11 48 Tel Solo Için Nasıl ?

Arkadaşlar genelde solo atarım, tok tonlar severim ve elim rahat etsin isterim. Şimdiye kadar hep 9 46 kullandım hocam tavsiye ettiği için ve başka kalınlıklardaki telleri hiç denemedim. Hızlı solo, tok ton için hangi telleri önerirsiniz ? Standart akort olacak.

10-46dan şaşmamak lazım. 11 çok kalın gelecektir. Bendlerde sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. Alışma evresi var ki öyle 2 günde alışılabileceğini sanmıyorum. Bildiğin parmak kası yapmanız lazım. Ben de 7 telli shecter vardı. 11-60 kullanıyordum. Bendlerde ve slidelarda parmağımı sanki yarıyordu tel. Ha tok mudur yoktur. Ama 10-46 da toktur. Güzeldir. 11e göre yumuşaktır. Birde telin kalınlığını değiştirecekseniz ve gitarınız 0.9a göre ayarlıysa tel tansiyonu sapı attırabilir onun için yeni tele göre sap ve köprü ayarı yaptırmanızı öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
10-46dan şaşmamak lazım. 11 çok kalın gelecektir. Bendlerde sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. Alışma evresi var ki öyle 2 günde alışılabileceğini sanmıyorum. Bildiğin parmak kası yapmanız lazım. Ben de 7 telli shecter vardı. 11-60 kullanıyordum. Bendlerde ve slidelarda parmağımı sanki yarıyordu tel. Ha tok mudur yoktur. Ama 10-46 da toktur. Güzeldir. 11e göre yumuşaktır. Birde telin kalınlığını değiştirecekseniz ve gitarınız 0.9a göre ayarlıysa tel tansiyonu sapı attırabilir onun için yeni tele göre sap ve köprü ayarı yaptırmanızı öneririm.

1 yıldır gitarıma hiç ayar yaptırmadım bu hafta tüm ayarlarını iyi bir luthiere yaptırıcam o yüzden sordum hangi teli alsam diye. 10 46 öneriyosunuz demek ? Deneyelim bakalım :)

Bu arada bu arkadaş 10 52 tel kullanıyor standart akort da ve muhteşem hızlı rahat çalıyor ve ses çok iyi. Siz 10 52 hakkında ne düşünüyosunuz ?

Tuning ne? Scale uzunluğu ne?
Bunlar önemli etken.
C Drop/D Standart da 12 kullanıyorum ben, hatta 7 tellide isteğime göre tel bulamayıp 8 telli set alıp en alt teli iptal ederek kullanıyorum, hızlı çalarken vs. onunla rahat ediyorum.
Bunda kurallar yok, sizin rahatlığınız önemli ve bu da deneme ve tecrübe ile bulunacak bir şey bence.

Tuning ne? Scale uzunluğu ne?
Bunlar önemli etken.
C Drop/D Standart da 12 kullanıyorum ben, hatta 7 tellide isteğime göre tel bulamayıp 8 telli set alıp en alt teli iptal ederk kullanıyorum, hızlı çalarken vs. onunla rahat ediyorum.
Bunda kurallar yok, sizin rahatlığınız önemli ve bu da deneme ve tecrübe ile bulunacak bir şey bence.

Fender usa stratocaster kullanıyorum fakat ileride 25.5 scale 24 fret, floyd roselu bir esp horizon alıcam. Her iki gitarda aynı teli kullanmak istiyorum geçiş yaptığımda garip gelmesin diye. Şu an elimdeki fender için ilk olarak 10 52 mi denememi önerirsiniz yoksa 10 46 mı ?

Benim kendi zevkime göre sizi yönlendirmem yanlış olur :)
Dediğim gibi, bence bu istenilen ton ve hissiyata göre değişen kişisel bir durum.

Fenderin hissini alıp aynı zamanda rahat etmek isterseniz 10-46 iyidir eğer jazz tarzı çalıyorsanız 11 ideal.
Bu arada srv nin 13 tel kullandığınıda duymuştum

Tel kalınlığı tamamen alışkanlıkla ilgili bir durum. Her türlü tele alırşırsınız, yeteri kadar çalmak şartıyla. Çok bend kullanıyorsanız ve eliniz çok güçlüyse (fiziksel olarak) 0.13 ve üstünde bile sıkıntı yaşamazsınız. Benim gibi tembelseniz bendler 0.09'da daha kolay olur. Eliniz güçsüzse ve 0.13'e geçerseniz zamanla güçlenir ... "Bend yapmıyorum" dersen direk 0.13 ve üstü ile devam edebilirsin.

