Bu Gitar Tonu Kaç Lira Eder?

Bu tonun maliyeti kaç liradır?

• Toplam oy veren
    115
  • Anket kapandı .
Kesin ip var diye bir grupta 3000-8000 arasını işaretledi onuda düşünmek gerek =)

Bu kayıt, rahatlıkla 8bin lirayı geçen değerde ekipmanlarla, uyduruk kabin simülatörleri vasıtasıyla benzer dijital kalitede yapılabilirdi.
Yine pahalı bir gitar bu prosesöre bağlanmış olsa fiyat 3bin lirayı rahatlıkla geçebilirdi.

Başlığı açmamın sebeplerinden biri de esasen buydu. O grup muhtemelen bu testi gerçekten 'kör' yapanlardı. Yani diğerlerinin fikirlerini okumadan sadece dinleyerek karar verdiklerini düşünüyorum.

Ben kendim de bu testle karşılaşsam muhtemelen 3bin-8bin aralığını işaretlerdim.

Öncelikle ilgi gösteren ve ankete katılan herkese tekrar teşekkürler. Gerçekten ilginç yorumlar geldi.

Sadece ekipmanları merak edenler için:

Gitarın gövdesi ve sapı Çin Squier SSS Strat. Ağaç dışında kalan(değiştirilebilir) bütün parçalar orta kalite parçalarla toplamda 200 dolar(100 dolar manyetikler için) harcanarak sıfır parçalarla modifiye edildi. Gitarın kendisi(ağacı) ücretsiz geldiği halde eğer satın alınsaydı maksimum 300 lira ederdi diye düşünüyorum.

Amfi, pedal ve kabin ise sadece POD HD500 modellemesiydi. Güncel piyasa fiyatı 1000 liradan başlayıp 1350 liraya kadar çıkabiliyor.

Ekipmanların değeri için (doları 4 ile çarpsanız) 800 liralık bir gitar ve 1350 liralık bir prosesör ile toplam en fazla 2150 lira diyebiliriz. Dolayısıyla çoğunluğun seçtiği gibi 3000 liradan oldukça ucuzdu.

Kayıt prosesörden bilgisayara direk USB'den dijital olarak alındı. Herhangi bir oynama olmadan soundcloud'a yüklendi. Ayrıca elbette kayıt ne prosesörün ne de gitarın bütün potansiyelini yansıtmıyordu. Deneyimli ve yetenekli ellerde eminim çok daha enteresan tonlar ve sonuçlar ortaya konabilir.

Şimdi detayları merak edenler için devam edelim.

Önceki yorumlarda Plexi ve Marshall diyenleri kutluyorum. Amfi modellemesi Marshall Plexi idi.
Modelleme zinciri şöyleydi: Başta noise gate, devamında da sırasıyla Tube Screamer modellemesi, RAT modellemesi, Plexi modellemesi, 4x12 Marshall kabin modellemesi ve son olarak biraz reverb.

Pickuplar single olmasına rağmen elektronikler Blender Wiring denen bir çeşit bağlantı sistemiyle bağlanmıştı. Esasen o anda kullanılan pickuplar şöyleydi Switch Köprü pozisyonunda iken Sap manyetiği tamamen tona eklenmişti. Orta manyetik kapalı konumdaydı. Özetle: Sap ve köprü manyetiği birlikte açıktı.

Normalde SSS Stratlarda orta manyetik sap veya köprüyle beraber seçilince(2. veya 4. pozisyon) dip gürültüsü azalırken bu durumda köprü ve sap manyetiği birbirine ters yönlerde sarılmadığı için hum ortadan kalkmadı. Bu yüzden de noise gate kullanılarak belli bir düzeyde dip gürültüsünün önüne geçilmeye çalışıldığı için gerçekten de sustain bundan kötü etkilendi.

Buna ek olarak pickuplar oldukça yüksek çıkışlıydı ve gitardaki tone ve volume potansları da bütün kayıt boyunca sonuna kadar açıktı. Yorumlardan birinde tone potansının sonradan açıldığının tahmin edildiğini okuduğumu hatırlıyorum. Böyle olmadı. Duyulan fark tamamen 'palm mute'tan ileri geliyor.

Gitarın Özellikleri:

klavyesi gül ağacı,
sap C şeklinde tek parça maple(akçaağaç),
gövde agathis,
büyük çelik tremolo bloğu ve çelik köprü,
11-52 teller,
50'ler stili Alnico 5 mıknatıslı single manyetikler(dirençler: sap 5.9k, orta 6.1k, köprü 6.45k)

Bu cevabı başlığın birinci mesajına eklemeye çalışacağım.

Kolay gelsin.
Plexi diyenlere hakikaten bravo ama... Önüne bir od, bir de distortion konarak boost edilmiş bir Plexinin o tonda sadece adı kalmış gibi geliyor bana.
Bu kadar kompreslenmiş ve midleri de traşlanmış gelen bir tonun gerçekte Plexi karakteri ile pek de ilişkisi olmadığını söylemek lazım.

