Analog Pedal Yapmak (Genel Bilgiler)

arkadaşlar uzun zamandır ankarada metal kutuların nerde olduğu konuşuluyordu bugün itibariyle net olarak tespit ettim :) Konya sokakta çerkez elektronikte boy boy ve çeşit çeşit metal kutu bulabilirsiniz ben mxr ın orj. kutusunu getirtmiştim dışarıdan birebir aynısı fiyatıda 12 ytl ...

bilginize...

Selamlar,
Burada para ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum teknik destek dışında, bunu nedeni insanların emeğinin karşılığına bir değer biçmeleri veya ticaret yapma konusuna bazı arkadaşlarımız aşırı tepki verebiliyorlar. ben onları anlıyorum çünkü özellikle ülkemizde çok kar elde ederek kısa zamanda köşeyi dönme zihniyeti çok yaygın olduğu için bu tepkiler doğal olarak oluşuyor ama şu varki bir şeyler üreten veya ticaret yapan bir insanın köşe dönmesi için değil ama sadece hayatta kalabilmesi için bile yaptığı veya sattığı mala bir kar koyması gerekiyor.

benim yaptığım pedalları bilen bilir. bu pedallar bazı arkadaşlar için pahalı gelebiliyor. evet ilk bakışta pahalı gelebilir ama özellikleri ve maliyetini hesapladığınızda pahalı değil hatta bazen maliyetine çok yakın oluyor. piyasa pedallarının ucuz olması maliyetlerinin düşük olması ve dijital olmaları.

maresal demiş ki:
Shakti nickli beye bir önerim olacak.Elektronikçilerde sıkça gördüğümüz hobi devreleri var.İçinde pcb si elemanları şeması yerleşim planı vs. var.Sizde pedalları bu şekilde hobi devreleri olarak yapıp satabilirmisiniz?Hem elektronikten çok anlamayan insanlar kendi pedallarını yapmanın mutluluğunu tadarlar hemde daha uygun fiyatlarla(siz bilirsiniz tabii) pedal sahibi olabilirler.İçinde kutusu,dpdt si,pcbsi,devre şeması,yerleşim planı,devre elemanları olan bi set?

Neyse bu eleştirilere maruz kalmamak için burada para konuşmak istemiyorum ama bu kit halde satma fikri bana da cazip geldi. bunu daha kolay yapabilirim. fiyatlar çok yukarda olmaz ama sadece kutuyu satamam. zaten kutunu kendisi çok pahalıya mal oluyor o yüzden de pedal pahalı oluyor. kit ve diğer malzemeler konusunda fiyat isteyenler bana ö.m atabilirler. (korkmayın canınızı yakmam:))

Ayrıca o delay projesine vaktim olmadı uğraşmak şu an çiftli gt2 yaptım proto tipi hala çalışıyor. yeni projem ise mid kontrollu gt2.

eveeet arkadaşlar en sonuda ts 808 imiz tamamlandı en başta belirteyim ben sadecemalzemeleri topladım hasan abi ise (pedalist) pedalı yaptı kendisine sonsuz tşk. ediyorum çok iyi ve anlayışlı bir o kadarda bu işe hakim biri kendisi ...

en başta belirteyim bende orj. ts 808 de var ve çok net söylüyorum hasan abinin yaptığı ts 808 orj. linden maalesef çok çok ÜSTÜN ... evet yanlış okumadınız :) bunu sebebide el işçiliği olması ve işi yapanın bu konuda çok bilgili olması

gelelim nerden ne aldım ne kadara geldi
1- switch 14 usd -> ist proseslab
2- kutu (orj. mxr) 14 usd ist proses ( ancak aynı kutuyu ank. konya sok. da 12 ytl ye buldum önceden yazmıştım)
3- devre,pod vb. zımbırtılar (lamba dahil) 8 YTL
4- işçilik -> hasan abi saolsun :)
5- knob -> 1.5 ytl çerkez elektronik ank.

toplam 50 ytl bile olmadı yani birde ben herşeyden çifter çifter almıştım malzemeler arttı doğal olarak:)
bu arada ibanezin ayıla bayıla anlattığı ve bulunmadığı iddia edilem JRC 4558D çipi 75 kuruşa konya sk tan aldım :) en kısa zamanda resmini ve ses örneklerini buraya asıcam

saolasın pedalist ...

