Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ibanez'in artcore serilerine bakabilirsin. Fiyat anlamında verdiğiniz paranın çok üzerinde şaşırtıcı anlamda iyi gitarlar.
Seramik manyetiklere sahip çok güçlü olmayan ama yine de humbucker tadını alabildiğiniz manyetikleri var.
Bu sayede hem drive hemde clean tonlar için bence gayet güzel işi kotarıyorlar.
Son kararınızı vermeden mutlaka deneyin.

Senin aradığın tonlar p90 tonları "Jazz müziğin kapalı humbucker tonunu alamayabilirim." yorumundan anladığım kadarıyla. Metal müzik de yapmayacağım dediğin için öneriyorum. 3.5-4 yıl kadar kullandım. Yamaha Pac 611 HFM. Eğer kredi çekersen hem çok para da vermemiş olursun, ve geri kalan paranla çok çok iyi bir amfi alabilirsin. Köprüde SD Custom 5 (coil splitli) ve sapta SD p90. Sap inanılmaz tatlı jazz tonlara sahip. Köprüde de single olarak kullandığında yumuşak, humbucker olarak kullandığında ise hard rock yapabilecek kadar sert olabiliyor. Ayrıca bu gitarın bakımlarını, İstanbul'da bulunduğum süreler içerisinde Fatih Yılmaz'a yaptırıyordum. Gitarı ilk gördüğünde bana "köprü modifiyesi mi yaptın?" demişti. Yok dediğimde ise, "o zaman Yamaha gerçekten köprü konusunda kaliteli olmaya başlamış" yorumunda bulunmuştu. Yani gitar, gerek manyetikleri gerekse diğer donanımları ile gerçekten 4x4 bir gitar. Bazen hala elimden çıkardığım için üzülüyorum ama bas gitar çaldığım için gereksiz buluyordum evde tutmayı. Yoksa cidden elden çıkarılacak bir gitar değil.

Sadece insanların marka takıntısı yüzünden piyasada çok fazla bulunmadığını düşündüğüm bir gitar. Gerek stüdyoda gerekse evimde deneyen tanıdıkların bayıldığı bir gitar. Tonal olarak çok yönlü. Metal çalmayacak bir insanı kesinlikle tatmin eden tonlara sahip. Ha, ama ilerde satarım diyorsan o iş zor. Çünkü bir Fender, bir Gibson gibi satılmıyor. Benim nakite ihtiyacım olduğundan Fender Standart ile takas ettim. Biliyordum, tonal olarak Yamaha'nın çok çok daha iyi olduğunu fakat Fender'i 10 gün sonra sattım hemen. Çünkü, marka sevdalısı bir ülkeyiz.

Bu da benim gitarı forumun eski üyelerinden Oğuz'la takas ettikten sonra Oğuz'un çektiği video:

Oğuz da askere gitmeden önce satarım mantığındaydı gitarı almadan önce, gitarı aldıktan sonra "dursun, askerlik sonrası kesin kullanırım. Elimden bırakamıyorum." diyordu.

Son düzenleme:
Forumda bu başlıklardan gına geldi farkındayım :) Ama yazın 5.000 TL zorlayabilirsem kendimi 10.000 TL kredi çekmeyi düşünüyorum. Amfi olarak Bias Vst'si, ses kartı ve çiftli referans monitörü kullanıyorum. Almak istediğim iki türlü gitar var. 2.elden ortalama bir bütçeyle Jackson ya da Ibanez alıp metal/shred tarzı bir gitar alacağım o az çok daha önce çaldığım türden dolayı belli. Sizden arzu ettiğim şey ikinci gitar için tavsiye neyse konuya geleyim.

2.500-3.000 Tl maksimum verebileceğim, Hem Blues hem Country hem de Jazz müzik formatına uyan bir gitar arayışındayım.
Stratocaster; Blues ve country de istediğim sonucu verebilir fakat single coil manyetik olduğu için Jazz müziğin kapalı humbucker tonunu alamayabilirim.
Telecaster; Tam bir country gitarı ama jazz için uyacağını hiç düşünmüyorum.
Jazzmaster; hiç iyi yorumlar okumadım.
Hollowbody; bunda da country ve drivelı blues türler için sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Sizden isteğim Humbucker+Coil split olması(hem parlak hem kapalı clean almak istememden dolayı) Tone potunun tonu epey öldürmesi(jazz için) yüksek bir sustain ve drivelarda uğultu cızırtı yapmaması...

