Cort gitarlar hakkında

keshMEkesh demiş ki:
bütçe 500-550 milyon arası. Bu coil tap olayı tam benlikmiş ya mesela H-S-H dizilimli gitar o buton sayesinde H-S-S ye mi dönüyor? eğer böyleyse hem çok sert tonlar yakalanır hem de yumuşak.
bir de g260b nasıl bir gitardır? fiyatı biraz fazla gibi ama wilkinson köprü nasıl birşey mesela?

HSH ise SSS ye dönüyor ama yine de tam Single performansı alamıyorsun. Ona yakın birşey.

Gitar konusunda ise dediğin gibi G260 veya G260B çok iyidir. Ben olsam natural finish ve maple klavyeli olan G260 a atlardım:

g2601-32.jpg

melihbozkurt84 demiş ki:
keshMEkesh demiş ki:
valla benim şu anki gitarım SX VST SKY diye geçen bir model yani stevie ray vaughan ın gitarının taklidi. bunu 1,5 yıl önce 225 dolar civarına aldım. eğer bana iyi gitar mı diye sorarsan değil. ama bu gitarla bişiler yapabilir miyim diye sorarsan fazlasıyla yaparsın. Benim grubum var mesela ve çoğu şarkıyı kaldırıyor. Ama şöyle bir kötülüğü var benim gitarımın o da sert tonlar verememesi. yani veriyor da baya kasıyor.. sololarda özellkle solo atmak işkence gibi ama bunda çok kötü single manyetklerin de payı var. şimdi ona fender manyetik aldım alım-satım forumundan ve taktırıyorum. bakalım nasıl sonuç vercek..Cumartesi günü alacağım gitarı. Eğer yazdıkları ağaçlar doğruysa-ki hiç sanmıyorum :D- gitarın tek kötü yanı elektrik aksamı. potlar,manyetikler.. aslında köprüsü de baya kötü ama ben pek vibrato kolunu kullanmadığım için bana pek etkisi olmuyor.
Dediğin modeli denemedim ama bence git bi eline al,tonlarına bak. Ama fazla birşey bekleme ilerde.eğer ilk gitarınsa tavsiye ederim çnkü hiç paran gitmez boşa,beklentin mükemmel değilse tabi.
bu arada ben birşey soracağım kx1 ve kx1f de coil tap var demişsin melihbozkurt84 bu ne demek oluyor yani ton yelpazesinin genişlemesini bu mu sağlıyor? yani bu gitarla hem blues hem alternatif hem metallica çalınır mı keyifle?fazla konuyu bölmesin ama arkadaşın sorusu boşa gitmesin.. cort gitarlar bölümünde devam ederiz konuşmaya..

arkadaş sanırım teşekkür ederek konuyu kapatmış bende buraya yazıyım dedim.:D coil tap şöyle bişey; ton düğmesini öne doğru çekiyosun.böylelikle gitarın 2 humbacker mayetiği singlı oluyo.yani gitarın üzerinde 2 single varmış gibi tonlar alıyosun.bu ne işi yarayo.şimdi gitarda coil tab kapalıyken gerçekten sert bas ağırlıklı tonlar alıyosun.prosesörden ayarladığım cleanlar bile distortionlı çıkıyo çünkü manyetiklerin çıkışları çok yüksek.ama coil tabı açıp orda manyetikleri single yaptığımda çok güzel cleanlar alıyorum.coil tab açıkkın tonlar tizleşiyo ve temiz tonlar elde ediyosun.normalde gitarda 3 manyetik pozisyonu var 3 de coil tabı açtığında toplam 6 farklı ton var gitarda.ben bu kombinasyonları kullanarak bluesda çalıyorum sert müziklerde.ama gitar yani KX1F genel itibari ile sert müzikle için yapılmı bir gitar.ama coil tap açıkkende güzel cleanlar veren ve temiz tonları olan bi canavar oluyo.:D yani bu gitarla sadece sert müzik yaparsın gibi bişey yok.her tarzı çalarsın.özellikle iyi bi prosesörün varsa her tarzı her müziği yaparsın.yani ben çok sevdim gitarı.İnşallah sizinde bunun gibi hatta bundan güzel gitarları olur.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

