Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

preamfi alıcaksın. Tabi şekilleri pedal gibi değil. daha hacimli. amfiden hemrn önce araya bir pedal gibi bağlayacaksın. Daha sıcak tonlar alacaksın. Preamfi önerisi olarak konu açarsan dahay anlayan abilerimiz yardımcı olulat.

Pedal gibi şekli olmayan daha hacimli bir preamp nasıl bir şey? Başkasından duyduğunuz şeyleri çok matah gibi sunuyorsunuz. Kullandığınız ya da denediğiniz ekipman varsa ondan bahsedin. Başlığı açan adam daha kendi ne istediğini bilmiyor. Siz de preamfi, vintage, sıcak ton laflarını başkasına biliyormuşçasına yedirmeye çalışıyorsunuz.

Bu pedalı alabilirsin. Çünkü;
1) Türkiye'de yok
2) Fiyatı uygun
3) Ya da Türkiye'de de var ama buraya göre fiyatı makul dediğiniz bir ürün adı veriniz. Yoksa bahsettiğiniz şey "yürüyen uçak" gibi bir şey.

Pedal gibi şekli olmayan daha hacimli bir preamp nasıl bir şey? Başkasından duyduğunuz şeyleri çok matah gibi sunuyorsunuz. Kullandığınız ya da denediğiniz ekipman varsa ondan bahsedin. Başlığı açan adam daha kendi ne istediğini bilmiyor. Siz de preamfi, vintage, sıcak ton laflarını başkasına biliyormuşçasına yedirmeye çalışıyorsunuz.

Bu pedalı alabilirsin. Çünkü;
1) Türkiye'de yok
2) Fiyatı uygun
3) Ya da Türkiye'de de var ama buraya göre fiyatı makul dediğiniz bir ürün adı veriniz. Yoksa bahsettiğiniz şey "yürüyen uçak" gibi bir şey.
Hiç bilmediğinizi düşünerek görsel olarak anlatmaya çalışmıştım herhangi rack yapıda bir preamfiyi. Eğer transistörlü bir amfi kullanıyorsa amfiden önce lambalı preamfi kullanırsa amfisi lambalı bir amfi gibi ton verecektir. kullandığım çok ekpman yok. Kendim bas gitar çaldığım için sadece overdirve ve wah pedalı ihtiyacımı fazlasıyla görüyor.

TC sparkle booster'ın büyük versiyonu fiyatına oranla çok başarılı gözüküyor ama bence kesinlikle fuzz getir memlekette düzgün fuzz bulmak büyük sıkıntı

Yurtdışında bazı fuzz fiyatları oldukça yüksek yalnız :( Analogman, Lovepedal vs.

Malum Germanyum tranzistörler tercih ediliyor, silikonlara nazaran. Germanyumların da çoğu, yüksek artık akıma sahip ve kazançları çok değişken. Bu iki değeri uygun tranzistör bulmak kolay olmayınca, fiyatlar bu minik parçalar sebebiyle artabiliyor. Yoksa çoğu pedal zaten, aslında orjinal ilk 2-3 tasarımın, küçük değer değişimli, modlu klonları gibi.

Yurtdışında bazı fuzz fiyatları oldukça yüksek yalnız :( Analogman, Lovepedal vs.

Malum Germanyum tranzistörler tercih ediliyor, silikonlara nazaran. Germanyumların da çoğu, yüksek artık akıma sahip ve kazançları çok değişken. Bu iki değeri uygun tranzistör bulmak kolay olmayınca, fiyatlar bu minik parçalar sebebiyle artabiliyor. Yoksa çoğu pedal zaten, aslında orjinal ilk 2-3 tasarımın, küçük değer değişimli, modlu klonları gibi.
Onlar o konuda zorluk yaşamıyor, çok büyük miktarlarda alıp düzgünce ölçümünü yapabiliyorlar. Eğer ilk defa Fuzz kullanıcaksanız, ve germanyum alacaksanız, Fuzz Face önermem, çok basslı gelebilir ve Fuzzdan çok OD karakterli bir pedal. Onun yerine bulabilirseniz Tone Bender MK1.5 ya da Vox Tonebender klonu öneririm, Fuzz Face ile aynı devreye sahip ama daha parlak bir kaç değer farkı sayesinde. Daha agresif bir şey isterseniz Tone Bender MK2 klonu kullanabilirsiniz. Daha synth tarzı, gated bir Fuzz için Tone Bender MK1 klonu kullanabilirsiniz. Hangi Germanyum Fuzz'ı alırsanız alın, (Fuzz Face olur herhangi bir Tone Bender olur) yanına muhakkak bir Germanyum Rangemaster klonu öneririm, çok iyi anlaşıyorlar. (Daha bir çok germanyum fuzz vavr, aklıma gelen bunlar)
Silikonlar için, Shin Ei Companion tarzı bir pedal bakabilirsiniz, ya da biraz oktavlı bir fuzz için Univox Super Fuzz tarzı bir pedal bakabilirsiniz (Foxx Tone Machine tarzı da olabilir ama Univox daha çok seviliyor diye Univox yazdım). Onun dışında Big Mufflara bakabilirsiniz (Blackout Effectors ve Blackart Toneworks çok başarılı mufflar yapıyorlar).
Fuzz konusunda çok fazla seçenek var.

