6v6'lı Marshall Projesi

elimde 3 tane pcb icin 9 pin soket vardi. sase montajli olsalardi postalardim hemen size :)
yinede ihtiyaciniz olursa, bana lazim degil onlar su an :)

Çok, çok teşekkür ettim. Şu an gerek yok gibi. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki günlerde 9 pin soketler elime ulaşacak.. Ancak 8 pin octal deseydiniz atlardım.. Yanlışlıkla octal yerine "loctal" sipariş etmiştim. :)

Konu uplanmışken biraz da gelişmelerden haberdar edeyim. Şasinin son durumu aşağıdaki gibi:

Image7.jpg
Image6.jpg

Delerken 1:1 hazırladığım faceplate çıktısını şablon olarak kullandım:
Image8.jpg

Faceplate'leri ise webtoprint.com.tr'den sticker'a bastırıp yapıştıracak, sonra da üstünü araç koruma folyosu ile kaplayacağım:

Image5.jpg
Image4.jpg

Önümüzdeki günlerde parçalar elime ulaşınca (ulaşırsa), şasinin kalanını kesip biçiyor ve devreye girişiyorum..

Son düzenleme:
kutunun içine nasıl erişiyorsunuz ? kapak vs. var mı?
çıkış transformatörünü nasıl hallettiniz?

Profilin alt kısmını keserek havuz açtım. Bir önceki sayfaya bunla ilgili foto koymuşum. Alt taraf bitince klips somunlar veya başka bir montaj yöntemiyle ampli kabinine monte edilecek.

Elimde bir 8K -4 / 8 Ohm trafo var. O da Türkiye'de üretilmiş bir trafo.

EL84'lü amplifikatörü aşağıdaki trafo ile kullandım. Ucuz, küçük bir trafo, ancak yorumları fena değil. Ve kullanmayı düşündüğüm Türk malı trafoyla karşılaştırdığımda ciddi bir fark duyamadım.

http://www.ebay.com/itm/OT20PP-USA-...pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item233c9fcff0

Son düzenleme:
ebaydan aldiginiz o trafo gumrukte sorun cikardi mi? önümüzdeki yaza doğru bende yeni amfi yapmak istiyorumda su an aklimdaki tek sorun bu?
birden türkiyeden o trafoyu ne diyerek temin ettiniz? empedans trafosu diye aramistim ben ama bulamamistim. piyasada hat trafosu adi altinda 1k/8ohm dönüşüm yapan trafolar mevcut ve asagi yukari cogu buyuk elektronikcide bulunuyorlar. benim ricam uzerine 4k/8ohm trafo sardirtmislardi firmaya. onceki amfimde onu kullandim. ama tabi orjinal bir trafoyla denemeyince insan tam yorum yapamiyor.

75 euronun alti gumrukten muaf, sorun olmaz yani alabilirsin. Diger yandan ismi piyasada hat trafosu diye gecen trafolar da empedans trafosu zaten. Yani senin kullandigin ile ebayden alacagin arasinda hicbir fark yok.

ebaydan aldiginiz o trafo gumrukte sorun cikardi mi? önümüzdeki yaza doğru bende yeni amfi yapmak istiyorumda su an aklimdaki tek sorun bu?
birden türkiyeden o trafoyu ne diyerek temin ettiniz? empedans trafosu diye aramistim ben ama bulamamistim. piyasada hat trafosu adi altinda 1k/8ohm dönüşüm yapan trafolar mevcut ve asagi yukari cogu buyuk elektronikcide bulunuyorlar. benim ricam uzerine 4k/8ohm trafo sardirtmislardi firmaya. onceki amfimde onu kullandim. ama tabi orjinal bir trafoyla denemeyince insan tam yorum yapamiyor.

Hiç bir sorun çıkmadı. 22-23 $ gibi bir nakliye bedeliyle 56$ gibi bir maliyeti oldu. Satan arkadaş da sağolsun Türkiye'ye gerçek kargo bedelini öğrendikten sonra paypal hesabıma fazla ödediğim tutarı geri yolladı.. Söz konusu transformatör Orange tiny terror transformatörlerine çok benziyor. Fiyatına göre iyi gibi.

Yüksek frekanslara iyi cevap verebilmeleri için çıkış trafolarının "interleaved" olmaları gerekiyormuş. Primer ve sekonder sargılar kat kat bölünerek üst üste sarılıyor. (örneğin buraya bakınız : http://education.lenardaudio.com/en/14_valve_amps_5.html) Benim yerli transformatör, almış olduğum amplifikatör üzerinden çıkmıştı. Üreten kimdir bilmiyorum. Ancak örneğin Ankara'da Eka audio'dan bilgi alabilirsiniz: http://www.ekaaudio.com/contactus.html ya da güç trafosunu yaptırdığım Furkan Elektronik'ten. Output trafosu işini yarın ben de Furkan Elektronik'le görüşeceğim. Yapabileceklerini sanıyorum.

