Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

Son zamanlardaki favorim ... Squier II - Stratocaster, 1994 Kore (Samick üretimi)

İki-üç sene önce almıştım, niye aldığımı inanın hatırlamıyorum, muhtemel ucuzdu. Lanet olsun içimdeki gitar sevgisine :D

6 ay kadar önce biraz çalayım dedim, hala çalıyorum. Meğerse maple olmasına rağmen anormal rahat bir klavyesi varmış. "Bundan böyle esas Strat'ım bu olacak" dedim ve ufak ufak modlara başladım:

- PU yuvası bakır folyo ile yalıtıldı
- Siyah PG takıldı
- Elektrik kabloları yenilendi
- Custom Shop 65 manyetik seti takıldı
- Ibanez kapalı burgu takıldı

Kalan çalışma:

- Grafit üst eşik
- Pirinç veya çelik trem blok
- Potanslar CTS ile değiştirilecek, blender pot düzeneği yapılacak

Şu anki haliyle bile çok memnunum, inanılmaz rahat ve tonlar süper. Trem kullanıyorum, akort kaçırma yok gibi ...

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Bu arada Fender'de S ile başlıyorsa "Seventies" yani 1970'ler üretimi oluyor

Keşke benimki de öyle olsaydı :(

Ama uzak doğu üretimlerinde seri no'ların başındaki harfler üretici fabrikaları temsil ediyor.

Fender'in Kore üretimi 1988 yılında başlamış.

Samick -> S
Sung-Eum -> E
Young-Chang -> E

Samick'te seri no S+6 hane rakam: ilk rakam üretim yılını temsil ediyor. Bu durumda benim gitar S94... ile başladığına göre gerçekten 1989 üretimi oluyor.

Diğer fabrikalarda üretilenlerin seri noları saçma sapan ... önce 1. yıl, 2. yıl mantığıyla E1XXX, E2XXX diye başlıyorlar, yani E1 1988 oluyor, E2 1989 oluyor. Ancak ikinci yıldan sonra yani 1989'dan sonra yılın son hanesini seri numarasının ilk hanesi yapmaya karar veriyorlar ... 1990 yılı üretimleri E0XXX, 1991 yılı üretimleri E1XXX numaralarını kullanıyor ... arap saçı yani ...:confused:

Son düzenleme:
Çok güzel alet, 3 sayfa öncesinde de benim fotoğraflarım var aynısından. 2 hafta olmadı daha alalı :) Nerden kaça aldın ayıptır sorması? Bana denk gelen hardcase de farklı :)

Takasla aldım hocam, carvin strat vardı bende, sahibinden üzerinden tatlı bir abiyle tanıştım, onunla takasladık. 2015 model diye biliyorum. Hardcase normalde dikdörtgen oluyor diye biliyorum ben de ama sormadım pek.

Buda benden bir bass gitar.. Ama size işin komik tarafını söyliyim mi. Bu gitar İbanezin hangi modeli bilmiyorum. 2.el almıştım çok severek ama kaç ay oldu halen ibanezin hangi serisi modeli bilmiyorum bulamadım :(

Dosyalar

• IMG-20161207-WA0015.jpg
    IMG-20161207-WA0015.jpg
    359.7 KB · Gösterim: 303
Buda benden bir bass gitar.. Ama size işin komik tarafını söyliyim mi. Bu gitar İbanezin hangi modeli bilmiyorum. 2.el almıştım çok severek ama kaç ay oldu halen ibanezin hangi serisi modeli bilmiyorum bulamadım :(

Ibanez GSR 100'ün limited diye geçen bir modeliydi diye hatırlıyorum, katalogları bulamadım. Bulabilseydim tam model söylerdim. Normalde GSR100'lerde 1 adet MM stil manyetik ve ton-vol potu oluyor. Düz bir gövde rengi oluyor. Bunda ise 2 tane MM stil manyetik ve 2 vol 2 ton sanırım.

Takasla aldım hocam, carvin strat vardı bende, sahibinden üzerinden tatlı bir abiyle tanıştım, onunla takasladık. 2015 model diye biliyorum. Hardcase normalde dikdörtgen oluyor diye biliyorum ben de ama sormadım pek.

Hardcase değişebiliyor, kimisine üzerinde Fender logosu bulunan klasik dikdörtgen hardcase geliyor, kimisine logosuz geliyor, kimisine yeni model mühimmat kasası gibi görünen plastiklerden geliyor. Senin case güzelmiş.

Aralık sonuna kadar Zuhal'de indirim vardı diye sordum ben. Hazır 7.000 liralık gitar 5.700'e düşmüşken kredi çekip alayım dedim, seninkini görünce de merak ettim acaba indirim devam ediyor mu diye. Siteden şimdi baktım fiyatına, 9.000 olmuş. 2 hafta sonra 10.000'i aşar muhtemelen.

Ibanez GSR 100'ün limited diye geçen bir modeliydi diye hatırlıyorum, katalogları bulamadım. Bulabilseydim tam model söylerdim. Normalde GSR100'lerde 1 adet MM stil manyetik ve ton-vol potu oluyor. Düz bir gövde rengi oluyor. Bunda ise 2 tane MM stil manyetik ve 2 vol 2 ton sanırım.
madem senin gibi ehli bilgili bir arkadaş buldum bir kaç şey sormak isterim :D kazık mı yedim bilmiyorum ama bu gitar 700 lira eder mi 2.eli ? gsr 180 ve gsr 200 de aldım elime ama bundan daha yüksek ve tok ses geliyordu, bende dedim iyi bir şeydir sanırım 2 tane manyetik görünce. ama senin dediğin kadar düşük bir model olduğunu bilmiyordum ,üzdü bu :D

madem senin gibi ehli bilgili bir arkadaş buldum bir kaç şey sormak isterim :D kazık mı yedim bilmiyorum ama bu gitar 700 lira eder mi 2.eli ? gsr 180 ve gsr 200 de aldım elime ama bundan daha yüksek ve tok ses geliyordu, bende dedim iyi bir şeydir sanırım 2 tane manyetik görünce. ama senin dediğin kadar düşük bir model olduğunu bilmiyordum ,üzdü bu :D

Fiyat olarak hiç bir tahminde bulunamıyorum. Hani dolara vurunca 200 dolar bile etmiyor artık 700 TL. Ancak daha tok ve yüksek ses gelme sebebi üzerindeki 2 humbucker kaynaklı. Gsr180'de 2 tane single coil jazz manyetik, Gsr200'de de P ve J manyetik var. Ekstrem manyetikler hariç, genel kanı yumuşak tonlardan sert tonlara doğru şöyle; jazz pickup - precision pickup - MM stil humbucker pickup. O yüzden daha yüksek gelmiştir.
80 Kalibre grubunun eski basçısı, Gsr180'in o jazz manyetikli haliyle death metal bass gitar kayıtları alıyordu mesela.

Düşük ya da yüksek olarak da bakılmamalı bence pek, eğer ki ana enstrümanınız bas gitar değilse. Ben elektro gitar çalıyorken, kayıtlarda bas gitarda almak istiyordum ve elektro gitarı bas gitara benzetip kayıt alıyordum pc ortamında. Daha sonra, grupta ihtiyaçtan ötürü bas gitara geçince elektro gitar hobi oldu, bas gitar ise ana enstrümanım.

Geri