Turkrock Başkanlığa Ne Diyor? ( Anket )

Turkrock başkanlığa ne diyor?

• Evet

Oylar: 22 5.6%
  • Hayır

Oylar: 357 91.1%
  • Fikrim yok

Oylar: 13 3.3%

• Toplam oy veren
    392
Ha şunu bileydin ... ikisi de aynı kapıya çıkacak. Umarım "evet" çıkar ama çıkmayacak ve olay yine bize yıkılacak ve ... bütün bu pisliği biz temizleyeceğiz, onlar mağdur olacak aradan 10 - 15 sene geçecek "mağduruz" diyecekler falan ... yorulduk be abi. Valla tatil lazım, bunlar umre falan kaçıyorlar, bizde umre yok, çalış aq ölene kadar.

Skm ... çok sıkıldım, prison break seyredesim var ...

Evet çıktığında yaşantımızda düzelecek iyileşecek bir kısım olmayacak. Keyfi ve mutlak güce sahip yönetim ile ileride belki uluslararası ortamda vermemiz gereken hesaplar olacak. Bu adamın ne yapacağını kestirmek güç, her gün ayrı telden. Ülke içinde kaybedeceklerimiz de pastanın çileği olacak.

Hayır çıkmasını bekliyorsunuz. Hayır çıktıktan sonra ne olacak? Hala OHAL, hala KHK. Doğuyu korkutan PKK silahı bunlarla iletişim halinde. Sözde HDP, PKK hayır filan diyor... 3 milyon Suriyelisi, IŞIDlisi. Hayır çıktıktan sonra bunların hepsi bize kat kat dönecek. Amacım evet çıksın kurtulalım demek değil. Hayır çıksın. Bu kurnaz hilekarlar eveti almak için gene elinden geleni yapacak. Ortada MHP, HDP kalmadı. Erken seçime giderler meclis ile başkanı seçerler bu sefer. Bu da olası. Şimdilik sadece referandum ile tarihe tatlı görünme derdindeler. Daha da çirkinleşecekler. Bunların elle tutulur güvenilir tek bir hücresi yok.

@owlyeah galiba bizi birleştirecek unsurlarla karşılaşma arifesindeyiz.

Kişisel sebepler, gücün tek elde olması bana her zaman gücün 550 işe yaramaz veya 35 milyon beyin fakirinde bulunmasından daha mantıklı geldi ve her zaman da öyle gelecek. Sonuçta başkan olan kişinin de ülkeyi cebe atıp gidecek hal yok herkes ülkeyi daha iyi bir yer haline getirmeye çalışıyor.

Bu soruların cevapları insanlığın siyasal tarihinde gayet net bir şekilde mevcut bence mantığa da fazla yüklenmeye gerek yok. Hatta tarih uzun okumalar sonucu vakıf olunacak birşey onu da geçelim, şurdan gücün tek elde olduğu ülkelere bakabilirsiniz; Başkanlık sistemi - Vikipedi
Şuradan da gücün 400-500 işe yaramazda olduğu ülkelere bakabilirsiniz;
Parlamenter sistem - Vikipedi

@izzzyy
O listelerde geçiş ülkeleri olduğunu söyleyebilir miyiz? Demek istediğim, kağıt üstünde medeni, demokratik gözüküp kendi içinde tek adamcı, yalaka. Ya da kağıt üzerinde tek adamın varlığı içerde tek adamın ciddi denetildiği vs vs. Ama o listeleri verme amacınız sanırım sonuçların ortada olduğunu göstermek. Başkanlığın olduğu hangi ülke gelişmiş ki? ABD çok farklı orası ayrı. Demokrasi var olup yerde sürünende mevcut tabi.
Sanki biz de yönetim şeklimizden bağımsız olarak başkanlık sistemi ülkelerine dahil olmamız gerekiyormuş gibi. Hukuk yok, özgürlük yok, insan yok, para ile karakterini ülkesini aşkla, salya sümük satan bir halkız vs vs.
Kendisini belki sever, belki sevmezsiniz
Hiç adam rejimi

Son düzenleme:
@izzzyy
O listelerde geçiş ülkeleri olduğunu söyleyebilir miyiz? Demek istediğim, kağıt üstünde medeni, demokratik gözüküp kendi içinde tek adamcı, yalaka. Ya da kağıt üzerinde tek adamın varlığı içerde tek adamın ciddi denetildiği vs vs. Ama o listeleri verme amacınız sanırım sonuçların ortada olduğunu göstermek. Başkanlığın olduğu hangi ülke gelişmiş ki? ABD çok farklı orası ayrı. Demokrasi var olup yerde sürünende mevcut tabi.
Sanki biz de yönetim şeklimizden bağımsız olarak başkanlık sistemi ülkelerine dahil olmamız gerekiyormuş gibi. Hukuk yok, özgürlük yok, insan yok, para ile karakterini ülkesini aşkla, salya sümük satan bir halkız vs vs.
Kendisini belki sever, belki sevmezsiniz
Hiç adam rejimi

