Forumdaki Kalite Ve Insani Yaklaşımlar !!! Ve Bir Gitar Satış Başlığı !!

Blackstar HT5r Combo olmasın o amfi.. Değilse de benzeri mevzu.. Kayseri, Ankara civarı bir yerde 700 TL fiyatla kısa sürede gitmişti amfi, hatta satıcı birkaç pedalla beraber satıyordu, roctron silver filan..

Diyelimki benim yarına ödemek zorunda olduğum taksitim var ya da çocuğumun ameliyatı var.. Çok acil para lazım, çabuk satışı olsun diye 2000 TL fiyat koydum USA Fender plus'a ve anında sattım, işimi gördüm. Gitarı alan da ertesi gün 4500 TL den ilanı açtı.. Satışın reel zararını yaşayan biri olarak hayrını gör demekten başka bir şey diyemem. Alan da ticaretini ister yapsın, ister yapmasın takdir ettiği fiyat onu ilgilendirir, yorum yapmak (gitarın fiyatı biraz yüksek, ya da özellikleri dediğiniz kadar iyi değil, ben kullandım memnun kalmadım vs) ayrı da adamın koyduğu fiyat piyasa şartlarına göre makulsa satın aldığı fiyatı kendisi açıklamadıktan sonra ifşa etmek hoş değil..

Anlattığınız şeyle pek alakalı değil hocam. Blackstar da değil. Türkiye'de pazarı pek olmayan, tek bir yerde fiyatı bulunan o da çok fahiş olan (thomanın(tekrar vurguluyorum kargo+gümrük dahil!) 1.5 katı falandı sanırım, oturup hesaplamıştım) bir amfi idi. Piyasa standartı bu durumda thoman tabii ki, o fiyata göre de uygun değil. Dediğim üzere kargo+vergi dahil fiyatından pahalıya satıyordu "min" 2 el değiştirmiş ürünü. İfşa etmiyorum, x kişisi, y amfisi. Ben de dediğim üzere teşekkür ettim, tartışılacak bir durum yok ortada. Satabildiyse helal olsun, satamadıysa canı sağolsun, beni ilgilendiren bir durum yok.

Bu arada cort kötüdür anlayışı çıkmasın gitar denilen şey ağaç ve manyetik. Ben şunu öğrendim açıkçası kötü gitar yoktur kötü kullanıcı vardır :D

Cort kötü değil ama temsili resimlerdeki 6000 tl'lik cort'un bile sapı yamuk :) ekte fotoya siz de bakabilirsiniz. kalın mi telinin sapın üstüne olan mesafesiyle, ince mi telinin sapın alt tarafına olan mesafesi arasında fark var. yine 20.perdede kırmızıyla işaretlediğim yerde olması gereken inlay'ler solda kalmış. Yani sap gitara yamuk montelenmiş. Fotolar açılı falan da değil, direkt karşıdan çekilmiş çünkü ilk perdede truss rod girişi tam ortada olması gereken yerde, açılı çekilseydi o da yamuk olurdu. Yani sonuçta bu gitarı yapan kişi usta falan değil bildiğin amele. Hem o amele, hem de gitarın kataloğuna bu fotoyu koyan kişiler amele. Masterpiece falan demişler o yüzden söylüyorum :)

Dosyalar

• cort.png
    cort.png
    290.6 KB · Gösterim: 526
Son düzenleme:
Hepimizin bit pazarından 500 liraya aldığı bir gibson les paul studio gitarı 2000 liranın altına satmayacağını inkar edemeyeceğimiz için sevgili @taratur haklı bence ,ayrıca isteyen istediği şeyi istediği fiyattan satmakta özgürdür diyorum. Ek olarak forumun ikinci el forumuna dönmüş olmasından ben de çok rahatsızım. Sanki ikinci el bölümü olmasa onlarca üye foruma girmeyecek gibi geliyor ,fena da olmaz aslında diye düşünüyorum.

