Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bahsi geçen prosesörler preamp lı olduğundan dolayımı acaba müzik seti gibi bir alette verimli kullanım sağlıyor? Ayrıca birde zoom hakkında görüşlerinizi öğrenebilirmiyim?

Ses Krati ozelligi tasiyan prosesorleri ciddi ciddi dusuk latencyli olarak bahsi gecen programlarla kullanilalbiliyor.. Ben amfi alana kadar idare etsin diye ucuz yollu ama isimi gorecek bisi ariyorum, butcem el verirse me25 alicam, alinca isterseniz yazarim buraya, sorulariniz varsa sorarsiniz..

Apostt demiş ki:
Bahsi geçen prosesörler preamp lı olduğundan dolayımı acaba müzik seti gibi bir alette verimli kullanım sağlıyor? Ayrıca birde zoom hakkında görüşlerinizi öğrenebilirmiyim?

Prosesorlerin muzik setleri ile (yada PA ve keyboard amfileri vs ile) iyi calismalarinin sebebi her ikisinin de Hi-Fi olmasidir (tam frekans). Gitar amfileri de Lo-Fi'dir (yuksek frekanslari iyi uretmezler). Bu yuzden MultiFX ve gitar amfileri cok iyi anlasamazlar birlikte (4-cable haric).

Ben bircok multiFX'in kayitlarini vs dinledim ama sadece Digitech RP serisini kullandim. Su anda digitech'in sayfasinda olan herhangi bir MultiFX isini fazlasiyle gorecektir.

Ben de RP350'yi ilk aldigimda uzun sure muzik seti amfisine baglayip kullandim, simdi monitor ile (Roland CM30) kullaniyorum. Kulakliktan ne duyuyorsam, monitorden de onu aliyorum. USB sayesinde de PC'den kayit ve ayarlari degistirme cok kolay.

DaRtH_ErLiK demiş ki:
Apostt demiş ki:

Prosesorlerin muzik setleri ile (yada PA ve keyboard amfileri vs ile) iyi calismalarinin sebebi her ikisinin de Hi-Fi olmasidir (tam frekans). Gitar amfileri de Lo-Fi'dir (yuksek frekanslari iyi uretmezler). Bu yuzden MultiFX ve gitar amfileri cok iyi anlasamazlar birlikte (4-cable haric).

Ben bircok multiFX'in kayitlarini vs dinledim ama sadece Digitech RP serisini kullandim. Su anda digitech'in sayfasinda olan herhangi bir MultiFX isini fazlasiyle gorecektir.

Ben de RP350'yi ilk aldigimda uzun sure muzik seti amfisine baglayip kullandim, simdi monitor ile (Roland CM30) kullaniyorum. Kulakliktan ne duyuyorsam, monitorden de onu aliyorum. USB sayesinde de PC'den kayit ve ayarlari degistirme cok kolay.

Multi Fx prosesörden daha başka birşey mi=) Yoksa prosesörün kapsadığı birşey mi tam anlayamadım. Tonelab ve x3 bu alana girmiyorlar mı?

Apostt demiş ki:
Multi Fx prosesörden daha başka birşey mi=) Yoksa prosesörün kapsadığı birşey mi tam anlayamadım. Tonelab ve x3 bu alana girmiyorlar mı?

Ikisi de ayni sey :) MultiFX yazmak daha kisa ve yanlis yapmak zor, ondan :)

Eger low-gain istiyorsan tonelab'lar bayaa iyi o konuda. high gain de istiyorsan digitech'lere bak.

İlk mesajından sanki başka birşeymiş gibi anladım, her ne kadar bende iksinin aynı şey olduğunu düşünsem de=) O zaman dediğine göre her prosesör ya da multifx de işimi görmüş olacak sanırım? Preamp olaya dahil değil yani?

Bu arada c1 classic takaslık olurmu acaba benim dk2skulls ile? Bir ara forumda mavi bi tane vardı kaçırınca üzülmüştüm, gerçekten hoş gitar:)

Zoom G9.2tt bence harika bir cihaz. Gayet te analoga yakın ve amfi simleri çok iyi. Peavey'e hasta oluyorum mesela.

Bİr de Line6 M13 Stompbox modeler var. Gerçek stomplardan bir farkı yok, ancak amfi simi yok. Direkt amfiye takman gerekiyor. Stereo olarak kullanınca (2 amfiye takınca... sağlı sollu) akla zarar efektleri ve 28 saniye loop var, üstüste kayıt yapabiliyorsun.

Fiyat olarak dertli değilsen Roland V99 var, ancak yarısından fazlasını kullanmayacağın kadar çok özelliği var ve bunu kullanmak için bir de gitara aparat takman lazım ki hiç hoş görünmüyor, pek keyifli bir cihaz değil.

