SX gitarlar hakkında

Sorularımı sıralıyayım.
1- Manyetik olarak ssl-5, fender cs 69 middle ve fat 50s neck düşünüyorum. Bunlarda uyum sıkıntısı çıkar mı? Manyetikleri değiştirirken potları falanda değiştirmek gerekiyor mu? Manyetiğin gücüne göre? Yoksa manyetiği değiştirmek yeterli midir? Köprü ve neck manyetiğinide beraber çalıştırmak istiyorum manyetikleri değiştircek Luthier bunu halledebilir mi? Hallederse çok maliyeti olur mu?
2- Köprü değişecek fakat hangi köprüler uyumlu nasıl anlarız? Gitarın köprüsünü mü ölçmem lazım? Yahut neyini ölçmem lazım köprünün ki ona göre satılan köprülerle kıyaslıyayım.
3- Burgularda sıkıntı yaşayan var mı? Akort kaçırma vs? Sx sst alder için soruyorum.
4- Gövde içindeki kablo potans falan tonu etkiliyor mu etkiliyorsa onları değiştirmek kaça patlar?

Ben aldıgımda 0.10 tel takın dedim ayarı bozulcak onuda yapar mısınız dedim. Yaptılar ama 9dan 10a geçince köprüye bir yay daha ekledim dedi. Kaç tane oldu bilmiyorum.

Bu forumda 2 seye sasarim sevgili @Wasp sen o Fender Gilmour strati nasil kiydin da sattin ve ben onu senden nasil almadim..Simdi senin mesaji gorunce acim depresti neden sonra. Neyse SX'e donersek bununla yanilmiyorsam 1001. mesaj oldu o vakit 41 kere degil 1001 kere maasallah...En dolu basliklardan oldu bu icerik olarak...

Evet meksika köprüye takılmayalım sadece olunca alıyoruz zaten :) Diğer markaları kullananlar yorumlarını esirgemesinler. Hatta bunların meksika fenderle uyumlu olan parçaları Sx ilede uyumlu olma olasılıgı oldugundan onlar hakkında daha fazla bilgi lazım. Ben Wilkinson köprüler iyi biliyorum. Mesela orjinal Fender körü dünyanın parası ama eminim adı Fender diye öyle illa vardır daha uygun fiyata güzel köprü eşik burgu falan yapan markalar.

Malesef MIM Fenderlerin köprü blokları tam olarak SX lerin köprüleri ile uyumlu değil. Evet blok SX köprüsüne takılabiliyor ancak tremolo kolu yuvaya girmiyor. SX lerin köprülerindeki kol deliği bir kaç mm ilerde açılmış.. Kol yerine geçmiyor..

Şaka gibi...

Sorularımı sıralıyayım.
1- Manyetik olarak ssl-5, fender cs 69 middle ve fat 50s neck düşünüyorum. Bunlarda uyum sıkıntısı çıkar mı? Manyetikleri değiştirirken potları falanda değiştirmek gerekiyor mu? Manyetiğin gücüne göre? Yoksa manyetiği değiştirmek yeterli midir? Köprü ve neck manyetiğinide beraber çalıştırmak istiyorum manyetikleri değiştircek Luthier bunu halledebilir mi? Hallederse çok maliyeti olur mu?
2- Köprü değişecek fakat hangi köprüler uyumlu nasıl anlarız? Gitarın köprüsünü mü ölçmem lazım? Yahut neyini ölçmem lazım köprünün ki ona göre satılan köprülerle kıyaslıyayım.
3- Burgularda sıkıntı yaşayan var mı? Akort kaçırma vs? Sx sst alder için soruyorum.
4- Gövde içindeki kablo potans falan tonu etkiliyor mu etkiliyorsa onları değiştirmek kaça patlar?

2) Saddle genişliği, montaj delikleri arası mesafe (tekrar dolgu-delme vs gerekmesin istiyorsanız), bloğun yüksekliği (bazı gövdeler standarttan ince olabiliyor bu durumlarda tremolo bloğu hafif dışarıda kalabiliyor) bunları ölçmek yeterlidir diye düşünüyorum.