Sizin kullanmış olduğunuz trafo da herhalde uygundur.

75 euronun alti gumrukten muaf, sorun olmaz yani alabilirsin. Diger yandan ismi piyasada hat trafosu diye gecen trafolar da empedans trafosu zaten. Yani senin kullandigin ile ebayden alacagin arasinda hicbir fark yok.

ya tamamda simdi bi urunden 5 tane ayri ayri aliyoruz mesela, 4u geciyor 1i kaliyor vs. olabiliyor bunlar. trafonun da boyutu nispeten buyuk olduğu icin güvenmiyorum pek. neyse arkadasta zaten sorun cikmiyo demis.
ben dedigim trafoyu 7 tlye aldim :) o yuzden ne kadar kalite beklenir bilmiyorum. gerci fiyatta tabikide 2 wattlik olmasininda etkisi var ama yinede 7 tl cok ucuz. ki zaten trafonun icini acincada bildigimiz guc trafosu gibi sarildigini gordum.
yani yurtdisindan ve yurt icinden aldigimiz trafolarin ikiside amfiyi calistirsada yinede fark olacaktir. ha turkiyedede kaliteli uretim yapanlar olabilir tabi. ama ne yalan soyliyim, ben yinede yurt dışıni tercih ederim bu konuda.

ya tamamda simdi bi urunden 5 tane ayri ayri aliyoruz mesela, 4u geciyor 1i kaliyor vs. olabiliyor bunlar. trafonun da boyutu nispeten buyuk olduğu icin güvenmiyorum pek. neyse arkadasta zaten sorun cikmiyo demis.
ben dedigim trafoyu 7 tlye aldim :) o yuzden ne kadar kalite beklenir bilmiyorum. gerci fiyatta tabikide 2 wattlik olmasininda etkisi var ama yinede 7 tl cok ucuz. ki zaten trafonun icini acincada bildigimiz guc trafosu gibi sarildigini gordum.
yani yurtdisindan ve yurt icinden aldigimiz trafolarin ikiside amfiyi calistirsada yinede fark olacaktir. ha turkiyedede kaliteli uretim yapanlar olabilir tabi. ama ne yalan soyliyim, ben yinede yurt dışıni tercih ederim bu konuda.

Trafo neki, ben kafa ampli aldim ebayden :D
Trafolarin hepsinin yapisi ayni zaten, empedans, guc, akim, gerilim, izolasyon farketmez. Sadece donusturulecek buyukluge gore tasarim yapiliyor. Ultra lineer trafolari bunun disinda tutuyorum tabiki onlarin yapisi farkli.
Gitar amplilerinde oyle cok buyuk farklar olmaz cikis trafosunda. Zaten damping faktoru 1-2 olan bir tasarim frekans cevabi yerlebir. Cok mesele degil al ikisinide degistir dene bakalim nekadar fark olacak. 3 lira 5 lira, duzgunce sarilmis bir trafo babalar gibide calisir, okadar dert etmeye gerek yok :D

Trafo neki, ben kafa ampli aldim ebayden :D
Trafolarin hepsinin yapisi ayni zaten, empedans, guc, akim, gerilim, izolasyon farketmez. Sadece donusturulecek buyukluge gore tasarim yapiliyor. Ultra lineer trafolari bunun disinda tutuyorum tabiki onlarin yapisi farkli.
Gitar amplilerinde oyle cok buyuk farklar olmaz cikis trafosunda. Zaten damping faktoru 1-2 olan bir tasarim frekans cevabi yerlebir. Cok mesele degil al ikisinide degistir dene bakalim nekadar fark olacak. 3 lira 5 lira, duzgunce sarilmis bir trafo babalar gibide calisir, okadar dert etmeye gerek yok :D
normalde empedans trafolarinda bir kat primer bir kat sekonder sariliyor ya, bunda alt taraf komple primer, ust taraf tamamen sekonderdi. guc trafosu gibiden kastim buydu

normalde empedans trafolarinda bir kat primer bir kat sekonder sariliyor ya, bunda alt taraf komple primer, ust taraf tamamen sekonderdi. guc trafosu gibiden kastim buydu
Iste diyorumya gitar amplilerinde damping faktor cok dusuk oldugu icin sikintili kisim zaten alt frekans. Alt frekans cevabi dusuk, gitarin ust frekansi cok yuksek olmadigindan zaten sorun yok. Acip bakmadim ama gitar amplilerinde cogu trafo normal sarilmistir bence.