Ne kadar kalın tel o kadar çok sustain ve dolgun ses ... dengeyi sen kuracaksın.

Arkadaşlar genelde solo atarım, tok tonlar severim ve elim rahat etsin isterim. Şimdiye kadar hep 9 46 kullandım hocam tavsiye ettiği için ve başka kalınlıklardaki telleri hiç denemedim. Hızlı solo, tok ton için hangi telleri önerirsiniz ? Standart akort olacak.
Eğer 9-46 çalıyorsanız, birden bire 11 veya 12'ye çıkmak zaten çok anlamlı olmaz. Önce 10-46 deneyin, sonra 10-52, bir süre sonra bu tellere eliniz alışıp 9'daki gibi çaldığınızda da 11 denersiniz. Ancak kararı kendiniz vermeniz lazım. Ben epey bir müddet 9-42 kullandım, sonra 10-46'ya geçtim, ilk başta biraz zorluk çektim ama alıştıktan sonra şimdi çok rahat geliyor. 11'e geçme ihtiyacı da duymadım. Zaten sık bend yapıyorsanız da 11 mantıklı değil gibi.

Arkadaşların dediği gibi bu iş biraz da alışkanlık ve zevk meselesi. Örnek olarak

Stevie Ray Vaughan: .013 – .017 – .026w – .036 – .046 – .056

B.B. King: .010 – .013 – .017p – .032w – .045w – .054w

tel takımlarını kullanıyormuş.

Ben de Drop D için Dunlop Heavy Core 1150 kullanıyorum, bendler konusunda sıkıntım olmadı şimdiye kadar. Hatta 10-46 ve 9-42 kullandığım yıllarda bend yaparken tellerin don lastiği gibi sünmesini sevmezdim mesela.

SRV'nin akordunun Eb'de olduğunu ve tellerin klavyeden çok yüksekte olduğunu biliyoruz. Bu ne kazandırıyor derseniz tellerin gauge'i yüksek de olsa tellere çalışta biraz gevşeklik hissi kazandırıyor ki böylece o bentleri ve vibratoları daha bir vurgulu verebiliyorsunuz.

Şimdi standart akortlanmış bir strat üzerine 11'lik tel takıp önceden alışık olduğunuz action'da kullanırsanız tellerde aşırı bir gerginlik olacak ve çalımı olumsuz etkileyecek diye düşünüyorum. O yüzden standart akort için strat tipi bir gitara 10-46 kullanmanızı öneririm. Ben 11'liği Eb akortlu diğer strat'ımda kullanıyorum ve tam da SRV kafalarına geliyor hakikaten :)

Söylenildiği gibi, deneyip tecrübe etmen gerekiyor. Ernie ball 11-48 var benim favori telim. 10-46 ya göre soloda, hızda olumsuz bir etki yapmıyor. Bendlerde bana daha iyi geliyor daha tepkili olduğu için. Ayrıca 10-46 ya göre daha dolgun ton veriyor. Kendin deneyip, görecen.

Burada hem gitarinin uygunluğu hemde senin ihtiyaçların önemli.Brian may 08,srv 012 kullaniyor ihtiyaçları farklı çünkü
Ben telecasterda 011 stratta 010 kullaniyorum
Ne ariyosan ona gore kullan ben 09 lar ile hiçbir zaman tonumu beğenmedim 10 ile 11 i denedim en çok 011 i sevdim ancak strattaki tuşem 010 luk istiyordu
Umarım yardımcı olabilmişimdir

Yeni konu açmadan buraya sorayım bari :)
Şu aralar tel arayışındayım. Standart düzende olacak. Ama kalınlığı 9-46 gibi olup, tansiyon değeri yüksek olan bir tel istiyorum. Yani üst teller çok sallanmasın.
Ne önerirsiniz?

tel kalınlaştıkça gerginlik artar. o yüzden droplarda kalın tel kullanılıyor. hani standar 0.46 6 telli gitarlarda bas e telinde ama drop yapılacaksa 0.52 ya da 56 tercih edilir ki tel gevşemesin yoksa o don lastiği terimi oluşuyor.

Geri