10.000 Tl Bütçeli Elektro Gitar Tavsiyesi

Özet: 500 TL ayırıp uçak ile 1 saate her yerden İstanbul'a gidebilir (hadi 1.5 saat olsun), gün boyu gitar deneyip akşam yine evinize gidebilirsiniz.

4 sayfa yorum içerisinde 1-2 tane gördüm... 9000-9500 TL gitara ayırıp, geri kalan 500-1000 TL ile İstanbul'a gidip gitarları bizzat deneyip, içinize sineni almanız en makulü. Şu an burada bir çok kişi "hayalindeki" gitarı öneriyor. 10k TL bir çok kişi için yüksek bir meblağ sadece bir gitar bakımından. Bunların sizi tatmin edeceğinin garantisi yok. En basitinde gitar, kişisel zevklere göre seçilir. Gitarın üzerindeki fretlere kadar bir çok etmen sizin zevklerinize göre şekillenir. Bir kişinin zevki, sizin zevkinize uymayabilir. Deneme imkanım yok demeden, bu kadar bütçe ayırıyorsanız bir 500 TL kadar parayı da ayırıp İstanbul'a uçakla gidip gelebilir, mağazalarda gitarları deneyebilirsiniz. Bu başlığın, fikirleri uyuşmayan insanları tartışma seviyesine getirmekten başka bir özelliği yok bence. Sebebi ise "özet" kısmı olan ilk cümlede. Yapmanız gereken bu sadece.

Dipçe: Bir ara forumdan ismini hatırlamadığım bir kullanıcı yine bu tip bir başlık içinde "bir zaman sonra 10k bütçeli - 15k bütçeli diye başlıklar açacağım dalgasına" tarzında bir şeyler yazmıştı. O arkadaş, bu başlığı açan arkadaş mı? Merak ettim.

Gibson Lp Custom öneririm. İsim vermeyeyim ama şu sıralar bir müzik mağazasında fiyatları Thomann fiyatlarının bile altında.. Peşin para + iyi bir pazarlıkla 9000'e -ya da 10.000'e bilemiyorum- sıfır bir Gibson Custom'ın olabilir. Ben yeni (yani weight relief ve richlite) Customları daha çok seviyorum. Çalım ve kullanım olarak bana kalırsa bunlar iyi gelişmeler. Eski custom sevenler buna elbette itiraz edecektir fakat işte mesele gitar olunca her şey kişiye göre farklılaşıyor.. Ortada eski ve yeni gitar modelleriyle ilgili çok fazla efsane dolaşıyor.. İnanmayın, gidin, deneyin, kendiniz karar verin.

Ek olarak, bence kişi gitarını alırken mutlaka birkaç kere gitarı denemeli.. Gitarın dış görünüşü, tonu, çalarken verdiği hissiyat, çalım rahatlığı vs. gibi ayrı ayrı bir sürü faktör var ama aynı gitar üzerindeki birkaç farklı denemenin (mümkünse farklı zamanlarda) ardından sizi en mutlu eden gitarı hiç düşünmeden almanızı tavsiye ederim.

Fantezi'den pure black metale kadar 10 000tl bütçeli versatile gitarın ne olacağını heycanla bekliyorum.Bak o kadar başlık açmışsın aldıktan sonra resimleri paylaşırsın.

uzun uzadiya tartistik zaten son diyecegim sudur.
ben 32 yasindayim 12 yasinda basladigim gitara 19 yasinda 5 sene ara verdim
geri dondugumde is guc sahibi olmak, donemin dolar kurunun suankinin 3te biri olmasi ve sikca yurtdisina gidip gelmem itibariyle 2 3 senede akliniza gelebilecek her turlu gitari bizzat alip deneyip sonra rahatca elden cikarma imkani buldum.
telecaster'larin sonuna kadar arkasindayim sizin icinde bulundugunuz durumda hayal kirikligi yaratmayacaktir. metin turkcan aslinda epey bir metala kaciyor ama ilk mesajinizda dediginiz gibi metal haric farkli tarzlarin hepsi icin kullanirsiniz. volume tone ayarlarini hatmektek buradaki anahtar.
hatta buyuk ihtimalle deneme yanilma olmadan ilk atista hedefi vurmus olacaksiniz.
su an satmakta oldugum telecasterim sizin icin cok iyi olacaktir. hem deger de kaybetmez aksine kazanir:
Satılık - 1976 Fender Telecaster
kadikoy srv muzikten sattigim fiyata aldim birkac sene once. (takasa 2009da sifir alip 5 sene kullandigim lp custom vererek)

