Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

1 Watt o kadar ses çıkarıyor mu cidden :(Eğer öyleyse lambalı olayını unutayım ben. Bir de konu dışına girecek biraz ama (burası pedal konusu sonuçta) yahama'nın thr diye bir serisi var, çoğu modelleme amfisine göre daha pahalı. Sanırım bu amfi lamba tonlarını aşırı derecede iyi taklit ediyormuş?
Merhaba,
Ampli başlıklarında yahut youtube vs trabsistörlü ve lambalı ampli arasındaki ses farkına dair ayrıntılı açıklama bulabilirsiniz.
Diğer yandan apartman dairesinde lambalı gitar amplisi ve lambalı hi-fi amplileri kullanan birisi olarak şunu söyleyeyim kısaca; kambalı ampliler trabsistörlü amplilerden çok daha güçlü ses üretirler. Atnı wattajdaki transistörlü ampli ile şambalı ampliyi yan yana getirdiğinizde farkı çok net anlarsınız.
Konuya başka açıdan bakarsanız; 50 watt lambalı ampli 100 watt lambalı amplinin yarı gücünde olmaz diğer yandan, daha ziyade 100 wattın %60-70 i gücündedir buradan yola cıkarak 1 watt lambalı amplinin ne kafar güçte olacağını da az cok değerlendirebilirsiniz. Wattaj düştükçe çıkabileceğiniz volumeün azalmasından ziyade headroomunuz azalır ampliniz daha yüksek wattajlı bir ampliye göre genel itibariyle daha çabuk tube breakup a girer yani lambaları daha cabuk overdrive a sokarsınız. Düşük volumeda iyi ses alabilmek amplinizin master volume tasarımıyla da doğrudan alakalıdır. Örneğin friedman be 50 deluxe; 25 watta indirilip düşük volumeda çalındığında da çok kaliteli ses veriyor. (Bu hususlar tabiiki cok daha ayrıntılı, söz konusu amplinin devre yapısıyla doğrudan ilintilidir ve ben cok genel itibariyle ve sınırlı bilgim dahilinde yazıyorum)
Kısacası toplum zararlısı olmak kendi kulağınıza zarar vermek konusunda bir sıkıntınız yoksa lambalı ampli, yok ben daha insani ses düzeyinde takılayım diyorsanız transistörlü ampli tercih ediniz. Para mevzuuna hiç girmiyorum bu arada. Tüm başlık kullanıcılarının da affına sığınıyorum, başlığın konusuyla alakadı olmayan bir şey yazdım ama yardımcı olabilmek adına yapıyorum, hata etti isem affınıza sığınıyorum.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Ampli başlıklarında yahut youtube vs trabsistörlü ve lambalı ampli arasındaki ses farkına dair ayrıntılı açıklama bulabilirsiniz.
Diğer yandan apartman dairesinde lambalı gitar amplisi ve lambalı hi-fi amplileri kullanan birisi olarak şunu söyleyeyim kısaca; kambalı ampliler trabsistörlü amplilerden çok daha güçlü ses üretirler. Atnı wattajdaki transistörlü ampli ile şambalı ampliyi yan yana getirdiğinizde farkı çok net anlarsınız.
Konuya başka açıdan bakarsanız; 50 watt lambalı ampli 100 watt lambalı amplinin yarı gücünde olmaz diğer yandan, daha ziyade 100 wattın %60-70 i gücündedir buradan yola cıkarak 1 watt lambalı amplinin ne kafar güçte olacağını da az cok değerlendirebilirsiniz. Wattaj düştükçe çıkabileceğiniz volumeün azalmasından ziyade headroomunuz azalır ampliniz daha yüksek wattajlı bir ampliye göre genel itibariyle daha çabuk tube breakup a girer yani lambaları daha cabuk overdrive a sokarsınız. Düşük volumeda iyi ses alabilmek amplinizin master volume tasarımıyla da doğrudan alakalıdır. Örneğin friedman be 50 deluxe; 25 watta indirilip düşük volumeda çalındığında da çok kaliteli ses veriyor. (Bu hususlar tabiiki cok daha ayrıntılı, söz konusu amplinin devre yapısıyla doğrudan ilintilidir ve ben cok genel itibariyle ve sınırlı bilgim dahilinde yazıyorum)
Kısacası toplum zararlısı olmak kendi kulağınıza zarar vermek konusunda bir sıkıntınız yoksa lambalı ampli, yok ben daha insani ses düzeyinde takılayım diyorsanız transistörlü ampli tercih ediniz. Para mevzuuna hiç girmiyorum bu arada. Tüm başlık kullanıcılarının da affına sığınıyorum, başlığın konusuyla alakadı olmayan bir şey yazdım ama yardımcı olabilmek adına yapıyorum, hata etti isem affınıza sığınıyorum.
Esenlikler dilerim.
Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler. Sanırım çare dijital :(