Siz strat diyorsunuz kimisi mühendislik harikası(!) gibsonlara bi ufak araba parası veriyor, ben sırf şekli güzel diye boştaki amfimle takaslayayım dedim, inceden pişman olacağıma inanıyorum. Öyle güzel gitarlar ki "sapı kırılıp tamir edilmiştir" cümlesi "tonu oturmuştur, ağacı kurudur" gibi kalite belli eden gitarlar. Ama veren veriyor işte, kimse de yadırgamıyor 0 fiyatının 300 500 tl altına olunca 2. eli.

ek olarak @haşmet temizinden bi 50 tl ateşlenir hocam fazlası olmaz bence.

işçilik ve kalite konusu apayrı şeyler, 400 liraya evl x4 satmıştım şu anda 1900 lira diyorlarmış 0'ına, başlıkların birinde gördüm. Stratlardan daha iyi bir drive'ı olduğunu söyleyebilirim. Masterpiece cort denemişliğim de var ve fiyatına göre alınabilecek gitarlar(dı). 6000 lira ona da vermem 9000lira strat'a da vermem. Evet, strat kullanıyorum ama şu an alacak olsam 9000 liraya strat da almam :) Cortlar türkiyede gitara yeni başlayan gençlerin kurtarıcısıydı, bu kadar gömülmesine anlam veremedim doğrusu. Cortla suhr'u, vigier'i kıyaslasak şu forumun %85 i anlamaz aradaki farkı, al-satcılar aynı gitar bile zannedebilir, ben bile anlayamayabilirim iyi bir masteringden sonra. İyi gitaristlerin elinde hangisi olduğunun önemi yok, burada devreye işçilik giriyor. Ucuz etin yahnisi ucuz oluyor, cort kötü diyoruz(diyorlar).
Satıcının istediği fiyat 0 fiyatının %55'ine denk geliyor, %60'ı genelde iyi fiyat diye kabul edilir. İsterse al sat yapsın, kağıt üzerinde yüzdeye vurduğumuzda fiyat iyi görünüyor (birisi 100 liraya ona satmış olsa bile). Ha alan olur, olmaz onu alıcı belirler.

Kalite sadece bu alım satım mevzularından düşse ne güzel olur ama kalite düşmesinin sebebi :

1 - Bir takım güruh var aldığı enstrümanı ekipmanı aşırı derecede reklamını yapan bununla övünen filan. Hani instagram ve facebook'da arabasıyla poz veren kıro tayfa gibi görmemişlik yapan zihniyet.
2 - Arasa sorduğu soruya zaten hali hazırda 100 tane cevap verilmiş olmasına rağmen ayrı başlık açan tipler.
3 - Türkçe konuşmayı beceremeyip 2 tane kelimeyi arka arkaya getiremeden müzik yapacağını düşünen bir takım insan.

Valla bunlar kaliteyi düşürdükten sonra zaten ne alıcı kalitesi ne satıcı kalitesi kalır. Satan 5000 TL ister 10000 TL ister o satıcı ile alıcı arasındaki olay farketmez yani de durum bildirgelerinde kirlilik yaratmamak lazım işte piyasa ölmüş yarı fiyatına koydum gitmiyor filan diye zira umrumuzda değil. Gerçekten değil. Ama satarken kendine insan soracak ben bu alete bu kadar para verirmiyim diye. İçin rahatsa tamamdır.

Diyelimki benim yarına ödemek zorunda olduğum taksitim var ya da çocuğumun ameliyatı var.. Çok acil para lazım, çabuk satışı olsun diye 2000 TL fiyat koydum USA Fender plus'a ve anında sattım, işimi gördüm. Gitarı alan da ertesi gün 4500 TL den ilanı açtı.. Satışın reel zararını yaşayan biri olarak hayrını gör demekten başka bir şey diyemem. Alan da ticaretini ister yapsın, ister yapmasın takdir ettiği fiyat onu ilgilendirir, yorum yapmak (gitarın fiyatı biraz yüksek, ya da özellikleri dediğiniz kadar iyi değil, ben kullandım memnun kalmadım vs) ayrı da adamın koyduğu fiyat piyasa şartlarına göre makulsa satın aldığı fiyatı kendisi açıklamadıktan sonra ifşa etmek hoş değil..