amfi olarak da lambali olsa dahi 5 watt uzeri birsey asla almayin bana kalirsa.
mesalara orangelara marshallara paralari gomup sonra uzgun surat olmayin amfinizin karsisinda.
hatta ne istediginizi kesfedince amfinizi kendiniz yaptirin.
misal:
Carl's Custom Amps bir sasi alin
https://www.tube-town.net/ kabin ayarlayin
Amp Parts, Cabinets, Guitar, Bass, Pickups, Pedals - Mojotone.com ya da buradan girin meseleye mesa falan solda sifir kalsin
Weber Speakers - Making the world a bit louder each day. harika bir speaker kapin suradan (seramik alnico degil!)
bunlarin hepsi indirim yapar kargo degerini az beyan eder gumrukten yirtarsiniz vs.
lambalar zaten turkiyede satiliyor.

bir de onceden yazdigim su yaziyi da inceleyin derim:
Speaker Efficiency / Sensitivity - Amfi Watt Ile Volume Iliskisi

ve en onemlisi
kendinize duzgun enstruman / amfi / pedal kablolari alin masraftan kacmayin zaten bir omur kullanacaksiniz.
lava var vovox var mogami var
var da var.

Son düzenleme:
uzun uzadiya tartistik zaten son diyecegim sudur.
ben 32 yasindayim 12 yasinda basladigim gitara 19 yasinda 5 sene ara verdim
geri dondugumde is guc sahibi olmak, donemin dolar kurunun suankinin 3te biri olmasi ve sikca yurtdisina gidip gelmem itibariyle 2 3 senede akliniza gelebilecek her turlu gitari bizzat alip deneyip sonra rahatca elden cikarma imkani buldum.
telecaster'larin sonuna kadar arkasindayim sizin icinde bulundugunuz durumda hayal kirikligi yaratmayacaktir. metin turkcan aslinda epey bir metala kaciyor ama ilk mesajinizda dediginiz gibi metal haric farkli tarzlarin hepsi icin kullanirsiniz. volume tone ayarlarini hatmektek buradaki anahtar.
hatta buyuk ihtimalle deneme yanilma olmadan ilk atista hedefi vurmus olacaksiniz.
su an satmakta oldugum telecasterim sizin icin cok iyi olacaktir. hem deger de kaybetmez aksine kazanir:
Satılık - 1976 Fender Telecaster
kadikoy srv muzikten sattigim fiyata aldim birkac sene once. (takasa 2009da sifir alip 5 sene kullandigim lp custom vererek)

amfi olarak da lambali olsa dahi 5 watt uzeri birsey asla almayin bana kalirsa.
mesalara orangelara marshallara paralari gomup sonra uzgun surat olmayin amfinizin karsisinda.
hatta ne istediginizi kesfedince amfinizi kendiniz yaptirin.
misal:
Carl's Custom Amps bir sasi alin
https://www.tube-town.net/ kabin ayarlayin
Amp Parts, Cabinets, Guitar, Bass, Pickups, Pedals - Mojotone.com ya da buradan girin meseleye mesa falan solda sifir kalsin
Weber Speakers - Making the world a bit louder each day. harika bir speaker kapin suradan (seramik alnico degil!)
bunlarin hepsi indirim yapar kargo degerini az beyan eder gumrukten yirtarsiniz vs.
lambalar zaten turkiyede satiliyor.

bir de onceden yazdigim su yaziyi da inceleyin derim:
Speaker Efficiency / Sensitivity - Amfi Watt Ile Volume Iliskisi

ve en onemlisi
kendinize duzgun enstruman / amfi / pedal kablolari alin masraftan kacmayin zaten bir omur kullanacaksiniz.
lava var vovox var mogami var
var da var.