esatburak demiş ki:
eveeet arkadaşlar en sonuda ts 808 imiz tamamlandı en başta belirteyim ben sadecemalzemeleri topladım hasan abi ise (pedalist) pedalı yaptı kendisine sonsuz tşk. ediyorum çok iyi ve anlayışlı bir o kadarda bu işe hakim biri kendisi ...

en başta belirteyim bende orj. ts 808 de var ve çok net söylüyorum hasan abinin yaptığı ts 808 orj. linden maalesef çok çok ÜSTÜN ... evet yanlış okumadınız :) bunu sebebide el işçiliği olması ve işi yapanın bu konuda çok bilgili olması

gelelim nerden ne aldım ne kadara geldi
1- switch 14 usd -> ist proseslab
2- kutu (orj. mxr) 14 usd ist proses ( ancak aynı kutuyu ank. konya sok. da 12 ytl ye buldum önceden yazmıştım)
3- devre,pod vb. zımbırtılar (lamba dahil) 8 YTL
4- işçilik -> hasan abi saolsun :)
5- knob -> 1.5 ytl çerkez elektronik ank.

toplam 50 ytl bile olmadı yani birde ben herşeyden çifter çifter almıştım malzemeler arttı doğal olarak:)
bu arada ibanezin ayıla bayıla anlattığı ve bulunmadığı iddia edilem JRC 4558D çipi 75 kuruşa konya sk tan aldım :) en kısa zamanda resmini ve ses örneklerini buraya asıcam

saolasın pedalist ...
kardeş güle güle kullan pedalını. birde üzerinin yazılarını yazabilseydik mükemmel olacaktı.

shakti demiş ki:
Selamlar,
Burada para ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum teknik destek dışında, bunu nedeni insanların emeğinin karşılığına bir değer biçmeleri veya ticaret yapma konusuna bazı arkadaşlarımız aşırı tepki verebiliyorlar. ben onları anlıyorum çünkü özellikle ülkemizde çok kar elde ederek kısa zamanda köşeyi dönme zihniyeti çok yaygın olduğu için bu tepkiler doğal olarak oluşuyor ama şu varki bir şeyler üreten veya ticaret yapan bir insanın köşe dönmesi için değil ama sadece hayatta kalabilmesi için bile yaptığı veya sattığı mala bir kar koyması gerekiyor.

benim yaptığım pedalları bilen bilir. bu pedallar bazı arkadaşlar için pahalı gelebiliyor. evet ilk bakışta pahalı gelebilir ama özellikleri ve maliyetini hesapladığınızda pahalı değil hatta bazen maliyetine çok yakın oluyor. piyasa pedallarının ucuz olması maliyetlerinin düşük olması ve dijital olmaları.

maresal demiş ki:
Shakti nickli beye bir önerim olacak.Elektronikçilerde sıkça gördüğümüz hobi devreleri var.İçinde pcb si elemanları şeması yerleşim planı vs. var.Sizde pedalları bu şekilde hobi devreleri olarak yapıp satabilirmisiniz?Hem elektronikten çok anlamayan insanlar kendi pedallarını yapmanın mutluluğunu tadarlar hemde daha uygun fiyatlarla(siz bilirsiniz tabii) pedal sahibi olabilirler.İçinde kutusu,dpdt si,pcbsi,devre şeması,yerleşim planı,devre elemanları olan bi set?

Neyse bu eleştirilere maruz kalmamak için burada para konuşmak istemiyorum ama bu kit halde satma fikri bana da cazip geldi. bunu daha kolay yapabilirim. fiyatlar çok yukarda olmaz ama sadece kutuyu satamam. zaten kutunu kendisi çok pahalıya mal oluyor o yüzden de pedal pahalı oluyor. kit ve diğer malzemeler konusunda fiyat isteyenler bana ö.m atabilirler. (korkmayın canınızı yakmam:))

Ayrıca o delay projesine vaktim olmadı uğraşmak şu an çiftli gt2 yaptım proto tipi hala çalışıyor. yeni projem ise mid kontrollu gt2.

haha güldürme beni pedal satıptamı köşeyi dönceksin? ulan bu sitede ne enteresan tipler var :D gülüyorum daha ciddi bişeyler yapabilirsiniz arkadaşlar bu kadar büyütmeyim elektronikten hiç bişey bilmeyen biri bile pedal yapabilir gördüm ondan öle sölüyorum. git tonepad'e kütük değilsen azcık arar tarar buılur yaparsın. türk genci daha gerçekçi şeylere heves etmeli.