Yukarıda bu konudaki önceki fikrim mevcut..

Aşağıdakileri yazıp yazmamayı da oldukça düşündüm, kendimle çelişeceğim için..

Yeni başlık açacaktım ama çok laf dönecek diye vazgeçtim.. Buradan yürür..

Forumda 3-4 ay önce 1000 lira civarı (muhtemelen biraz daha ucuza) satılmış olan gitar yine forumda takasla el değiştirdi ve şu an yine forumda 2 misli fiyatla satılıkta.. Sorsan şu kadarlık alet verdim, keyfimin kahyası mısın, aslında ben takas istiyorum filan denecektir, artık takasa da yüksek fiyata kılıf gözüyle bakmaya başladım..

Farzedelim ben gitarın geçmişi hakkında birşey bilmiyorum ve az bir pazarlıkla 100 TL gibi bir indirimle aldım.. Burada bunca zamandır üyeyiz ve iyi kötü bir diyaloğumuz var, en azından birbirimizi biliyoruz, satıcı arkadaş ya ben bunu 1000 liraya aldım sana da 1800-1900'a veriyorum demeli mi, ya da der mi!? Çünkü kur farkına baktığınızda 160 TL fark var, yani parasını dolar olarak saklasaydı (diyelim ki 1000 liraya aldı, pazarlık yapmadı) bugün 1000 lirası 1160-1165 TL idi.. Yani kur değerlemesine rağmen fazla bir fark var ya da bana öyle geliyor..

Gerçekten de insan soruyor, böyle mevzularda kişiler nereye kadar müzisyen, neresinden itibaren tacir..

Tamam gitarın piyasa koşullarında değeri 1500 lira civarı (en azından internetteki sıfır fiyatının yarısı dersek - do-re, mydukkan) ama konan kâr çok daha fazla.. Forum üstünden böyle ciddi bir kar etmeye çalışma hiç hoşuma gitmedi ya da irite oldum da denebilir... Alt tarafı forum diyemiyorum yani.. Detayların bir kısmını mevzu anlaşılsın diye yazıyorum, yoksa İSİM - NİCK kesinlikle vermiyorum, kişilere indirgemeyelim lütfen, insanları ve başlıklarını böyle tartışmalara çekmeyelim.. İlk alıp ilan açan arkadaşın da ilana koyduğunda bu kadar değilse de fiyatı yüksekti, onu özelden uyarmıştım, forum içinde hoş olmuyor diye.. Son satıcıya da yazardım ama aslında ben bilmiyordum, şu kadarlık alet verdim, böyleydi, şöyleydi cevaplar belli..

Belki ben yanlışımdır.. rahatlıkla yanlışsın diyebilirsiniz...

Sakız satıyorum. Vivident. Fiyat: 3500$

Ne kadar patavatsızlık yapılmış yahu böyle. İsteyen istediği ürünü istediği fiyattan verebilir. Sonuçta sahtecilik yok. Vicdani açıdan bakınca herhangi bir garibanı dolandırmak da yok. Bence tartışmaya değmeyecek bir konu. "En iyisini sen bilirsin ben tüccarım" deyip geçmek en iyisi.

Yukarıda bu konudaki önceki fikrim mevcut..

Aşağıdakileri yazıp yazmamayı da oldukça düşündüm, kendimle çelişeceğim için..

Yeni başlık açacaktım ama çok laf dönecek diye vazgeçtim.. Buradan yürür..