Anladığım kadarıyla şu andan itibaren zoom ya da vox dan uygun fiyata bulduğumu alabilirim. Sonra da gayet keyifli bir şekilde çalarım sanırım, streo olarak 2x170 watt müzik setinde=)

Genelde müzik setlerinde (hangi processor kullanılırsa kullanılsın) durum vahim oluyor.
Müzik setleri sesi gereksiz yere renklendiriyor; özellikle bass güçlendirme etkileri işi berbat ediyor.

Boss GT6, Pod X3live, Zoom G2.1u gibi processorleri uzun soluklu kullandım; Vox Tonelab SE'yi kısa süre denedim...
Pod ve Vox PA sistemlerde ampli ve kabin simülasyonlarında çok başarılılar.
Buna rağmen müzik seti ile sonuç benim için tahammül edilemez oldu.
Bu cihazlarla en doğal sesi de studio monitörü kullanarak alıyorum.

Müzik setine bel bağlamak yerine orta karar bir kulaklık ile daha başarılı netice elde edersin.

o zaman konusu açılmışken ben de tavsiyelerinizi alablirimiyim? yeni konu açmıyım, kalabalık olmasın. ben gitara yeni başlıyorum. FenderMexico Strat alıcam. amfiyi lambalı almak için biraz bekliycem ve bu arada beni kulaklıkla veya ses sistemimle idare edecek bir çözüme ihtiyacım var. Amfi gelince de kullanabilmem için MultiFX düşünüyorum. Max 350-400tl var ki bu bile zor. 250 civarı iyi olabilir. Aklımda yukarıda belirttiğim gibi pocket pod ve me25 var. Sizin de tavsiylerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum..

GIRNATA demiş ki:
Genelde müzik setlerinde (hangi processor kullanılırsa kullanılsın) durum vahim oluyor.
Müzik setleri sesi gereksiz yere renklendiriyor; özellikle bass güçlendirme etkileri işi berbat ediyor.

Boss GT6, Pod X3live, Zoom G2.1u gibi processorleri uzun soluklu kullandım; Vox Tonelab SE'yi kısa süre denedim...
Pod ve Vox PA sistemlerde ampli ve kabin simülasyonlarında çok başarılılar.
Buna rağmen müzik seti ile sonuç benim için tahammül edilemez oldu.
Bu cihazlarla en doğal sesi de studio monitörü kullanarak alıyorum.

Müzik setine bel bağlamak yerine orta karar bir kulaklık ile daha başarılı netice elde edersin.

Sanırım bahsettiğiniz sorunla benim müzik setinde karşılaşmam, geniş ekolayzır ayarları var ve bir çok efkt vs koymuşlar, ama bunların hepsinden vazgeçince oldukça flat bir sesi oluyor gerçekten. Kulaklık olarak kendi kullandığım ultimate ears superfi5 pro kulaklıklarım var, oldukça, gerçekten oldukça iyi bir kulaklık. Ama kulakiçi olduğu için biraz yoruyor onunla gitar çalmak. Ama eğer bahsedilen prosesölrlerde simülasyon olukça iyi ise başarılı bir şekilde kullanabilirim sanırım. Olmadı belki de kulaklığı satıp normal monitör alabilirim uygun bir çift. Herneyse, bilgilendirme için teşekkür ederim size.

Arkadaslar,

Cort x-custom ht ve microcube ile kullanmak uzere bir setup olusturmayi dusunuorum.

Gitarda '59 ve JB manyetikler var. Ihlamur agaci. Istedigim tona uygun mu bilmiorum. Daha cok deep purple, guns n roses, green day, muse tarzi, kendi kulagima gore 'gurultusuz distortion/overdrive' alabilecegim bir setup dusunuyorum. Nedir onerileriniz?

Merhabalar. Distortion pedal almak istiyorum ancak bazı sorular var kafamda . Tarz olarak heavy, thrash vetal ve hard rock çalacağım. Daha acık bir ifade ile metallca, megadeth, iron maiden, guns and roses tarzı grupların tonuna yakı bir ses elde etmek istiyorum. Düşündüğüm bir kaç pedal var ama karar veremedim. Bunlardan en başta geleni metal muff. Ancak guns and roses parçaları için fazla mı sert gelir acaba ? Bunun yanı sıra boss un mt2 ve ml2 pedalları var aklımda. Ancak bunlarda sololarda zayıf kalıyormus sanırım. Okudugum yorumlara göre metal muff oldukça iyiymiş. Birde digitech in metal monster hakkında ne düşünebilirim.

Yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

@Devadam4
Fiyat araligin nedir?
Saydigin gruplar da baya genis bir ton yelpazesine sahip.
Bence isi goturecek bir pedal bak ton elde etmek yerine illaki sevdigin bir ton olusturursun.Tavsiye edebilecegim satchurator nova drive mayhem.Sahsen ben olsaydim mt2 ye falan para vermezdim processorler cok daha iyi goturuyor bence az daha dis sikilabilinir...

Selamlar herkese elimdeki GT10'u sattıktan ve Tonguch'dan bir all tube amfi siparişi verdikten sonra gene başladım analog aramaya :D Ne varsa analog setup'da var...

Öncelikle blues çalıyorum. Yani çeşitlilikten daha çok, düşündüğüm tonun en kalitelisini almak hedefim. Ve analog setup'ımın maksimum 3,4 pedaldan oluşmasını düşünüyorum. İşe bir adet booster / delay almak ile başlamayı düşünüyorum. Gitarım Amerikan Std Tele...

Düşündüğüm seçenekleri söyleyeyim. Bunların dışında söylemek istediğiniz pedallar varsa da çok mutlu olurum.

Aklımdaki Booster Pedallar

1)Ibanez TS9 ( En kafama yatan bu klasik )
2)BBE GreenScreamer
3)Xotic BB Preamp / RC Booster (Çok pahalı almam zor :S )
4)MXR M-133 Micro Amp Pedal
5)Boss BD2

Aklımdaki Delay Pedalları

1)Boss dd-7 - Boss digidelay serisinin son pedalı. Üzerindeki yeni (reverse delay - loop - analog delay modellemesi ) çok ilgimi çekmekte. Tek çekincem DİJİTAL :S

2)MXR Carbon Copy Analog Delay - Fiyatı az değil ancak tonlarını çok çok beğendim. Full analog olan tonları süper knobları çevirirkenki ciyuvvvvvv - eaaaooğğğwww sesleri de çok ilginç geldi :)

3)ADD+ Analog Delay - Çok ucuz bir çözüm olan bu pedal hakkında kafamda en ufak bir fikir yok yardım edin lütfen. Tek ilgimi çeken bukadar uygun fiyata analog bir delay pedalı olması

4)Carl Martin Red Repeat - Bununda hakkında hiç birşey bilmiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden.
3. ve 4. Pedalım

3)Mxr Phase 90
4)Crybaby

olacak sanırım.

Arkadaslar,

Daha once yazdim ama cvo gelmedi. Arastirdim biraz bu konuyu ve birkac ekleme ile tekrar yaziyorum.

Kurslarimin ilerlemesi ile analog kurmayi dusunuyorum. Gitarim cort x-custom ht. Derslerim suresince bunu kullanmak durumundayim, derslerim bitince yeni bir gitar alicam :) halihazirda uzerinde seymour '59 (n) ve JB (b) var. Ihlamur agaci.

Amfim de 100m2 apartman dairesinde cok ses acamadigim icin microcube :D bunu da yeni eve tasinana kadar deistirmem sanirim. Anca ucuza bulursam bir TM60 alabilirim 1-2 sene icerisinde.

Slash, Jimi Hendrix, RHCP ve Deep Purple, Nirvana tonlari icin. Ozellikle Hendrix'e bayiliyorum. Bu yuzden wah onceligim. Overdrive/Distortion ardindan eq pedali. Chorus - delay - reverb diye gidiyor.

Aklimdaki Su anki setup :

Wah : Boss PW-10 (icinde bircok efekt olmasi, distortion olmasi ve crybaby efektinin gercegine cok yakin olmasi sebebi ile) ama baska wah onerileriniz de olabilir tabiki, duymak isterim.

Overdrive/Distortion : Martta belcikaya gidicem ve 110euroya Visual Sound jackyll&hyde dusunuorum. Turkiyeden ne alabilecegimi de tam bilmiorum.

EQ : Bu konuda hic bir fikrim yok.

Chorus/Echo : yine belcikadan 110euroya h2o chorus ve echo pedali var. Turkiyeden de buna alternatif small clone vardi sanirim.

Reverb : Boss RV-5 dijital olmasina ragmen guzel sesler verdigini okumustum, yine cesitlilik olmasi guzel.

Delay : bu konuda da hicbi fikrim yok.

Bu pedallari yazdigim sira ile almayi dusunuyorum. Martta belcikaya gidicem ve turkiyede olmayan, olup da cok pahali olan pedallar var. Wahi turkiyeden alicam. Geri kalani da tavsiyelerinize/yorumlariniza gore.

Simdiden tesekkurler,
Ouz..

Geri