Hint Üretimi Jackson'lar

dostlar bende de jackson kelly performer,jackson dk2,jackson dk2m vardı geçmiş zamanlarda ilki kore diğerleri japon idi ,bana bir sıkıntı çıkarmadı hiç birisi.thrashinden,heavy metaline,rockuna herşeyi çalıyordum.Özellikle japonların sapları oldukça kaliteliydi,sustaini dolgundu ve manyetikler seymour duncandı.Tonları sert gitarlardı ama bence çalabilene ne jackson,ne bc rich,ne ibanez ,ne fender,ne gibson vs... vs..... pek farketmiyor gibi. :)

En sevdiklerim arasında olan 2 albüm Master Of Puppets (ritmleri) ve Rust In Peace'in kaydedildiği gitarı yapan markadır. Marka demek ki birilerine bir şey hissettirmiş ve türünün en iyi müziklerinden yaptırmış biz burda iyi yada kötü diyelim ne farkeder ki ? Gitar sadece ağaç ve donanımdan oluşmaz eline aldığında sana vereceği ilham ve kendini çaldırabilme gücü de önemli bir öğesidir olayın. Kimse yok o albüm Jackson,Ibanez,Dean,BC Rİch gibi kötü bir gitarla kaydedilmiştir dinlemem ben demiyor ve demeyecek.

Şimdi Hindistan filan önemli değil 3-4 şarkıyı arka arkaya çalabiliyorsanız gidin deneyin elinize alın bir gitarı. O şarkılarda en yorulduğunuz yerleri özellikle çalın rahatsanız gitarda sorun yoksa sesi de hoşunuza gittiyse Hindistan,Pakistan farketmez. Gitarın kendisi AMAÇ değildir müzik yapma ARAÇ'ıdır.

Elma ile armutları ayırmak ve farklı düşüncelere, görüşlere daha anlayışlı yaklaşmak gerek bence sevgili @forbidden_city. Sadece forbidden_city değil hatta ey forum ahalisi. İkidir başlıklarda seneler öncesindeki gibi durduk yere kavgalar ve aforozlar baş gösterir oldu. Bir durun yahu! Bir nefes alın ve düşünün iki dakika.

Koskoca Gibson ve Fender de bence fiyatlarına göre hiç de iyi gitarlar üretmiyor. Kalite konusunda da adeta kasıtlı bir şekilde yan gelip yattıkları devirler var. Ne yapalım şimdi? İsimleri dünya çapında diye biz de eleştirenlere "senin ne haddine" gibi bir tavırla laf mı sıralayalım veya sırtımızı dönüp kulaklarımızı mı tıkayalım? Hatta bir de isterseniz yabancı forumları da basıp Fender'i, Gibson'u, Jackson'u, Ibanez'i vb. markaları eleştirenlere "Eyyyy mister, sen kim oluyorsun da" diye girişip tarihi ayarlar verelim?

Hani metal, rock dinleyen adamın geniş perspektifi o zaman? Nerede toplumun kalanında farkımız? Nerede anlayış, kavrama, saygı ve hoşgörü eşiğimiz? Nereye gitti yapıcılığımız? İçinde yaşadığımız toplumdan tek farkımız gitar çalmak mıdır? Demokratik olmaktan, demokrasi alanındaki kayıplarımızdan bahsederiz arada ama, kişisel alanda hoşgörü kaybımızı pek hesaplamıyoruz gibi geldi bana eyy ahali.

Son düzenleme:
"Koskoca Gibson ve Fender de bence fiyatlarına göre hiç de iyi gitarlar üretmiyor. Kalite konusunda da adeta kasıtlı bir şekilde yan gelip yattıkları devirler var."

1) Fiyat performans durumu farklı, ederi etmezi ayrı konu, lütfen tekrar oku Hakan abi.
2) Bahsettiğin markalarla ilgili eminim aynısı Jackson için de geçerlidir, ki bahsedilen konu yine bu değil.
3) Ben ki Fender'e satıldıktan sonraki Jacksonlar için -daha bugün Jackson alacağım diyen eski öğrencime dedim- başka gitarları tavsiye ederim derim. Ltd mesela, Schecter ya da. Kötü gitar diye değil 'fiyatının hakkını vermeyebilir bir dene' diye.

Bunların hiçbiri 'Jackson iyi gitar üretmiyor' demeye sebep değil. Eğer sebepse de dedim işte en basitinden bir başka yorumunda o kişiyi önemsemem. E işte bu da benim fikrim ya?

Hakaret etmediğim sürece, ben de fikirlerimi belirtirim ve burada hoşgörüyü aşacak hiçbir şey yapmış da olmam.

Kavga falan olduğu da yok, en başında tekrar yazdım, buraları başkaları da okuyor. Kimse Jackson'a laf edemez mi demişim ben? Hayır. Bir diğer okuyacak kişi de benim yorumumu okuyacak, ne derece ciddi olduğumu görecek. Ben kendi fikrimi yazıyorum, başkası da 'iyi gitar değil' diyor. Gerisi okuyucuya kalmış. Benim amacım belli istemem ki biri buraları okuyup atıyorum SL-1 denemekten vazgeçsin.