4) Etkiler, tavsiyem CTS marka potans, orange drop kapasitörlerle modifiye etmeniz

Ben de geçen hafta do re bulvar 216 dan SSTASH NA modelini aldım. Gayet güzel gitar. Gövdesi 2 parça ve sapı tek parça. Şimdilik parada pek olmadığından herhangi bir parça değişkliği yapamayacağım ama ilerleyen zamanlarda yapacak olursamburadan bi başlık altında paylaşırım sizlerle. Gitarımda budur.
.
image.jpg

Hocam bu üst eşik nasıl monte ediliyor ?
Telleri söktükten veya gevşettikten sonra, ki bence söktüp yapması daha kolay olur, ince uçlu bir aletle üsteşitin alttan biraz oynatarak (bunu yaparken klavyeye baskı yapmamaya çalışmak lazım) çıkartıyoruz. Sonra yeni köprüyü direkt üstten değil de yandan küçük küçük çekiçle veya o işi görecek bir materyalle yuvaya oturtuyoruz

Telleri söktükten veya gevşettikten sonra, ki bence söktüp yapması daha kolay olur, ince uçlu bir aletle üsteşitin alttan biraz oynatarak (bunu yaparken klavyeye baskı yapmamaya çalışmak lazım) çıkartıyoruz. Sonra yeni köprüyü direkt üstten değil de yandan küçük küçük çekiçle veya o işi görecek bir materyalle yuvaya oturtuyoruz

Yuvaları fretle aynı yüksekliğe getirme işlemi de var. Hatta şöyle bir kaynak ekliyeyim.
Fender Strat, New Nut Finger Lakes Guitar Repair

Son düzenleme:
Sorularımı sıralıyayım.
Black strat mı geliyor inceden inceye yoksa ? :)

Merhaba,
SX için Amazondan zevkimize göre parçalar getirsek maliyeti nasıl olur acaba?
İkinci elden daha ucuza gelir mi?
Aynı paraya geliyorsa sıfır almak ikinci almaktan daha iyi değil midir?
Gümrük ve kargo ücretleri bize e kadar mal olur?

Fender Custom Shop fat 50 manyetik setli picguard 195$
Amazon product ASIN B00HAX9PBU
Fender Kilitli akort burgu seti 51$
Amazon product ASIN B000L6GD04
Fender Sustein blok 22$
Amazon product ASIN B003AYIKXC

Yıl içerisinde yanılmıyorsam 5 kere sipariş verebiliyoruz. Mesela 5 kere 100 dolarlık (+-70Euro) alışveriş yaparsak, 6. alışverişi yaptığımızda bildiğim kadarıyla gümrük vergisi dışındaki vergileri de veriyoruz. Ticari alım-satıma giriyor sanırım.

Merhaba,
SX için Amazondan zevkimize göre parçalar getirsek maliyeti nasıl olur acaba?
İkinci elden daha ucuza gelir mi?
Aynı paraya geliyorsa sıfır almak ikinci almaktan daha iyi değil midir?
Gümrük ve kargo ücretleri bize e kadar mal olur?

Fender Custom Shop fat 50 manyetik setli picguard 195$
Amazon product ASIN B00HAX9PBU
Fender Kilitli akort burgu seti 51$
Amazon product ASIN B000L6GD04
Fender Sustein blok 22$
Amazon product ASIN B003AYIKXC

Ebayde bir adet 198 dolarlık Fender CS 69 set buldum. Pickguard halinde. 29,98 dolarda kargo ücreti var. 100 doları geçtiği için %20 vergisi var yanlışım yoksa.(Avrupa içi %18 idi, set ABD'de). Bu da 39 dolar da vergi yapıyor. Bu da 267 dolar civarı yapıyor (198 + 39 + 29,98). Malumunuz 1 dolar 2,60 TL(Maşallah). TL'e çevirince 695 TL gibi bir fiyata mal oluyor. Ürünün Türkiye fiyatı 670 TL civarı, sadece manyetik seti. Değer mi pek, bana pek cazip gelmedi. Doların artışı ile bu tip cazip ürünleri, cazip gelmemeye başladı.

Geri