öteki tarafa yazmıştım burayada yapıştırıyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

@kesmekes:
G260 belirttigin butceye gore alinabilecek belki de en iyi gitar, ama cok sert tonlar falan alamazsin.
coil tap olayina gelince tamam ton cesitliligi acisindan guzel birsey ama single ve humbucker modu arasinda fazla seviye farki olmamasi gerekir buna kesinlikle dikkat edin. mesela G260 da ve benim G285 te pek bi seviye farki yok. ama GVT modelini denemistim, humbucker modunda gitar bagiriyordu ama single modunda ses seviyesi cok dusuk kaliyordu.

G260 in siyah olanini da guzel gorunuyor ama bu natural finish dedikleri olay cok hosuma gitti. gozunle gorup dokunmadan anlayamiyorsun fotograflardan. birsekilde calip denemeni tavsiye ederim.

@kesmekes:
G260 belirttigin butceye gore alinabilecek belki de en iyi gitar, ama cok sert tonlar falan alamazsin.
coil tap olayina gelince tamam ton cesitliligi acisindan guzel birsey ama single ve humbucker modu arasinda fazla seviye farki olmamasi gerekir buna kesinlikle dikkat edin. mesela G260 da ve benim G285 te pek bi seviye farki yok. ama GVT modelini denemistim, humbucker modunda gitar bagiriyordu ama single modunda ses seviyesi cok dusuk kaliyordu.

G260 in siyah olanini da guzel gorunuyor ama bu natural finish dedikleri olay cok hosuma gitti. gozunle gorup dokunmadan anlayamiyorsun fotograflardan. birsekilde calip denemeni tavsiye ederim.

Sonunda seçimimi yaptım ve cort kx5 aldım :)
gitarın tonları baya güzel ve sert, amfiye bağlamadan da baya ses veriyo, akustiğini pek beğendim..

gitar seçimimde yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum..

ustalar sağolun cevap verdiğiniz için. ya bu g260 ne kadar istanbulda? mydukkan fiyatı 600 ytl fln diyor ama.

[quote-YT]Sonunda seçimimi yaptım ve cort kx5 aldım
gitarın tonları baya güzel ve sert, amfiye bağlamadan da baya ses veriyo, akustiğini pek beğendim..

gitar seçimimde yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum..[/quote]
abi nasıl gitarın tonları memnun musun?

keshMEkesh demiş ki:
abi nasıl gitarın tonları memnun musun?

gitarın tonlarından memnunum, dediğim gibi sert tonları var, ayrıca güçlü bi gitar...açıkçası g254 ve kx5 arasında kalmıştım ama kx5 bilindiği gibi daha sert bi gitar ve bana daha çok uyduğu için onu tercih ettim..

anladım rastansaga. ama sanki o ucuzluktaki bir gitar pek iyi olmazmış gibi geliyor bana,sakın yanlış anlamayın marka takıntım yok ama şu anki gitarım zaten o kadara aldığım bir gitar. ama karar veremiyorum kompleksli değilim yanlış anlaşılmasın..:D

Tabi haklısın. Ama bence G260 veya G260b çok hoş gitarlar HSS düşünüyorsan. Hemen hemen aynı gitar yakıştırmasını da geri alıyorum. Nasıl yazmışsam. Bunlar daha kalite çünkü.

abi sen sanırım g250 ile g254 arasında nerdeyse aynı gitarlar dedin heralde,ben de öyle anladım zaten,merak etme..:)
abi ben şuna karar veremiyorum. ben aslında çok da yumuşak çalmıyorum yani alternatiflerde bile sertleştirdiklerim oluyor. ama metalci diilim,bluescu da. o yüzden H-S-S dizilimi bişey düşündüm ama başka önerin varsa düşünüyorum zaten hala,uzun süredir olduğu gibi!:D

hildor_gun, hayırlı olsun

keshMEkesh, SSS yapıyor ama tam manasıyla değil. Yani tam bir strat manyetiği tonu alamazsın asla coil-top ile.

Geri