Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

merhaba arkadaşlar cort viva gold2 aldım tarzıma tam olarak gitmese de bütçem buna yetti birde solak olmam =( dinlediğim gruplar iron maiden megadeth iced earth slipknot slayer...sizce hangi pedalı almalıyım şimdiden teşekkürler?

arnatuile demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
arnatuile demiş ki:
equalizer pedalları arasından hangisini önerirsiniz?
sizce gereklimidir equalizer pedalı
gerekliliği sana kalmış kaliteli bir sistem kullanıyorsan çoğu ekipman eqya ihtiyaç duymaz.mevcut kullandığın tonda bas mid tiz eksikliği hissediyorsan eq pedalı kullanabilirsin.en güzel eq lar üzerinde geniş ayar olanaklar sunan geniş bandlı rack sistem eqlar kanımca. pedal şeklinde satılan eqlar genelde birbirinden pek farklı değil.kısa ve çabuk bir ayarlamayla parlaklık veya toklu yaratılmak isteniyorsa bbe sonic maximizer kullanılabilir.
Şöyle bi baktım bbe sonic maximizer için herkes öve öve bitiremiyor. sende kullanmışsın sen ne düşünüyorsun bu alet için amfiden cıkan yüksek basslı sesi adam edebilecekmi sence? veya aynı zamanda sololarda sesi berraklaştırabilecekmi. bi kac farklı versiyonu söz konusu arlarındaki farkı tartışıyor herkes? ne farkı var bende anlayamadım. ve bu aletle ilgili son soru ise türkiyede senkoptan başka bir yerden temin edilebilirmi?

şimdiden teşekkürler

çok güçlü bir sistem kullanıyorsan gerekli olduğunu zannetmiyorum.misal stüdyoda kullandığım peavey jsx head amfide eq ve benzeri hiçbir alete gerek kalmıyor.alet zaten uçuyor , drive bass veya tizleri istediğin ölçüde alabiliyorsunçama daha küçük hacimli minimalist setuplarda maximizer çok faydalı alet.misal çok güzel ton alıyorsunuz ama ses ya çok boğuk yada çok parlak işte maximizer burda 2 ayar düğmesiyle size bunu ortadan kaldırmayı sağlıyor.maximizerin 3 versiyonu var sanırım.biri pedal şeklinde ve en kullanışlısı.diğeri rack şeklinde pedal olan versiyonuyla tamamen aynı özellikte.sonuncusu ise yine diğerleriyle aynı özellikte fakat 2 kanal olarak kullanılabiliyor.bence pedal olanı gayet yeterli.çok sağlam ve fiyat olarakta uygun bir pedal.genelde ikinci el tercih etmeme rağmen ben de sıfır olarak senkoptan aldım.ikinci elini bulmak mümkün değil.pek satan yok çünkü.ayrıca amfi yada driveden önce konulduğunda booster olarak kullanılabiliyor ama tavsiyem setupta en sona konulması.(fx loop kullanarak)

arkadaşlar ankara ici g9.2tt icin adaptör nerde yaptırabilirim?
tam regüleli mi olması lazım?
not:Alet amerikadan geliyor 15W AC 1.5A adaptörle calıstığı yazıyor fakat ABD nin akımı 110 W TR nin 220 W aleti alır almaz yakmak istemiyorum.Akım düşürücü kullanmam gerekir mi? özel mesaj atarsanız sevinirim..
saygılar :)

KoNt87 demiş ki:
arkadaşlar ankara ici g9.2tt icin adaptör nerde yaptırabilirim?
tam regüleli mi olması lazım?
not:Alet amerikadan geliyor 15W AC 1.5A adaptörle calıstığı yazıyor fakat ABD nin akımı 110 W TR nin 220 W aleti alır almaz yakmak istemiyorum.Akım düşürücü kullanmam gerekir mi? özel mesaj atarsanız sevinirim..
saygılar :)
adaptör yaptırmana gerek yok, 220-->110 dönüştürücü aparat ile halledebilirsin

Arkadaslar bnim elimde zoom 707 II ve metal zone 2 var

1. ikisini arka arkaya baglasam mt2 ile zoomun drive eksigini kapatabilir miyim? zoomu sadece delay reverb ve fx icin kullanmak istiyorum sesteki digitallik minimuma inmis olur mu ?

