Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

tarzını, gitarın şeklini şemalini -yain nasıl birşey istediğini, (floydlu mu, pickguardlı mı falan) gib şeyleri de belirt ki yardımcı olabilsin millet. ya da daha iyisi biraz eski sayfalara bak :)

nienturi demiş ki:
öğrenmeyi öğrenesin ;)
tatli lafmis :)

Benimde aklima bi soru geldi gecen gun. Genelde bu topicteki arkadslar 'gitara sticker yapistirirsan tonu degisir kil olursa tonu degisir yada tuy olursa tonu degisir' diye konusurlarda; pickguardlarin tona bir etkisi var mi. Mesala ibanezin dx350 ve 370 leri. bU iki gitarda pickguardlari disinda ayni gitaralr (sahsen daha deneyemedim bu ikisini). Soundda farkliliklar varmi. Nede olsa manyetikler agaca degilde bir plastik parcasina baglanmis??? Ama teller kopruye koprude agaca bagli. Allah allah yine kafam karisti simdi :D :D

ChatKing demiş ki:
Ya düşünürken aklıma çok garip bişey geldi :D Şimdi biz bu joystick (switcher galiba :D ) i biyerlere getiriyoruz ona göre hangi manyetiğin çalıştığını belirliyoruz ya.. Ortadayken ortadaki sağdayken sağdaki veya hem ortadaki hem sağdaki çalışıyor.. Ama bunların hepsinin çalışmasının imkanı yok mu aynı anda :D yoksa ben mi yanılıyorum biyerlerde :? ??

Elbette var, istersen hatta sadece düz değil (manyetik alan olarak) ters (out of phase denen şey BB king'in yaptığı gibi) de çalıştırabilirsin. SAdece daha fazla switch ve daha teknik bir bağlantı lazım. Pardon ne neydi diye hatırlaman açısından daha fazla hafıza da gerekli! ;)

Bir bak:

http://www.turkrock.com/ftopic30424.html

B 8)

arkadaşlar 300-350 ytl civarı elektro gitar alacam.explorer ve ax tipi kasalara hastayım ama biraz pahalı(espler falan). tarz olarak doom ve türevleri, melankolik, hüzünlü şarkılara ii giden bişey arıyorum..önerilerinizi bekliorum, şimdiden teşekkür ederim..

YT demiş ki:
doom ve türevleri, melankolik, hüzünlü şarkılara ii giden bişey arıyorum..önerilerinizi bekliorum, şimdiden teşekkür ederim..

Doomu falan anladım da, hüzünlü melankolik şeyler çalan gitaristtir, gitar değil. Sen neyi çalarsan ondan o sesi alırsın.

300-350 ytl'e (sanıyorum yaklaşık 200-250 dolar civarı yapıyor olmalı) SX'in http://www.sxguitar.com/seg-1_series.htm modelleri bulunabilir sanıyorum. Yada 2.el cortlara falan bakabilirsin. Ama sanıyorum biraz daha bekleyip, para toplamak daha mantıklı olabilir. Ritm ağırlıklı müzik ile uğraşacaksın epiphone falan bakabilirsin 2.elde de...

Merhaba amerika işi malesef yattı bu yüzden türkiyeden
1-floydsuz
2-Esp jackson veya ibanez
3-orta kaliteli( ne kötü ne çok abartı)

bir gitar almak istiyorum türkiyedeki ibanez rg7321 veya bu şartlara uygun ne gitarlar ve fiyatları neler yardım eder misiniz ??Şubatta konser olcak floyd lu gitar konser ortasında akord etmek filan çok zor iş birde akord kaydırcam ohoo :(

Selam. Orjinal çıkışı pasive manyetikli bir gitara active manyetik takılır mı?Takılırsa pil nereye yerleştirilir?Lütfen forumu baştan oku demeyin çünkü haftalar sürebilir.Daha önce yazılmış olsada mümkünse bi daha cevaplayınız.
1. esp ltd viper 50
2. washburn x12
3.cort kx5
trash tarzı için hangisi daha iyidir.Farklı sitelerden araştırdım fiyatları arasında uçurum yoktu?

Cort kx5, ağaç ve manyetik olarak öne çıkar çünkü diğerlerinin biri agathis, diğeri talaş, kx5 te ise ıhlamur(basswood) var. Manyetiği de en yüksek çıkışlı pasiflerden birisi olan motherbucker adında birşey. Trash için bire birdir bu gitar. Ayrıca köprüsü TonePros marka(iyidir) ve teller gövdeden içderi girdiği için(string-thru) sustain i (sesin uzaması) yüksektir. Kısacası o fiyata alabileceğin diğer gitarlara 10 basar.

Benim sorum Ibanez elektro-akustik gitarlarla ilgili... MASA SX72 ve Tallman TCM50 gitarları arasında kaldım... Bu gitarlar nasıldır klavyesi falan rahat mıdır (ellerim küçük ne kadar ince olursa o kadar iyi) bu arada çok amatörüm yani çok iyi birşey olmasına gerek yok ama 3-4 sene götürsün istiyorum... Eğer bunlar iyi değilse aynı cins başka gitarlar tavsiye eder misiniz? saygılar...

