intonate.htm

Teşekkür ederim.. Pek yabancı dil yok ama sorunun ismini öğrenmiş oldum sağol

Tüm tellerde varsa o durum sap ayarı da yapman gerekir.
Yok 1-2 tel o kadar dersen o tellerin entonasyonuna bakar geçersin.

Bazı gitarlar da vardır, istediğin kadar ento. düzelt,sap ayarı yap,action düzelt yine kıvama gelmez.Bu yüzden ucuz gitarlardan kaçınmak lazım.

yok sadece kalın tellerde var. bariz belli ediyor zaten kendini. linki inceledim bir zamanlar floydrose un her parçasını, çıkabilen vidasını söküp temizlerdim sanırım o zaman bozuldu. açıkçası onların da ne işe yaradığını merak ediyordum

Öncelikle truss rodu işlevsel olmayan yani kırılmış, bozulmuş olan gitarın sap ayarı haliyle yoktur.Özellikle 12-15. perdelerden sonra ses bile zor çıkar ve zaten gitarın kavisini tutan sabitleyen bir direk olmadığı için gözle bile o gitarın sapının yamuk olduğu anlaşılır.

Kısacası alırken sap ayarının yapılı olup olmamasına bakacasın eğer yapılı değilse alyanla iki oynayacaksın boşa dönüyorsa gitmiştir o truss rod.

stormone demiş ki:
ya gitarı alırken sap ayarı sağlam ama truss rod u patlak çıkarsa :D galiba gitar almaya giderken alyan takımı ile gitmeliyiz :D

Be4iforget dediğimi anlamışta sen anlamamışsın :)

Eğer bir gitarın sap ayarı çok iyi yani tınlama, bızlama, sürtme ne bileyim koma ses vermiyorsa zaten o gitarın truss rod'un da sorun olması imkansız.Gayet işlevsel durumda ki o ayara kavuşmuş...

Kısacası bu konudan çok tırsıyorsan alacağın adama birader bana gitarı sap ayarı yapılı getir, bızlama-koma ses duyarsam almam de :D

arkadaşplar konuyu az cok okudum bende bişey sorucam benim gitarım fender tele usa ve arkasına alyan anahtarımıdır nedir onu sokunca donmuyor yani sap ayarı galiba yapılamıyor kendi kesfim tbi bu..ve bazı tellerin bazı perdelerinde cızırtı vızırdama oluyor ve amfidede bu ses geliyor bu sap atmasımıdır nasıl cozume ulasabilirim kim anlar bu işten nereye gostersem istanbulda...

batuhan2314 demiş ki:
arkadaşplar konuyu az cok okudum bende bişey sorucam benim gitarım fender tele usa ve arkasına alyan anahtarımıdır nedir onu sokunca donmuyor yani sap ayarı galiba yapılamıyor kendi kesfim tbi bu..ve bazı tellerin bazı perdelerinde cızırtı vızırdama oluyor ve amfidede bu ses geliyor bu sap atmasımıdır nasıl cozume ulasabilirim kim anlar bu işten nereye gostersem istanbulda...

Dediğine göre yalama değil, sıkışma var.Eğer dönmüyorsa büyük ihtimal o alyan başlığının orası sıkışmıştır yada o alyan başlığı kırılmıştır.Son zamanlarda Fender'lar da baya görülen birşey bu nedense geçende birinin usa fenderının truss rodu kırılmış durup dururken sanırım :)

Kısacası senin iş luthierlik...

Bu arada bu dediğim usa fender sahibide Fatih ustaya götürmüştü, bir fender daha görünce kahkayı patlatır herhalde :D

NomAmor demiş ki:
batuhan2314 demiş ki:

Dediğine göre yalama değil, sıkışma var.Eğer dönmüyorsa büyük ihtimal o alyan başlığının orası sıkışmıştır yada o alyan başlığı kırılmıştır.Son zamanlarda Fender'lar da baya görülen birşey bu nedense geçende birinin usa fenderının truss rodu kırılmış durup dururken sanırım :)

Kısacası senin iş luthierlik...

Bu arada bu dediğim usa fender sahibide Fatih ustaya götürmüştü, bir fender daha görünce kahkayı patlatır herhalde :D

Fatih'in en sevdiği işlerden. :LOL: Uğraş babam uğraş. O Fender'in sap çubuğu dönmüyordu abi. Haliyle sapta hafif iç bükey olduğu için ayar veremiyordu. Benimde tavsiyem çok geç olmadan bir luthiyere götürmenizdir. Geçmiş olsun.

Arkadaşlar ibanez rg serisinden 12 yıllık bir gitarım var;ilk zamanlar 1-2 sorunum olmuş ve bazı ustalara götürüp halletmiştim..Fakat kendim şimdiye kadar hiç sap ayarı yapmadım.Sorunumun bu olduğundan da emin değilim aslında.En son d'addario ehr320 0,9 mm tel taktım gitara ve bir sorun oluştu. 4. tel - re teli klavye boyunca cızlıyor ve tam notayı hiçbir perdede vermiyor;akord ederkende çok büyük problem yaratıyor.Gerek solo gerek ritm çalarken olsun sesin ahengini bir hayli bozuyor;dinleyenler pek anlamasada ben anlıyorum bu da yetiyor zaten :( Sizce sorun telden midir -ki daha başka tel takıp denemedim- yoksa başka bir problem olabilir mi;sadece o telde sorun olması biraz garip geliyor bana.Ayrıca teller eskiye göre biraz daha sertleşti;çok fazla solo attığımda parmak uçlarımı bir hayli acıtıyor.Floyd rose ayarı ve tel yükseklikleri ile biraz uğraştım ama pek fark etmedi.Bu arada daha önce de 0,9 mm tel kullanıyordum;kalınlığı değişmedi..Fikirlerinizi bekliyorum..

09'luk tellerin de hepsi aynı olmuyor bildiğim kadarıyla, mesela iki farklı 09luk tel takımında ince mi telleri 09'luk da olsa üstlere doğru farklı kalınlıklar olabiliyor.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=4237&gid=276
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=659&gid=276

mesela bunların ikisi de 09luk olmasına rağmen üst teller farklı kalınlıkta, o tarz bir değişim olmuş olabilir mi yeni taktığınız tellerde? Aslında tel yükseklik ayarı yapmışsınız ama yine de bundan olabilir diye düşündüm.

Geri