2. mt2 nin yanına daha yumusak bir overdrive pedalı almayı dusunuyorum genis olcekli ton ayarı olan gerektiginde mt2 yi boost edebilecek alternatifle iyi gecinebilecek en iyi pedal hangisidir sizce?
Aklımda ds-1,sd-1, tube screamer ts9 var?? bi de mxr

DawnUnder demiş ki:
Arkadaslar bnim elimde zoom 707 II ve metal zone 2 var

1. ikisini arka arkaya baglasam mt2 ile zoomun drive eksigini kapatabilir miyim? zoomu sadece delay reverb ve fx icin kullanmak istiyorum sesteki digitallik minimuma inmis olur mu ?

kullanabilirsin. belki güzel şeyler de yakalayabilirsin. sesteki dijitallik konusunda herhangi bir gelişme elde edemezsin.

DawnUnder demiş ki:
2. mt2 nin yanına daha yumusak bir overdrive pedalı almayı dusunuyorum genis olcekli ton ayarı olan gerektiginde mt2 yi boost edebilecek alternatifle iyi gecinebilecek en iyi pedal hangisidir sizce?
Aklımda ds-1,sd-1, tube screamer ts9 var?? bi de mxr

kaliteli bir amfi ile çalışmıyorsan analog pedallara para dökme. hele hele prosesör kullanıyorsan. saydığın pedalları tüplü bir amfide kullanımıyorsan pek işine yaramaz. illa boost istiyorsan direkt line boost veren pedallara bak, mxr micro amp gibi.

hocam oncelikle cevabın icin tesekkur ederim..

anladıgım kadaryla analog pedallar lambalı amfilerle daha iyi anlasıyo

bn de roland cube 60 var ,lambalı degil. ve dedigin diger aletler ibanez 2550 ile birlikte

setup ı daha cok konser ve studyo icin kurmak istiyorum..

ds-1 ya da sd1 alma istedigim mt2 nin bni hafif drive larda mutsuzetmesi daha hafif birseye ihtiycım var . Ama mesela delay kullancam atıyorum delay pedalleri zaten digital oluyo. simdi mt2 nin arkasına bi boss dd takma ve bnim zoomu 707 2(preamp ve hersey kapalı delay acık) bir fark var mıdır? processorler analog -digital donusumunu iki kez yaptıkları icin sesi mutlaka bozuo diyolar aynı sey dd-2 de de yok mu?

drive pedallarını zoom dan sonra taksam daha mı iyi olur sinyal donusmemis olur?

Merhabalar,

Boss gt6 ile Boss gt8 arasında 180-200 tl kadar bi fark var,hangisini almalıyım,ikisi de hemen hemen aynı ekipmanlar diye biliyorum,ve ben uzun yıllardır gitar çalan birisi değilim,beni çok etkiliycek farklar mıdır bunlar?

elimde fazladan kalan 200tl ile midi kablosu,üst kalite jack vb şeyler almak daha akıllıca olur mu?

yoksa tek gt8 mi daha iyi?

Hangisini almalıyım yardımcı olursanız bahtiyar olacağım.

DawnUnder demiş ki:
hocam oncelikle cevabın icin tesekkur ederim..

anladıgım kadaryla analog pedallar lambalı amfilerle daha iyi anlasıyo

bn de roland cube 60 var ,lambalı degil. ve dedigin diger aletler ibanez 2550 ile birlikte

setup ı daha cok konser ve studyo icin kurmak istiyorum..

ds-1 ya da sd1 alma istedigim mt2 nin bni hafif drive larda mutsuzetmesi daha hafif birseye ihtiycım var . Ama mesela delay kullancam atıyorum delay pedalleri zaten digital oluyo. simdi mt2 nin arkasına bi boss dd takma ve bnim zoomu 707 2(preamp ve hersey kapalı delay acık) bir fark var mıdır? processorler analog -digital donusumunu iki kez yaptıkları icin sesi mutlaka bozuo diyolar aynı sey dd-2 de de yok mu?

drive pedallarını zoom dan sonra taksam daha mı iyi olur sinyal donusmemis olur?