@barrios 'a katılıyorum, bu kadar modelleme pedal sonrası Plexi'den eser kalmaz, netekim aslında kalmamış da. Ancak bundan sonra bu tip oyuncaklarımız olacaksa konularda, bu başlıktan bir ders çıkaralım. Kanaatimce, bundan sonra üzeri 3-5 pedallı, artık esas tonu kaybolmuş amplileri tutturmaya çalışmayalım. Kayıt yapıp koyacak arkadaşlar clean/crunch/gain/hi gain'lerden örnekler koysunlar ki gitarın ağacıymış, tuşeye etkiymiş tartışalım. Geçtiğimiz tarihlerde Andertons'ta Kaptan'la Chappers'ın farklı gitar ve ton kombinasyonlarıyla denemeler yapıyorlardı. Bu tip başlıklara devam edecek arkadaşların da bu örnekleri incelemesi faydalı olur, en azından testlerde ne tür tonları kullanıyorlar örnek olur.

Öncelikle ilgi gösteren ve ankete katılan herkese tekrar teşekkürler. Gerçekten ilginç yorumlar geldi.

Sadece ekipmanları merak edenler için:

Gitarın gövdesi ve sapı Çin Squier SSS Strat. Ağaç dışında kalan(değiştirilebilir) bütün parçalar orta kalite parçalarla toplamda 200 dolar(100 dolar manyetikler için) harcanarak sıfır parçalarla modifiye edildi. Gitarın kendisi(ağacı) ücretsiz geldiği halde eğer satın alınsaydı maksimum 300 lira ederdi diye düşünüyorum.

Amfi, pedal ve kabin ise sadece POD HD500 modellemesiydi. Güncel piyasa fiyatı 1000 liradan başlayıp 1350 liraya kadar çıkabiliyor.

Ekipmanların değeri için (doları 4 ile çarpsanız) 800 liralık bir gitar ve 1350 liralık bir prosesör ile toplam en fazla 2150 lira diyebiliriz. Dolayısıyla çoğunluğun seçtiği gibi 3000 liradan oldukça ucuzdu.

Kayıt prosesörden bilgisayara direk USB'den dijital olarak alındı. Herhangi bir oynama olmadan soundcloud'a yüklendi. Ayrıca elbette kayıt ne prosesörün ne de gitarın bütün potansiyelini yansıtmıyordu. Deneyimli ve yetenekli ellerde eminim çok daha enteresan tonlar ve sonuçlar ortaya konabilir.

Şimdi detayları merak edenler için devam edelim.

Önceki yorumlarda Plexi ve Marshall diyenleri kutluyorum. Amfi modellemesi Marshall Plexi idi.
Modelleme zinciri şöyleydi: Başta noise gate, devamında da sırasıyla Tube Screamer modellemesi, RAT modellemesi, MXR Dyna Comp modellemesi, Plexi modellemesi, 4x12 Marshall kabin modellemesi ve son olarak biraz reverb.

Pickuplar single olmasına rağmen elektronikler Blender Wiring denen bir çeşit bağlantı sistemiyle bağlanmıştı. Esasen o anda kullanılan pickuplar şöyleydi Switch Köprü pozisyonunda iken Sap manyetiği tamamen tona eklenmişti. Orta manyetik kapalı konumdaydı. Özetle: Sap ve köprü manyetiği birlikte açıktı.

Normalde SSS Stratlarda orta manyetik sap veya köprüyle beraber seçilince(2. veya 4. pozisyon) dip gürültüsü azalırken bu durumda köprü ve sap manyetiği birbirine ters yönlerde sarılmadığı için hum ortadan kalkmadı. Bu yüzden de noise gate kullanılarak belli bir düzeyde dip gürültüsünün önüne geçilmeye çalışıldığı için gerçekten de sustain bundan kötü etkilendi.

Buna ek olarak pickuplar oldukça yüksek çıkışlıydı ve gitardaki tone ve volume potansları da bütün kayıt boyunca sonuna kadar açıktı. Yorumlardan birinde tone potansının sonradan açıldığının tahmin edildiğini okuduğumu hatırlıyorum. Böyle olmadı. Duyulan fark tamamen 'palm mute'tan ileri geliyor.

Gitarın Özellikleri:

klavyesi gül ağacı,
sap C şeklinde tek parça maple(akçaağaç),
gövde agathis,
büyük çelik tremolo bloğu ve çelik köprü,
11-52 teller,
50'ler stili Alnico 5 mıknatıslı single manyetikler(dirençler: sap 5.9k, orta 6.1k, köprü 6.45k)
.047µF Orange Drop kapasitör, CTS potanslar (250k volume, 250k tone ve blender potansı)

Bu cevabı başlığın birinci mesajına eklemeye çalışacağım.

Kolay gelsin.

mooer Black secret ve Marshall mg dedim rat ve plexi modellemesi çıktı. pahalı ve dijital düşünsem iyi tuttururmuşum.

anket sonucunun da gösterdiği gibi insanların algısı bu konuda çok güçlü. Gitarın tonundan başlangıç seviye bir gitar olduğu belliydi. ilk gitarım washburn maverick'in o iğrenç ötesi tonunu hatırlattı. En azından gibson studio falan olsaydı pek çok kişi 3000 üzeri diyerek ters köşeye yatardı

bence bu testi kötü gitar iyi amfi, orta karar gitar iyi amfi, iyi gitar kötü amfiyle çeşitlendirmeli ve zorlaştırmalıyız.

ton hakkında "şu amfi şu simulasyon" diyerek nokta atışı yapanları tebrik ederim.

Geri