arkadaşım geçen sene bana tubescreamer yapmıştı jest olsun die.fakat bypass switch bulamamıştı ondan pedal kaldı öyle.peki izmirde bypassswicth satan biri var mıdır?nerden bulabilirm.pedalı yaptırıp kullanmak istiorum da.fiyatları ne kadar oluo bu switchlerin bilen var mı?

bi de bu pedalda asimetrik clip die bişi varmış ne işe yarıyor acaba.

umut_ demiş ki:
shakti demiş ki:
Selamlar,

maresal demiş ki:

haha güldürme beni pedal satıptamı köşeyi dönceksin? ulan bu sitede ne enteresan tipler var :D gülüyorum daha ciddi bişeyler yapabilirsiniz arkadaşlar bu kadar büyütmeyim elektronikten hiç bişey bilmeyen biri bile pedal yapabilir gördüm ondan öle sölüyorum. git tonepad'e kütük değilsen azcık arar tarar buılur yaparsın. türk genci daha gerçekçi şeylere heves etmeli.

-Öncelikle şunu sormak isterim shakti nickli arkadaşımızın imal ettiği pedallardan (yaptığı değil imal ettiği diyorum çünkü bu işi profesyonel olarak yapıyor bu forumu takip eden diğer birçok arkadaşımız gibi amatörce değil,ticari amaçlı)herhangi birini eline alıp inceleme veya gitarı takıp çalma şansın oldumu ? İnceleme şansın olsaydı (belki de olmuştur bilemem) bunların birer deney aracı yada kötü oyuncak aletlerden değil true by-pass a sahip ve çok düşük sinyal/gürültü oranına sahip olduklarını görürdün.

-İkincisi gülüyorsun ya daha büyük işler yapabilirsiniz derken,bizimle paylaşabilirmisin ne gibi ve ne kadar büyük işler yapabiliriz?

-Son olarak ta şu ana kadar araştırıp,dediğin gibi "heves edip" ve "kütüklük" etmeyip kaç tane pedal yaptın yada yapmaya çalıştın? Yaptıysan hangi tekniklerle çalıştın,ne gibi malzemeler kullandın? PCB kartını sen mi çıkarttın yoksa hazırmı yaptırdın? Malzemelerin direk kendilerini mi yoksa eşleniklerini mi kullandın? Kaçını düzgün çalıştırdın,herhangi biriyle kayıt yaptın mı? yaptıysan bizimle paylaşırmısın?

Açıklık getirirsen minnettar olurum.

jedaynayt demiş ki:
arkadaşım geçen sene bana tubescreamer yapmıştı jest olsun die.fakat bypass switch bulamamıştı ondan pedal kaldı öyle.peki izmirde bypassswicth satan biri var mıdır?nerden bulabilirm.pedalı yaptırıp kullanmak istiorum da.fiyatları ne kadar oluo bu switchlerin bilen var mı?

bi de bu pedalda asimetrik clip die bişi varmış ne işe yarıyor acaba.

Şöyle tarif edeyim. Çankaya'da Farfisfon önünden fuara doğru yürü. Hemen ileride 1. yada 2. Onur işhanı olmalı. Merdivenler kırmızı mermerli bir bina. Yeni olan elektronikçiler çarşısı bu, Odak Döviz'e yakın olan elektronikçiler çarşısı değil.

Bu çarşının caddeye bakan kapısından aşağıya in. Hemen sola dön. Karşında köşedeki küçük dükkana gir. Adama "6 bacaklı, Tunik LK102 sviç istiyorum" de. Ben aldığımda 2YTL fiyat vermişti, çok alınca 1.75'e inmişti... Kolay gelsin...

Selam arkadaşlar.

Her zaman olduğu gibi kaliteye, dürüstüğe övgü gösteren insanlarla birlikte eleştiren insanlar da olacaktır.

Umut arkadaşımızın dediği gibi Türkiyenin özellikle bu sıkıntılı döneminde bir çok iş gibi amatör olarak sadece analog pedal yaparak bir aile geçindirmek zor olabilir. Aslında benim bazı projelerimi yurt dışına da taşıma amacım vardı ama maalesef bu işlerin başlangıç yatırımı çok tutacağı için bundan şimdilik vazgeçmiştim.