Dediklerimin özü budur, lütfen kimse yanlış anlamasın. Benim kişisel tercihlerim bu şekilde. Malum partiye oy veren kimseye saygı duyamayacağım gibi bir kalemde 'iyi gitar üretmiyor' diyen birine de tepkimi belirtirim. Belirtirim ki bunu okuyacak kişi 'aa bak öteki adam karşı çıkmış, hem de çok şiddetli' diyip bir daha düşünsün.

E ben birine hakaret de etmemişsem, 'şeytan bunun neresinde' diye sorarım.

Yani hakikaten yazmayacaktım da, sana saygım büyük o yüzden abi.

Ben daha çok şunu beklerdim: Soru sorulmasını. Hatta ifade çok iddialı geliyor ise sorgular gibi detaylı sorular sorulmasını. "Neden beğenmedin? Nesi kötü geldi bu modellerin? Akord mu tutmadı? Manyetikleri mi kusurluydu? Klavyesi mi kötüydü" vb.

Hakaret etmediğine kaniyim. Onda bir sorun yok. Sadece seni kasdetmediğimi belirtmek için de topu özellikle ahaliye de attım. Kavga ise (burada olmasa da) başka başlıklarda artık tekrardan çıkar oldu. Şu "Gitar Çalındıkça Mı Tonları Oturur?" başlığını hatırla. Küsmeler, engellemeler, laf atmalar. Burada da bir iki ifade bana alarmlarımı çaldırdı. Bu yüzden yukarıdaki mesajı yazma gereği hissettim.

Dediğim gibi, maksadım kimseyi kişisel bazda hedef tutup azarlamak, ayar vermek, bölük çavuşu gibi höt zöt etmek değil. Sadece kendi çapımda forumu biraz soğukkanlılığa davet etmek.

İşte bunlar hep görüş. Bu beklenti benden yana karşılıksız kalır abi :) Benim gibi kişisel fikrini söyleyip 'beğenmiyorum' dense amenna.

Pek ısınamadığım Steve Vai'ya 'iyi gitarist diyen iyi gitarist görmemiştir' demeyeceğim gibi, Jackson için de böyle söylenmesin isterim. Ha söyleyen söyler, e o zaman bir zahmet ben de tartışmaya devam etmeme hakkımı kullanırım. Eğer ki kişi ortaya böyle cüretkar bir şey atacaksa benim sormamam lazım zaten, o söylemeli.

Daha nasıl açık anlatabilirim bilemiyorum. Ben açıkça söyleyeyim 'her konu her kişiyle tartışılamaz' diye düşünürüm hep. İsteyen de istediğini desin arkamdan mühim değil.

Şunu da söylemezsem olmaz, şu forumda bahsettiğin duruma davet edilecek çok daha öncelikli, çok daha ünlü biri var ve herkes kim olduğunu biliyor. Saygı çerçevelerini hiçe sayan birilerini arıyorsan hani.

Ünlü münlü, kişisele indirmeyelim şimdi, bulmacalarla da uğraştırma beni bu yaşımda. Ben barış elçisi misali genel çağrımı yaptım, ataşelikten emekli dayı gibi köşeme çekildim.

Şöminemi yakın ve şarabımı getirin şimdi bana :cool:

Bir ton grup izledim canlı olsun dvd den olsun adamlarda standart Jackson gitarlar vardı modifiye falan da edilmemişti. Kendi beğenilerinizi genelleyip ortaya atmanızın elle tutulacak yanı yok malesef.
Konu başlığında ve içeriğinde de yazıldığı üzere söz konusu gitarlar profesyonellerin kullandığı üst seviye gitarlar değil, daha çok amatörlerin (Amatör kelimesini kimse üzerinde alınmasın. Müziği meslek haline getirmemiş, bir hobi ya da zevk olarak gören herkes amatördür benim için.) kullandığı, orta sınıf altı gitarlar. Benim yazdıklarımda genelleme var ancak bu temelde marka bazında değil, konu içeriği ile ilintili olarak aynı markanın "düşük kaliteli" modelleri hakkında. Kullandığım 4 modelin 2' si Hindistan üretimiydi ve ciddi şekilde kaliteden ve işçilikten taviz verilerek, amiyane tabirle "adı yeter, itele gitsin" mantığı ile üretilmiş modellerdi. Dayanılmaz dip gürültüsü, klavyenin dizlerime kadar sarkması, kalitesiz burgular yüzünden her parça başında akort için durma zorunluluğu... bunlar benim bizzat yaşadığım sorunlar olduğu için de böyle bir genelleme yapmanın gayet elle tutulur bir yanı olduğu kanısındayım. Tekrar söylüyorum, isim yapmış bir markanın kalitesiz ürününü almak yerine daha mütevazi bir markanın üst kalite ürününü almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Konu başlığında ve içeriğinde de yazıldığı üzere söz konusu gitarlar profesyonellerin kullandığı üst seviye gitarlar değil, daha çok amatörlerin (Amatör kelimesini kimse üzerinde alınmasın. Müziği meslek haline getirmemiş, bir hobi ya da zevk olarak gören herkes amatördür benim için.) kullandığı, orta sınıf altı gitarlar. Benim yazdıklarımda genelleme var ancak bu temelde marka bazında değil, konu içeriği ile ilintili olarak aynı markanın "düşük kaliteli" modelleri hakkında. Kullandığım 4 modelin 2' si Hindistan üretimiydi ve ciddi şekilde kaliteden ve işçilikten taviz verilerek, amiyane tabirle "adı yeter, itele gitsin" mantığı ile üretilmiş modellerdi. Dayanılmaz dip gürültüsü, klavyenin dizlerime kadar sarkması, kalitesiz burgular yüzünden her parça başında akort için durma zorunluluğu... bunlar benim bizzat yaşadığım sorunlar olduğu için de böyle bir genelleme yapmanın gayet elle tutulur bir yanı olduğu kanısındayım. Tekrar söylüyorum, isim yapmış bir markanın kalitesiz ürününü almak yerine daha mütevazi bir markanın üst kalite ürününü almanızı şiddetle tavsiye ederim.
Benim yazdıklarım Jackson' ın hangisi iyi ki yorumuna idi. Sizin yazdıklarınızla alakalı bir şey değildi.

@forbidden_city hoşgörü değil, saygı sınırını aşmış durumdasın ama sen bunun farkında değilsin.

1- "şu forumda bahsettiğin duruma davet edilecek çok daha öncelikli, çok daha ünlü biri var ve herkes kim olduğunu biliyor" diyorsun, bu sitede tanıdığım gitar çalışını yakınen bildiğim birçok kişi var . eminim ki bırak Türkiye piyasasını yurt dışındaki albümlü "ünlü" gitarist dediğin birçok kişiyi bilgi birikim ve performansta cebinden çıkarır. Ancak son derece mütevazi yazılar yazarlar. Kimin kim olduğunu bilemezsin öncelikle buradaki ahaliye saygısızlık.

2- herkesin fikrini paylaştığı bir forum. Sen nasıl ki dışarıda tanımadığın bir kişi ile sohbet ederken "-senin dediklerin anlamsız, bu nedenle seni önemsemem" diyemiyorsan , nasıl tepki alacaksan ; burada da gördüğün o dur.

Fikir:
forbidden_city demiş ki:
Bir döneme damgasını vurmuş, bir ton müzik dünyasına katkıda bulunmuş gitaristin elinde gördüğümüz marka için de şu lafları gördükten sonra bu tutumuma da devam edeceğim.

forbidden_city demiş ki:
Pek ısınamadığım Steve Vai'ya 'iyi gitarist diyen iyi gitarist görmemiştir' demeyeceğim gibi, Jackson için de böyle söylenmesin isterim. Ha söyleyen söyler, e o zaman bir zahmet ben de tartışmaya devam etmeme hakkımı kullanırım. Eğer ki kişi ortaya böyle cüretkar bir şey atacaksa benim sormamam lazım zaten, o söylemeli.

Tezat:
forbidden_city demiş ki:
Malum partiye oy veren kimseye saygı duyamayacağım gibi bir kalemde 'iyi gitar üretmiyor' diyen birine de tepkimi belirtirim.
Bilgi:
forbidden_city demiş ki:

Bu anlayış doğrultusunda öncelikli malum partiye de laf edememen gerekir, Bir döneme damgasını vurmuş, Daha fazla kişi tarafından tercih edilmiş :)

Kitleler tarafından beğenilen ve genelin kullandığı tercih ettiği şeyler her zaman iyi değildir. tıpkı Serdar Ortaç ın, Britney Spears ın satış rakamı ulaştığı kitle ile kıyaslandığında senin yaptığın müziğin, dinlediğin müzisyenlerin önemsiz olmadıkları gibi.

@kaelthas bizim de ünlü bir tanıdığımız olsa, ya da ders veriyor olsak burada insanları "önemsememe" hakkımız olurdu. bende yok. sende var mı ? ;)

Son düzenleme:
@kaelthas bizim de ünlü bir tanıdığımız olsa, ya da ders veriyor olsak burada insanları "önemsememe" hakkımız olurdu. bende yok. sende var mı ? ;)
müzik hocası İlker var, sayılır mı?
adam taa çok eskiden, konservatuar yetenek sınavına giricek, serbest parçada okulun son senesinde etüd edilen parçayı çalmış, mülakat hocaları kitlenmiş kalmış... bak benim anlattığım adam daha havalı, sizinkileri döver.

Son düzenleme:
Geri