Charvel / Jackson Başlığı

Sacmalama videomu buldum :D Yalniz ben gitarist falan degilim zevkine dogaclama takilmisim oyle 2 sene evvel. Gitarla hic bir alakam yok yani. Ondan cok fazla elestirmeyin eglencesine calinmis dogaclama bi sey :)

Sonuçta genel olarak Fender karar veriyordur hangisinin nerede üretileceğine ama en azından Japon Charveller kalsaydı iyiydi en azından custom shop a gitmeden orta düzey bir Charvel almak isteyen bunları tercih ederdi.. bakalım ne yapacaklar..

artık üretimler yer değiştiriyor.Çin ve hindistan ekonomileri büyük atılımda.Tata, jaguar ve Range rover'i aldıktan sonra hiçbirşeye şaşırmam.Geçen sene abd nin araba üretimi %8 küsür almanya o da virgül ile amerikadan az(hatırlayamadım rakamları 8.4=ABD 8.1=Almanyadı galiba) Japonya 6 küsür iken Çİn %30 arttırmış araba üretimini adamlar dünyayı domine edecekler made in China yazan sedef yazılı jackson görmemiz uzak değil :D

Çin'e gidip gelen herkesin söylediği bişey varsa o da parana göre malın olduğu. Çok kötü de var çok iyi de. Parayı verirsen istediğin kaliteyi alabiliyorsun.

Ama şu bir gerçek ki o da Çin denince akla tüm dünyada ucuz ve kalitesiz mal akla geliyor. Önce zihinlerde devrim yapması lazım adamların.

Açıkçası ilerde bir adet Desolation serisinden SK-1 skatecaster modeli almayı planlıyorum düşük akordlarda takılmak için. Cilasız sap, neck-thru birleşim ve görüntü olarak da cezbedici şahsi görüşüme göre. Ancak gel gelelim Çin üretimi işte ! ..

Gitarla ilgili yorumlar iyi yönde ama Çin'den gelen herşeye karşı önyargılıyım..

Merhaba Arkadaşlar, Jackson'la yatıp Jackson'la kalkanlar :) Yeni başlık açmaya gerek duymadım, burada sorayım dedim, Amerikan Jackson fiyatlarının artış sebebini bilen var mı? Mesela Ocak 2012'de musiciansfriend ve guitarcenter online satış sitelerinde 1999$ olan Jackson SL1 Soloist fiyatı şimdi 2499 $, official jackson forumlarında Jackson'un ağaç alımı yaptığı firma fiyatları yükseltmiş, sebebi buymuş diyorlar ama saçma geldi bana, başka bir sebebi varmıdır sizce? Yani gitarın yapısal anlamda daha kaliteli malzeme kullanılması gibi?

Jacksonun japonya fabrikasının kapanması sonucu Japon Jacksonların akıbeti ne olur sizce? Japon bir rr24m kullanıyorum, bunun yanına aynısının snow white modelini almak istiyorum. Şimdimi almaya kastırmalı, yoksa beklemelimiyim?

X serisi çıktı, Hint veya Çin. Fiyatları çok uygun ve daha önce Japon modellerde olmayan opsiyonlar var(bindingli Soloist, abanoz tuşe vs) ancak kalitelerini bilmiyorum, henüz denemedim. Eğer RR24M istiyorsan ya şimdi gördüğün gibi al, ya da sonra ikinci el bekle, ancak o model X serisinde asla çıkmayabilir.

Çin malı olması tek başına kötü üretim kalitesi anlamına gelmez bu arada. Sonuçta işin içinde iki değişken var, biri malzeme, diğeri bu malzemeyi nasıl kullandığın(işçilik lafının yanlış kullanımından nefret ederim ancak aslında doğru yeri burası). Çin malı gitarların kötü kabul edilmelerinin sebebi kötü işçilik değil, ucuz malzeme. Yoksa iyi malzemeyi Çinlilere verirsen adamlar neden sana iyi gitar üretemesinler? Mevcut işçilik kaliteleri zaten Amerika'da üretim yapan çoğu firmanın gayet üzerinde, özellikle Gibson'dan çok daha iyiler.