Bir eleştiriye küçük bir cevap vererek bu cümleyi bitireceğim, burası bir elektronik forumu değil, müzik elektroniğinin de paylaşıldığı müzik enstümanları forumu, kaldıki elektronik forumu bile olsa amatör ve profesyonel elektronikçiler kendilerini geliştirmek amacıyla bu tip forumlara yazarlar ve de bilgiyi paylaşırlar. Bu paylaşımlar için var olan bu forumlarda bu tip eleştririlerin gereğini anlamıyorum.
Ben bir türk genci olarak (yaşım bazılarınızın babası yaşında) hala bu amatör ruhumu koruyarak daha profesyonel işlerle uğraşmak ve de bunları paylaşmak hoşuma gidiyor, müzikte de öyle. tone pad den devre yapıp çalıştıramayan, yanlış elemanlar ile yanlış sesler çıkaran çok arkadaşlarımız var. demekki bilgi paylaşıldıkça gelişiyor.

Bu arada Mid kontrollu Multidrive amp bitti ve muhteşem oldu, duyurulur.(bir türk gencinin yeni icadı)

Herkese sevgiler

lk 102 yi pedal da kullanabilirmiyiz ?

yani normal pedal mantığı ile basınca aktif olucak tekrar bastığında devreden çıkıcak
benim bildiğim kadarıyla bu switch ler ufak ve sadece üzerine ayağını basılı tuttuğun sürece pedalı çalıştırıyor :(

umarım yanılıyorumdur...

Tunik LK 102 pedallarda kullanılabilir. En büyük dezavantajı (benim bildiğim) çok yüksek olması. Ufacık kartlara, birkaç jack yuvasına rağmen çok yüksek pedal kutusu kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

LK102'nin alışık olduğumuz metal gövdeli yabancı DPDT'lerden farkı; bastığımız kısmın, ihtimallerden birisinde yukarıda, birisinde aşağıda kalması. Yani yaylı tükenmez kalem gibi. Eğer içindeki teli keserseniz tükenmez kalem mekanizmasını bozarsınız ve dediğin gibi sadece basılı iken ihtimallerden birisi gerçekleşir. Ancak fabrika çıkışı olarak LK102'ye bastığında basılı kalır.

Bu arada yaklaşık 3-4 gündür üzerinde uğraştığım Mini Mixer bitti ve çalışıyordu. Bugün kutulama işini hallederken (kutuyu deldim, potları sabitleyen yuvaları açtım, kutuyu boyadım) fazla bilgi, dikkatsizlik vs sebebiyle o kadar emeklik kutum mahvoldu. Bilgi paylaştıkça artar, forumun temeli paylaşımdır ama kutumun başına ne geldiğini yazmayacağım... Eminim hiç birinizin aklına öyle birşey yapmak gelmez...

Son olarak artık Kayseri'deyim ve kendimi bu işlere verdim şimdilik. Burada kutu bulamıyorum, renkli kablo bile bulamıyorum. İzmir'de kutu ve "rainbow" kablo bulmak çok kolaymış...

beyler benm tubescreamerın kutusu çok büyük değil.peki daha küçük bi switch modeli yok mudur?
bi de çankayada pedallar için metal kutu satan bi yer var mı?

pedalist demiş ki:
gogostar demiş ki:
kutumun başına ne geldiğini yazmayacağım... Eminim hiç birinizin aklına öyle birşey yapmak gelmez...

...
meraklandırdın bizi. ne gelmiş olabilir kutunun başına :p :p :p

Plastik kutuyu fırına koydum ve yamuldu. Yamulacağını tabiiki biliyordum ancak yanlış bilgi veren (meclis dışı) kaynaklar utansın... Bilgiler çok çarpıtıcıydı. Bazı sentetik malzemeler üzerine aldığım akademik eğitime de pek anlam veremedim... Kutunun üzerindeki yazılar da İtalyanca olunca böyle talihsiz bir olay yaşadım.

Ama fırınlayınca boya gerçekten kusursuz oldu. Fırınlamadığım kutu o kadar iyi olmadı.

Bir de bugün millenium bypass devreli true bypass/loop box/a-b tipi ama aynı şekilde olmayan sinyal ayırıcı ve birleştirici bir şey yaptım. İki alternatif denedim. Birisinde millennium bypass devresindeki tüm dirençleri söktüm, LED DPDT'nin her ihtimaline yanık kalarak cevap verdi. Dirençli halde ise devre kusursuz çalışmasına rağmen LED'i bir türlü yakamadım.

Elimde kutu kalmadığı, ne yapacağıma karar veremediğim ve bir haftadır evi de oldukça dağıttığım için en sonunda herşeyi toparladım ve bir süre ara verdim bu işe.

Pedal yapmak zevkli ama gerçekten uğraştırıcı. En azından her şeyi kutuya koymak bile çok kablo varsa çok zor oluyor.

Geri