Demokratik rejime ilk adımı yasalar ile yapılır. Fakat sonrasında toplumun eğitim seviyesini ve demokrasi anlayışını geliştirecek önlemler alınmalı ki çağdaş demokrasi ülkede yaşanabilsin. Biz ilk adımı attık ikinci adımı da attık ama tamamlayamadan ilk adıma geri döndük. Şimdi ise ilk adımı da geriye attırmaya çalışıyorlar. Amerikan başkanlık sistemi şu an getirilmeye çalışılan sistemden çok farklı ve Amerika' da halkın eğitim ve demokrasi anlayışı Avrupa kadar olmasada Türkiye' den çok daha yüksek. Trump' ın kararını mahkeme engelleyebiliyor, Türkiye' de parlementer rejime rağmen CB' nin her isteği yerine getiriliyor.

İnsanlık teknolojik ve siyasal açıdan bu denli geliştiği apaçık ortadayken, binlerce yıl denenmiş çökmüş sistemin daha iyi olduğunu iddia eden, yönetimde tek başlılık daha iyi diyen kimse siyasi tarihten zerre nasibini almamıştır, bu konunun kara cahilidir, üstüne alınan alınsın kusura da bakmasın ama bunlar yüzlerce yıldır tartışılmış nihayete ermiş konular, tartışmaya açık değil. Bu konuyu tartışmak lambalı amplideki lambanın iç yapısını şöylemi yapsak böylemi yapsak demeye benzer, o teknoloji doruk noktasına gelmiş ve nihayete ermiş. Şimdi ancak demokratik parlementer rejimi nasıl geliştirebiliriz tartışma konusu olabilir.

@izzzyy nin paylaşımının üzerine bugün konuya uygun bir yazıya rastladım. Mehmet Yılmaz bir makaleyi bizim için özetlemiş. Makaledeki kaynaklar neler, endeksler neye göre ölçülmüş sıralama nasıl yapılmış bakmadım. Hatalar olabilir, "biassing" olabilir Cepte böyle bir bilgi bulunabilir, zarar gelmez.
Uçtu uçtu kim uçtu

Üstteki yazıya göre şu düşüncem geçerliliğini yitiriyor. Daha ne kadar böyle devam eder, pek umutlu değilim.

Sanki biz de yönetim şeklimizden bağımsız olarak başkanlık sistemi ülkelerine dahil olmamız gerekiyormuş gibi.

Hatta yazıda o sıralamalar 10 sene önce nasıldı ve yetmez ama evetten sonra ivmenin hangi yönde olduğunu söylese yazının tadından yenmezdi. Evet demişken şunu da paylaşayım. Çoğunluk zaten okumuştur, görmeyen duymayan kalmasın.
Önceki “evet”ler bak nereye gitti…

Evet diyecekler bu ortamda az sayıda asıl onlara ve dışarıdakilere ulaştırmak lazım bir şekilde. Umarım okuyorlardır.
&&//Tabi benim gibi evetçileri dışarıda tutuyorum. Kaç tane vardır ki zaten. Onlara azıcık akıl contası şart.

@izzzyy nin paylaşımının üzerine bugün konuya uygun bir yazıya rastladım. Mehmet Yılmaz bir makaleyi bizim için özetlemiş. Makaledeki kaynaklar neler, endeksler neye göre ölçülmüş sıralama nasıl yapılmış bakmadım. Hatalar olabilir, "biassing" olabilir Cepte böyle bir bilgi bulunabilir, zarar gelmez.
Uçtu uçtu kim uçtu

Üstteki yazıya göre şu düşüncem geçerliliğini yitiriyor. Daha ne kadar böyle devam eder, pek umutlu değilim.

Hatta yazıda o sıralamalar 10 sene önce nasıldı ve yetmez ama evetten sonra ivmenin hangi yönde olduğunu söylese yazının tadından yenmezdi. Evet demişken şunu da paylaşayım. Çoğunluk zaten okumuştur, görmeyen duymayan kalmasın.
Önceki “evet”ler bak nereye gitti…

Evet diyecekler bu ortamda az sayıda asıl onlara ve dışarıdakilere ulaştırmak lazım bir şekilde. Umarım okuyorlardır.
&&//Tabi benim gibi evetçileri dışarıda tutuyorum. Kaç tane vardır ki zaten. Onlara azıcık akıl contası şart.

Rastgele 3 rakamı seçer araştırırım, doğru çıkarsa bunu direk bookmarklarım arkadaş.