İlkin zoom 707 nasıl bir alet bilmiyorum, onu belirteyim. Fakat floor processorlerin hemen hemen hiçbiri dry sinyali korumuyor. O da bir şekilde o dijital çevrimden geçiyor (preamp falan kapansa da). Dijital delay pedallarının farkı, dry sinyalin bufferlanması yani bir şekilde korunmasından kaynaklanıyor. Yani sadece efektin kendisi dijital, senin sinyalin herhangi bir çevrimden geçmiyor. DD-2 sorunun cevabı bu. Ha bufferlanınca da orjinal seste bozulma olmaz mı? Olur tabi, ama o da başka bir maceranın konusu.

Şimdi analog pedal dediğimiz hikaye doğru düzgün amfi olmadığı sürece hikayeden öteye gidemez (Bir çok arkadaşımın burada söylemekten dilinde tüy bittiği cümle). Stüdyoda ve çaldığın yerlerde iyi amfiler olacaksa onların da üzerinde drive kanalları olacaktır illaki. Onları kullanmanı tavsiye ederim. Sd-1 crunch için iyi ve ucuz bir pedal illa bir overdrive pedalım olsun diyorsan. Ama drive meselesi çok subjektif bir şey. Denemen lazım.

Elimde bin lira kadar para mevcut. pod xt live almayı dusunuyorum.Sizce prossesor yerine o paraya analog bişeyler alsam daha ıyı olurmu?amfi iyi olmadıgı için analogların işe yaramayacagını dusunuyorum . (Drive pedalı olarak)Amfi roland20x. Drive istegimi gidermem pod ile olabılırmı? şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar merhaba.
Jackson gitarımı satıp Gibson Lp aldım.
Amfi olarak üstünde modelleme ve efekt olan Vox advt serisi almaktan son anda vaz geçip,Marshall avt50 satın aldım ama şu an analog pedal olarak elimde sadece boss-ds1 mevcut.Amfi üzerinde ise sadece reverb bulunmakta.
Genelde evde çalacağım ve analog setup kuramayacağım için beni tamin edecek,analog tonlara yakın sağlam processor tavsiyesinde bulunabilirseniz sevinirim teşekkürler.

halilpazarlama demiş ki:
sertershach demiş ki:
yndnrg7321 demiş ki:
vox tonelab le....süperdir.

teşekkürler aleti araştırayım biraz.
deniz demiröz avt 50 kullanıyordu.hala kullanıyormu bilmiyorum.sitesine bakabilirsin.ben mesaj atıp soru sormuştum cevaplamıştı hemen.bir kaç pedal ve avt50 ile çok başarılı tonlar alıyordu.madem amfi almışsın prosesöre hiç bulaşma bence.

doğru acele etmeden düşünmek lazım aletin 2. eli yok zaten pek.
fiyatı da 1000 lira. 1000 liraya ortalama 4 iyi analog pedal alınabilir.

chuck11 demiş ki:
Vox Tonelab SE
Zoom G9.2tt
Pod Xt live

sizce hangısı neden?
hiç birini denemedim açıkçası çok kararsızım proc veya analog setup konusunda sonuçta evde çalıyorum.forumları baya okudum ki sen de okumuşsundur.
Pod için daha çok modellemeleri iyi deniyor vox içinse tonları ve efektleri iyi deniyor. genelde vox övülmüş ama diğer iki markada bir çekişme sözkonusu.İyi diyen var kötü diyen var.
Bu durumu 2. kez yaşıyorum şöyle ki piyasada ikinci el pod ve boss çok fazla var gt10 lar yeni olsa bile o da bulunuyor ama tonelab yok!
2. el vox advt arıyordum bi zamanlar yine bulamamıştım doğru düzgün satan.Sonra vaz geçip sıfır avt50xt aldım amfi dediğin efektsiz olur diye.
çelişki şu ki ya vox çok fazla kullanan yok ya da alanlar çok memnun olduğu için pek satmıyor. Bunun ayrımına varamadım açıkçası hiç birini denemedim ama yardımcı olabildiysem ne mutlu bana =).

Geri