Çok güzel yazmışsınız çok sağolun hocam :) Telecasterlarıda araştırıyorum şuan ve dediğiniz gibi amfi olaylarınada bakacam :) Lambalı almayı planlıyorum ama dediğiniz gibi kendim yaptırmayı planlamıyorum uğraştırıcı olabilir :)

Çok güzel yazmışsınız çok sağolun hocam :) Telecasterlarıda araştırıyorum şuan ve dediğiniz gibi amfi olaylarınada bakacam :) Lambalı almayı planlıyorum ama dediğiniz gibi kendim yaptırmayı planlamıyorum uğraştırıcı olabilir :)
https://www.thomann.de/intl/palmer_fab5_combo.htm?ref=search_prv_8 (ama icindeki hoparlor epey ses cikariyor pek uygun olmayabilir.)

https://www.thomann.de/intl/palmer_drei.htm?ref=prod_rel_322213_4
https://www.thomann.de/intl/palmer_112_cabinet_unloaded.htm
icine dbsi dusuk hoparlor kendiniz secin koyun
10 inch koymak isterseniz soyle bir donusturucu var:
https://www.tube-town.net/ttstore/Parts-for-Cabs/Misc-Parts/TT-Converter-12-to-10::6391.html

mutlaka diffuser da alin:
https://www.tube-town.net/ttstore/Speaker/TTC-Accessories/TT-Diffusor-10::3459.html
ya da
https://www.tube-town.net/ttstore/Speaker/TTC-Accessories/TT-Diffusor-12::1687.html

hoparlor secimi icin suradan yardim alabilirsiniz:
http://www.tt-cabs.com/userfiles/media/tech/ttc-soundmap.pdf

tubetown da shipping icin tr sectiginizde vergiler dusecektir

Benim tek bir gitara ayırabilecek 10.000Tl bütçem olsa alacağım yegane gitar şu olur Mayones Regius 7 VF T-GRA-G Trans Graphite Gloss V-Frets fakat konumuzla alakası yok :)

Şimdi tavsiyelere geçelim :)
Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic
(4000 - 5000 TL bandında güzel 2. El Gibson Les Paul Standardlar - Classicler bulabilirsin)
Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic ******

Bunlar da ucuz ama güzel tavsiyeler :)
GUITAR MUSEUM | Rakuten Global Market: Edwards E-LP-113LTC
Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic (şu gitar ile Gibson'ları peş peşe çal ki aradaki fiyat farkına gerçekten değermi onu anla)
FGN NEO CLASSIC NCLS10-RF - Elektro Gitar

Genelde Singlecut ve Doublecut gitarlar önerdim, stratlar ve teleler hakkında pek bilgim yok ama alacağınız American Standard bir Fender işinizi fazlası ile görüp cebinizde size epey bir para bırakacaktır :)

Hocam erkeğe maaşı sorulmaz derler yanlış anlamazsanız amfiye kaç para vereceğinizi merak ettim. Cevaplamak zorunda değilsiniz tabii ki sadece merak.

Benim tek bir gitara ayırabilecek 10.000Tl bütçem olsa alacağım yegane gitar şu olur Mayones Regius 7 VF T-GRA-G Trans Graphite Gloss V-Frets fakat konumuzla alakası yok :)

Şimdi tavsiyelere geçelim :)
(4000 - 5000 TL bandında güzel 2. El Gibson Les Paul Standardlar - Classicler bulabilirsin)
Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic ******

Bunlar da ucuz ama güzel tavsiyeler :)
GUITAR MUSEUM | Rakuten Global Market: Edwards E-LP-113LTC
Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic (şu gitar ile Gibson'ları peş peşe çal ki aradaki fiyat farkına gerçekten değermi onu anla)
FGN NEO CLASSIC NCLS10-RF - Elektro Gitar

Genelde Singlecut ve Doublecut gitarlar önerdim, stratlar ve teleler hakkında pek bilgim yok ama alacağınız American Standard bir Fender işinizi fazlası ile görüp cebinizde size epey bir para bırakacaktır :)

Teşekkürler hocam inceliyorum :)

Hocam erkeğe maaşı sorulmaz derler yanlış anlamazsanız amfiye kaç para vereceğinizi merak ettim. Cevaplamak zorunda değilsiniz tabii ki sadece merak.

Hocam neden para olayına bu kadar odaklanıldı anlamadım. Amfi için herhangi birşey düşünmedim gitar ne alacağım konusunda arkadaşlarında önerileri doğrultusunda ve araştırdığım kadarıyla kafamda birşeyler şekillendi fakat amfi olayını henüz tam anlamıyla araştırmadım ama aşağı yukarı lambalı amfilerin fiyat aralıkları hakkında bilgim var.