Forumda 3-4 ay önce 1000 lira civarı (muhtemelen biraz daha ucuza) satılmış olan gitar yine forumda takasla el değiştirdi ve şu an yine forumda 2 misli fiyatla satılıkta.. Sorsan şu kadarlık alet verdim, keyfimin kahyası mısın, aslında ben takas istiyorum filan denecektir, artık takasa da yüksek fiyata kılıf gözüyle bakmaya başladım..

Farzedelim ben gitarın geçmişi hakkında birşey bilmiyorum ve az bir pazarlıkla 100 TL gibi bir indirimle aldım.. Burada bunca zamandır üyeyiz ve iyi kötü bir diyaloğumuz var, en azından birbirimizi biliyoruz, satıcı arkadaş ya ben bunu 1000 liraya aldım sana da 1800-1900'a veriyorum demeli mi, ya da der mi!? Çünkü kur farkına baktığınızda 160 TL fark var, yani parasını dolar olarak saklasaydı (diyelim ki 1000 liraya aldı, pazarlık yapmadı) bugün 1000 lirası 1160-1165 TL idi.. Yani kur değerlemesine rağmen fazla bir fark var ya da bana öyle geliyor..

Gerçekten de insan soruyor, böyle mevzularda kişiler nereye kadar müzisyen, neresinden itibaren tacir..

Tamam gitarın piyasa koşullarında değeri 1500 lira civarı (en azından internetteki sıfır fiyatının yarısı dersek - do-re, mydukkan) ama konan kâr çok daha fazla.. Forum üstünden böyle ciddi bir kar etmeye çalışma hiç hoşuma gitmedi ya da irite oldum da denebilir... Alt tarafı forum diyemiyorum yani.. Detayların bir kısmını mevzu anlaşılsın diye yazıyorum, yoksa İSİM - NİCK kesinlikle vermiyorum, kişilere indirgemeyelim lütfen, insanları ve başlıklarını böyle tartışmalara çekmeyelim.. İlk alıp ilan açan arkadaşın da ilana koyduğunda bu kadar değilse de fiyatı yüksekti, onu özelden uyarmıştım, forum içinde hoş olmuyor diye.. Son satıcıya da yazardım ama aslında ben bilmiyordum, şu kadarlık alet verdim, böyleydi, şöyleydi cevaplar belli..

Belki ben yanlışımdır.. rahatlıkla yanlışsın diyebilirsiniz...
Gitarı siz alacaksanız, fiyatını biliyorsunuzdur almazsınız. Çok istekli birisi de daha ucuzunu ve temizini bulursa, onu alır. Yoksa satıcının belirlediği fiyattan almaktan başka şansı yok malesef. Siz de bunu biliyorsunuz, e peki ben bunu niye söyledim? Boş verin, herşeyi siz mi düşüneceksiniz. Etik değil, forum içinde hoş değil haklısınız. Canınızı sıkmaya da değmez, isteyen satar isteyen alır, alınmazsa satıcı düşünmeli o kısmını da.

Şuraya iki ciddi şey yazayım, zamanında içine ettiğim bir başlık zira :D

Boşuna çene yormaktasınız! Bu forum yıllar önce "Alım Satım Forumu" ilan edildi ve o hal daha devam etmekte. O günlerden bu yana da bu gözler neler gördü neler!!

Alım Satım=Ticaret. Bunu koyun bir kenara. Bizim ülkede de ticaret=her yol mübah. Bu forumun bu hale gelmesinde de şu an burada olmayan, kullanıcı adları bile unutulmuş, bu düşünce yapısında çok dümbeleğin katkısı var. Kurallarda da "Fiyatı satıcı belirler" maddesi de mevcut iken bizim burada yazdığımız çoğu şey havanda su dövmek aslında.

Bu sözlerim başlığa yazan kimseye ithaf veya laf çarpma falan değildir. Yazanların çoğunu da tanıyorum. Sadece bir forumun evrim geçirme hikayesinin özetidir.