Çin malı olması tek başına kötü üretim kalitesi anlamına gelmez bu arada. Sonuçta işin içinde iki değişken var, biri malzeme, diğeri bu malzemeyi nasıl kullandığın(işçilik lafının yanlış kullanımından nefret ederim ancak aslında doğru yeri burası). Çin malı gitarların kötü kabul edilmelerinin sebebi kötü işçilik değil, ucuz malzeme. Yoksa iyi malzemeyi Çinlilere verirsen adamlar neden sana iyi gitar üretemesinler? Mevcut işçilik kaliteleri zaten Amerika'da üretim yapan çoğu firmanın gayet üzerinde, özellikle Gibson'dan çok daha iyiler.

aynen çinli adamın meksikalı adamdan ne farkı var işinde mi özenmeyecek? gibson fender vs bir sürü abd ye göçen ucuz g.amerikalı işçi çalıştırıyor.Çinli adama ne söylersen onu yapar hangi kalitede istersen onu yapar.Fiyatta ona göre...Yalnız anlamadığım birşey var ya. Bu japonya fab. kapandıysa en azından elindeki stokları kullanması gerekmezmiydi? Jackson çok az maun ve basswood kullanıyor çoğunlukla alder sapta da maple...Acaba çinde hindistanda maun ormanı mı buldu ki vazgeçti alder dan.Neden kimse alder gövdeli gitar yapmıyor misal ibanez... jem 7v bir de andy t. gitarı hariç hepsi basswood bir kısmı da maun...çok mu pahalı bir ağaç ya da enstruman yapmaya müsaid kalitede kızılağaç çoğunlukla abd den çıkıyor orada da işçilik maliyeti çok diye galiba? Bildiğim kadarıyla maun hemen hemen her yerde yetişebilen bir ağaçmış.Çin/hindistan afrika amerika vs vs.. ürettiği ülkede bol olduğu için mi bu gövdelere döndürler? jackson kızılağaçsız olmuyor çok fark ediyor yahu.

aynen çinli adamın meksikalı adamdan ne farkı var işinde mi özenmeyecek? gibson fender vs bir sürü abd ye göçen ucuz g.amerikalı işçi çalıştırıyor.Çinli adama ne söylersen onu yapar hangi kalitede istersen onu yapar.Fiyatta ona göre...Yalnız anlamadığım birşey var ya. Bu japonya fab. kapandıysa en azından elindeki stokları kullanması gerekmezmiydi? Jackson çok az maun ve basswood kullanıyor çoğunlukla alder sapta da maple...Acaba çinde hindistanda maun ormanı mı buldu ki vazgeçti alder dan.Neden kimse alder gövdeli gitar yapmıyor misal ibanez... jem 7v bir de andy t. gitarı hariç hepsi basswood bir kısmı da maun...çok mu pahalı bir ağaç ya da enstruman yapmaya müsaid kalitede kızılağaç çoğunlukla abd den çıkıyor orada da işçilik maliyeti çok diye galiba? Bildiğim kadarıyla maun hemen hemen her yerde yetişebilen bir ağaçmış.Çin/hindistan afrika amerika vs vs.. ürettiği ülkede bol olduğu için mi bu gövdelere döndürler? jackson kızılağaçsız olmuyor çok fark ediyor yahu.
katılıyorum.alder daha bi yırtıcı kılıyor.

Sacmalama videomu buldum :D Yalniz ben gitarist falan degilim zevkine dogaclama takilmisim oyle 2 sene evvel. Gitarla hic bir alakam yok yani. Ondan cok fazla elestirmeyin eglencesine calinmis dogaclama bi sey :)

ayrıca bunu kaçırmışım iyi ki gitarist değilmişsiniz hatta gitar ile uzaktan yakından alakanız yok onun için tapping filan da yapıyorsunuz.Geçmişi inkar eden adam misali clubber mi oldunuz şimdi :)

Bu arada kuralları tam bilmiyorum burada söylemek doğrumudur ama Elimde 2009 Jackson DK2 var, son derece temiz durumda, ilgilenen arkadaşlar ya da arkadaşları varsa PM'den ulaşabilirler.

Basswood muhabbeti malzemenin ucuz olmasından dolayı mevcut üretimden daha ucuza mâledilmesinden dolayı.Bir de farklı durumlar vardı ağaç mevzusuyla alakalı her firmanın kendine has üretimleri vardı.Bu açıdan zamanında davalık olan firmalar da var.Telif hakkı gibi birşey de olabilir.

Geri