Thrde speaker konusunda şüpheler olduğu için önermeye cekiniyorum ama aldıktan sonra insan, evde lambalı amfiyle boşuna debelenmişiz diyor. Thr oldukça kullanışlı ve dekoratif olarak çok şık aslında :D O kadar övüyoruz yamaha sponsor olsa bari.
Vallahi he Para verseler bu kadar ağız birliği olmaz. Sitenin kafasına "Evinizin amfisi Thr" diye büyük puntolarla yazmak lazım"

Thrde speaker konusunda şüpheler olduğu için önermeye cekiniyorum ama aldıktan sonra insan, evde lambalı amfiyle boşuna debelenmişiz diyor.
Thr oldukça kullanışlı ve dekoratif olarak çok şık aslında :D O kadar övüyoruz yamaha sponsor olsa bari.
Bana Elixir ve Ms Pozitron'dan gelmedi bir şey zamanında, şimdi yeriyorum ufak ufak fırsat buldukça :p Şimdiki hedefim Audient, bakalım.

Thr gerçekten alt frekanslardaki eksikliği dışında, tak çal yapayım diyen için çok öne çıkıyor. Bu ekipman derdinden, çalma kısmını atladığımızı düşünürsek hele.. Pratiklik önemli.

Merhabalar Pro co rat pedalları ikinci el şu ara pek göremiyorum. Hayranı olduğum çok kişi kullanıyor. Yeni çıkan sololar değil de rat2 gibi daha eski bilinen yani vintage tarzı ratların değeri nedir ikinci el şu an görmüyorum ama biri satacak olsa ne kadar para ister? Yakın zamanda alan satanlar yaklaşık değerini söyleyebilir mi? Çok pahalı gelirse hiç para biriktirmekle uğraşmayayım. Rat klonları hakkında da bilgisi olanlara sizce yavuz çetinin guilmourun o eski ratlarına en yaklaşabileceğim rat klonu nedir? Add+ ratortion ve mooer black secret a ulaştım araştırırken. Deneyenler yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba, 12 inç bir kabinde, 4 lambalı orta üstü denebilecek seviyede bir lambalı amfinin clean kanalında kullanılmak üzere bu distortion pedalı gerçekten amfi distortionınına yakın organiklikte ton veriyor dediğiniz bir dist. pedalı var mı ? Modern metal tonları için konuşuyorum.

Merhaba, 12 inç bir kabinde, 4 lambalı orta üstü denebilecek seviyede bir lambalı amfinin clean kanalında kullanılmak üzere bu distortion pedalı gerçekten amfi distortionınına yakın organiklikte ton veriyor dediğiniz bir dist. pedalı var mı ? Modern metal tonları için konuşuyorum.
Merhaba,
Sorunuza şahsen yanıtım evet olur.
Revv isimli firmanın distortion pedalına bakınız lütfen. Eski damage control demoniser pedalı da güzeldi bence.
Ancak şahsi tercihimi sorarsanız hi-gain olarak tabir edilebilecek bir ampliyi gainini fazla acmaksızın güzel bir od pedalı ile boostlamak.
Bence daha güzel bir distortion sesi elde ediliyor genel anlamda ama benimki tamamen kişisel zevk.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Revv isimli firmanın distortion pedalına bakınız lütfen. Eski damage control demoniser pedalı da güzeldi bence.
Ancak şahsi tercihimi sorarsanız hi-gain olarak tabir edilebilecek bir ampliyi gainini fazla acmaksızın güzel bir od pedalı ile boostlamak.
Bence daha güzel bir distortion sesi elde ediliyor genel anlamda ama benimki tamamen kişisel zevk.
Esenlikler dilerim.
Adamın biri blackstar ht'nin od kanalını boss super drive ile boostluyordu ve inanılmaz iyi bir thrash tonu alıyordu. Bence de bu tarz şeyler denemek mt2 gibi pedallardan daha çok işe yarıyor.

Merhaba,
Esenlikler dilerim.
Edit: bahsetmeyi unuttuğum bir pedal da rock fabrik effects mind abuse distortion olarak.

Arkadaşlar piyasada, özellikle Antalya'da ibanez ts-9 satan neredeyse hiçkimse yok. Güzel bir ts-9 klonu önerebilir misiniz? Mooer Green Mile bulabildim ama o da çok uyduruk gibi gözüküyor.

Arkadaşlar piyasada, özellikle Antalya'da ibanez ts-9 satan neredeyse hiçkimse yok. Güzel bir ts-9 klonu önerebilir misiniz? Mooer Green Mile bulabildim ama o da çok uyduruk gibi gözüküyor.
Merhaba,
Klon olarak satılır mı bilmem ama;
Sizin isteğinize en uygunları bildiklerimden şöyle;
Eqd Pallisades
Eqd Dunes
Wat Huge Green Rhino
Trex Moeller (buda ts tipiydi yanılmıyorsam)
Eğer TS tipi cokca mid yüklemeyen, namı diğer Klon Centaur tipi od isterseniz de Wampler Tummus ve Tumnus Deluxe
Esenlikler dilerim.