Düşündüklerimi açıkça yazacağım, ama lütfen şahsınıza yönelik değil, yazdıklarınıza ilişkin bir eleştiri olarak değerlendirin:
Başlığı ilk gördüğümde ciddiye almadım.
Ciddi olduğunu anladığım zaman da oldukça yadırgadım. Neden mi ?
Çünkü, gitara 10.000 TL bütçe ayırabilecek birinin, burada verilmiş olan tavsiye niteliğindeki genel bilgileri bilmesi gerekir. Aslında, bundan çok daha fazlasını bilmelidir.
Önce ihtiyacınızı ortaya koyun. Ne istediğinizi netleştirin. Aksi takdirde, ihtiyacınız olandan çok daha fazla para harcar, ama tatmin olmadığınızla kalırsınız.
Pahalı bir gitar kimseyi daha iyi bir müzisyen yapmaz. İyi bir gitar önemlidir, ama siz ne kadar iyi çalıyorsanız da gitar da o kadar iyidir. Sağda-solda "profesyonel enstrümanı" filan gibi geyik laflar döner, ama aslında enstrümanın profesyoneli olmaz. Profesyonellik müzisyende olur.

Benim izlenimim, sizin yolun biraz başında olduğunuz ve ne istediğinizi çok da iyi bilmediğiniz yönünde. Özellikle "caz" çalmak ile ne kastetiğinizi bir hayli merak ettim.

Bence siz orta karar bir gitar ile yola devam edin şimdilik. İlle de marka olsun derseniz, köprüde humbucker bulunan bir Fender Strat (mümkünse single manyetikler de noiseless olsun) sizi fazlasıyla götürür.

Son düzenleme:
Düşündüklerimi açıkça yazacağım, ama lütfen şahsınıza yönelik değil, yazdıklarınıza ilişkin bir eleştiri olarak değerlendirin:
Başlığı ilk gördüğümde ciddiye almadım.
Ciddi olduğunu anladığım zaman da oldukça yadırgadım. Neden mi ?
Çünkü, gitara 10.000 TL bütçe ayırabilecek birinin, burada verilmiş olan tavsiye niteliğindeki genel bilgileri bilmesi gerekir. Aslında, bundan çok daha fazlasını bilmelidir.
Önce ihtiyacınızı ortaya koyun. Ne istediğinizi netleştirin. Aksi takdirde, ihtiyacınız olandan çok daha fazla para harcar, ama tatmin olmadığınızla kalırsınız.
Pahalı bir gitar kimseyi daha iyi bir müzisyen yapmaz. İyi bir gitar önemlidir, ama siz ne kadar iyi çalıyorsanız da gitar da o kadar iyidir. Sağda-solda "profesyonel enstrümanı" filan gibi geyik laflar döner, ama aslında enstrümanın profesyoneli olmaz. Profesyonellik müzisyende olur.

Benim izlenimim, sizin yolun biraz başında olduğunuz ve ne istediğinizi çok da iyi bilmediğiniz yönünde. Özellikle "caz" çalmak ile ne kastetiğinizi bir hayli merak ettim.

Bence siz orta karar bir gitar ile yola devam edin şimdilik. İlle de marka olsun derseniz, köprüde humbucker bulunan bir Fender Strat (mümkünse single manyetikler de noiseless olsun) sizi fazlasıyla götürür.
Katılıyorum gitara 10.000 tl bütçe ayıran kişinin neden tavsiyeye ihtiyacı olur?Gitar üzerinde her konuya hakim olmanız gerekir.Yoksa çok 10.000 ler harcarsınız.
Bence forumdaki tüm ikinci el satılık gitarları bir alın önce deneye deneye en güzelini bulursunuz.Beğenmediğinizi geri satılığa koyarsınız.Biraz da forum ahalisi sevinsin. :)

Hocam neden para olayına bu kadar odaklanıldı anlamadım. Amfi için herhangi birşey düşünmedim gitar ne alacağım konusunda arkadaşlarında önerileri doğrultusunda ve araştırdığım kadarıyla kafamda birşeyler şekillendi fakat amfi olayını henüz tam anlamıyla araştırmadım ama aşağı yukarı lambalı amfilerin fiyat aralıkları hakkında bilgim var.
Mesela amfiye de 10 bin bütçe ayırırsınız ama gitar 5 bine halledilir 15 bine daha sağlam amfi alınır o tarz bilgiler yardımcı olabilir.