Reis (2017) - User ratings

Gün içinde puan 1.8'di. Şimdi tekrar baktım. 18-29 yaş arası kadınlar veya beyni örtülüler 2.2 vermişken bir anda bu grubun oyu 2.8'e çıkmış. Ortalama puan 2.0 olmuş . 18-29 yaş arası bu insanlar bugün iş sahibi olmuş anlaşılan : ). Bir kaç gün boyunca üyelik açıp oyu "boost"larlar.

Bu arada film çok güzel. 10 verdim ama bir sıfırı attım sonra. Resmi gördükçe gülesim geliyor. Evetle dolup taşıyorum. Şaka şaka bunun yerine diğer Recep'i tercih ederim.

imgres

Yukarıdaki sansürlü resim filmin afişi. İnternet kaldıramadı.

Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen ben size hiçbirşey öğretememişim demektir
-Mustafa Kemal Atatürk

Sadece kendiliğinden düzelmesini bekliyoruz herşeyin. Forumun %90lık kısmı Erdoğanın bitmesini istiyordur ama 1 kişi bile onu bitirmek için uğraşmıyordur. Atatürk'ün lafı her şeyi anlatıyor. Düzelmesini istiyorsak bir şeyler yapmamız gerek. Nerde o eski güçlü Türk gençleri ? En ufak haksızlıkta sokaklara çıkan gençler nerde ? Şimdi twitter var facebook var ordan yazıyoruz, küfrediyoruz, lanetliyoruz, kınıyoruz başkada hiç bir şey yapmıyoruz. Baştaki şahıs ülkenin bu hale gelmesini tek başına sağlamadı. Biz sağladık çünkü izin verdik. Ülkeye yaptığı her kötülüğü gördük, okuduk ama sadece içimizden küfrettik. Eğer zamanında karşısına çıksaydık Cumhuriyetini koruyan Türk gençleri, çocukları, kadınları, yaşlıları olarak şu an ülke araplaşmıyor olurdu.

Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen ben size hiçbirşey öğretememişim demektir
-Mustafa Kemal Atatürk

Sadece kendiliğinden düzelmesini bekliyoruz herşeyin. Forumun %90lık kısmı Erdoğanın bitmesini istiyordur ama 1 kişi bile onu bitirmek için uğraşmıyordur. Atatürk'ün lafı her şeyi anlatıyor. Düzelmesini istiyorsak bir şeyler yapmamız gerek. Nerde o eski güçlü Türk gençleri ? En ufak haksızlıkta sokaklara çıkan gençler nerde ? Şimdi twitter var facebook var ordan yazıyoruz, küfrediyoruz, lanetliyoruz, kınıyoruz başkada hiç bir şey yapmıyoruz. Baştaki şahıs ülkenin bu hale gelmesini tek başına sağlamadı. Biz sağladık çünkü izin verdik. Ülkeye yaptığı her kötülüğü gördük, okuduk ama sadece içimizden küfrettik. Eğer zamanında karşısına çıksaydık Cumhuriyetini koruyan Türk gençleri, çocukları, kadınları, yaşlıları olarak şu an ülke araplaşmıyor olurdu.
Kim ne yapacak? Eşe dosta söylüyoruz o bile sıkıntı çıkartıyor çoğu zaman. Atatürk bile şu zamanda yaşamış olsa bir şeyler yapmaya uğraşırken hapse girerdi muhtemelen.

Kim ne yapacak? Eşe dosta söylüyoruz o bile sıkıntı çıkartıyor çoğu zaman. Atatürk bile şu zamanda yaşamış olsa bir şeyler yapmaya uğraşırken hapse girerdi muhtemelen.

Bişeyler yapmak gerekiyor ama. Her zaman bir çözümü vardır. Koskoca Türkyeyi bu cahil yobazlara mı bırakıcaz ? Daha bundan 1 ay önce kızıyla trene binemeyen babanın haberini almadık mı ? Büyülenmiş gibiyiz sadece bakıyoruz, görüyoruz ama tepki vermiyoruz.

Bişeyler yapmak gerekiyor ama. Her zaman bir çözümü vardır. Koskoca Türkyeyi bu cahil yobazlara mı bırakıcaz ? Daha bundan 1 ay önce kızıyla trene binemeyen babanın haberini almadık mı ? Büyülenmiş gibiyiz sadece bakıyoruz, görüyoruz ama tepki vermiyoruz.