rat pedalı almanın eşiğindeyim turbo rat ve 91 big box arasındayım. ikisi de hoşuma gidiyor açıkçası. Turboyu denedim fena değildi çok zaman geçiremedim. 91 big box'ı deneme şansım olmadı. Amacım temiz bir overdriveı, sağlam rock tonlarını ve hafif fuzza kaçan distortion elde etmek. Turbo için drive yüksek, tonu fazla temizleyemezsin diye bi yorum yaptı arkadaşım ne derece doğrudur? Yavuz çetin tonuna hangisi daha çok yaklaşır? Kullandığım ekipman Fender meksika sss strat > ts mini > rat? > tc electronic nova system > amfi(malesef sahnede ne olacağını bilemiyorum)

@ozibozi Hocam pil takılmıyor olması ve küçük potanslar biraz eksi benim için sahnede görmekte zorlanıyorum uğraştırıyo vs. Bazı mekanların elektrik problemleri oluyor. Bir de diğer ekipmanlarım hep fişli priz sıkıntısı çekme ihtimalim de olacak. Power supply için para ayırmak istemiyorum bu ara. Ama yine de tavsiyeniz üzerine gidip bir deneyeceğim. Teşekkür ederim.

@ozibozi Hocam pil takılmıyor olması ve küçük potanslar biraz eksi benim için sahnede görmekte zorlanıyorum uğraştırıyo vs. Bazı mekanların elektrik problemleri oluyor. Bir de diğer ekipmanlarım hep fişli priz sıkıntısı çekme ihtimalim de olacak. Power supply için para ayırmak istemiyorum bu ara. Ama yine de tavsiyeniz üzerine gidip bir deneyeceğim. Teşekkür ederim.
Merhaba,
Power supply sorununu pil ile çözmek de ayrı bir sorunsal olarak karşılaşılıyorsa yeni sayılabilecek bir ürün önermek isterim. Belki görmüş duymuşsunuzdur ama Boxking markasının pedalboardlrı veya power supplyları.
Bunlar kendileri pilli bosrdlar be power supplylar.
Gayet başarılı gmrünüyorlar. Kullanılan ğiller panasonic lityum iyon piller.
Pedallarınıza pil vs takma porblemini çözdüğü gibi kendisi pilli olduğundan şehir şebekesine bağlantı yapan priz, elektrik sistemi gibi sorunları da halletmiş olacağınız bir ürün.
Esenlikler dilerim.

@sylfaril İlginç bir tavsiye. Ufkumu biraz açtı teşekkür ederim ama ne sahibinden ne de google bana bu marka ürünlerini satan bir türkiye firması ya da ikinci el satan kullanıcı göstermiyor. Araştırmaya devam edeyim bir yandan.

@sylfaril İlginç bir tavsiye. Ufkumu biraz açtı teşekkür ederim ama ne sahibinden ne de google bana bu marka ürünlerini satan bir türkiye firması ya da ikinci el satan kullanıcı göstermiyor. Araştırmaya devam edeyim bir yandan.
Merhaba,
Evet sadece amazonda bulabilmiştim Türkiyede satan getiren bir firma yok. Yurtdışında amazonda satılıyor. bu arada boxking bayagı geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapan Çin menşeli bir firma. Şirketler grubu gibi bir şey ancak enstrüman yan ürünleri konısında; izole edilmiş ofc malzeme ve neutrik jaklar kullanılan vs kaliteli enstruman, speaker, mikrofon ve alçak profil pedal ara kabloları falan da üretiyorlar.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Değerli yorum ve tavsiyelerini rica edeceğim iki pedal turu olacaktı;
A) Phase Shifter pedalı: ehx bad stone edinmeyi düşünüyorum. Footswitchinde tasarim olarak galiba ampliden ufak bir ses patlamasina yol acan bir sorun varmis ve footswitchini degistirtmek gerekiyormus. Urunu deneyen, ses ve efekt karakteri ile footswitchindeki olasi sorunla ilgili bilgisi olan var mı? Kişisel tecrubesi, yorumu ve/veya düşüncesi olursa daha da makbule geçer.
Daha önce phase 90 (script ve block logo versiyonları), 45 ve 101 modellerini, ehx small stoneu denedim. Eqd grand orbiter hakkında da bir fikrim var. Bunlar harici başkaca alternatifler hakkinda da fikrinizi paylaşırsanız makbule geçer.

B) Flanger pedalı: bu konuda kafam biraz karışık zira arasında kaldığım ürünler mxr m117 flanger, maxon fl9, carl martin classic flanger, tc electronics vortex flanger ve tc electronics thunderstorm.
Mxr micro flanger haricinde bizzat deneme şansım olmadı zira ankarada bulamadım. Sizlerin yine bu ürün modellerine ilişkin kişisel tecrübelerini paylasmasi çok makbule geçer.
Lütfen chasebliss flangerı, strymon orbit, ada vs demeyin zira o ürünler bütçemin çok üzerinde :)
Simdiden tum degerli tavsiye ve yorumlariniz icin cok tesekkur ederim.
Esenliklerle...