Arkadaşlar dikkat ettiyseniz 10bin tl bütçeli dedim illa 10 bin liraya gitar alacam demedim :) Bütçemi yüksek tutmamın sebebinide tekrar açıklayayım önceki gitarımda sap ayarı ve floyd rose bir çok sıkıntı yaşadım aynı sıkıntıları yaşamayacağım üst seviye bir gitar istiyorum. Ayrıca öncesinde dediğim gibi aldığım gitarı yarın öbürgn çocuklarıma bırakmak istiyorum :) Bulunduğum yer itibariyle müzisyen ortamım yok o yüzden gitar danışabileceğim kimsede yok. Zaten müzik dükkanların olmamasını saymıyorum bile :) İstanbula tabikide gidip zuhalde, dore müzikte vs deneyecem gitarı almadan önce ama sizde takdir edersinizki bir dükkanda envai çeşit gitar var. Dükkandakilerin beni yönlendirmesinden çok önce burada bilen insanlara danışıp fikir edinmek istiyorum. Yarın öbürgün gitarı almaya gittiğimde tek tek dükkanı baştan sona denememek için burada değerli tavsiyelerinize ihtiyaç duydum. Güzel fikirleriniz için tekrardan teşekkürler :)

Hocam konunun başlığı 10.000 tl bütçeli elektro gitar tavsiyesi olunca sadece gitar anladım kusura bakma. Metal çalacak olsaydın güzel şeyler önerirdim ama dediğin müzikten pek anlamıyorum. Sana verebileceğim tek öneri paranın büyük kısmını amfiye yatırman olur.

Hocam konunun başlığı 10.000 tl bütçeli elektro gitar tavsiyesi olunca sadece gitar anladım kusura bakma. Metal çalacak olsaydın güzel şeyler önerirdim ama dediğin müzikten pek anlamıyorum. Sana verebileceğim tek öneri paranın büyük kısmını amfiye yatırman olur.

aksine asla boyle birsey yapmayin 10bin tl'niz varken cunku bir amfiye $1000'dan fazla vermek icin herhangi bir neden yok aslinda (kombo veyahut kafa+kabin olarak).
25 30 50 w mesa boogie bilmemde amfi evden cikmadi 2x12 4x12 kabin evden cikmadi ilanlarini gorunce bu do-re muzik furyasi nasil yedi vatandasin basini gorup uzuluyorum.

sizin 10bin tl toplam butceniz varsa 3'te ikisini gitara ayirabilirsiniz rahatca.

aksine asla boyle birsey yapmayin 10bin tl'niz varken cunku bir amfiye $1000'dan fazla vermek icin herhangi bir neden yok aslinda (kombo veyahut kafa+kabin olarak).
25 30 50 w mesa boogie bilmemde amfi evden cikmadi 2x12 4x12 kabin evden cikmadi ilanlarini gorunce bu do-re muzik furyasi nasil yedi vatandasin basini gorup uzuluyorum.

sizin 10bin tl toplam butceniz varsa 3'te ikisini gitara ayirabilirsiniz rahatca.

Dore müzik işe ilgili tecrübeniz nedir acaba hocam gibson lp custom siyah için onalrdan fiyat almıştımda alırsam gitarı onlardan amfiyide beraber alırım. Eğer sıkıntılı bir yerse bulaşmayayım :)

Dore müzik işe ilgili tecrübeniz nedir acaba hocam gibson lp custom siyah için onalrdan fiyat almıştımda alırsam gitarı onlardan amfiyide beraber alırım. Eğer sıkıntılı bir yerse bulaşmayayım :)
sikinti konusunda birsey diyemem cunku koyduklari fiyatlara tabii ki onlardan birsey almadigim icin tecrubem yok.
ama insanlara ihtiyaclari olmayan koca koca amfileri sattiklarini goruyorum kredi kartindan takside baglayip. kimse de hayrini goremiyor, gidip bir de uzerine attenuator koyuyorlar ama yine olmuyor. sonra hep uzgun suratlar ve evden cikmamis konser amfileri.

sikinti konusunda birsey diyemem cunku koyduklari fiyatlara tabii ki onlardan birsey almadigim icin tecrubem yok.
ama insanlara ihtiyaclari olmayan koca koca amfileri sattiklarini goruyorum kredi kartindan takside baglayip. kimse de hayrini goremiyor, gidip bir de uzerine attenuator koyuyorlar ama yine olmuyor. sonra hep uzgun suratlar ve evden cikmamis konser amfileri.

Amfi için önceki mesajlardaki önerilerinizi dikkate alacam hocam bakıyorum dediklerinizede

Geri