Iste diyorumya gitar amplilerinde damping faktor cok dusuk oldugu icin sikintili kisim zaten alt frekans. Alt frekans cevabi dusuk, gitarin ust frekansi cok yuksek olmadigindan zaten sorun yok. Acip bakmadim ama gitar amplilerinde cogu trafo normal sarilmistir bence.
tabi fark oluyor ama az oluyor iste. en basitinden soldanonun farkli modelleri ve jetcity amfileri ornek verilebilir. hepsinin elektronik duzenleri %90 aynı ama çıkış trafolari farkli. ve oyle aman aman fark yok aralarinda

Sormayi unutum 4k, 2 watt trafoyu nerde kullandin?

Araya başka işler girdi ve 15-20 gündür PTT’nin bana güç lambası soketlerini ulaştırmasını beklediğim için işler yavaşladı.

Bu arada devreler netleşti ve hatta bitti sayılır. Daha sonra tonlara, bias ve voltaj değerlerine göre bazı değişiklikler mutlaka olacak.. İlk sayfada verdiğim layout’tan vazgeçtim. O layout’ta ton katı anot üzerine yerleştirilmiş. Marshall devre şeması olacaksa ton katı bence katot üzerinden olmalı. Ayrıca söz konusu layout’ta bazı hatalar da vardı.

18 W Marshall devre şemasına daha bir sadık kalacağım.(Örnek: http://www.trinityamps.com/ForumGallery/trinity/Doc_Files/Trinity_TMB_layout_21Dec.jpg ) Ancak bazı ciddi değişiklikler söz konusu:

07092014-Image1.jpg

1- Mallory 150 (veya benzeri) yerine Orange Drop 715P kullanıyorum. Daha önce EL84’lü amplifikatörümde denemiş ancak pek beğenmemiştim. Burada tüm ana kondansatörleri 715P olarak kullanarak bir şans daha veriyorum.

2- Preamplinin ilk katında kathod kondansatörlerini düşük seçtim ve iki kanal için de ayrı kathodlarda 4,7mF kondansatörleri devreye sokacak bir fat switch ekliyorum.

3- İki volüm potuna da bağlı 200- 300 pF silver mica kondansatörleri devreye sokacak bir bright switch ekleniyor.

4- Tek input var ve muhtemelen basit bir send-return loop olacak.

5- 6V6 lambalar kullanıldığı için faz invertörünün çıkışını arttıracak şekilde bazı direnç değerleri değiştirdim ve lambaların bias seviyesi EL84’e göre farklı olacağından kathod direncini şimdilik 323 ohm olarak deneyeceğim. (18watt.com'da tartışılan ve genel olarak tavsiye edilen değerler..)

6- Solid state rectifier kullanılıyor. (Alltaki resim üst sol) 4x UF4007, 4 x10nF 2KV kondansatör ve 4x470K direnç ile hazırladım.

7- Bu rectifier seri olarak bağlanmış iki daewoo(?) marka 100mF (450V) filtre kondansatörüne bağlı. (kondansatörlerin eşit yüklenebilmesi için iki adet 270K direnç paralel olarak bağlı- fotoda üst orta)

8- Voltaj regülasyonu devresini hazırladım. (Internette devre şemasını bulabilirsiniz-fotoda üst sağ) Bu devreye iki diyot daha eklenecek.

9- Voltaj regülasyonu sadece güç ve PI katlarını regüle edeceği için, preampli voltajı ve filtre kondansatörleri ayrılacak.Bunun için PI’ya özel bir 22mF kondansatör daha eklendi.

Şasiye gelecek olursak.. Eski şasiyi yaparken ciddi bir salaklık yapmış olduğum için, sıfırdan bir şasi daha hazırladım. Şasiyi bu bahaneyle 40 santimden 42-43 santime de çıkarttım. Kesme delme işleri de bitti sayılır. Korktuğum gibi lamba soketlerinin delinmesi değil, kesme işleri sıkıntılı oldu. Hatta dekupaj testeresiyle sol elimin işaret parmağını güzelce kestim, koparabilirdim de.. Yeni yeni iyileşiyor. Testereye aman dikkat.

Hırdavat ihtiyacınız için “gözde nalbur”u tavsiye edebilirim. Arkadaşlar gayet ilgililer.. (http://www.gozdenalbur.com/Testere-ve-Panc-Cesitleri,LA_174-2.html#labels=363-2)

Şasiye aşağıdaki gibi bir yerleşim söz konusu olacak.
07092014-Image2.jpg

Etiketleme işini nasıl yapacağımı da netleştirdim. Göztepe taraflarında bir grafikerden şeffaf etiket üzerine çıktı aldım. Bu şekilde etiket ampliye yapışınca beyaz olan yerler alüminyum grisi olarak görünüyor. Şık olacak. Webtoprint’e yaptırmıştım ilk etiketleri. Maalesef çok iyi paketlenmediğinden kargoda ezilmişlerdi ve onun dışında da çok kaliteli görünmüyorlardı.

Bu hafta PTT kargomu getirebilirse ve başka da bir aksilik olmazsa ampliyi bitirip testlere girişeceğim.

Son düzenleme:
Geri