Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Dostum öneri almak için istediğin şeyi daha açık anlatman gerek. Ne tarz müzik yapıyorsun, kullanacağın amfi, pedallar vs. vs.
Power metal, trash metal tarzı daha ağırlıklı çalıyorum ve solo ağırlıklı, pedal olarak Boss os2t distrotion pedalım var , amfi blackstar id core20 fakat en kısa süre içerisinde ses kartı almayı planlıyorum. Biliyorum ekipman olarak yetersizim neden şimdi gitar düşünüyorum fakat 4bin tl bir elime para geçti kendi biriktirdiğim dışında ve gitarım da çok eskidi zaten dedim hazır geçmişken gitara vermek istiyorum. Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

Bu önermenizde Jackson ve Schecter'ın sadece tek seri gitar ürettiklerini mi kabul ediyoruz? Ya da mesela Hindistan yapımı Jackson js30, Schecter Usa California Custom dan iyi midir? Eğer iyiyse nasıl bir kıstasa göre iyidir?

Konu sahibi arkadaşa cevap olarak da; iki markanın da iyi ve kötü gitarları var, Schecter'ın Kore yapımı gitarları genelde fena olmuyor ama denemeden almamak lazım çünkü fret işçiliği konusunda sıkıntılı olabiliyorlar. Jackson'ın ise X ve Pro serisi gitarları gayet başarılı o serilerden bir gitar tercih edilebilir. Naçizane tavsiyem ise sıfır gitar almamak yönünde doların bu durumunda. İkinci el çok daha iyi şeyler alabilirsiniz. Mesela ben Amerikan Jackson sl2 sattım bir süre önce, bütçeniz dahilindeydi. İkinci ele yönelirseniz çok daha üst seviye bir gitar alabilir ya da aynı seviye gitara çok daha ucuza sahip olabilirsiniz. Bir de neck-thru takıntınız yok ise Japon üretim Jackson Dk2 leri şiddetle öneririm, elimden 4 tane kadar geçti, kötüsüne rastlamadım, 1500 tl civarı bulunabiliyorlar.
Yanıtınız için çok teşekkürler kastettiğim aslında 4bin tl bütçe ile hangi jackson veya schecter modeli alınabilir ikisini de deneyip karar verecektim. Neck-thru takıntım yok pek. Kullananlar var ise veya deneyimi olanlar beğendiği dediğim bütçe aralığında modelleri söyleyebilirdi, ikinci el olayını herkesten duyum alıyorum sıfır takıntım vardı bir ara fakat dediğiniz gibi doların durumu belli ikinci ele çok daha iyi fiyata bulunabiliyor.

Bana kalırsa amfini değiştir, kalan paraya gitar al derim. Ama tabii ki sen bilirsin gitar almak istiyorsan.
Öncelikle şu kör eleştiri yapan tiplerin mesajlarını dikkate almazsan iyi olur senin için.
Tarzlarımız benziyor, ben de Power Metal çalan bir grupta lead gitaristlik yapıyorum. Geçen yıl bi superstrat arayışına düştüm, Ibanez RG ler Jackson Soloister vs. vs. Schecter Blackjack SLS C-1 FR A yı gördüm forumda. Gidip bakayım dedim, gerçekten çok beğendim gitarı, gerek SD Blackouts olsun gerek sapının rahatlığı olsun gerçekten o fiyat aralığında tercih edilebilecek güzel bir gitar.
Jackson SLSMG'ye bakabilirsin ayrıca. O da oldukça tatmin edecektir seni. Ben ikisini de deneyip Schecter'a karar vermiştim.
Ama dediğim gibi ikinci el daha ucuz bir gitar alıp biraz set-up takviyesi yapman daha iyi olacaktır senin için.
Cevap için çok teşekkürler. Alacağım gitarda floyd rose olmasını istiyorum slsmg ye baktım çok iyi bir gitar fakat bridge. Schecter hellraiser c1 bir günlüğüne bende kalmıştı arkadaşımdan almıştım tonu olsun fretleri vs rahat gelmişti fakat gitara başladığımdan beri bir Jackson hayranlığım var nedense bilmiyorum bu yüzden açmıştım konuyu Jackson şu modeli iyidir, Schecterin şu modeli iyidir gibi öneriler için.

Suan 2. Ele gir hocam burda ve sahibindende istedigin ayarda soloist kasa orginal fr olan gitarlari listele. Buraya modelini yaz kullananlar yorumlasin. Sonra liste daralacak gidip o gitarlari deneyeceksin en hosuna gideni alacaksin.