Bir kere dahil veya taraftarı olmadığın fikre mensup kişilere cahil yobaz demek en azından kendini onlardan aydın gördüğünüz varsayımıyla çelişki yaratıyor.. En azından İlber Ortaylı kadar direkt cevap verebileceksin ki karşındakine (ben o durumda bile kullanmam) cahil diyebilesin, yoksa cahillikle, yobazlıkla %50 oy alınmaz.. Karşı gördüğün fikre mensup aklıselim 3 cümle kurar, 2 sebep gösterir utanırsın, herkesin görgüsüne göre gerçek algısı var.. Sigarayı veya bir takıntısını veya kötü bir alışkanlığını bırakmasını istediğiniz kişiye en büyük zararınız sigarayı bırak, kilo ver gibi direkt cümlelerle olur, karşınızdakinin tutumunu ve savunmasını sertleştirirsiniz.. Şu durumda siyasi tercihinde karşındaki yanlış olduğunu düşünmüyor ki sen ona yanlışsın dediğinde sana inansın, üstüne cahilsin dediğinde küfür olarak algılar haliyle..

Ama seni çok iyi anlıyorum, hissiyatlarımız aynı..

Nazım'ın şiiri vardır, "..ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa... "

İşte bizdeki sıkıntı aydın sandığımız kesimin yanmaktan korkmasıdır.. Kendisini yakanların da desteksiz bırakılması, hemen bir kulp takılarak yaftalanması.. Örnekleri mevcut, ya Fetöcü derler, ya Amerikan piyonu, ya Ateist..

Daha da önemlisi Atatürk'ün Bursa nutku vardır..

Cahil ve yobazı ben belirli bir kesime söyledim. Arkasından da kızıyla trene binemeyen babanın haberini aldık önerğini verdim. Her akpartili için geçerli değil dediklerim. Akpartinin kazanmasının sebebi benim ''Cahil'' olarak gördüğüm kısmın desteklemesidir. Biri birini öldürünce katil olduğunu nasıl anlıyorsak aynı şekilde ''hayır'' diyenler teröristtir, haindir, fetöcüdür diyenlerinde cahil olduğunu anlarız.

''Sonunaa kadarrr recepp tayyip erdoğan niye mi ??? yol yAptı, haValimanı Yabtı, gÖprÜ yabtı bizim bOyle olmamızıhzn seBebi Hep amariganın oyıUNLARDIRI Sen hayIR DEeRSEN tERÖRİSTTİRSİNDİR''
gibi cümleler kuran kişiye ben cahilde derim, yobazda derim, aptalda derim. İlber Ortaylı kadar bilgili olmamıza gerek yok bu insanların cahil olduğunu anlamak için.

Sensiiiiin..... Benimki tavsiye niteliğindeydi, yoksa tekrar yazayım, okumadıysan diye HİSSİYATLARIMIZ AYNI, ben sadece cahil veya aptal demiyorum, "dile getirmiyorum"...

Cepheleşme birilerinin işine yarar, karşıtlar birbirini güçlendirir... O yüzden birileri ateist, fetöcü, piyon diye yaftalanıyor.. Meydanda sövecek adam lazım, kalmayınca adam yerine koymadıklarına sövüyor birisi, neden ???... Sövecek, suçlayacak biri şartta ondan... Başörtülü benim de kardeşim, camiye giden benim de kardeşim, AKP'ye oy veren de.. Hatta rahmetli annemin hiç işi olmazdı ama öz dayılarım, kapı komşularım ve onların oyları benim de, çocuğumun da geleceğini karartıyor, çalıyor.. Ama vizyon, dünya görüşü başka birşey.. Haklısın artık işler çok ciddi, rejimle oynuyorlar, devleti soymanın çok ötesinde..

Cehalet cahil yöntemlerden beslenir, karşındakine koz verme... Tepkini göster tabi ama hakaretle değil, karşındakini senin oyununu oynamaya zorla, onların oyununa gelme.. Ben eğer vaktim bolsa lafları bitene kadar hep argümanlarını çürütürüm, akıllıysa uzlaşır, değilse egomu tatmin etmiş şekilde uzaklaşırım, sonuç karşımdakine belki faydası olur diye harcanmış zamanım, dinleyen 3. kişiler için belki becerebildiğim kadar aydınlanma.. Böyle tartışmalarda insan egosuna yenik düşer bir yerde, konuşacak argümanı kalmayınca "akıllıysa" uzlaşır, zekası yetmiyorsa kıvırır ya da ağzını bozup kabalaşır, ama her durumda ikna olmaz, o başka birşey, ikna olması için lafına değer verdiği birinin 1 kere söylemesi yeter senin 40 kere doğruyu söylemendense.. Kendilerine "netice kılı" diyebilecek kapasitede insanlar bunlar, çok ta şeyetmemek lazım..

Dediğim gibi sadece haddim olmayarak tavsiyeydi benimki..

Ha evet ha hayır, farketmez diyen insanlar var.
Ancak esas bunların oy vermesi lazım,
Yani kararsız kalanların..
Işıkları kapatıp açmakla olmuyor.
Rahat yatağını bırakıp gidip oy vermesi lazım kararsızların zira bu referandumda oldukça önemli.

Geri