İsviçre çakısı istediğimin farkındayım fakat metal yapmayacağım için bu istediğim gitarla bu konuda bilgisi olan abilerimin uzmanlık alanına gireceğimi umuyorum. Değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Güzel bir gretsch olabilir takma ismimden de anlaşılacağı üzere. Jazz müziğe en uygun gitarlar ama parlak ton alamazsınız tabi. Okulu bitirince çek kredi bence napacaksın daha bi işe girsen önce:)

Ben bu isler icin Ibanez AS93 aldim, cidden cok guzel gitarlar. Üst modelleri tabi gittikce iyilesiyor ve benim denedigim Semihollow Epiphone'lardan falan daha iyilerdi AS serisi.

Bahsettigin tarzlarin hepsi bir arada zor ama semi-hollow ile yapilir, Strat da olur aslinda ama zevk isi.

Tele bence senin aradığın gitar. Halnız ss dizilimli değil de sh ya da sapta p90 olan modellere bakınabilirsiniz. Tam hb olmasın da, daha fat lady kıvamında olsun dersen seymour duncan'ın phat cat manyetiği var, hb size p90 olarak geçer, öyle bir şeyler düşünebilirsin.

SS tele bile alsan, yanılmıyorsam manyetik havuzu hb boyutunda açılıyor zaten, bi pickguard değişimine bakar manyetiğini değiştirmek istediğinde. Hatta istersen SSH falan da yapabilirsin keyfine göre.

Eve yeni geçmem yüzünden biraz geç oldu kusura bakmayın cevaplayamadım. :( Öncelikle kıymetli fikirleriniz için sizlere bir teşekkür borçlu olduğumu bildirerek, cevaplamalara geçeyim.
Ibanez'in artcore serilerine bakabilirsin. Fiyat anlamında verdiğiniz paranın çok üzerinde şaşırtıcı anlamda iyi gitarlar.
Seramik manyetiklere sahip çok güçlü olmayan ama yine de humbucker tadını alabildiğiniz manyetikleri var.
Bu sayede hem drive hemde clean tonlar için bence gayet güzel işi kotarıyorlar.
Son kararınızı vermeden mutlaka deneyin.
İlk fırsatta deneyeceğim. Ibanez Artcore'ların methini epey duymuştum zaten, Gibson ES'lerin ucuz fiyat ama yüksek kalite alternatifi olan bir seri olarak bahsediliyor.
ben de jazzmaster almayı dusunuyordum neler duydunuz acaba fıkrınızı paylasırmısınız
Sustainin epey az köprüsünün epey sıkıntılı olduğu ve sapının rahatsız edici olduğu yönündeydi. Ne derece doğrudur bilemem :)
Dinlemeni tavsiye ederim

Dinleyeceğim :)
Senin aradığın tonlar p90 tonları "Jazz müziğin kapalı humbucker tonunu alamayabilirim." yorumundan anladığım kadarıyla. Metal müzik de yapmayacağım dediğin için öneriyorum. 3.5-4 yıl kadar kullandım. Yamaha Pac 611 HFM. Eğer kredi çekersen hem çok para da vermemiş olursun, ve geri kalan paranla çok çok iyi bir amfi alabilirsin. Köprüde SD Custom 5 (coil splitli) ve sapta SD p90. Sap inanılmaz tatlı jazz tonlara sahip. Köprüde de single olarak kullandığında yumuşak, humbucker olarak kullandığında ise hard rock yapabilecek kadar sert olabiliyor. Ayrıca bu gitarın bakımlarını, İstanbul'da bulunduğum süreler içerisinde Fatih Yılmaz'a yaptırıyordum. Gitarı ilk gördüğünde bana "köprü modifiyesi mi yaptın?" demişti. Yok dediğimde ise, "o zaman Yamaha gerçekten köprü konusunda kaliteli olmaya başlamış" yorumunda bulunmuştu. Yani gitar, gerek manyetikleri gerekse diğer donanımları ile gerçekten 4x4 bir gitar. Bazen hala elimden çıkardığım için üzülüyorum ama bas gitar çaldığım için gereksiz buluyordum evde tutmayı. Yoksa cidden elden çıkarılacak bir gitar değil.

Sadece insanların marka takıntısı yüzünden piyasada çok fazla bulunmadığını düşündüğüm bir gitar. Gerek stüdyoda gerekse evimde deneyen tanıdıkların bayıldığı bir gitar. Tonal olarak çok yönlü. Metal çalmayacak bir insanı kesinlikle tatmin eden tonlara sahip. Ha, ama ilerde satarım diyorsan o iş zor. Çünkü bir Fender, bir Gibson gibi satılmıyor. Benim nakite ihtiyacım olduğundan Fender Standart ile takas ettim. Biliyordum, tonal olarak Yamaha'nın çok çok daha iyi olduğunu fakat Fender'i 10 gün sonra sattım hemen. Çünkü, marka sevdalısı bir ülkeyiz.