Mesajları taşıyan arkadaşın ellerine sağlık, yönetime teşekkürler. Bu başlıklar dışında ekipman tavsiyelerini cevaplamazsak, yönetimde taşıyacak zamanı bulursa bence büyük başarı olur.

Bir başka güzel alışkanlık gitar tavsiyesi isteyen herkesin elindeki amfiyi ve çaldığı tarzları belirtmesi.

Schecter tarafında 7-8 gitarı yıllarca çalmış birisi olarak az biraz yorum yapabilirim. Schecter gitarlar 2000 TL altında bence çok çok ideal seçimler. 2000-4000 TL bandında ise bazı gitarları gerçekten çok iyi ama bazıları daha ortalama ve cazibesini yitiriyor. Schecter Blackjack SLS ve Hellraiser serilerini denemeni tavsiye edebilirim.

Gitara gerçekten 4000 TL harcamak istediğine emin misin? Bence bunuda bir düşün. Daha iyi bir gitar neden istiyorsun? Daha iyi ton mu almak için? Yoksa çalım anlamında rahat gelmemeye mi başladı?

@blackfriday666 Jackson tavsiye?

Son düzenleme:
Mesajları taşıyan arkadaşın ellerine sağlık, yönetime teşekkürler. Bu başlıklar dışında ekipman tavsiyelerini cevaplamazsak, yönetimde taşıyacak zamanı bulursa bence büyük başarı olur.

Bir başka güzel alışkanlık gitar tavsiyesi isteyen herkesin elindeki amfiyi ve çaldığı tarzları belirtmesi.

Schecter tarafında 7-8 gitarı yıllarca çalmış birisi olarak az biraz yorum yapabilirim. Schecter gitarlar 2000 TL altında bence çok çok ideal seçimler. 2000-4000 TL bandında ise bazı gitarları gerçekten çok iyi ama bazıları daha ortalama ve cazibesini yitiriyor. Schecter Blackjack SLS ve Hellraiser serilerini denemeni tavsiye edebilirim.

Gitara gerçekten 4000 TL harcamak istediğine emin misin? Bence bunuda bir düşün. Daha iyi bir gitar neden istiyorsun? Daha iyi ton mu almak için? Yoksa çalım anlamında rahat gelmemeye mi başladı?
Şuanki gitarımın hem çalım rahatlığı hem de tonu artık rahatsız etmeye başladı. Ton olarak iyi olmasını tabi isterim ancak aslında çalım rahatlığını arıyorum biraz, hellraiser c1 fr tb 1 gün denedim işte ve çalım rahatlığı olsun ton olsun çok rahat geldi fakat tek bir gitar deneyip direk karar vermek yanlış olur diye düşünüyorum, ikinci el ilanlarına bakıyorum şuan çoğu kullanıcı 2. el öneriyor model elemeye başladım deneyip seçeceğim artık. 4bin tl vermek yerine şu kadara şunu alabilirsin üstüne pedal ekipman vs mi dersiniz ?

Ben açıkçası 1000-1500 TL aralığında ikinci el bir gitar almanı ve kalan paraya amfi ve kabin almanı öneririm.

Gitar konusunun denklemi çok basit aslında. Ekipmanınızı ikiye ayırın:

A) Gitar
B) Diğer herşey

Kaç liralık gitardan pişman olmadan keyif ve verim alabileceğinizi diğer herşeye harcadığınız para belirliyor. Gitar için harcanan para kadar diğerlerine harcanmazsa keyif ve ton gelmiyor. Diğer tecrübe amfi değişiklikleri gitar değişikliklerinden çok çok daha etkili. 1000 liralık gitardan 2000 liralık gitara geçince "Hmm ton biraz daha güzelleşti" diyoruz. 1000 liralık amfiden 2000 liralık amfiye geçince "Yuhhhhh bu gitardan bu ton nasıl geliyormuş" falan oluyoruz. O yüzden yeni gitar almak isteyen herkese öncelikle yeni amfi seçeneceğini değerlendirmelerini öneririm. Bence gitarını al ve amfide dene. Büyük ihtimal elindeki gitar sana bambaşka gelecek.

Acele etme, iyi araştır, eğlenmene bak ;)

Ben açıkçası 1000-1500 TL aralığında ikinci el bir gitar almanı ve kalan paraya amfi ve kabin almanı öneririm.

