Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

@erenozy

Hand crafted in Korea

Bu yazıdan bu gitarın cort fabrikalarında yapıldığını anlıyoruz :)

Bende şu seri üretim gitarlardaki el yapımı olayını anlamıyorum.Gövde CNC tezgahtan cıkıyor e sapta öyle.Yani custom olmadıkça handcrafted olmasının anlamı ne.Selections yazarlar eyvellah ağacı falan özel dersin ama seri üretim gitarda hand crafted.Acaba bizim gitarlar havası alınmış non-ozon tüplerdemi üretiliyor hijyenik el değmemiş :)

g-system demiş ki:
Gövde CNC tezgahtan cıkıyor e sapta öyle.Yani custom olmadıkça handcrafted olmasının anlamı ne.

Benim demek istedigimde buydu aslinda.....

PhoibosApollon demiş ki:
washburn'un en dandiginde bile handcrafted ibaresi var. :mrgreen:

Mesela benim emektar.... :LOL:

Photo-0044.jpg

bende gitarımı koymak istiorum nasıl yapcam abi? imageshack ya da photobucket e üye olup oraya yüklüycem resmlerı ama sonrasını bilmiorm? bilen yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler...

SniperWolf demiş ki:
bende gitarımı koymak istiorum nasıl yapcam abi? imageshack ya da photobucket e üye olup oraya yüklüycem resmlerı ama sonrasını bilmiorm? bilen yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler...
hocam üye olman gerekmez imagehack a giriceksin gözat yapıcaksın resmi seçiceksin boyutunu seçiceksin host it yapıcaksın link i alıp koyucaksın

g-system demiş ki:
@erenozy

Hand crafted in Korea

Bu yazıdan bu gitarın cort fabrikalarında yapıldığını anlıyoruz :)

Bende şu seri üretim gitarlardaki el yapımı olayını anlamıyorum.Gövde CNC tezgahtan cıkıyor e sapta öyle.Yani custom olmadıkça handcrafted olmasının anlamı ne.Selections yazarlar eyvellah ağacı falan özel dersin ama seri üretim gitarda hand crafted.Acaba bizim gitarlar havası alınmış non-ozon tüplerdemi üretiliyor hijyenik el değmemiş :)

Arkadaşlar aldanmayalım, custom shop dahil tüm gitar sapları ve gövdeleri cnc ile kesilir, hepsi handcraft yani elle işlenir. Yani son sap eğimleri, zımparalama (-ki makine zımparadır, elle, kağıt zımpara yapılmaz) V neck, C neck, U neck gibi kavramlar handcraft ile yapılır.

Hani köylerde yaşlı dedeler keser ile ağacı yontarak kaşık yaparlar ya hani, hiç bir gitar sapı keresteyi elle ve el aletleri ile yontmak suretiyle yapılmaz. Tüm saplar "quarter sawn" denen bir olay ile kesilir. buna custom shop dahildir. Zaten varsa ki öyle 20x20 odundan eliyle sap yontam adam bu iş onun 2 - 3 ayını alır ki, ziyan edeceği kereste dikkate alınırsa sadece bir sap 5000 dolara mal olur.

Dolayısı ile amerika fender fabrikası/gibson fabrikası olsun kore veya çin gitar fabrikaları olsun aynı sistem, benzer makineler (CNC) ile sap ve gövde keserler. Ondan sonra handcraft işi yapılır. Ama tam burada bu handcraft işi yapan işçilerin elinin alışkanlığı devreye girer. Yani bu işlem handcraft olur. Ama amerikadaki en tecrübeli işçinin bile gün gelip morali bozuk olabilir (karı evde dırdır yapmış olabilir) o zaman özenerek sap yapmamış olabilir.

Sonuç olarak, hepsi hemen hemen aynıdır. Ahşap ve ahşap işleme işleri biraz şanstır. Onun için siz elinizin ve gönlünüzün rahat ettiği gitarları alın, deneyin, deneyin, deneyin. Başkasının malı her zaman başkasına hoş gelir. Benim gitarım en iyisi deyin.

Ben diyebiliyorum, BENİM GİTARIM BU EVRENDEKİ E İYİ GİTAR. :) (Bu arada V neck elime en uygun olan sapmış)

Kolay gele arkadaşlar...

Re: slmlar

savasokan demiş ki:
arkadaşlar merak ediyorsanız youtube da fender factory yazıp çıkan videoda bi gitarın nası yapıldığını çok güzel gösteriyo :)

aynısını yazıyordum, ayrıca american TV show sitelerinde aratıp birçok fender ve gibson mağazasını gezebilir ve üretimin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Custom Shop gitarlar dahil, bir bakın ve görün. Bu arada fabrika dışında custom ustaları olarak geçen şahısların yaptığı gitarlar araba tuning etmek gibi bir şeydir, yani modifikasyon yaparlar, ama çok iyi yaparlar, onlar jedi ustasıdır.

strinzi demiş ki:
SniperWolf demiş ki:
hocam üye olman gerekmez imagehack a giriceksin gözat yapıcaksın resmi seçiceksin boyutunu seçiceksin host it yapıcaksın link i alıp koyucaksın
Imageshack'te bir yığın popup çıkıyor, en güzeli photobuckete üye olacaksın, sonra resmi oraya upload edip resmin altındaki url linkini kopyalayacaksın. Sonra cevap atarken cevap kutusunun üzerindeki img ikonuna bir kez tıklayıp yanına linki yapıştıracaksın sonra bir kez daha img ikonuna tıklayıp cevabı göndereceksin.

secks demiş ki:
niye bu forumda herkes olgun davranır oldu artık? şöyle ağız tadıyla bi kavga göremiyoruz ne zamandır. mesela gönül ister ki birisi çıksın erenozy'e hitaben:

"ehuheueh, war ya dostum sen amerkan ceksınla kıyaslyrsn baya uçmuşsn. puahahah"

gibi bişeyler yazsın, herkes birbirine girsin, araya cortçular, ibanezciler karışsın, ortam iyice şen olsun :)

alınmayın darılmayın, şaka yapıyorum :LOL: ikinizin peavey'i de çok güzel. ama explorer sever bir adam olarak o şekle explorer denmesine karşıyım.
ehuheueh, war ya dostum sen forumda polemik istiosan baya uçmuşsn. puahahah

(ben anlamam laf ağızdan çıktı bi kere :D )

Geri