Bu da benim gitarı forumun eski üyelerinden Oğuz'la takas ettikten sonra Oğuz'un çektiği video:

Oğuz da askere gitmeden önce satarım mantığındaydı gitarı almadan önce, gitarı aldıktan sonra "dursun, askerlik sonrası kesin kullanırım. Elimden bırakamıyorum." diyordu.

Abi bu gitarın hakkında epey detaylı fikrim var. Kesinlikle ilk sıralarda listenin Humbucker ve split köprü, P90 sap rosewood klavye gerçekten bana hitap ediyor. Kaldı ki bence heavy metal distortionuda kaldırabilir çünkü köprü manyetiği düşük çıkışlı değil. Sadece shred/solo olayı için uygun değil gibi. Lick soloları, gam soloları atılır tıpkı strat gibi ama gitar harbiden çok güzel.
Güzel bir gretsch olabilir takma ismimden de anlaşılacağı üzere. Jazz müziğe en uygun gitarlar ama parlak ton alamazsınız tabi. Okulu bitirince çek kredi bence napacaksın daha bi işe girsen önce:)
Zaten çekeceğim parayı aldığım krediyle ödeyeceğim. Hertürlü borçlanmışım bari çarçur edeceğime bir birikim yolunda banka taksidi öderim :)
Strat alıp sapa P90, köprüye coil-split humbucker..
Bahsettiğiniz durum Yamahanın Pacifica 611 modelinde var zaten ama manyetik zevki farklı olabilir :)
Ben bu isler icin Ibanez AS93 aldim, cidden cok guzel gitarlar. Üst modelleri tabi gittikce iyilesiyor ve benim denedigim Semihollow Epiphone'lardan falan daha iyilerdi AS serisi.

Bahsettigin tarzlarin hepsi bir arada zor ama semi-hollow ile yapilir, Strat da olur aslinda ama zevk isi.

Bu gitarı ayrıntılı araştıracağım teşekkürler :)
İbanez As 73 ve 93 fiyatının çok çok üzerinde performansı var. Epiphone'la falan kıyas kabul etmez bence de.
Kesinlikle katılıyorum inboxa dönüş yapacağım.
Sevgili Grundar JS Serisi hakkında hiç bir fikrim yok fakat araştıracağım teşekkür ederim :)
Sevgiler ve Saygılar
Tele bence senin aradığın gitar. Halnız ss dizilimli değil de sh ya da sapta p90 olan modellere bakınabilirsiniz. Tam hb olmasın da, daha fat lady kıvamında olsun dersen seymour duncan'ın phat cat manyetiği var, hb size p90 olarak geçer, öyle bir şeyler düşünebilirsin.

SS tele bile alsan, yanılmıyorsam manyetik havuzu hb boyutunda açılıyor zaten, bi pickguard değişimine bakar manyetiğini değiştirmek istediğinde. Hatta istersen SSH falan da yapabilirsin keyfine göre.
Köprü S Sap H olursa tadından yenmez valla hele bir de F hole varsa... Haklısınız böyle düşünmemiştim. Teşekkür ederim :)
Madem bu kadar yatırım ve hassasiyet beklentisi var beden de bir tavsiye gelsin; Bias ile kullanacaksanız referas monitörü yerine Stage monitör alın.
Abi İyi güzel hoşta çaldığım oda 25-30 m2 ya var ya yok :D stage monitor alırsam yüksek basstan dolayı duvarlarım yıkılmasın ? :p

ben de jazzmaster almayı dusunuyordum neler duydunuz acaba fıkrınızı paylasırmısınız

İnternet ortamında herkes olur olmaz konuşuyor işte, Jazzmaster'ı elbette beğenmeyebilir bir gitarist ama zevk meselesidir, bende milletin bayıldığı Ibanez'lerden nefret ediyorum mesela. İsmi Jazzmaster olsa da daha ziyade surf gitaristleri tarafından tercih edilen klasik bir enstrüman haline gelmiştir.

Dumur oldum :) ilginiz ve alakanızdan ötürü teşekkür ediyorum. Fakat bir telecaster gitarda sapın humbucker(coil split) olması ne gibi bir fayda sağlar? Ki ne kadar ton potu kısılsa amfiden treble kısılsa bile humbucker soundundan farkı belli oluyor.
Referans monitörleri

Videodaki ürün kabin simülatörü doğru muyum? Pek anlayamadım. Ses teknolojisine biraz uzağım :(

Geri