Gitar konusunun denklemi çok basit aslında. Ekipmanınızı ikiye ayırın:

A) Gitar
B) Diğer herşey

Kaç liralık gitardan pişman olmadan keyif ve verim alabileceğinizi diğer herşeye harcadığınız para belirliyor. Gitar için harcanan para kadar diğerlerine harcanmazsa keyif ve ton gelmiyor. Diğer tecrübe amfi değişiklikleri gitar değişikliklerinden çok çok daha etkili. 1000 liralık gitardan 2000 liralık gitara geçince "Hmm ton biraz daha güzelleşti" diyoruz. 1000 liralık amfiden 2000 liralık amfiye geçince "Yuhhhhh bu gitardan bu ton nasıl geliyormuş" falan oluyoruz. O yüzden yeni gitar almak isteyen herkese öncelikle yeni amfi seçeneceğini değerlendirmelerini öneririm. Bence gitarını al ve amfide dene. Büyük ihtimal elindeki gitar sana bambaşka gelecek.

Acele etme, iyi araştır, eğlenmene bak ;)
Yorumunuz için gerçekten çok teşekkürler bazıları ses kartı ile harikalar yapılabiliyor vs. diyor fakat mantıklı gelmiyor 1000 tl ye ses kartı alıp çok iyi olabiliyorsa insanlar neden amfi ve kabin alsın ? Şuan artık blackstar id core 20 yüzünden dijital sesten bıktım zaten.

Yorumunuz için gerçekten çok teşekkürler bazıları ses kartı ile harikalar yapılabiliyor vs. diyor fakat mantıklı gelmiyor 1000 tl ye ses kartı alıp çok iyi olabiliyorsa insanlar neden amfi ve kabin alsın ? Şuan artık blackstar id core 20 yüzünden dijital sesten bıktım zaten.
Hissiyatı farklı. Ben şahsen aman aman ton farkı almadım vst ve amfi arasında ki farkta (pedal kullanmadan) ama amfide ki dinamiği de VST ile yakalayamadım. Pinch harmonic yaptığımda amfi at gibi kişnerken VST biraz daha çatallı osuruk havası verdi, farkettiğim en büyük fark bu oldu.(Ama bu bas farkı mıdır, frekans genişliği midir, 8" stüdyo monitörü ile 4x12 kabin farkından mıdır bilmiyorum) Gitar içinse, ben burada ikinci el gitarları gördükçe ya acaba kendi gitarımı satıp üstüne de yemek paramdan kısıp bunu mu alsam diye kaç kere iç geçirdim. Ama arkadaşlarımın gitarını stüdyo da deneyince farkettim ki aldığım ton farkı atla deve değil(özellikle bateri işin içine girince hiç fark etmedim), kendi gitarımda yapamadığım bir şey de olmadı, o gitarda fazlasını vermedi. Belki ben 2 yıldır amatör olarak çalan birisiyim, müzikte geleceğim değil hobim olduğu için bazı nüansları göremiyorum / farkedemiyorum ama 0'ı kendi gitarımdan 4000-5000₺ pahalı olan Horizon'u elime alınca Malmsteen olmadım veya 30-40 bpm hızım artmadı. En azından sadece evde çalan, sahne tecrübesi olmayan bir amatör olarak gözlemlerim böyle, söylediklerim de ki yanlışlarım doğrularımdan fazla olabilir, referans olarak almayın, sadece kişisel tecrübemi dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım.

Iyi gitarin size gitari daha iyi calmaniz icin bir baski olusturdugunu dusunuyorum. 4Bin liralik gitarin var hakkini ver psikolojisine suruklemesi ihtimal dahilinde.
Parayi verimli kullanmak icin gitara ve amfiye ayiracaginiz esit butce (2000 2000) maksimum verimi almanizi saglayabilir. 2500-1500 de olabilir bu; tarza, isteginize bagli olarak degisecektir.
Ses karti ile calmaniz icin oncelikle ortalama bir amfi ile cok cesitli tonlar alabiliyor olmalisiniz bence. Ses karti ile istediginizi almaniz alamamaniza gore cok daha dusuk olasiliga sahip. Amfinin tusenize gore verecegi tepki, kendinizi duymaniz, hatalarinizi hissetmeniz acisindan cok daha iyi ve amfi bu yuzden ilk basta daha onemli.
Ses karti sadece ses kartiyla bitmiyor, referans monitoru vb. almaniz gerekir. Sirf bunlarla bile 4000lirayi gitari alamadan bitirebilirsiniz. Ben amfisiz senelerce caldim, hala gunde 1 2 saat amfisiz calarim. Tavsiyem amfi de almaniz yonunde ve aldiginiz amfinin en azindan ht 5 gibi lambalimsi olmasina dikkat edin. Mumkunse peavey c30, bjr gibi amfiler alin. Caliminizdaki duzeltmeleri duydugunuz kadar yapabilirsiniz. Gitar konusunda yorumum yok, denedigim modellerinin fiyat araliginda degil.

Geri