Knife-Party demiş ki:
Merhaba amerika işi malesef yattı bu yüzden türkiyeden
1-floydsuz
2-Esp jackson veya ibanez
3-orta kaliteli( ne kötü ne çok abartı)

bir gitar almak istiyorum türkiyedeki ibanez rg7321 veya bu şartlara uygun ne gitarlar ve fiyatları neler yardım eder misiniz ??Şubatta konser olcak floyd lu gitar konser ortasında akord etmek filan çok zor iş birde akord kaydırcam ohoo :(
RG7321'i bir eleman 900 milyon civarına almış Esk.de. ama ben o parayı hayatta vermem. Git bak alım satım bölümünde, oradaki umutun (celephais) başlığına. Ondan amerikadan 200-250 dolar civarında bir fiyata ebayden al. Hatta bir de yanına dimarzio blaze manyetiklerde al 2 tane. 250+130 dolar gibi tutsa beraber+10 dolarda onları taktırmasına versen etti mi sana 380 dolar. Yollanması da taş çatlasa 75 dolar tutsa, oldukça hesaplı bir bütçeye dimarzio destekli, hard caseli yılan gibi bir 7 telli sahibi oldun ;)

Herkese merhabalar. Bu forumu biraz da şans eseri buldum ve gitar konusunda tam da ihtiyacım olan anda gereken hatta daha fazla bilgiyi sayenizde burada buldum. Bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler.

Benim gitar tecrübem 1-2 yılla ve klasik gitarla sınırlı. Hiç elektro gitarım olmadı. Marka, ses, kalite, bakım, malzeme konusunda sıfırım. Ben önümüzdeki günlerde bir elektro gitar almayı düşünüyorum. Çok ciddi ve zaman adayıcı şekilde gitarla ilgilenmem söz konusu değil ama boş zamanlarımı keyifli şekilde geçirmek ve gitara olan tutkumu tatmin etmek istiyorum. (çok mu edebi bir anlatım oldu:=)

Daha çok rock ve metal tarzı hoşuma gidiyor. Ama blues tonlarına da kayıtsız değilim. Bon Jovi ve Metallica soundunu seviyorum.

Fiyat olarak hesaplı, iddialı birşey olmayan, ama temiz tonlara sahip bir gitar almak istiyorum. Biraz araştırma yaptım, Wasburn X10 kafama yattı, sizce iyi seçim midir benim gibi bir beginner için? Fiyatı 260 YTL civarında.

Bunun yanında evde kullanabileceğim (gürültü problemi) 15 Watt bir amfi ile distortion pedalı olarak neyi önerirsiniz? Hesaplı olsun, önemli olan şu aşamada gitar çalmayı öğrenmek çünkü. Bunlardan başka herhangi bir aksesuara ihtiyacım var mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Oğuzhan

rastansaga demiş ki:
Cort kx5, ağaç ve manyetik olarak öne çıkar çünkü diğerlerinin biri agathis, diğeri talaş, kx5 te ise ıhlamur(basswood) var. Manyetiği de en yüksek çıkışlı pasiflerden birisi olan motherbucker adında birşey. Trash için bire birdir bu gitar. Ayrıca köprüsü TonePros marka(iyidir) ve teller gövdeden içderi girdiği için(string-thru) sustain i (sesin uzaması) yüksektir. Kısacası o fiyata alabileceğin diğer gitarlara 10 basar.

Nasıl yani (esp ltd viper50) ve( washburn x12) nin ağacı talaş , manyetikleri de kx5'inki kadar iş yapmaz mı demek istiyorsun .Bence bukadar küçümseme bu gitarları ikiside dünyaca ünlü markalar. Ama öğrendiğim iyi oldu.Verdiğin bilgiler için sağol.Bir de bu gitarlardan hangilerine emg 81 85 takabileceğimi söylersen sevineceğim.Rastansaga ile aynı fikirde olanlar var mı?

emirizmir demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Nasıl yani (esp ltd viper50) ve( washburn x12) nin ağacı talaş , manyetikleri de kx5'inki kadar iş yapmaz mı demek istiyorsun .Bence bukadar küçümseme bu gitarları ikiside dünyaca ünlü markalar. Ama öğrendiğim iyi oldu.Verdiğin bilgiler için sağol.Bir de bu gitarlardan hangilerine emg 81 85 takabileceğimi söylersen sevineceğim.Rastansaga ile aynı fikirde olanlar var mı?

Bunlar benim fikrim değil, gerçekler: hardware-ağaç vs. hepsi belli. Bahsettiğin EMG leri de üçüne de takabilirsin.

Şu adresi kontrol et: http://www.schoolmusic.co.kr/Shop/index.php3?var=Good&Good_no=5395 (videosu da var)

Edit: Şu güzellik alınmaz mı kardeşim valla biraz daha konuşursak ben alacam ağzımın suyu aktı.
kx5bk-1.jpg

kx5cbs-1.jpg

sx

Bu sx seg1 /std nası gitarmış böyle insan zamanla neler görüyor . 8O Floyd Rose lisanslı tremolo sistem(orjinal floyd demek heralde) ,24 fret ,h s h manyetik . Biraz modifikasyonla canavar olur bu alet ama kalite konusunu sitenin experlerine sormak lazım .[/url]

@emirizmir
Dostum maddi gücünün yettiği bütün gitarları tek tek denemeni öneririm. Hangisi tatmin ediciyse onu alırsın. Böylece aklında hiç soru işareti kalmaz. Bir de lisanslı floyd rose orijinal değil. Bir firma tarafından floyd rose lisansı alınarak fason üretilen köprü sistemidir. Bir de modifikasyona gelince. Gitarın hangi ağaçtan yapıldığını, kaç parça olduğunu falan bilmeden bu işe girişmek biraz rizikolu olur. Modifiye ederken sakın elinde kalmasın alet. Bu yüzden biraz bilinen bir model alsan senin için daha iyi olabilir. İstersen www.harmony-central.com a bakabilirsin ürün yorumları için. Biraz daha para ayırabilirsen de tarzına uygun bir ikinci el gitar alabilirsin orta seviyede 400 dolar civarına. Fender (Meksika), Jackson (Japonya), Ibanez Epiphone falan. Bir de forumda bu aralar çok güzel gitarlar dönüyor kaçırma birini al derim.. İyi şanslar

Geri