Tepki gösterenler bugüne dek alım-satım yaptıkları ürünlerin hepsini aldıklarından daha düşük ya da kafa kafaya mı sattılar acaba.. merak ediyorum. Evet piyasaya göre fahiş fiyatlarda satılan ürünlere, yanıltıcı dolandırıcılık ile satılan ürünlere tepki gösterelim. Ancak bu olayda bir hata göremiyorum, tüm mesajları da okudum büyük bir kesim istediği fiyata satabilir kanısında. Bu tip alım-satım başlıklarına yazarken daha sakin davranmalıyız bence, kimseyi ilk olarak kızdırmaya başlığını baltalamaya hakkımız yok. Birisi gelip aynı hareketi sizin satılık ilanınıza yapsa ne hissederdiniz ?

Mesele de bu ya, takmamalı ama başlık mevzusu konuya sebep eleştiri mesajlarını yazanlara da bir yandan hak verdim, gerçi @taratur 'un mevzusu bu kadar büyük kâr içermiyordu, sert girilmese, daha yumuşak karşılasa uzamazdı belki.. Yani güzel arkadaşlarım, benim için arkadaşımsınız, potansiyel müşteri değil.. Sizin üzerinizden yüksek kâr beklentisine girmek etik gelmiyor.. Ama Hakan da demiş zaten, bazıları için çarşı pazar..

@songlessbird hakikaten Slayer yok.. Bütün Dış Kaynaklık Rock uçtu bir önceki yenilemede.. Bazı başlıklar daha önce de uçmuştu, 2008, 2009 da, yeniden açmıştım Megadeth, Tesla, Testament, Satriani filan. Şu aralar içerik dolduracak vaktim yok, açarız yine albümleri çıktıkça, en azından Slayer açılır yani.. Yoksa başlık açtım, yazın mevzusunu sevmiyorum..

Tepki gösterenler bugüne dek alım-satım yaptıkları ürünlerin hepsini aldıklarından daha düşük ya da kafa kafaya mı sattılar acaba.. merak ediyorum. Evet piyasaya göre fahiş fiyatlarda satılan ürünlere, yanıltıcı dolandırıcılık ile satılan ürünlere tepki gösterelim. Ancak bu olayda bir hata göremiyorum, tüm mesajları da okudum büyük bir kesim istediği fiyata satabilir kanısında. Bu tip alım-satım başlıklarına yazarken daha sakin davranmalıyız bence, kimseyi ilk olarak kızdırmaya başlığını baltalamaya hakkımız yok. Birisi gelip aynı hareketi sizin satılık ilanınıza yapsa ne hissederdiniz ?
İyi de işte mevzunun kalbi bu, burası rock müzik forumu, aslen bilgi paylaşımı yeri, alış veriş sitesi değil (di).. sahibinden sitesinde de üyeliğim var, belki 10 yıldan fazladır ve bir allahın kulunu tanımam orada ama sizin galiba birkaç yıl önce Erzurum'da öğrenci olduğunuzu biliyorum.. Dün senden 200 e aldığımı bugün başka bir üyeye elbette 400'e satabilirim ama burası esas maksatından çıkmış olur... kâr et elbette ama lütfen b..... çıkarma.. Adam onun için kıytırık, benim içinse hem zaman, hem para olan bilgi ihtiyacımı karşılayan deneyimini anlatmak için telefonunu veriyor özelden, sonra da üstüne 1 saat vaktini verip telefonda akıl veriyor.. Bunu her yerde bulmazsın... 80 tane ayrı amfi denemiş adam sana akıl verecek, deneyime bak.. Ya da gitar, ya da mix mastering işlerinde sor istediğini adam gibi cevaplar alacağın adamlar var.. Yani burası müzisyenlerin ya da rock müzik sevenlerin sitesi, müzisyen kafasıyla ticaret yapalım, tacir kafasiyla değil..

Geri