Benim düşüncemi soracak olursanız, germanyum fuzz pedalları kolay devrelere sahipler. Kendiniz yapmayı denerseniz istediğiniz gibi modifiye etme özgürlüğü aradığınız tonu bulmada daha yardımcı olacaktır. O kadar pahalı da değil Germanyum transistörler. Rus germanyum transistörleri sipariş verdim, MP20A, 33 tanesi 9 dolar. Adam yanında ekstradan 15 tane SFT307 koymuş. Hepsi çok güzel değerlere sahip (değerleri ölçmek için ayrı bir devre yapmak gerekiyor). Zaten pedal kutusu, potanslar, dirençler, kapasitörler, switch toplasan 20 liradan fazla olmuyor bir pedalda. Zamanınız varsa (çok araştırma yapmak gerekiyor vintage fuzzlar hakkında bilgi almak için) , uğraşmak konusunda hevesliyseniz, güzel şeyler çıkabilir ortaya. Ama tabii ki aldığınız butik bir pedal çok kaliteli olacaktır gerek malzeme gerek işçilik.

Arkadaşlar merhaba,
Forumda konu ile ilgili mesajları 2-3 gündür okuyorum fakat yine de tam olarak bir sonuca varamadım. Ton aralığı oldukça geniş bir drive pedalı arıyorum, blues, classic rock, hard rock yapabileceğim bir drive pedalı. Big Muff Pi, Tube Screamer, Proco Rat, Mxr Distortion gibi bir çok pedalın örnek kayıtlarını dinledim, tube screamer ve boss blues driveri deneme imkanım oldu, özellikle tubescreamer ve ts9 beni tatmin etti ancak aynı zamanda biraz daha sert tonlar da alabileceğim bir pedal aklımdaki. Yani hem yumuşak blues tonları(eric clapton, srv, bb king, david gilmour), hem de biraz daha sert(led zeppelin, deep purple, guns'n roses) drive tonları için hangi pedalı seçmeliyim. Rat 2 ve big muff pi oldukça versatil pedallar ve aradığım tonlara yakın gibi, özellikle Rat 2'nin tonları oldukça tatmin etti fakat onu da temin edeceğim bir yer yok, sizler ne önerirsiniz, özellikle bu pedalları kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim. Bu arada ekipman olarak elimde Fender Meksika Strat ve Blackstar Ht5 var, bütçe olarak ise en fazla 400-500 lira ayırabilirim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Hocam Allah yardımcın olsun. Sen pedal değil sihirli kutu arıyorsun gibi geldi,umarım aradığını bulursun, bulursan da mutlaka forumda paylaş yanlız o pedalı ;)

Evet hocam, ton yelpazesi oldukça geniş bir pedal aradığımdan birinde bulduğum diğerinde eksik oluyor, tam olarak emin olamadım o yüzden, Blackstar Ht hiç duymamıştım bir inceleyeyim teşekkür ederim.

Eğer oda seviyesinde kullanacaksan, yüksek seslere çıkma gibi bir imkanın yoksa, Big Muff mutlu etmeyebilir. Ayrıca tek başına kullanıldığında mid scoop yüzünden çok sert kaçabilir pedal. David Gilmour arkasına koyduğu overdrive ile (Colorsound Power Boost/Cornish ST-2/BK-Butler Tube Driver) midleri biraz arttırıyor leadlerde. Rat ve türevleri daha uyumlu düşük ses seviyelerinde. Sanırsam Zuhal Jam Pedals satmaya başladı, Jam Pedals Rattler başarılı bir Rat klonu. Onun dışında Pluton Müzikte CMAT Mods Ratified var, o da çok başarılı.

Yavuz çetin in de kullandığı RAT geniş yelpaze olayında işini görecektir. bulamıyorsan başarılı bir klon olan Mooer black secret distortion da kullanabilirsin daha ekonomik üstelik. youtube da yapılan birçok karşılaştırmada bire-bir tınlıyor.

Geri