Custom Pedal Örneği

Bir süre önce almak istediğim od pedalının drive değerini volüm pedalı gibi bir mekanizma ile kontrol edip edemeyeceğimi merak ettim ve diğer forumda bir konu açtım, gelen cevaplardan işin aslında çok kolay olduğunu anlayınca en yakından başlayıp yapacak birilerini aradım.

Önceden pedal yaptığını bildiğim Hakan beyle konuştuktan sonra ikinci el volüm wah pedalı aramaya başladım ve sonuçta harika bir tesadüf oldu ve çok ucuza bozuk bir wah pedalı buldum. Sonradan od pedalı almak yerine Hakan beyin kendi imalatı TS9 muadili devresini kullanmaya karar verdim. Sonuçta böle bi şey ortaya çıktı.

Kısaca şöyle çalışıyor;
Pedal eski bir wah pedalıdır, içine koyulan TS9 devresinin ton ve volüm potları pedalın soluna koyuldu, drive ise hareketli mekanizmaya bağlandı. Pedal en yüksek konumdayken yani geriye doğru bastırıldığında drive artıyor tersi durumda düşüyor ve sıfır konumdayken yani tamamen öne doğru bastırıldığında bir switch yardımıyla by-pass oluyor yani drive devreden çıkıyor, geriye doğru çeker çekmez de drive tekrar devreye giriyor.

Dinlemek isterseniz mp3 aşağıdaki linkte, ampli kullanmadan doğrudan bilgisayara kayıt yaptım çok kuru olmasın diye reverb bindirdim ama yine de amplinin tadını ve ambiyansını vermiyor tabi. Girtar manyetikleri ise usa 7ender ama ilk bölümdeki sap manyetiği tizleri biraz törpülenmiş bir model...behicayhan daha iyi biliyor.

http://www.hemenpaylas.com/download/924590/HK_Od_Pedal_Sample.mp3.html
[/url]

çok güzel bir icat olmuş.böyle çalışmalara çok uzak bizim millet.şimdi görünce çok sevindim.mp3 deki ilk kısım tonu süper (clean olan).

daha farklı projeler varsa bekliyorum.
bye :)

bende çok uzun zamandır böyle birşey yapıcam ama benim istediğim pedalı basınca tamamen clean bir ses vermesi.Driveını sonuna kadar kısınca clean ses veren bir pedalda bulamadığım için vazgeçmiştim.

Alıcıyım, kaç para istersin bu alete :D :p
Bu arada eğer bir volume pedalını drivedan önce bağlarsanız aynı işi görür. Hatta volume pedalının yan tarafında fazladan bir volume ayarı varsa buradan ince ayar yaparak drive etkisini tamamen ortadan kaldırıp clean tadında sesler elde etmek mümkün. Ben o şekilde kullanıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
maresal demiş ki:
benim istediğim pedalı basınca tamamen clean bir ses vermesi.

Bu pedalda öyle öne doğru bastırınca sıfır pozisyonda bir switch yardımıyla od devreden çıkıyor ve geriye çekmediğiniz sürece öyle kalıyor.

amca demiş ki:
Alıcıyım, kaç para istersin bu alete

Pedalla duygusal ve fiziksel ilişkim yeni başladı beyim, satılık değil ;)

amca demiş ki:
Bu arada eğer bir volume pedalını drivedan önce bağlarsanız aynı işi görür...

Aslında bi lambalı ampli ve sesini açabileceğim bi yerim olsa hiç böyle şeylerle uğraşmam ama ahh ahhhh.......... :cry:

Eksik yazmışım kusura bakma "benim istediğim pedalı geriye doğru basınca tamamen clean bir ses vermesi" olacaktı.Bunu yaparkende switch kullanmayarak daha kolay bir kullanım elde edecektim.Ama dediğim gibi bunu yapmak içinde driveını sonuna kadar kısınca clean bir ses veren pedal gerekiyor.

Geri