Erkin Koray Gitar Tonu

burda kendini bilmez bir sürü insan erkin koraya laf ediyor.ne olursa olsun saygı gösterilmesi gereken bir müzisyen.sonucta muzik ile uğrasan adam hayatını muziğe vermiş bir insana saygı göstermeli.tonları yüzünden bu kadar küçümseyemezsiniz diye düşünüyorum

cavo demiş ki:
burda kendini bilmez bir sürü insan erkin koraya laf ediyor.ne olursa olsun saygı gösterilmesi gereken bir müzisyen.sonucta muzik ile uğrasan adam hayatını muziğe vermiş bir insana saygı göstermeli.tonları yüzünden bu kadar küçümseyemezsiniz diye düşünüyorum

Cavit,kimsenin adamı küçümsediği yok.Ancak yaşadığı dönemden dolayı imkanları kısıtlıymış ve elde ettiği ton gerçekten de kötü(en azından bana göre)Burada tonu kötü diyoruz sadece,bunun dışında her Türk insanı bir miktar da olsa mutlaka saygı duyuyordur Erkin Koray'a.

Ben kendi adıma küçümsemiyorum.Vereceğini verdi artık çekilsin köşesine dinlensin diyorum.Onun yaptığı müzik çağın gerisinde kaldı.Yaşının getirdikleri yüzünden artık eskisi gibi de çalamıyor.Bu da laf atmak değildir.

arkadaşlar bi yerde okumuştum ogün sanlısoy pentagramın trail blazer albümü için stüdyoya gittiğinde(1993 yılında) stüdyo sahibi hayatında hiç elektro gitar görmemiş biriymiş.bilgide ufak tefek yanlışlar olabilir kusura bakmayın yanlışım varsa düzeltin.1993te bile böyle bi durumla karşılaşılmış 50li 60lı yılları siz düşünün.erkin koray Türkiye'de ilk elektro gitar kullananlardan biridir imkansızlıklardan o tonların öyle olduğunu düşünüyorum.ayrıca yaptığı müzik çağın gerisinde kaldı diyen arkadaşada saygı duyuyorum ama katılmıyorum.hangimiz eskidi artık,çağın gerisinde kaldı diye bi şaşkın,bi estarabim,bi fesupanallah yada bi çöpçüler dinlemiyoruz?çağa ayak uydurması için gözlerine sürme sürüp nu-metal mi yapması lazım?bence değil ama görüşlerine saygı duyuyorum :)

alpago demiş ki:
ilk elektro bağlama desek daha doğru olur.ben öyle biliyorum...ben sürekli erkin baba dinlerim çok da zevk alırım.
elektro bağlamanı mucidi erkin koraydır.mezarlık gülleri adlı kitabında ayrıntılı anlatmış hatta çizdiği şemayı yapan ustanın adına kadar vermiş ama okuyalı uzun zaman oluyo şimdi hatırlayamadım.ilk elektro bağlama desek %100 doğru olur ama Türkiye'de ilk elektro gitar çalanlardan desekte yanlış olmaz ;)

ammada yazdınız...

hocam şimdi yazayım size.hepinizede teşekkür önce.
bende boss gt6 var şuan ve erkindede belki hala var.demek istediğim bu.
o tonları yakalayamıyorum.sizler gibi metallıcia falanda çalmıyorum.daha çok ağır overdrive lı tonlarla çalışıyorum.erkinin tonalrı kötü olabilir size göre.metallica ve malmsteen dinlemek herşey değil.diğer adam soruyor metallicanın şakaşuku parçasının tonu diye..o adama tıkınız çıkmaz çok harika tondur zaten..ayrıca o adamların tonlarınıda görüyoruz.sweep picking yapıp dururlar.hiçbir duyguda içermez.ondan sonra olduk virtüöz.kastınız kötüden buysa evet kötüdür erkinin tonları.
bu sana son mektubumdan wah pedalı nasıl kullanılır ton nedir bi bakın derim.çöpçülerden başka bi parça daha repertuarınıza belki girmiş olur böylelikle.
metallicanıza devam....
sayg.

@cavo:
ne yani adamın soundu çokta iyi değil bende kabul ediyorum gerçekten iyi müzisyen ama altını yine çizerek söylüyorum soundu iyi değil... söylemiş olduğum söz şakayla karışık bir sözdü ve arkadaşların bunu anlaması için çeşitli smilelar kullanılmıştır ve yukarıda görülmektedir .....

bu arada kendini bilmez sözü çok yakışıksız......kendini bilmeni tavsiye ediyorum

Re: ammada yazdınız...

13veben demiş ki:
hocam şimdi yazayım size.hepinizede teşekkür önce.
bende boss gt6 var şuan ve erkindede belki hala var.demek istediğim bu.
o tonları yakalayamıyorum.sizler gibi metallıcia falanda çalmıyorum.daha çok ağır overdrive lı tonlarla çalışıyorum.erkinin tonalrı kötü olabilir size göre.metallica ve malmsteen dinlemek herşey değil.diğer adam soruyor metallicanın şakaşuku parçasının tonu diye..o adama tıkınız çıkmaz çok harika tondur zaten..ayrıca o adamların tonlarınıda görüyoruz.sweep picking yapıp dururlar.hiçbir duyguda içermez.ondan sonra olduk virtüöz.kastınız kötüden buysa evet kötüdür erkinin tonları.
bu sana son mektubumdan wah pedalı nasıl kullanılır ton nedir bi bakın derim.çöpçülerden başka bi parça daha repertuarınıza belki girmiş olur böylelikle.
metallicanıza devam....
sayg.

Kendine bir fender twin reverb silver face amfi al yanınada fender stratocaster tipi bir gitar vede bir gibson sg ile Erkin Koray tonlarını gayet yakın elde edebilirsin ,diğer arkadaşların dedikleri gibi gitarı direkt miksere girme olayı hurafeden başka bir şey değil,ve son olarak burası forum bilgi-görüş paylaşma ortamı söylenilenleri beğenmeye bilirsin ama bu şekilde çıkışman doğru değil

Başlıkla alakası olmadığı için burada tartışılması doğru olmaz ama Türkiye'deki Rock Müzik (Hatta Metal) Erkin Koray' a çok şey borçludur.Ondan önce ve ondan sonra gibi...

Evet şu anda yaptıklarını dinlerseniz "çok ilkel, çok kötü, çok ...." gibi yargılara varabilirsiniz.Bu normaldir.Bide biz de (Türk İnsanının genel karakteri-istisnalar kaideyi bozmaz-olarak) "Kökler" gibi bir kavram yok. Nereden geliyor bu dinlediklerimiz? Umurumuzdamı?

Bir metalcinin Black Sabbath'a duyduğu saygı ve bilinçli yaklaşımı biz Erkin Koray'a karşı sergileyemeyiz. Bu bence kötü.

Geri